Souostroví Lofoty při norském pobřeží jsou podle National Geographic třetími nejpřitažlivějšími ostrovy světa. Nacházejíí se sice hodně na severu, ale i přes jejich polohu na nich vládne poměrně mírné, oceánské klima. 100 až 300 km severně od polárního kruhu, tj. mezi 67. a 68. stupněm severní šířky (jako Grónsko či severní Aljaška) dělá Golfský proud divy, teplý 12 až 14 °C, podnebí zmírňuje. Jih Lofot je nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak mimořádnou klimatickou anomálii.
Sochy z lípového dřeva tvoří nejraději ve svém vyškovském ateliéru sochař Tomiš Zedník. „Studoval sochařinu v Uherském Hradišti a tvrdilo se, že je tam takový akademičtější přístup. Dbalo se hlavně na nápadu a aby umělec byl co nejvíce svůj. Také si hlavně cením nápadu a aby byl originální,“ vysvětluje.
Značka Polestar sice není zastoupena na tuzemském trhu, ale například v Německu již své autosalony má. Nyní oznámila, že dealeři budou moci za pár let prodávat další model.
/VIZUALIZACE/ Zatím chátrá, již za pár let v ní ale Brňané najdou třeba kavárnu, stálou expozici o historií stavby či Centrum dialogu. Na rekonstrukci brněnské Arnoldovy vily plánuje město získat peníze z takzvaných Norských fondů.
Neznámí podvodníci připravili prostřednictvím sociálních sítí čtyřicetiletou ženu z Hradecka dvakrát po sobě o statisíce korun. Celkem přišla o 1,4 milionu korun. Podvodníci vystupovali jako údajní vojáci americké armády a ženě v komunikaci na sociálních sítích slibovali společný život. Žena jim peníze poslala na různé fiktivní úhrady. Podvodníkům hrozí až osm let vězení. ČTK to dnes řekla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Policie varovala před tím, aby lidé neznámým lidem posílali peníze.
První z flotily deseti nových trolejbusů pro norské město Bergen předala Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation. Moderními nízkopodlažními vozidly se tam cestující prvně svezou již letos na podzim.
Mělnický Ten Sing se rozhodl uspořádat akci na podporu místního centra seniorů. Benefiční akce s názvem Přešlapy aneb To se nepovedlo se koná v pátek 16. října od 17 hodin v slonku Masarykova kulturního domu na Mělníku.
Fotbalisté libereckého Slovanu mají za sebou utkání 2. předkola Evropské ligy proti týmu FK Riteriai. Úvodní poločas měl Liberec pod kontrolou, ve druhém přestal hrát, ale díky povedenému závěru nakonec vyhrál v Litvě vysoko 5:1.
V říjnu to bude rok. Rok od památného zápasu, v němž se Zdeněk Ondrášek nadosmrti zapsal do srdcí fotbalových fanoušků. Schválně, vybavíte si ještě onen moment, při němž burácely hospody v celé zemi? Přízemní centr míří až do vápna, tam číhá potetovaný, vyholený čahoun. Střela, gól, hotovo - Anglie odchází potupena českou reprezentací!
V úterý krátce po poledni vstoupil 31letý útočník Zdeněk Ondrášek na čerstvě střižený trávník plzeňské Doosan Areny, aby tady poprvé zapózoval s modro-červeným dresem Viktorie.
V úterý krátce po poledni vstoupil 31letý útočník Zdeněk Ondrášek na čerstvě střižený trávník plzeňské Doosan Areny, aby tady poprvé zapózoval s modro-červeným dresem Viktorie.
V úterý krátce po poledni vstoupil 31letý útočník Zdeněk Ondrášek na čerstvě střižený trávník plzeňské Doosan Areny, aby tady poprvé zapózoval s modro-červeným dresem Viktorie.
