Konečně to vyšlo. Po olympijském zlatu se Ester Ledecká dočkala i vytoužené medaile z mistrovství světa. Devětadvacetiletá lyžařka získala na šampionátu v rakouském Saalbachu bronz v královském sjezdu. Dosud bylo jejím nejlepším umístěním čtvrté místo před čtyřmi roky v Cortině d'Ampezzo.
/FOTOGALERIE/ Bruntálský hotel Slezan zaplnili sportovci. Proběhlo totiž vyhlášení už sedmačtyřicátého ročníku ankety Nejlepších sportovců a kolektivu okresu Bruntál, kterou pořádá Regionální sdružení České unie sportu v Bruntále. Celkem bylo oceněno deset sportovců, a to bez udání pořadí. Nejlepším kolektivem za rok 2024 se stal tým sportovních koloběžek KOSTKA RIO Rýmařov.
Neví, kam dřív skočit. Nedělní Jizerská padesátka je sedmým podnikem Ski Classic, který má sedmačtyřicetiletý Lukáš Bauer jako šéf závodů dálkových běhů na lyžích na starosti. Po úspěšné kariéře šéfoval laufařskému týmu, trénoval polskou reprezentaci a od této zimy přijal další výzvu. Kromě toho sleduje syna Matyáše, který se probojoval do seniorské reprezentace.
Také letos se v Peci pod Sněžkou uskuteční Světový pohár Masters. Akce určená pro závodníky kategorie 30+ pod názvem FIS Masters Cup 2025, získala v nabitém kalendáři termín 8. a 9. března a sjedou se na ni tradičně lyžaři z celého světa.
Dačice se stávají klíčovým místem pro milovníky běhu, když se připojují k programu Jihočeského běžeckého poháru. V rámci Běhu olympijského dne, který se uskuteční 18. června 2025, se zde setkají sportovci všech věkových kategorií. Tato událost je součástí širšího kalendáře, který zahrnuje i dětské závody a další běžecké akce v regionu.
Tohle jméno si zapamatujte, protože za pár let můžete koukat na 13letého Šimona Macka v televizi, jak závodí na světových akcích v biatlonu nebo v běžeckém lyžování. Šimon Macek totiž vyhrál na nedávné Olympiádě dětí a mládeže v Moravskoslezském kraji biatlonový závod na čtyři kilometry sprint. A ve své sbírce už má několik medailí z republikových šampionátů v obou sportech.
Nová sportovní hala vyroste do tří let u Gymnázia a Jazykové školy v centru Zlína. Nahradí stávající školní tělocvičnu z 50.let, která už nevyhovuje současným požadavkům. Celkové náklady na výstavbu mají dosáhnout téměř 80 milionů korun.
Martina Navrátilová kritizovala „své“ demokraty, že nebrání ženský sport před trans sportovkyněmi. Právě to teď dělá – podle svých slov – americký prezident Donald Trump, jenž trans ženám zakázal účastnit se ženských soutěží. Situace ale není tak černobílá, jak se zdá.
Americký prezident Donald Trump pokračuje v tažení na podporu toho, co nazývá „čistotou ženského sportu“. Jeho výnos zakazuje v USA startovat trans sportovkyním mezi ženami. Jde o řešení vážného problému, nebo demagogickou show? A co to může znamenat pro světový sport a olympijské hry?
Dvacetiletá reprezentantka z Plzně se na cyklokrosovém mistrovství světa v Lievinu blýskla desátým místem a teď zkusí formu přelít do závodů horských kol. Premiérový start absolvuje ve středisku La Nuncía.
Severský trénink jí svědčí. Po Tour de Ski se Kateřina Janatová drží v elitní desítce světového poháru v běhu na lyžích. Naposledy závodnice připravující se se svým partnerem v Norsku zazářila minulý víkend. V italském Cogne si v závodě na 10 km volně s intervalovým startem doběhla pro životní čtvrté místo.
V dubnu to bude rok, co se historická Grossmannova vila v Ostravě otevřela veřejnosti ve své původní secesní kráse. Díky víkendovým komentovaným prohlídkám je stále lákavou atrakcí pro zájemce. Kulturní program se navíc dočká rozšíření.
Před výzvou vyřešit, jak udržet týmovou strategii, stojí česká tým před olympijskými hrami v Turíně, které se uskuteční příští rok. Na rozdíl od jiných olympiád totiž na Apeninském poloostrově vznikne hned šest olympijských vesnic.
/FOTOGALERIE/ Po úspěšném loňském olympijském roce plánují čeští badmintonisté ulovit další mezinárodní úspěch. Český tým se totiž probojoval na mistrovství Evropy smíšených družstev, které se poprvé v historii odehraje v režimu pro pouhých osm týmů. Ve skupině nastoupí proti Francii, Německu a Nizozemsku. Do semifinále postoupí dva nejlepší celky.
