Jen do mládežnických výběrů tentokrát obdrželi pozvánku na blížící se reprezentační okno fotbalisté FK Mladé Boleslavi. Na srazy v nadcházejícím týdnu vyrazí David Pech a Denis Kaulfus. Někteří další hráči figurují mezi náhradníky.
V pátek 11. března 2022 kolem půl desáté večer koordinovaného světového času (UTC), vstoupil do zemské atmosféry malý asteroid. To samozřejmě není nic neobvyklého, protože vesmírné kameny vstupují do zemské atmosféry neustále. To, co však dělá tento asteroid tak výjimečným, je fakt, že ho astronom zahlédl ještě předtím, než se setkal s hranicí atmosféry.
Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila ve finále Světového poháru v Heerenveenu třetí místo v závodu na 3000 metrů a v konečném hodnocení seriálu se posunula na čtvrtou pozici. Z vítězství se radovala favorizovaná Nizozemka Irene Schoutenová, která obhájila i celkový trium
Čeští biatlonisté zajeli nejlepší smíšenou štafetu od bronzu na mistrovství světa 2020. Na Světovém poháru v Otepää dnes skončili pátí ve složení Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký, Markéta Davidová a Jessica Jislová. I třetí smíšenou štafetu čtveřic v této sezoně vyhrálo Norsko, které už ovládlo závod Světového poháru v Oberhofu i olympijské hry.
Sportovní střelec Olympu Plzeň Jiří Přívratský vkročil parádním způsobem do sezony i do kategorie dospělých. Účastník olympiády v Tokiu, kterému bude pozítří 21 let, vybojoval bronzovou medaili na Světovém poháru v Káhiře.
Byl relativně spokojený, ale zároveň měl rozporuplné pocity. Šumavský laufař Jan Šrail v neděli absolvoval další závod letošního ročníku Visma Ski Classics, seriálu dálkových běhů na lyžích.
Na druhý dubnový víkend se mohou těšit příznivci netradičních závodů a sportovních akcí. Známý stříbrský mushingový závodník Rostislav Job se svými přáteli připravují klání psů a jejich vůdců ve psím spřežení s názvem Stříbrský sprint.
Momentálně žije v Plzni, ve městě fotbalu, hokeje a piva. Pochází ovšem z malé vesničky jménem Strašín, která leží v podhůří malebné Šumavy přibližně patnáct kilometrů od Sušice. Ačkoliv tomu, co dělá a v čem vyniká, vděčí především rodičům, možná i prostředí, ve kterém vyrůstal, sehrálo určitou roli ve výběru sportu, který si zamiloval.
/FOTOGALERIE/ Prošel několik českých klubů (Zlín, Slovácko, Mladá Boleslav, Brno), naposledy působil v Plzni, kde se ale příliš neprosadil. V zimě mohl Dominik Janošek zamířit do Norska, vzápětí se ale ozval Baník a třiadvacetiletý záložník měl jasno.
Ruská vláda aktualizovala seznam zemí, které považuje za nikoli přátelské vůči Rusku. Dosud na něm figurovaly jen dva státy - Česká republika a USA. Nově jsou na soupisu všechny země Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších států, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu zavedly proti Rusku sankce nebo se k nim připojily.
Německo-český fond budoucnosti podpoří hranice přesahující iniciativy k pomoci ukrajinským uprchlíkům, informuje Donaukurier. O příspěvky mohou žádat nositelé i dalších humanitárních aktivit ke zmírnění utrpení lidí této země, třeba i pořadatelé benefičních koncertů v jejich prospěch. Každou akci může fond dotovat až do 4000 eur. Žádosti o podporu lze podávat kdykoliv.
Protiatomový kryt v přerovském kině Hvězda, který byl postavený v letech 1974 až 1976, byl na svou dobu unikátem. K čemu sloužily jednotlivé místnosti, a jaké bylo jeho vybavení?
Jestli mě vážně mrzí, že jsem pár nových filmů ve Veřejném sále Hraničář propásl, je to i snímek Quo vadis, Aida? Vznikl v koprodukci Bosny a Hercegoviny, Rakouska, Rumunska, Nizozemí, SRN, Polska, Francie, Norska i Turecka. Točila jej režisérka i scénáristka Jasmina Žbanič.
