Karlovy Vary - Na základě nejnovějších lingvistických a psychologických výzkumů je dítě od raného věku naprogramováno naučit se jakoukoliv řeč. Mezi osmým až dvanáctým rokem věku dítěte se vývoj řečových center v mozku již uzavírá, proto je ideální začít s novým jazykem co nejdříve.
Vysočina – Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal dopis pro šéfa Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha se žádostí o divokou kartu pro cyklistku Martinu Sáblíkovou na olympijské hry v Riu de Janeiru. Řekl to při tiskové konferenci v Bystřici nad Pernštejnem v závěru své třídenní návštěvy Kraje Vysočina. Před odjezdem na pětidenní dovolenou, kterou prezident stráví na chalupě v Novém Veselí, poskytl Deníku rozhovor.
Londýn - Půlrok plný změn tenistky Petry Kvitové vyvrcholil nepovedeným Wimbledonem. Dvojnásobná vítězka v All England Clubu se na oblíbené trávě letos poroučela ze hry ve 2. kole, ale věří, že to nejhorší má za sebou, že v sobě znovu objeví velkou hráčku a vrátí se do špičky.
Praha - Kristýna Kolocová s Michalou Kvapilovou splnily na domácím písku na Strahově roli spolufavoritek a vyhrály mistrovství střední Evropy. České beachvolejbalistky v deštivém počasí jasně ovládly finále, v němž porazily rakouská dvojčata Teresu a Nadine Straussovy 21:12 a 21:9.
Pardubice - Barbora Seemanová překonala na mistrovství České republiky v plavání v Pardubicích český rekord na trati 200 metrů volný způsob časem 1:59,09 minuty. Teprve šestnáctiletá kraulařka zlepšila vlastní nejlepší výkon z letošního roku o 38 setin a důrazně si řekla o místo v olympijské polohové štafetě, o které se uchází i dnes druhá Anna Kolářová, tradiční štafetová opora.
Monako - Tělesně postižený německý dálkař Markus Rehm nepojede na olympijské hry v Riu de Janeiro. Atlet, který na odrazové noze používá speciální karbonovou protézu, nebude po páteční schůzce s generálním sekretářem Mezinárodní atletické federace IAAF Jeanem Graciou usilovat o zařazení do německé nominace. Studie, která měla vyhodnotit výhody používání protézy, nepřinesla dostatečné důkazy.
Brisbane - Australská plavkyně Cate Campbellová překonala na Velké ceně v Brisbane světový rekord na 100 metrů volný způsob. Časem 52,06 o jedinou setinu vylepšila téměř sedm let staré maximum Němky Britty Steffenové, dosažené ještě v éře celotělových plavek ze speciálního materiálu. Čtyřiadvacetiletá olympijská vítězka ve sprinterské štafetě z Londýna drží od loňského listopadu rekord i v krátkém bazénu.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Olympijské hry se kvapem blíží a Česko stále nemá své zástupce v kolektivních sportech. Jediný, kdo ještě může postoupit, jsou basketbalisté. Od pondělí do soboty mají poslední šanci. Dvě skupiny po třech, ve hře jediný set letenek, Češi stojí čtyři kroky od životního snu… Naplní ho v Bělehradu?
Omaha (USA) - Americký plavec Michael Phelps porazil v páteční národní kvalifikaci na olympijské hry v Riu de Janeiro v ostře sledovaném souboji na krátké polohovce další hvězdu Ryana Lochteho v druhém nejlepším čase roku 1:55,91. Lochte dohmátl před téměř 15 tisíci diváků o 31 setin druhý, do Ria se kvalifikovali oba. Na kraulařské stovce neuspěla plavecká královna Katie Ledecká.
Praha /ROZHOVOR/ - Minulý týden si na Václavském náměstí při mítinku Pražská tyčka vítězstvím a českým rekordem 583 centimetrů zdvihl sebevědomí. Osmadvacetiletý Jan Kudlička tak může pomýšlet na přední umístění na nadcházejícím atletickém mistrovství Evropy v Amsterodamu i na srpnové olympiádě v Rio de Janeiru.
