I předtím válel, hrál za národní tým, ale start na velké akci Milana Gulaše míjel. Až teď to prásklo. Dvaatřicetiletý útočník hokejové Škody Plzeň byl nominován na olympijské hry v korejském Pchjongčchangu.
Znojmo – Návrat. Bývalý znojemský plavec, český reprezentant či vlajkonoš na LOH 2004 v Aténách Květoslav Svoboda se rozhodl vrátit k vodě a stal se trenérem TJ Znojmo – oddíl plavání. Před mnohonásobným mistrem České republiky, dvojnásobným juniorským mistrem Evropy, druhým na ME 2002 v krátkém bazénu na 200 metrů volný způsob a druhým na MS 2002 na 400 metrů volný způsob taktéž v krátkém bazénu je tak nová výzva – pomáhat mladým.
Nymburk /ROZHOVOR/ – V anketě Nejúspěšnější sportovec Nymburska pro rok 2017 vyhrál mezi mládežníky MICHAL HÁJEK. Plavecký mistr republiky z oddílu nymburské Lokomotivy.
Zástupci Severní a Jižní Koreje se ve středu dohodli na tom, že na nadcházejících zimních olympijských hrách ponesou společnou korejskou vlajku. Stejně tak se země dohodly vytvořit společný ženský tým v ledním hokeji. Tato jednání jsou prvními jednáními mezi oběma zeměmi na vysoké úrovni po více než dvou letech.
Brno – Startoval na čtyřech světových šampionátech a v únoru si odškrtne další položku na seznamu splněných přání. Útočník brněnské Komety Marcel Haščák totiž bude poprvé v kariéře reprezentovat slovenský hokejový národní tým na olympijských hrách, které se letos uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu. „Mám hodně velkou radost a jsem šťastný, že moje snažení se konečně zúročilo,“ rozplývá se třicetiletý forvard.
Chomutov – Pět jihočeských odchovanců figuruje v nominaci českého národního týmu pro olympiádu v Pchjongčchangu. Jedním z nich je Michal Vondrka (35 let), jenž je lídrem extraligového Chomutova. „Dostat se na olympiádu, to je splněný sen,“ přikyvuje.
Končím, oznámila Klára Křížová. Česká sjezdařka na lyžích a zlínská rodačka oficiálně uzavřela jednu životní kapitolu. Účastnice dvou zimních olympiád ve Vancouveru 2010 a v Šoči o čtyři roky později se totiž i vzhledem k dalším finančním i zdravotním potížím neprobojovala do Pchjongčchangu.
Praha – východ – Medailisté z mistrovství Evropy, světa i olympijských her. Skvostné obsazení nabízí čtvrteční mezinárodní atletický mítink Hvězdy v Nehvizdech. Že vám název tohoto halového podniku nic neříká? Není divu. V městysu nadohled hlavního města se uskuteční vůbec poprvé.
První olympijský vítěz v krasobruslení z Londýna 1908 vymyslel skok, jehož čisté provedení dělí závody Michala Březiny na úspěšné a neúspěšné. Ten švédský průkopník se jmenoval Ulrich Salchow a čtvernou variantu jeho skoku piluje brněnský krasobruslař už několik sezon.
Moskva, Brno – První olympijský vítěz v krasobruslení z Londýna 1908 vymyslel skok, jehož čisté provedení dělí závody Michala Březiny na úspěšné a neúspěšné. Ten švédský průkopník se jmenoval Ulrich Salchow a čtvernou variantu jeho skoku piluje brněnský krasobruslař už několik sezon.
Dítě, nebo kariéra? Tohle je věčné dilema, které platí i ve sportu. Ačkoliv se o tom skoro nemluví, na vrcholové scéně nepotkáte ženu, která by to neřešila. Důkaz? Všichni se na to začali ptát rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, biatlonistky Gabriely Koukalové i dalších hvězd.
/ROZHOVOR/ Únor 2016. Před basketbalistkou Kateřinou Elhotovou se otevírá svět. Právě podepsala smlouvu s Minnesotou Lynx, hrající prestižní americkou WNBA. Zámořské zkušenosti se však nedočkala, zhatilo ji těhotenství.
/ROZHOVOR/ Když loni v březnu ukončila Šárka Strachová kariéru, kdekdo ji nechápal. Rok před olympiádou? Česká sjezdařka si však stála za svým. Patnáct let úspěchů i těžkých chvil z ní udělalo sebevědomou ženu, která poznala, že je čas na další krok. Uplynulo deset měsíců a bývalou českou královnu bílých svahů naplňuje práce na její klinice Vo2max a za čtvrt roku přijde do jejího života další radost – miminko.
