/FOTOGALERIE/ Ani neustálá hrozba z dalších koronavirových zákazů neodradila organizátory triatlonu v Konopišti od vzkříšení těchto i divácky atraktivních závodů. Po více než roce připrav nakonec všechno v polovině července klaplo na výbornou. Po třinácti letech. První takový závod se ale pod zámkem konal už v roce 1984.
Česká republika má první medaili na olympijských hrách v Tokiu! Vybojoval ji singlkanoista Lukáš Rohan, který v kategorii C1 mužů časem 101,96 sekundy nestačil jen na slovinského vítěze Savšeka.
Mezi sportovce, pro které olympijská cesta skončila vlastně ještě dříve, než začala, patří i česká beachvolejbalistka Markéta Sluková – Nausch. O své aktuální pocity se v pondělí ráno podělila s fanoušky v emotivním prohlášení, v němž promluvila i o svém zdravotním stavu a plánech do budoucna.
Snili o finále, už o něm mohli pomalu přemýšlet. Jenže boj o medaile budou Češi nakonec sledovat zpovzdálí. Sportovní střelci Jakub Tomeček a Barbora Šumová udělali v kvalifikaci skeetu víc chyb, než si mohli dovolit.
/SERIÁL JIHOMORAVANÉ V TOKIU/ Na začátku olympijského cyklu ani nepočítal, že se dostane do Tokia. Jenže brokový střelec David Kostelecký prokázal, že patří pořád ke světové špičce. A taky svou dlouhověkost. Olympijský šampion z Pekingu 2008 se účastní už svých šestých her a podruhé v řadě je nejstarší z české výpravy. „Bohužel už jsem byl i v Riu, teď je tam závodník na koni o dva roky mladší než já. To mě mrzí, mohl to převzít on, ale beru to s humorem,“ usmívá se šestačtyřicetiletý střelec z Holasic na Brněnsku a naráží na člena parkurového družstva Kamila Papouška.
Každý máme své hranice. Kariéra nám začíná, je na vrcholu a poté zkrátka pomalu skončí. Jenže to neplatí u brněnského sportovního střelce Davida Kosteleckého, který ve svých šestačtyřiceti letech ladí mušku již na šestou olympiádu v životě. A žádný obyčejný výlet rozhodně nechystá. Bude chtít navázat na třináct let starou zlatou palbu z Pekingu.
Cesta za čtvrtým olympijským zlatem v řadě začala propadákem. Američtí basketbalisté ve svém prvním vystoupení v Tokiu projeli zápas s Francií. Dream Team na olympiádě padl poprvé od roku 2004. Jeho série výher se zastavila na čísle 25.
Šéfové Ligové fotbalové asociace (LFA) v neděli v podvečer oficiálně zareagovali na sobotní výroky trenéra Jablonce Petra Rady po duelu 1. kola nejvyšší soutěže s Baníkem Ostrava (1:0). Zkušený kouč LFA vyzval, aby povolila pozápasové tiskové konference v jedné místnosti s očkovanými nebo řádně testovanými novináři. Ty se nadále konají nanejvýš prostřednictvím on-line aplikací bez osobního kontaktu.
Všichni čeští tenisté ve dvouhře v Tokiu postoupili z prvního kola. Jedním z nich byl i rodák z Berouna Tomáš Macháč. Dvacetiletý hráč při své olympijské premiéře porazil Portugalce Joáa Sousu po setech 6:7 6:4 a 6:4.
V roce 1964 získal zlatou medaili v cyklistice na olympijských hrách v Tokiu. Bylo to historicky první zlato pro Československo z této disciplíny. Bývalý cyklista a brněnský rodák Jiří Daler v neděli navštívil Olympijský festival v Brně, kde si děti mohou vyzkoušet olympijské sporty.
Před pěti lety na poslední olympiádě v Riu vybojovala ve čtyřhře s Barborou Strýcovou bronz. Nyní už ale brněnská tenistka Lucie Šafářová sleduje výkony svých českých následovnic na turnaji pod pěti kruhy pouze v televizi. A šance jim dává obrovské.