Kraslice – Mohl se osobně setkat s kapelou Black Sabbath, která ho celou hvězdnou kariéru motivuje. Přednost dala ale česká pěvecká legenda Láďa Křížek setkání se svými fanoušky a křesťany v Kraslicích, kde ve čtvrtek v podvečer vystoupil již tradičně při akci Try and Play. Diváky bavil nejen svými nesmrtelnými hity, ale promluvil i o své víře v Boha. Více v rozhovoru pro Deník.
Výtvarnice Tereza Tess Gemelová z Lichnova ovládá malování na vodní hladině. Své obrazy i exotickou techniku ebru představí 3. července v krnovské Bauerově kavárně.
Moskva - Mezinárodní atletická federace IAAF suspendovala kvůli dopingu ruskou výškařku a olympijskou vítězku z Londýna 2012 Annu Čičerovovou. Ta měla pozitivní test při zpětné analýze vzorků z her v Pekingu 2008, kde skončila třetí. O její suspendaci dnes informovala tisková agentura R-Sport.
Praha - Překážkář Petr Svoboda nebude startovat na mistrovství Evropy, které se bude konat od středy do neděle v Amsterodamu. Důvodem je zranění třísel z nedávného mítinku v Turku. Český atletický svaz o tom informoval na svých internetových stránkách.
Bystřice nad Pernštejnem - Prezident Miloš Zeman napsal dopis šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi se žádostí o divokou kartu pro cyklistku Martinu Sáblíkovou na olympijské hry v Riu de Janeiro. Řekl to na dnešní tiskové konferenci v Bystřici nad Pernštejnem na závěr své návštěvy kraje Vysočina.
Praha - Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda se před hrami v Riu de Janeiro nepředstaví ani na mistrovství Evropy. V Sofii, kde se šampionát bude konat od 4. do 10. července, se z olympioniků představí ve smíšené štafetě a v závodu mužů Jan Kuf a ve štafetě žen Barbora Kodedová.
Praha /ROZHOVOR/ - Během mistrovství světa v biatlonu v roce 2013 byla uvedena na trh úspěšná hra Biatlonmánie. O tři roky později se teď strhla „Kulhavománie". Už řadu týdnů jsou po Vysočině k vidění poutače na světový šampionát horských kol, samozřejmě většinou s hlavou Jaroslava Kulhavého. O podobné propagaci se může zdát i prezidentu České republiky Miloši Zemanovi, který v posledních dnech rovněž zavítal na Vysočinu.
Moskva - Ruský sport doplatil na doping i ve veslování. Z olympijských her v Riu byla vyloučena párová čtyřka kvůli tomu, že člen posádky Sergej Fedorovcev měl v polovině května pozitivní test. O týden později v Lucernu pomohl ruské lodi vyhrát dodatečnou olympijskou kvalifikaci.
Londýn - Bývalá světová tenisová jednička Caroline Wozniacká uspěla s odvoláním a bude moci startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Na předběžném seznamu účastníků her, který ve čtvrtek zveřejnila Mezinárodní tenisová federace (ITF), je i Rafael Nadal. Španěl si ale na definitivu účasti v Riu bude muset ještě počkat.
Monako - Julia Stěpanovová je první ruskou atletkou, které mezinárodní federace IAAF umožnila závodit coby neutrální sportovkyni. Devětadvacetiletá běžkyně, jež se podílela na odhalení systematického dopingu v Rusku, tak může teoreticky startovat příští týden na mistrovství Evropy v Amsterodamu a na srpnových olympijských hrách v Riu de Janeiro.