Trvalo to 22 let… Na mistrovství Evropy v házené ve španělském Ciudad Realu 28. května 1996 Češi přehráli Dány 28:22. Šlo o jediné vítězství nad seveřany na vrcholné akci. Až do pondělí, kdy národní tým senzačně zdolal olympijské šampiony na Euru v Chorvatsku 28:27. „Vidíme, že je všechno možné,“ říká hrdina duelu brankář Martin Galia.
Domácí vítězný hattrick nevyšel. Přitom hokejisté Aukro Berani Zlín v úterní bitvě proti Kometě Brno dvakrát vedli 1:0 a 2:1, nakonec však ševci na tříbodové výhry s Plzní a Vítkovicemi nenavázali a prohráli 2:4. Kometa totiž rozhodla v 52. minutě využitou přesilovkou Erata.
Nové Město na Moravě - Osm biatlonistů KB Staré Město pod Landštejnem startovalo v I. kole Českého poháru žactva, které se konalo v Novém Městě na Moravě. Zářila zejména Lenka Bártová.
Hradec Králové - Mezi hokejisty je za prcka. Petr Koukal, 177 centrimetrů. Jenže také mistr světa, trojnásobný český šampion, útočník, který prorazil v ruské KHL a nyní patří mezi hlavní tahouny Hradce Králové, jednoho z favoritů exgraligy.
Pardubice - Pět hokejistů, kteří vstoupili do dospělého hokeje v Pardubicích, bude reprezentovat Českou republiku na zimních olympijských hrách. Čtveřice z nich v současné době působí v Kontinentální hokejové lize.
Ústecko - Od začátku tohoto týdne vychází v Deníku každé pondělí, středu a pátek hlasovací kupóny, pomocí kterých můžete vy, čtenáři, sestavit své pořadí Sportovců Ústecka za rok 2017. Vyhlašuje se sedm kategorií, jednotlivci dospělí, jednotlivci mládež, družstva dospělí, družstva mládež, veteráni (masters) a trenér, do výčtu byla vrácena také kategorie handicapovaných.
Americká reprezentantka v gymnastice a čtyřnásobná olympijská vítězka Simone Bilesová tvrdí, že ji sexuálně zneužíval bývalý trenér gymnastického týmu Larry Nassar. Ten už byl odsouzen na 60 let do vězení za držení fotografií sexuálního zneužívání dětí. Přiznal i útoky na gymnastky.
ROZHOVOR / Zahrál si v NHL i na mistrovství světa nebo Světovém poháru. A teď do sbírky účastí na velkolepých akcích přidá odchovanec zlínského hokeje a zadák Chabarovsku hrající KHL i účast na olympijském turnaji v korejském Pchjongčchangu. Své jméno slyšel v nominaci trenéra Jandače.
Před rokem měli sraz v Ostravě, letos evropská elita krasobruslařů zamířila do Ruska. Na šampionátu starého kontinentu, který začal včera v Moskvě oficiálními tréninky, je i pět českých reprezentantů.
/ROZHOVOR/ Kolik je v tuzemsku hokejových fanoušků? Tolik, kolik je jedinců, kteří jsou přesvědčeni, že právě oni přesně vědí, kdo by měl (či neměl) být v národním týmu. Ale mužem, jenž za to nese odpovědnost, je kouč Josef Jandač.
Brno – Lídr a kapitán. Takovou roli při zveřejnění nominace v pondělí určil trenér hokejového národního mužstva Josef Jandač brněnskému útočníkovi Martinu Eratovi, který se v únoru počtvrté zúčastní olympijských her. „Myslím si, že je úplně jedno, kdo se stane lídrem. Tým se musí utvořit, aby každý hrál a měl svoji roli. Poslední měsíc a půl jsme však byli s koučem ve spojení a mluvili spolu. Věděl jsem, co se děje,“ přiznal pro Deník Rovnost šestatřicetiletý forvard Komety.
Zahrál si v NHL i na mistrovství světa nebo Světovém poháru. A teď do sbírky účastí na velkolepých akcích přidá odchovanec zlínského hokeje a zadák Chabarovsku hrající KHL i účast na olympijském turnaji v korejském Pchjongčchangu. Své jméno slyšel v nominaci trenéra Jandače.
Postřekov – Účast na olympijských hrách? To je sen každého sportovce. V únoru si ho splní i běžkyně na lyžích Kateřina Beroušková! Rodačka z Postřekova a odchovankyně LK Tatran Chodov se skvělou novinu dozvěděla v neděli při návratu z prestižního etapového závodu Tour de Ski.