/FOTOGALERIE/ Talentovaný útočník Tomáš Rataj spojí svou další budoucnost s mateřskou Opavou. Osmnáctiletý fotbalista se totiž dohodl se Slezským FC na prodloužení kontraktu, a to do léta roku 2025.
Deník získal fotografie z norského Kristiansandu a německého Rostocku, kam se na jaře přestěhují oblíbené ústecké samice orangutana bornejského Dwang (Ňuninka) a Cantik. Podmínky v ústecké zoo jsou pro chov orangutanů nevyhovující, stěhováním si výrazně polepší. V nových domovech už na ně čekají i chovní samci.
"To je můj táta v dědově dílně u ponku, pak tu je Amundsen, Nansen, já, Masaryk, já," komentuje obrázky zdobící stěnu své truhlářské dílny v Dobrém na Rychnovsku Zdeněk Fryml. Tady s Michalem Martinkem oživují starou tradici výroby historických lyží, takzvaných jasanek, na nichž si nejen u nás, ale i za hranicemi na mezinárodních kláních už vydobyli řadu úspěchů. A podnikají na nich také dobrodružné cesty.
/ROZHOVOR/ "To je můj táta v dědově dílně u ponku, pak tu je Amundsen, Nansen, já, Masaryk, já," komentuje obrázky zdobící stěnu své truhlářské dílny v Dobrém Zdeněk Fryml. Sněžnice uložené pod nimi jen dokreslují atmosféru. Tady s Michalem Martinkem oživují starou tradici výroby historických lyží, takzvaných jasanek, na nichž si nejen u nás, ale i za hranicemi na mezinárodních kláních už vydobyli řadu úspěchů. A podnikají na nich také dobrodružné cesty. Tu další mají právě před sebou.
Zkrácený olympijský závod v běhu na lyžích volnou technikou na 30 kilometrů vyhrál Alexandr Bolšunov. Pětadvacetiletý ruský reprezentant porazil ve finiši krajana Ivana Jakimuškina a Simena Krügera z Norska. S třetím zlatem a celkově pátou medailí se Bolšunov stal nejúspěšnějším běžcem na hrách v Pekingu.
/FOTO/ Když se na severu objevili první lidé, kteří se zde usadili, zjistili, že v zemi, kromě nich a zvířat, žijí i další bytosti. Ty se skrývaly v lesích a vysoko na úpatích hor. Lidé tyto bytosti neznali, ale věděli, že mají neobyčejnou moc a začali jim říkat trollové. Ti se lidem zjevovali jen v noci, mezi západem a východem slunce. Sluneční paprsky pro trolly byly nebezpečné, protože je mohly usmrtit a proměnit v kámen.
/FOTO/ Když se na severu objevili první lidé, kteří se zde usadili, zjistili, že v zemi, kromě nich a zvířat, žijí i další bytosti. Ty se skrývaly v lesích a vysoko na úpatích hor. Lidé tyto bytosti neznali, ale věděli, že mají neobyčejnou moc a začali jim říkat trollové. Ti se lidem zjevovali jen v noci, mezi západem a východem slunce. Sluneční paprsky pro trolly byly nebezpečné, protože je mohly usmrtit a proměnit v kámen.
Jan Opletal, Richard Dominik, Ondřej Šuránek a Pavel Valčuha. To je čtveřice Lhoťanů, která si druhý únorový víkend střihla Jizerskou 50. Závod se po roční pauze znovu jel i s amatérskými běžkaři. Po loňském virtuální padesátce se mohli borci poprvé postavit do stopy legendárního a také nejslavnějšího českého laufu.
Čeští sdruženáři Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout a Lukáš Daněk obsadili na zimních olympijských hrách sedmé místo v závodě družstev. Zopakovali umístění z Pchjongčchangu 2018, kdy v sestavě místo Daňka byl Miroslav Dvořák. Vyhrálo Norsko, jehož finišman Jörgen Grabaak má z Pekingu třetí medaili po zlatu a stříbru v individuálních startech. Za druhým Německem se z bronzové medaile překvapivě radovali Japonci, kteří pod pěti kruhy získali cenný kov poprvé od úspěšné obhajoby olympijského zlata v Lillehammeru 1994.