Nové Město na Moravě - Během mistrovství světa v biatlonu v roce 2013 byla uvedena na trh úspěšná hra Biatlonmánie. O tři roky později se teď strhla „Kulhavománie". Už řadu týdnů jsou po celé Vysočině k vidění poutače na světový šampionát horských kol, samozřejmě většinou s hlavou Jaroslava Kulhavého. O podobné propagaci se může zdát i prezidentu České republiky Miloši Zemanovi, který v posledních dnech rovněž zavítal na Vysočinu.
Londýn, Brno – Po nepříjemném období zaviněném nemocí se na tvář Lucie Šafářové vrátil úsměv. Loňská finalistka tenisového Roland Garros už nemusí brát žádné léky a spokojená je na kurtu i v osobním životě.
Nové Město na Moravě /ROZHOVOR/ - Obhájcem bronzu z loňského mistrovství světa v olympijské disciplíně horských kol v Andoře Ondřej Cink by rád na tento úspěch navázal i v domácím prostředí. Na neděli by uvítal těžké podmínky. „Nemám s tím problém, snáším to lépe než ostatní. Pro mě je to plus," usmívá se.
Praha - V konečné nominaci basketbalové reprezentace na olympijskou kvalifikaci chybí Martin Peterka, Tomáš Kyzlink a překvapivě nejlepší střelec polské ligy David Jelínek. Po závěrečném přípravném utkání s Mexikem to oznámil trenér Ronen Ginzburg.
Londýn - Po nepříjemném období zaviněném nemocí se na tvář Lucie Šafářové vrátil úsměv. Loňská finalistka tenisového Roland Garros už nemusí brát žádné léky a spokojená je na kurtu i v osobním životě.
Praha - Překážkářka Zuzana Hejnová vážně zvažuje, že nepojede na atletické mistrovství Evropy, které se bude konat od středy do neděle v Amsterodamu. Důvodem je měsíční tréninkové manko zaviněné bolavou Achillovou šlachou. Chce vsadit na jednu kartu a důkladně se připravit na olympijské hry do Ria, které jsou její prioritou a chce je vyhrát.
Poreč - Plážové volejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou vypadly na turnaji Světového okruhu v Poreči s Brazilkami v prvním kole play off a dělí se o 17. místo. Jejich cestu zastavily nasazené trojky Agatha a Barbara, kterým Češky podlehly 17:21, 21:18 a 12:15.
Praha - Čeští basketbalisté v generálce na olympijskou kvalifikaci deklasovali Mexiko 82:53. Proti dalšímu účastníkovi bojů o Rio de Janeiro předvedli v Praze na Královce velmi dobrý výkon a už v poločase vedli o 20 bodů.
Nové Město n.Mor. - Čeští bikeři Matěj Průdek, Richard Holec, Kateřina Nash a Jaroslav Kulhavý vybojovali na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě v závodě štafet stříbro. Rozšířili tak medailovou sbírku z této disciplíny, která čítá dva bronzy z let 2010 a 2014.
Londýn - Jiří Veselý a Lukáš Rosol si spolu zahrají čtyřhru na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Vyplývá to ze čtvrtečních předběžných přihlášek, které Mezinárodní tenisová federace (ITF) zveřejnila v Londýně.
Praha /ROZHOVOR/ - Před čtyřmi lety mířil na olympijské hry do Londýna jako velký favorit a lídr světových tabulek. Letos si v poklidu zajistil oštěpař Vítězslav Veselý účast na třetí olympiádě v kariéře. Do brazilského Ria de Janeiro pojede hodonínský rodák v trochu jiné pozici. Jeho nejlepší letošní výkon je v tabulkách až na 21. místě.
Hradec Králové - Byli kamarádi, poté obchodní partneři. Dnes je jeden z nich stižen traumatem a druhý obžalován, že mu ho despotickým chováním způsobil.
Moskva - Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová oficiálně požádala mezinárodní atletickou federaci IAAF o povolení ke startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Dvojnásobná olympijská vítězka se nechce smířit s globálním trestem pro ruské atlety za státem řízený doping a už dříve avizovala, že se obrátí na civilní soud pro lidská práva a také na mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne.