Je přesně měsíc do prvního zápasu českých hokejistů na olympiádě v Pchjongčchangu. A při vší úctě ke všem tuzemským biatlonistům, lyžařům či bruslařům – právě hokejový turnaj pod pěti kruhy je tradičně nejsledovanější atrakcí zimních her. Když se nedaří, tak rovněž tou nejkritizovanější.
Nové Město na Moravě – Jubilejní osmdesátý ročník Zlaté lyže měl být původně slavnostní a okázaly, součástí běžeckého Světového poháru. Po známých a složitých peripetiích ohledně financí na Ministerstvu školství a tělovýchovy to pořadatelé vzdali. I tak však měl důležitý nádech s přívlastkem: nominační na olympiádu v Pchjongčchangu.
Kladno – Naposledy v roce 1952 nejel na olympijský turnaj do Osla ani jeden kladenský hokejový odchovanec (tehdy koučoval pozdější kladenský kouč Tožička). Letos k tomu bylo docela blízko, nicméně nestalo se. Do nominace totiž pronikl Jiří Sekáč, aktuálně nejproduktivnější hráč ruského Ak Bars Kazaň. Je jubilejním třicátým Kladeňákem, který si zahraje na turnaji turnajů.
Dostalo se mu odměny za dřinu a dobře odvedenou práci. Hokejový gólman Vítkovic Patrik Bartošák si vybojoval účast na olympiádě v Jižní Koreji. Do Pchjongčchangu pojede čtyřiadvacetiletá opora aktuálně třetího týmu extraligy jako trojka krýt záda dvojici F+F. Tedy Pavlu Francouzovi a Dominiku Furchovi, kteří působí v KHL.
Brno - Očekávané se stalo skutečností. Nejzkušenější útočník hokejové extraligy Martin Erat, který hraje za brněnskou Kometu, pojede na olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Spolu s ním si premiérově zahraje na olympiádě brněnský obránce Ondřej Němec.
Severní a Jižní Korea zahájily v pondělí další jednání týkající se zimních olympijských her, které se uskuteční ve dnech 9. až 25. února v jihokorejském Pchjongčchangu. Jednání se týkalo možného vyslání severokorejského uměleckého souboru, který by vystoupil při jejich zahájení.
Ve středu slavil Ondřej Moravec v Ruhpoldingu druhé místo, včera skončila Veronika Vítková pro změnu třetí. České biatlonové probuzení tak vesele pokračuje. Po vlažnějším startu do sezony se tuzemští reprezentanti krátce před olympiádou v Pchjongčchangu vracejí na stupně vítězů. A k vidění byly i další nadějné výkony.
„Původně jsme měli na tento víkend naplánované Mistrovství České republiky dorostu a dospělých. Ale sněhové podmínky jsou takové, že jsme museli program upravit. Zredukovali jsme závody pouze pro dorost a juniory,“ uvedl k závodům, které pořadatelé připravili na biatlonovém stadionu, ředitel SKP Kornspitz Jablonec Jan Matouš.
Brno - Od malička dokázal poznávat čísla na tramvajích a první sudoku vyluštil, když mu byly čtyři roky. Třináctiletý Vojtěch Marek z Brna už čtyřikrát postoupil do celostátního kola logické olympiády. Letos se v krajském i celorepublikovém kole umístil v první desítce. „Do účasti na soutěžích mě většinou doma musí trochu nutit, jsem za to ale rád,“ říká.
/ROZHOVOR/ Celý slavnostní večer odmoderoval a navíc si přišel i pro cenu. Druhé místo v anketě Kanoista roku 2017 je pro kajakáře Víta Přindiše vzhledem k vynikajícím výsledkům českých vodáků velkým úspěchem.
/OD ZVLÁŠTÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jeden z mužů, na kterém bude český výkon stát. Házenkář Roman Bečvář v sobotu vstoupí s českým týmem do mistrovství Evropy v Chorvatsku. V Areně Varaždin vyzvou Češi ve čtvrt na sedm večer obhájce evropského stříbra Španěly.
Béčková sestava? Ani zdaleka ne. V abecedě bychom se ještě o pár písmenek museli posunout, abychom ohodnotili sílu kanadského výběru pro olympijské hry v Pchjongčchangu. Samozřejmě za předpokladu, že bychom počítali i hráče z NHL. Vedení ligy však akci roku řeklo rázné „NE“ a do Koreje tak vyrazí zabojovat tým „neznámých“. I tak budou Javorové listy patřit k favoritům.