/FOTO, VIDEO/ Prváci se do oficiálního sídla litoměřického gymnázia ve Svojsíkově ulici podívají až ve třeťáku, i přípravné kurzy na přijímačky už dělali v jezuitské koleji.
/OBRAZEM, VIDEO/ Střední průmyslová a vyšší odborná škola (SPŠ a VOŠ) Písek se pyšní největším zájmem deváťáků o obor informační technologie na Písecku. Co stojí za tímto úspěchem a jak vypadá přijímací řízení? Deník se vydal přímo na místo, aby zjistil více o atraktivním studijním programu, který každoročně láká desítky studentů.
Zvládnout přijímací zkoušky na vysněnou střední školu je teď hlavní starostí mnoha deváťáků. Velkou výzvou jsou především jednotné přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka. Každá ze škol má ale na budoucí studenty jiné nároky.
Jak se nejlépe připravit na přijímací testy z českého jazyka a matematiky? Tyto otázky jsme položili studentům prvního ročníku a pedagogickému sboru na Gymnáziu, Pardubice, Mozartova. Právě zde museli uchazeči získat v minulém roce nejvíce bodů u přijímaček na střední školy na Pardubicku. Reportér Deníku se zeptal na tipy, jak uspět.
/VIDEO/ Gymnázium a SOŠ ekonomická Sedlčany patří k nejlepším v okrese, alespoň podle toho, kolik bodů v testech je třeba k přijetí. Minimum bodového zisku v jednotných přijímacích testech z matematiky a českého jazyka ze sta možných zde loni u posledního přijatého žáka dosahovalo nejvyšší hodnoty v okrese Příbram - 67 bodů. Co současní studenti radí k přijímačkám letošním deváťákům, zjišťoval Deník ve škole.
Jak se připravit nejlépe na přijímací testy z českého jazyka a matematiky? To dobře vědí studenti prvního ročníku Gymnázia v Poličce, protože právě tady museli minulý rok získat u přijímaček na střední školy na Svitavsku nejvíce bodů. Reportérce Deníku prozradili, co jim pomohlo.
Přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka jsou pro deváťáky jednou z prvních velkých výzev na cestě za vysněnou střední školou. Jak si s nimi poradili studenti Gymnázia v Ústí nad Orlicí, kde potřebovali pro přijetí nejvíce bodů na Orlickoústecku? Dnešní prváci přibližují, co jim vloni pomohlo k úspěchu a jestli byly přijímací zkoušky opravdu těžké.
Jak se připravit nejlépe na přijímací testy z českého jazyka a matematiky? To dobře vědí studenti prvního ročníku Gymnázia F. X. Šaldy, protože právě tady museli minulý rok získat u přijímaček na střední školy na Liberecku nejvíce bodů.
/FOTO, VIDEO/ Jak se připravit nejlépe na přijímací testy z českého jazyka a matematiky? To dobře vědí studenti prvního ročníku Jiráskova gymnázia v Náchodě, protože právě tady museli minulý rok získat u přijímaček na střední školy na Náchodsku nejvíce bodů. Reportérovi Deníku dvě nejúspěšnější studentky prozradily, co jim pomohlo.
Učte se, ale nestresujte se, radí svým nástupcům studenti prvního ročníku čtyřletého gymnázia v Sokolově. K přijetí na toto gymnázium bylo nutné získat v jednotném testu vůbec nejvíc bodů ze všech čtyřletých oborů na Sokolovsku. Deník se proto vydal na místo, aby zjistil, jak těžké přijímačky byly, ale také, co vše daná škola studentům nabízí. Sokolovské gymnázium sází podle vedení školy na odbornost a přátelskou atmosféru. A nutno přiznat, že ta na mě dýchla všude. Na chodbách, kde mají studenti jakési oddychové koutky, kde klábosí či svačí, ve třídě, kam jsme se zašli podívat, a dokonce i v ředitelně, kde si na nás udělal čas ředitel školy Jiří Widž spolu se svou zástupkyní Lenkou Chvalovou.
Když zazvoní, hučí to na chodbách Gymnázia Zlín - Lesni čtvrť jako v úle. Aby ne, když školu navštěvuje bezmála tisícovka studentů. Jedno z nejprestižnějších středoškolských zařízení v kraji s dlouholetou tradicí a historii je moderní prostorná škola, sídlící u lesa.