Nový historický velkofilm českých kin, drsný a nesmlouvavý skandinávský snímek obratné režisérky Charlotte Sieling (61), to je celovečerní snímek Margrete: Královna severu. Dokonale natočené, v nádherných scenériích, uvěřitelné drama z dávné historie. Dvouhodinový dramatický film líčí velkolepý příběh silné ženy, které se podařila ohromující věc. Dokázala sjednotit celou Skandinávii. Film uvede ve čtvrtek od 17.30 hodin ústecký Veřejný sál Hraničář, vstupné je 110 a 150 korun.
Čtyři kola před koncem základní části jsou extraligoví házenkáři Zubří blizoučko splnění prvního dílčího cíle. Pod vedením trenéra Petera Dávida Valaši rozkvetli a útočí na třetí místo, které by jim dalo mnoho výhod do následných vyřazovacích bojů.
České biatlonistky obsadily ve štafetovém závodě na olympijských hrách v Pekingu osmé místo. Po prvním úseku a průběžném 17. místě Evy Puskarčíkové vytáhla Markéta Davidová tým na pátou příčku, Jessica Jislová ale poté o dvě klesla a finišmanka Lucie Charvátová po trestném kole neudržela sedmou pozici ve spurtu s Olenou Bilosjukovou z Ukrajiny.
Páteční sprint mu příliš nevyšel, když se neprobojoval z kvalifikace do finálové dvanáctky a nemohl tak obhájit stříbro z loňského roku. Nedělní slavná Jizerská padesátka, která byla osmou zastávkou v rámci letošního ročníku prestižního seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics, ale Janu Šrailovi, laufaři ze Šumavy, poměrně vyšla.
/FOTO/ Když se na severu objevili první lidé, kteří se zde usadili, zjistili, že v zemi, kromě nich a zvířat, žijí i další bytosti. Ty se skrývaly v lesích a vysoko na úpatích hor. Lidé tyto bytosti neznali, ale věděli, že mají neobyčejnou moc a začali jim říkat trollové. Ti se lidem zjevovali jen v noci, mezi západem a východem slunce. Sluneční paprsky pro trolly byly nebezpečné, protože je mohly usmrtit a proměnit v kámen.
České biatlonistky byly ve stíhacím závodě na olympijských hrách v Pekingu od medailí daleko. Nejlepší z nich Markéta Davidová si přes čtyři chyby na střelnici polepšila oproti startu o třináct míst a skončila osmadvacátá. Čtyři trestná kola absolvovala také Lucie Charvátová, která klesla na 34. místo, o příčku hůře skončila Jessica Jislová. Vítězství vybojovala Marte Olsbuová Röiselandová z Norska, která suverénně navázala na triumf ze sprintu.
Olympijským vítězem v obřím slalomu se stal švýcarský favorit Marco Odermatt, jenž si tak plně vynahradil zklamání z předchozích dvou závodů v Jen-čchingu. Český lyžař Kryštof Krýzl skončil devatenáctý a vyrovnal svůj výsledek v této disciplíně z loňského mistrovství světa. Jan Zabystřan nedokončil v hustém sněžení první kolo.
I po více než čtvrtstoletí vyvolává tenhle epický olympijský závod v Lillehammeru husí kůži na těle. Šokující triumf italského kvarteta běžců na lyžích nad neporazitelnými Nory přímo v srdci Norska se navždy zapsal do sportovních dějin.
Karel Novotný z Kobylí na Břeclavsku se dožil pouhých osmačtyřiceti let. Pro svoje dvě dcery a čtyři vnuky však zanechal nesmazatelnou stopu. Ta nyní i díky putovní výstavě Posláni na sever opět ožívá v příbězích totálně nasazených dělníků z Protektorátu a povědomí o nich šíří po celé České republice.
Karel Novotný z Kobylí na Břeclavsku se dožil pouhých osmačtyřiceti let. Pro svoje dvě dcery a čtyři vnuky však zanechal nesmazatelnou stopu. Ta nyní i díky putovní výstavě Posláni na sever opět ožívá v příbězích totálně nasazených dělníků z Protektorátu a povědomí o nich šíří po celé České republice.