Po roce ve druhé české lize se připravuje s Kladnem opět na nejvyšší soutěž. Před nástupem na led se ale hokejista Tomáš Plekanec představil na tenisovém kurtu. Na olympijském festivalu v Brně byl součástí hvězdné čtyřhry ve složení Lucie Šafářová, Dája Bedáňová a Eva Samková.
/ROZHOVOR/ Zlato a strach. Tahle dvě slova se honí v hlavě Jiřího Prskavce. Jindy usměvavý sympaťák má před olympijským závodem v Tokiu o čem přemýšlet. Příběh českých sportovců, kterým vyšel pozitivní test na koronavirus po společném letu do Japonska, se dotkl všech. Kajakář, od něhož všichni očekávají medaili, měl štěstí – do dějiště her přiletěl v první „várce“.
Chcete si zpestřit odpoledne bez přímého přenosu, čekáte na start oblíbené disciplíny nebo jen jedete na výlet? Zjistěte, jak jste na tom s olympijskými znalostmi. Na speciální kvíz Deníku vám stačí pár minut.
Zatímco pozornost světové atletiky se začíná zaměřovat na olympijské hry, kde panují pekelné podmínky co se týká počasí, na konci června se v obdobných podmínkách konalo na kladenském stadionu Na Sletišti Mistrovství České republiky dorostu a juniorů v atletice.
Hraje ve „svém“ Japonsku, i když bez diváků se to prakticky nedá poznat. I tak byl Patrik Auda jedním z hlavních tahounů českého národního týmu za prvním olympijským vítězstvím v samostatné české historii. S 16 body vévodil českým střelcům a svému týmu dodal v nervózním závěru trochu klidu úspěšnými trestnými hody.
Ze všech nedakonických fotbalistů to dotáhl suverénně nejdál. Zdeněk Caudr se díky neuvěřitelné píli vyšvihl až do Sparty Praha. Na Letnou to vzal oklikou přes Uherské Hradiště a Vsetín. A i když si vyjukaný mladík ze Slovácka do hlavního města s sebou vzal jenom spodní prádlo a pyžamo, v silné konkurenci se prosadil až do základní sestavy a stal se dokonce kapitánem Sparty!
Ze všech polešovických fotbalistů to dotáhl suverénně nejdál. Zdeněk Caudr, rodák z dvoutisícového městyse, se díky neuvěřitelné píli vyšvihl až do Sparty Praha. Na Letnou to vzal oklikou přes Uherské Hradiště a Vsetín. A i když si vyjukaný mladík ze Slovácka do hlavního města s sebou vzal jenom spodní prádlo a pyžamo, v silné konkurenci se prosadil až do základní sestavy a stal se dokonce kapitánem Sparty!
Historie přepsána. Češi poprvé v dějinách samostatné republiky sehráli utkání pod olympijskými kruhy. Zvítězili 84:78, ale konečný rozdíl mohl být a také měl být vyšší. Vždyť před vstupem do závěrečné čtvrtiny vedli o více než dvacet bodů.
K cenným kovům měl podle očekávání daleko, ale stopu zanechal. Český cyklista a mohelnický rodák Michael Kukrle byl v silničním závodě pořádně vidět. „Mám z toho super pocit. Nevím, jestli je to můj nejlepší výsledek, ale určitě to je jeden s mých nejlepších výkonů,“ okomentoval Kukrle své představení na Facebooku své stáje Elkov Kasper.
Čtyři české sportovní hvězdy současnosti i nedávné minulosti berou do ruky tenisovou raketu a rozehrávají se před sobotním exhibičním utkáním v areálu SKP Kometa v brněnských Pisárkách.
/REPORTÁŽ PŘÍMO Z JABLONCE, FOTOGALERIE/ Zase na výjezdu, zase na stadionu! V posledních měsících neobvyklou až vzácnou věc si v sobotu znovu mohli užít fanoušci Baníku Ostrava. Příznivci slezského klubu opět ukázali, že v republice v podpoře svých miláčků jen těžko hledají konkurenci. Maximálně využili početní kvóty, která jim byla přiřknuta, a v Jablonci hlasitě podporoval výběr trenéra Ondřeje Smetany za jednou z branek dav čítající na 250 hlav.