Čtyřleté studium na Gymnáziu Jindřicha Šimona Baara v Domažlicích je dle dat Cermatu jedničkou v žebříčku Top 10 oborů Domažlicka, na které bylo potřeba získat nejvíce bodů u přijímacích zkoušek. Proto se tam Deník vydal zjistit, jak těžké přijímačky byly, ale také co vše daná škola studentům nabízí. I když jde o gymnázium, nabízí širokou škálu kroužků i bonusy.
Jak se připravit nejlépe na přijímací testy z českého jazyka a matematiky? To dobře vědí studenti prvního ročníku Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou, protože právě tady museli minulý rok získat u přijímaček na střední školy na Jablonecku nejvíce bodů.
Na Katolické gymnázium Třebíč míří podle údajů Cermatu ti nejlepší žáci z celého Třebíčska. Deník měl možnost zúčastnit se hodiny literatury, aby zjistil, jak výuka na této škole probíhá a jací jsou zdejší prváci, kteří loni u přijímaček museli skutečně excelovat.
Vimperským gymnáziem se rozléhá zvonění. Žáci se vyhrnou bočními dveřmi do úzké uličky a přebíhají mezi čtyřmi školními budovami. Ta nejstarší stojí pod vimperským zámkem od konce devatenáctého století. Ostatní patří gymnáziu od sedmdesátých let století minulého.
/OBRAZEM, VIDEO/ Vyšší odborná škola, střední škola a centrum odborné přípravy (VOŠ, SŠ, COP) Sezimovo Ústí se stala jednou z nejžádanějších středních škol na Táborsku. Díky modernímu zázemí a pestré nabídce oborů přitahuje studenty nejen z Jihočeského kraje, ale i z širšího okolí. Zároveň se pyšní úspěchy studentů na celostátních soutěžích a pořádá i přípravné kurzy pro budoucí uchazeče.
Gymnázium, které sídlí ve Zborovské ulici v Hranicích, patří podle loňských výsledků přijímacího řízení k nejžádanějším středním školám na Přerovsku. Pro přijetí na tuto školu museli žáci získat v součtu z matematiky a českého jazyka nejméně 60 bodů, což je vůbec nejvíce ze všech středních škol v regionu. Jaký je recept školy na úspěch? A proč je tak vyhledávaná?
Gymnázium Třinec patří dlouhodobě úspěšným školám na Frýdecko-Místecku, což potvrzuje i jeho vedoucí pozice v žebříčku Deníku TOP 10 středních škol s maturitními obory na Frýdecko-Místecku. Uchazeči o studium zde mají možnost volit mezi čtyřletým a osmiletým oborem všeobecného gymnázia.
Přihlášky na střední školy jsou v plném proudu a studenti se intenzivně připravují na přijímací zkoušky. Gymnázium J. A. Komenského v Havířově se dlouhodobě řadí mezi nejlepší školy na Karvinsku a v loňském roce dokonce vévodilo žebříčku Deníku TOP 10 středních škol s maturitními obory v okresu. O studium je tu každoročně velký zájem, a proto je důležité vědět, co uchazeče čeká.
/VIDEO, FOTO/ Mělnické gymnázium, které nese jméno po Janu Palachovi, patří bodováním u přijímacích zkoušek mezi nejnáročnější střední školy v regionu. K lepší pozici tam na rozdíl od jiných škol uchazečům vítězství ve vědomostních olympiádách nebo účast v soutěžích nepomohou. Jak moc se museli letošní prváci snažit, aby se dostali na svou vysněnou školu? Nejmladší studenti to mají v čerstvé paměti.
Nejnáročnější střední školou podle nejnižšího počtu bodů potřebných k přijetí se stala vloni podle výsledků z Cermatu Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Jazyková škola v Berouně. Poslední přijatý žák na čtyřleté studium lycea potřeboval totiž získat z jednotných testů v češtině a matematice dohromady 67 bodů ze 100 možných, což bylo nejvíc na Berounsku. Vypravili jsme se proto do školy zjistit od letošních prváků, jak se na přijímací zkoušky co nejlépe připravit.
Jak se připravit nejlépe na přijímací testy z českého jazyka a matematiky? To dobře vědí studenti prvního ročníku ústeckého Gymnázia a SOŠ dr. Václava Šmejkala, protože právě tady museli minulý rok získat u přijímaček na střední školy nejméně 61 bodů, tedy nejvíce ze všech středních škol na Ústecku.
Jak se připravit co možná nejlépe na přijímací testy z českého jazyka a matematiky? To dobře vědí žáci prvního ročníku lounského gymnázia Václava Hlavatého, protože právě tady bylo minulý rok potřeba u přijímaček na střední školy v okrese Louny nejvíce bodů. Z testů z matematiky a češtiny loňští „deváťáci“ museli k přijetí na čtyřletý maturitní obor získat nejméně 65 bodů.