Češi si rádi „osladí život“. Že si ho tím i zkracují, ale nejspíše neberou v potaz. Ukazují to alespoň data o spotřebě cukru vydávaná Českým statistickým úřadem. Spotřeba na „hlavu“ se pohybuje okolo 35 kilogramů ročně a od roku 2010 se číslo v podstatě nemění. Jedná se o „čistý“ cukr přidávaný do potravin a jídla. K tomu je ale nutné přidat dalších 14 kilogramů různých cukrářských výrobků a čokolády, které cukry, byť v nižším množství, rovněž obsahují.
Oči celého sportovního světa jsou momentálně upřené k zimní olympiádě v čínském Pekingu. To, že je tam i stopa pocházející z jedné z nejsportovněji založených obcí na Náchodsku, ale ví málokdo. Svůj díl na tom má Stanislav Jirásek, který vyrábí skokanské boty s výmluvnou značkou HOP.
Oči celého sportovního světa jsou momentálně upřené k zimní olympiádě v čínském Pekingu. To, že je tam i stopa pocházející z jedné nejsportovněji založené obce na Náchodsku ale ví málokdo. Svůj díl na tom má Stanislav Jirásek, který vyrábí skokanské boty s příznačným jménem HOP.
Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů patří mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš – Úpské rašeliniště a Pančavská louka – byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů.
Biatlonista Mikuláš Karlík atakoval do poslední střelby ve vytrvalostním závodu na olympijských hrách v Pekingu umístění mez elitou, po třech chybách se ale nakonec propadl na 31. místo. Dvaadvacetiletý rodák Ústí nad Orlicí přesto zaznamenal při své individuální premiéře pod pěti kruhy nejlepší dnešní výsledek v dnešním závodu.
Zlatá dvojice. Norská legenda Ole Einar Bjørndalen a jeho manželka, Běloruska Darja Domračevová, jsou nejúspěšnějším biatlonovým párem historie. Jen na závodech pod pěti olympijskými kruhy získali dohromady dvanáct zlatých medailí. Na probíhajících Hrách v Pekingu však čelí další velké životní výzvě. Jako trenéři domácího týmu by rádi dostali na medailové stupně také své svěřence.
Čínská tenistka Pcheng Šuaj v rozhovoru pro francouzský deník L'Équipe během olympijských her uvedla, že mezinárodní obavy o její bezpečnost a blaho byly založeny na "obrovském nedorozumění". Bývalá světová jednička ve čtyřhře zároveň popřela, že obvinila čínského komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení.
Tomáš a Zuzana Paulovi při premiéře českého curlingu na olympijských hrách skončili v turnaji smíšených dvojic šestí. S Pekingem se manželé rozloučili vítězstvím nad domácí Čínou 8:6, s níž přitom po pátém endu prohrávali 1:6. Celkem po devíti zápasech skončili Paulovi s bilancí čtyř výher a pěti porážek.
Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů patří mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš – Úpské rašeliniště a Pančavská louka – byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů.
Manželé Zuzana a Tomáš Paulovi si v druhý den olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu připsali na konto jednu porážku a také druhou výhru v soutěži. Nejprve prohráli se Švédy Almidou De Valovou a Oskarem Erikssonem 4:7 a poté si poradili jasně s Australany Tahli Gillovou a Deanem Hewittem, které zdolali 8:2 předčasně už po sedmém endu.
Když se prudký vítr po šesti dnech utišil a do vzduchu konečně mohlo vzlétnout několik helikoptér záchranářů, krajinu pod sebou poznávali jen těžce. Místo vesnic viděli stále jen bílou planinu, někde trčely alespoň špičky elektrických sloupů, které trochu naznačovaly, kudy dříve vedly silnice či ulice. Pod metry těžkého sněhu se v tu chvíli nacházely tisíce lidí. Někteří ještě žili, většinu z nich ale bílá studená masa zabila. Přesně před padesáti lety v Íránu vypukla nejhorší sněhová bouře v dějinách lidstva.
Australská policie vyšetřuje děsivý případ. Z tamních hřbitovů byly dvakrát za sebou ukradeny lidské ostatky z hrobů. Mluví se dokonce o satanských rituálech.
Norský soud dnes zamítl žádost krajně pravicového teroristy Anderse Behringa Breivika, který v roce 2011 zabil 77 lidí a který nyní chtěl dosáhnout podmínečného propuštění. Podle verdiktu soudu v Telemarku musí zůstat ve vězení, protože je nadále nebezpečný, uvedly tiskové agentury.