Žádné spaní! Čeští basketbalisté se po vousatých jednačtyřiceti letech znovu předvedou na olympijských hrách. Los tomu chtěl tak, že jejich utkání s Íránem, zahájí basketbalovou část v Tokiu. A čeští fanoušci rozhodně v postelích nezůstanou. Ve tři ráno se přesunou před obrazovky. Naštěstí pro drtivou většinu přes týden pracujících je zápas na programu v neděli.
Pokusy představitelů Mezinárodního olympijského výboru (MOV) oživit poněkud zastaralý program her svěží podívanou pro mladší publikum jsou sice leckdy poněkud udýchané a nepřesvědčivé, ale snahu vyrovnat se s novými výzvami funkcionářům upřít nelze. Důkazem "pokroku" jsou disciplíny, které byly v roce 2016 definitivně (po dlouhém vybírání) schváleny pro Tokio.
/SERIÁL JIHOMORAVANÉ V TOKIU/ Národní dres oblékala už jako akvabela a triatlonistka, závodila i na horském kole nebo v maratonu. Brněnská sportovkyně Tereza Ďurdiaková se ale na jaře roku 2020 začala věnovat zase něčemu novému. A teď se ve třiceti letech představí jako jediná česká chodkyně ve svém prvním olympijském závodě v životě.
Basketbalové jméno si udělal v Děčíně, tamní Válečníky vedl dlouhých 15 let. V drtivé většině úspěšně. Trenér Pavel Budínský ale v minulosti vedl také českou reprezentaci.
Největší česká plavecká olympijská naděje Barbora Seemanová je zatím v Tokiu nadšená. Zaujal ji vzhled bazénu a na rozdíl například od střelců si pochvaluje i organizaci. Páteční slavnostní zahájení vynechala, protože ji už dnes čeká štafeta.
Pár dní před začátkem olympiády v Tokiu si návštěvníci na pardubickém dostihovém závodišti užili podívanou na jednu z nejnáročnější jezdeckých disciplín, která patří mezi olympijské sporty. Je to všestrannost - dříve nazývaná military. Vznikla z potřeby testovat způsobilost koní pro náročné potřeby armády. Až později dostala sportovní rozměr. Za snímky ze závodiště děkujeme Luboši Jeníčkovi.
/ROZHOVOR/ Zatímco Američanů nebo Rusů žije v Česku spousta, o vyslancích ze země vycházejícího slunce tady skoro neuslyšíte. Přesto několik Japonců vyčnívá. Nikoliv výškou, ale svou funkcí. V netradičním, olympijsky laděném rozhovoru pro Deník odpovídal Koreatsu Aoki, který je prezidentem Toyota Motor Manufacturing Czech Republic, tedy automobilky v Kolíně.
/FOTOGALERIE/ Že nestihne slavnostní zahájení, věděla už předem. Zhruba v té době olympijská novicka Nikola Ogrodníková v Tokiu opouštěla letiště. Na olympiádu ovšem přicestovala v dobré pohodě. Zdravotní stav české oštěpařky číslo jedna nebyl většinu sezony ideální, ale v posledních dnech se zlepšil.
Lukostřelkyně plzeňského oddílu Arcus Marie Horáčková byla na olympijských hrách v Tokiu v kvalifikaci na 34. místě. To znamená, že v prvním kole vyřazovací části soutěže nastoupí třiadvacetiletá česká reprezentantka ve středu 28. července proti Japonce Miki Nakamuraové, která byla o tři příčky lepší.
Lidé z WeLoveŠumava se opět rozhodli pomáhat. V den, kdy odstartovaly olympijské hry, spustili olympijskou dražbu. Její výtěžek pomůže ke koupi elektrického vozíku.
Lidé z WeLoveŠumava se opět rozhodli pomáhat. V den, kdy odstartovaly olympijské hry, spustili olympijskou dražbu. Její výtěžek pomůže ke koupi elektrického vozíku.