Je relativně mladé, ale přesto si dokázalo dobýt a udržet právo na existenci a stalo se jednou z nejprestižnějších a nejvýznamnějších škol v rámci nejen okresu, ale celého kraje Vysočina. To je Gymnázium Žďár nad Sázavou. Za skoro 70 let existence ukončilo svá studia na gymnáziu neuvěřitelných 6301 absolventů, kteří jsou dnes roztroušeni takřka po celém světě.
/VIDEO/ Obklopují je plakáty s geometrickými tvary a vzorečky, na nástěnce visí papíry s úlohami z Matematického klokana. Studenti čtyřletého studijního oboru s matematickým zaměřením na Gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše v Brně poslouchají ve specializované učebně učitele a zástupce ředitele Aleše Kobzu. Právě s nimi probírá mocninné funkce. Brněnský deník Rovnost se zúčastnil hodiny matematiky právě na Jarošce, kam bylo loni ve srovnání středních škol v Brně nejtěžší se dostat. Uchazeči museli získat minimálně devadesát ze sta možných bodů.
/REPORTÁŽ/ Gymnázium Boskovice je velmi dobrá adresa. Příjemné prostředí, styl a kvalita výuky, pozitivní reference absolventů. Tak hodnotí zmíněnou školu studenti prvního ročníku, které Deník oslovil. Popisují, proč se rozhodli podat přihlášku právě tam. Redakce nedávno zveřejnila žebříček deseti maturitních oborů středních škol na Blanensku, kde bylo loni potřeba získat pro přijetí nejvyšší počet bodů. Na špici se umístilo právě čtyřleté boskovické gymnázium, kterému je věnovaný další díl z tématu k přijímacím zkouškám v regionu.
Čtyřleté studium v rámci programu Moje škola na Gymnáziu a Střední odborné škole v Rokycanech je podle dat Cermatu jedničkou v žebříčku TOP studijních oborů v okrese, na které bylo potřeba získat nejvíce bodů u přijímacích zkoušek. Konkurence u přijímacích zkoušek je značná, žáci by rozhodně neměli podcenit přípravu.
Redakce Bruntálského a krnovského Deníku zjišťovala, jaké výzvy školu čekají v letošním roce, kam mohou studenti s gymnáziem vycestovat nebo jak se změnily úroveň a zájem o cizí jazyky v posledních letech.
Žebříčku Deníku TOP 10 středních škol v Ostravě vévodilo na Ostravsku Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Osmileté i čtyřleté gymnázium se zaměřuje na všeobecné vzdělávání a dlouhodobě patří mezi nejprestižnější školy v regionu.
Jeden Jizerskou padesátku vyhrál pětkrát a je v tomto ohledu v rámci slavného závodu zřejmě nepřekonatelným rekordmanem. Druhý zazářil loni na olympiádě v Paříži při nečekaném zisku bronzu družstva kordistů.
Rožnov pod Radhoštěm se také letos připojí k největší běžecké akci v zemi – Olympijskému běhu. Ve středu 18. června si sportovní nadšenci všech věkových kategorií mohou navíc užít nejen běh, ale i další pohybové aktivity.
Také SKI klub Hranice měl zastoupení na Zimní Olympiádě dětí a mládeže v Moravskoslezském kraji. A šlo hned o tři želízka v ohni – mladší žáky Adélu Šíbalovou a Vojtěcha Kubínka za alpské disciplíny a Tadeáše Indráka ve skicrossu. Doprovod jim dělali dva trenéři oddílu, Olga Vilímková a Jiří Kuča.
Za rok, konkrétně v pátek 6. února 2026 odstartují zimní olympijské hry v Itálii. Po dlouhých dvaceti letech se konají v místech, která jsou pro české fanoušky snadno dostupná. Kde všude se budou konat olympijské soutěže, kolik stojí vstupenky a jak si je pořídit?
Už se stalo téměř tradicí, že jedním z prvních kulturních pořadů v novém roce v kolínském Městském společenském domě je beseda o rallye Dakar, na kterou si do Kolína zve své hosty Jan Říha, moderátor Autosalonu televizní stanice Prima a čtrnáctinásobný účastník Dakaru v roli reportéra.
Talentovaný beachvolejbalový pár Kateřina a Anna Pavelkovy se budou nově připravovat v ženské reprezentaci a pod dohledem argentinského trenéra Sebastiana Menegozza. Projekt Českého volejbalového svazu chce maximálně rozvinout potenciál nejlepších českých párů a připravovat se společně v profesionálních podmínkách. Jedním z cílů je také úspěšná kvalifikace na olympijské hry v roce 2028.