Město elektrifikuje autobusovou linku číslo 134 mezi Podolskou vodárnou a Dvorci, na které vyzkouší technologii takzvaného čtyřpólového nabíjení. Ta umožňuje čerpání energie při čekání vozu na zastávkách.
Za poslední roky se Moravskoslezský kraj velice snažil o to, aby ti, kteří v něm žijí, měli své životní prostředí čistší. Nejen, že ve velkém pokračovaly kotlíkové dotace, které přiměly domácnosti topit ekologičtěji, ale kraj také realizoval řadu projektů v oblasti ochrany a péče o přírodu a krajinu, zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní a připravil integrovaný program LIFE+.
Život sympaťáka Romana Habáska z Podbořan se točí okolo psů. To by nebylo nic neobvyklého, vždyť pejskařů, kteří berou „němá stvoření“ jako člena rodiny, je široko daleko nepočítatelně. Tenhle pán je ale výjimečný. Milovník sibiřských husky se svými „svěřenci“ jezdí na závody, dokonce patří mezi nejlepší mushery (závodníky s psím spřežením) u nás a koneckonců i v Evropě.
Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163 hodnocených zemí. Řadí se tak za Estonsko a před Kypr. Prvenství v žebříčku obhájilo Norsko, druhé zůstalo Dánsko. Na třetí příčku žebříčku se dostalo Finsko. ČTK to sdělili zástupci poradenské společnosti Deloitte, která Index společenského rozvoje (Social Progress Index) každoročně sestavuje s neziskovou organizací Social Progress Imperative. Vychází při tom z údajů o společenském a ekonomickém rozvoji a o životním prostředí.
/FOTOGALERIE/ Možnost zopakovat si po dvou letech euforický šampionát para hokejistů bude mít v příštím roce Ostrava. Od 1. do 8. května se v Ostravar Aréně znovu ukáže světová elita tohoto sportu, a to včetně českých reprezentantů.
Hodonínský atlet Filip Sasínek předvedl skvělý výkon na prestižním mítinku Zlatá tretra v Ostravě, když v běhu na 1500 metrů skončil ve skvělé konkurenci na čtvrtém místě v novém osobním rekordu.
Ano, zájezd na sever Evropy s tímto názvem, se opravdu uskutečnil. A byl jsem jeho účastníkem. Letecky z Prahy nad dánským ostrovem Bornholm do Stockholmu, odtud do Osla a pak už menším letadlem přes zasněžený a liduprázdný Skandinávský štít na norský ostrov Karmoy do města Hagesund s úvodním poutačem na letišti: “Vítejte v domovině vikinských králů (Willkommen in Karmoy – Homeland of the Viking Kings)“.
Dvojnásobná mistryně světa, medailistka z OH. Vítězka celkového pořadí Diamantové ligy. Vizitka Zuzany Hejnové je opravdu obdivuhodná. Stejně jako její zapálení pro trénink malých dětí. Česká atletická hvězda se věnuje dětem na HESU kempu v Sušici.
V novoborské kině mohou zájemci až do 30. září zhlédnout výstavu fotografií s názvem Za krásami Norska. Její autoři, Klára Dedková a Jiří Čejka, se před třemi lety vydali v rámci dvoutýdenní fotoexpdeice zkoumat podzimní krajiny v Norsku.
Když jsme se loni setkali poprvé, sbíral za své snímky ceny v soutěžích po celém světě. Šňůra úspěchů se od té doby nepřerušila. „Focení mám rád a rád bych se jím i víc živil,“ přiznává Tomáš Neuwirth.
Když jsme se loni setkali poprvé, sbíral za své snímky ceny v soutěžích po celém světě. Šňůra úspěchů se od té doby nepřerušila. „Focení mám rád a rád bych se jím i víc živil,“ přiznává Tomáš Neuwirth.
Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů. Turistů, kteří si rezervaci zajistili před 6. srpnem se karanténa netýká, pro vstup do Slovinska budou potřebovat ale negativní test na covid-19. Zájem o cesty Čechů, kteří plánovali do Slovinska vyrazit, pravděpodobně kvůli desetidenní karanténě opadne. Zařazení České republiky Slovinskem na seznam středně rizikových zemí je výsledek nezvládnuté komunikace ministerstva zdravotnictví, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Vyjádření ministerstva ČTK shání.
Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje, informovalo na webu ministerstvo zahraničí. Češi, kteří si Ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.
Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit deset dní v karanténě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na sdělení norského institutu veřejného zdraví (FHI). Ten zařadil Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do "červené kategorie" na svém takzvaném semaforu kvůli nepříznivému vývoji jejich epidemické situace. Změny budou platné od páteční půlnoci.
Norsko uvažuje o tom, že pro lidi přijíždějící z České republiky znovu zavede povinnou desetidenní karanténu. Dnes to podle norských médií doporučil tamní institut veřejného zdraví (FHI). Norské ministerstvo zdravotnictví bude o návrhu FHI rozhodovat v pátek, sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí. Povinnost izolovat se pro lidi z ČR přitom Norsko zrušilo teprve v půlce července.
Sedm zaměstnanců teplického gymnázia navštívilo nedávno střední školu Menntaskólinn í Kópavogi na Islandu. Obě školy společně pracují celý školní rok na projektu DCE4.0 - Digital Competences for Education 4.0 (Digitální kompetence pro vzdělávání 4.0) v rámci programu Vzdělávání Fondů EHP 2014 - 2021, které jsou financované Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem.
S cyklistikou začala až v jedenadvaceti, s triatlonem dokonce ještě o pár let později. Řeč je o havlíčkobrodské závodnici Sandře Kocúrkové, rozené Pytlíkové. Ve sbírce úspěchů má i evropský titul Xterra před dvěma lety. Nyní má nucenou ale za to příjemnou pauzu, protože s manželem čekají svůj první přírůstek do rodiny. Šestatřicetiletá triatlonistka je v civilním životě obchodní zástupkyní, ale vystudovala grafickou školu v Jihlavě a grafice se věnuje ve volných chvílích.
Oddělení Skandinavistiky Filozofické fakulty Karlovy Univerzity v rámci historicko-kulturního projektu Česko-norská memorabilia pátrá po potomcích pamětníků, jež byli za druhé světové války nasazeni na nucené práce v Norsku, či jakýkoliv informacích o těchto lidech.
Zrušili vám kvůli covid-19 let? Podle nařízení o pravidlech náhrad za nepravidelnosti v letecké přepravě má dopravce povinnost nabídnout náhradní let nebo vrátit cestujícímu hodnotu jeho letenky. Letecké společnosti však často místo finanční kompenzace nabízejí pouze vouchery.
Poměrně velké hráčské změny chystá pro nový soutěžní ročník FORTUNA:LIGY Slezský FC Opava. Fotbalový klub z Městských sadů eviduje první odchody. Končí Zapalač s Hoškem, pokračovat by neměl ani Jursa. Otazník visí nad Součkem, který patří Spartě a také nad olomouckým Texlem.
Teroristický útok na norském ostrově Utøya v červenci 2011 nově rekonstruuje dokument o mladé dívce Ylvě, která tuto hrůzu přežila a popisuje ji s autentickým vyprávěním. Premiérově dokument s názvem Přeživší - dívka z ostrova Utøya odvysílá ČT2 v úterý 21. července ve 22.35 hodin.
Dá se říct, že Patrika Rybčáka z Cetorazi na Pelhřimovsku jeho příjmení předurčuje k lásce k rybám. Kromě toho, že je rád jí, totiž chová pstruhy a lososovité ryby. Ročně jich prodá tisíce.
Dá se říct, že Patrika Rybčáka z Cetorazi na Pelhřimovsku jeho příjmení předurčuje k lásce k rybám. Kromě toho, že je rád jí, totiž chová pstruhy a lososovité ryby. Ročně jich prodá tisíce.