/FOTOGALERIE/ S myšlenkou uspořádat akci s názvem Maraton na kolečkách pro centra sociálních služeb v České republice přišel ředitel toho hrabyňského Vladimír Plaček.
Praha – Těhotným ženám nedoporučuje ministerstvo zdravotnictví cestovat na Letní olympijské hry do Brazílie, hrozí poškození plodu. Pokud se přesto rozhodnou tam jet, měly by na to po návratu upozornit svého gynekologa. Všem návštěvníkům her pak ministerstvo doporučuje, aby se šest měsíců po návratu při sexu chránili prezervativem a s případnými snahami o otěhotnění počkali minimálně osm měsíců. Ministerstvo to uvádí v doporučeních, jež dnes poskytlo novinářům.
Praha - Basketbalista Ondřej Balvín má opět blíže k tomu stát se čtvrtým Čechem v historii, který si zahraje v zámořské NBA. Podle amerických médií si vybojoval místo na soupisce Denveru Nuggets pro zápasy Letní ligy v Las Vegas. Tam bude bojovat o smlouvu.
Praha /ROZHOVOR/ - Prožívá složitou sezonu, kvůli operaci ramene nemoha tři čtvrtě roku naplno trénovat. Její kolegyně Michala Kvapilová navíc na písku teprve sbírá zkušenosti, vždyť se věnovala šestkovému volejbalu. „Jsem spokojená. Děláme pokroky. Dostaly jsme se dokonce do hlavní soutěže velkých turnajů," pochvaluje si Kristýna Kolocová, největší hvězda Mistrovství střední Evropy v beachvolejbalu, které proběhne od čtvrtka do soboty na kurtech na Strahově a ve Střešovicích.
Nové Město na Moravě - Ondřej Cink se před závodem světového šampionátu bikerů v Novém Městě na Moravě netají vysokými ambicemi. V domácím prostředí by mistr světa do 23 let z roku 2012 rád zopakoval medailovou radost, kterou prožil po zisku trochu překvapivého bronzu loni v Andoře.
Sydney - Dvojnásobný olympijský vítěz ve sportovní střelbě Michael Diamond nebude z disciplinárních důvodů zařazen do týmu pro Rio. Čtyřiačtyřicetiletého šampiona v disciplíně trap z Atlanty 1996 a Sydney 2000 nepustí na hry australský svaz kvůli květnovému incidentu, při kterém policie Diamonda zatkla kvůli řízení v opilosti a nebezpečnému zacházení se zbraní pod vlivem alkoholu.
Praha - Všichni čeští olympionici podstoupí po návratu z Brazílie bezplatně zdravotní testy vzhledem k tomu, že v oblasti konání her je riziko nákazy virem zika. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Testy provede zhruba tři týdny po návratu, kdy si v případě nákazy už tělo vytvoří zjistitelné množství protilátek, laboratoř Zdravotního ústavu v Ostravě.
Teplicko - Necelých 5,5 milionu korun zbylo v rozpočtu zimní olympiády dětí a mládeže, která se v lednu konala na pěti místech Ústeckého kraje. Šestidenní akce stála přes 26 milionů korun.
Omaha - Osmnáctinásobný olympijský vítěz Michael Phelps pojede závodit do Ria. Slavný americký plavec, který po hrách před čtyřmi lety v Londýně ukončil kariéru a před dvěma lety se vrátil, vyhrál při domácí nominaci závod na 200 metrů motýlek v času 1:54,84 minuty a zajistil si tak účast na rekordních pátých hrách.
Rio de Janeiro - V nominaci brazilské fotbalové reprezentace na domácí olympijské hry v Riu de Janeiro jsou i hvězdný útočník Barcelony Neymar a křídelní záložník Bayernu Mnichov Douglas Costa.