Už to začalo. Maraton přímých přenosů, které u televizí hltají malí i velcí. Na olympijských hrách si každý najde svůj sport a svůj idol. Ovšem nemusí zůstat pouze u fandění a pasivní konzumace.
Připravit, začínáme! V olympijském programu je nespočet soutěží, zápasů a zajímavých momentů. Bude rozdáno 339 sad medailí! Deník vybral tradiční i netradiční taháky následujících šestnácti dnů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Česká výprava na olympijských hrách v Tokiu je na tom z pohledu proočkovanosti na koronavirus podobně jako třeba Američané, kteří mají největší výpravu na hrách. Češi mají v dějišti čtyři pozitivně testované sportovce na covid-19, Američané dva.
Zdolat lezeckou stěnu a dalších zhruba třicet sportů si mohli vyzkoušet v pátek návštěvníci Olympijského festivalu v Brně. První den byl vstup do areálu SKP Kometa v Pisárkách zdarma.
/FOTOGALERIE/ S prázdnými tribunami, bez tradičních početných choreografií, přesto sympatický a pompézní. Takový byl páteční zahajovací ceremoniál letošních letních olympijských her. Národní stadion v Tokiu - jak už je zvykem - okořenili během představování jednotlivých zemí i Češi. Dalším netradičním outfitem.
V českém olympijském týmu plavců je 31letý Jan Šefl nejstarší, ale na hrách startuje poprvé. V jeho věku mnozí plavci uvažují o konci kariéry a někteří už do bazénu vůbec neskáčou.
Je to venku. Tým českých basketbalistů, který cestoval na olympijské hry natřikrát, je prvním dnem kompletní. Trenér Ginzburg tak mohl odtajnit konečnou nominaci. Jsou v ní čtyři rozehrávači, čtyři křídla a čtyři pivoti.
Konec předlouhého čekání, pět olympijských kruhů se naplno roztočilo! V japonském Tokiu v pátek od 13.00 proběhlo čtyřhodinové slavnostní zahájení 32. letních olympijských her, které se kvůli koronaviru nesmazatelně zapíší do historie bez ohledu na výkony jednotlivých sportovců.
l na motorovém padáku 9 132 km za 90 dní a zapsal se do Guinnesovy knihy rekordů. Loni přejel na koloběžce republiku ze západu na východ. Letos chce 45letý Ústečan Miroslav Oros dojet během olympiády na koloběžce z Paříže do Prahy. Pomůže tím navíc dětem. Startuje dnes v pátek 23. července.
Léta práce a dřiny, která by měla přinést už v sobotu 24. července ovoce - zápis Karlových Varů, Františkových Lázní a Mariánských Lázní na prestižní seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ještě před dvěma měsíci se zdálo, že na olympiádu poletí pouze jako velká medailová naděje ve čtyřhře po boku Kateřiny Siniakové. Jenže poté tenistka Barbora Krejčíková započala úchvatnou cestu, při níž vyhrála Roland Garros a menší turnaje ve Štrasburku a v Praze. Zajistila si tak místo i na singlovém olympijském turnaji. Do Tokia odletěla pětadvacetiletá ivančická hráčka jako druhá nejlepší tenistka sezony a žhavá naděje na medaili ve dvouhře. Čtyřhřa se naráz jeví jako doplňková činnost.
Velká očekávání, ne příliš lichotivý výsledek. Česká olympijská výprava má z minulých her v brazilském Riu smíšené pocity. Žádné přílišné jásání, ale ani nutnost kritiky. Avšak co se počtu medailí týče, tak šlo o nejhorší výsledek v historii. Malou náplastí bylo naopak vykopání bronzového naleziště, o to největší se postarali tenisté. Naopak velkým hrdinou se stal judista Lukáš Krpálek.
Po roční pauze, dnes konečně začínají tolik očekávané Letní olympijské hry 2021 v Tokiu. I olomoucký region na nich bude mít své zastoupení, a to v České cyklistické reprezentaci. V nominaci silničních cyklistů pro olympijský závod v Tokiu jsou Zdeněk Štybar, Michal Schlegel, Tereza Neumanová a Michael Kukrle. Za příspěvek velmi děkujeme Lence Klopcové.