/FOTOGALERIE/ Ivan Mitrus z Martinic v Krkonoších úspěšně pokračuje ve své cestě, na kterou vyrazil posledního ledna pěšky ze Sicílie. Během ní chce ujít 9000 kilometrů až do Norska za polární kruh. Momentálně má za sebou 2999 kilometrů. Přešel celou Itálii a už je ve Švýcarsku. Svoje putování přibližuje čtenářům Deníku v rubrice Čtenář reportér.
Nedaleká místa, ale také scenérie ve vzdálených koutech světa. Venkovní výstava cestovatelských fotografií Martina Grobaře, nazvaná „Létem světem“, má upozornit na skutečnost, že cestování je nyní omezené a přitom pro člověka tak obohacující.
/FOTOGALERIE/ Ivan Mitrus z Martinic v Krkonoších úspěšně pokračuje ve své cestě, na kterou vyrazil posledního ledna pěšky ze Sicílie. Během ní chce ujít 9000 kilometrů až do Norska za polární kruh. Momentálně má za sebou 2999 kilometrů. Přešel celou Itálii a už je ve Švýcarsku. Svoje putování přibližuje čtenářům Deníku v rubrice Čtenář reportér.
Na nádvoří skalního hradu Vranov na Malé Skále se s sobotu konal koncert norské zpěvačky a hráčky na harmonium Ane Bjerkan, s níž vystoupil kontrabasista Petr Tichý. Snové písně severu tak zazněly v magickém prostředí.
Turisté cestující do Řecka po silnici budou muset od 14. 7. na hranicích předložit negativní PCR test na koronavirus. Povinnost neplatí pro leteckou a lodní dopravu, kde Řekové provádějí testy namátkově.
Norsko od středy 15. července uvolní cestovní omezení pro více než dvacítku evropských zemí včetně České republiky a Slovenska, jejichž obyvatelé po příjezdu do této skandinávské země již nebudou muset nastoupit do karantény. Oznámila to norská vláda. Uvolnění se bude týkat i některých oblastí Švédska, které kvůli volnému přístupu k pandemii nemoci covid-19 bylo výrazněji zasaženo než sousední Norsko a Finsko.
Až do světoznámé soutěže o klíče z pevnosti Boyard se díky svému šermířskému umění a výrazné mimice dostal plzeňský šermíř Jan Lukeš, známý pod přezdívkou Žába.
Začátkem třicátých let minulého století byl František Kloz už velkou oporou ligového SK Kladno, který se v té době umísťoval obvykle v polovině tabulky naší nejvyšší fotbalové soutěže. Zvláště z finančních důvodů mohl totiž těžko konkurovat bohatým pražským týmům, především Spartě a Slavii, které měly své kádry doslova nabité československými reprezentanty.
Slavnostním křtem prošla poslední kniha z pera Bronislava Kuby s názvem Slavnosti sněženek - setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem. Jejím autorem je keramik, který provozuje s manželkou v Kersku Lesní ateliér Kuba.
Průměrný starobní důchod je na Teplicku letos 14 243 korun. I když rok od roku stoupá, stále zaostává o zhruba 150 korun za republikovým průměrem. Ženám v teplickém okrese dává stát o tři tisíce méně než mužům.
Úřady v několika zemích tento měsíc zaznamenaly, že došlo k záhadnému zvýšení úrovně radiace v severní Evropě. Žádný stát se však k odpovědnosti za tuto anomálii dosud nepřihlásil.
Poslední šance. V dohráce sedmadvacátého kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se dnes představí jihlavští fotbalisté v Pardubicích. Východočeši mají blízko k postupu do nejvyšší soutěže, Vysočina se naopak bude snažit přiživit alespoň teoretickou šanci na vybojování účasti v baráži. Důležitý souboj pro oba protivníky začíná za přítomnosti televizních kamer v osmnáct hodin.