I v letošním roce se budou konat na vrchu Krasíkov nedaleko Kokašic oblíbené Slavnosti jablek. Chystá se v pořadí již neuvěřitelný 22. ročník a v sobotu 5. října tak nad Krasíkovem budou vonět jablka, mošt a spousta dalších dobrot.
Už patnáct let v Česku existuje instituce, která pomáhá dostávat do praxe vynálezy jak z akademické aféry, tak od firem. Oba světy zároveň spojuje. Díky grantům Technologické agentury ČR (TAČR) dnes po stavbách například jezdí první zdicí roboti nebo vznikají rozličné vynálezy v medicíně. O tom, jak se v Česku daří výzkumu a vývoji, Deník hovořil s ředitelem Kanceláře TAČR Martinem Bunčekem.
Český badmintonový svaz oznámil jmenování Jamese Chua Kie Howa jako nového trenéra dospělé reprezentace a Národního tréninkového centra v Plzni. Bývalý hráč světového formátu, který dosáhl až na pátou příčku světového žebříčku ve dvouhře, přináší do českého prostředí bohaté zkušenosti a také odhodlání pozvednout úroveň našich hráčů a trenérů.
S koncem září začaly na Plzeňsku další dopravní komplikace. S dalším omezením provozu musí počítat řidiči na silnici I/19 v Nezvěsticích. Neprojedou také Gerskou ulicí v Plzni.
Další historický moment pro litomyšlský florbal. Po premiérové výhře v národní lize, která byla po nájezdové loterii oceněna dvěma body, přišlo o tomto víkendu první tříbodové vítězství! Znovu na palubovce soupeře, tentokrát v Písku, kde hosté odvedli výbornou práci především v defenzívě, soupeři dovolili jen dva vstřelené góly. Teď už zbývá jenom potěšit domácí diváky a příležitost k tomu nastane v sobotu 6. října v duelu proti Black Angels (19:00). Průběžně je Litomyšl ve velmi vyrovnaném pořadí západní skupiny sedmá (5 bodů).
Téměř stovku druhů čerstvě nasbíraných a naaranžovaných hub si mohli o víkendu prohlédnout návštěvníci tradiční podzimní výstavy v plzeňském Arboretu Sofronka. Organizátoři z Mykologického klubu Plzeň se ještě před týdnem strachovali, že nebudou mít co ukázat. S každým dnem se ale situace zlepšovala a nakonec byly k vidění obří hřiby i řada zajímavostí.
Zveme vás na PÁTÝ ročník podzimního festivalu divadel, který se bude konat od 21. do 24.října. Po čtyři podvečery uvidíte čtyři divadelní představení. A letošní výběr divadel je opravdu pestrý. Pondělí a úterý bude patřit spolkům z Plzně.
S čtenáři Plzeňského deníku bych se ráda podělila o zajímavé vyprávění sympatické šestatřicetileté paní Pavly z Červeného Hrádku u Plzně, která své náročné povolání vnímá jako požehnání.
Na první pohled vypadá objekt bývalého Generálního ředitelství plzeňských Škodových závodů v Tylově ulici 59 v celkem dobrém stavu. Při podrobnějším zkoumání je však patrné, že budovu její současný vlastník, Západočeská univerzita, nevyužívá. Ta se jí snažila prodat už v roce 2022, kdy se objevilo hned několik zájemců. Ukázalo se však, že je potřeba odstranit některé formální nedostatky v dokumentaci, což se podařilo a nyní univerzita nabízí budovu opět k prodeji.
Tisíce domácností zasáhly minulý týden ničivé povodně. Někteří lidé přišli o úspory, které měli doma. Velká voda jim totiž znehodnotila bankovky a mince. Česká národní banka však nabízí pomoc. Poškozené peníze lidem i firmám ze zasažených oblastí vymění. Zároveň přidává návod, jak proces urychlit.
/FOTOGALERIE/ Druhý vyrovnaný zápas s předním celkem, druhá těsná porážka. Extraligoví házenkáři Zubří po středeční smolné ztrátě v dohrávce na palubovce pražské Dukly odvedli kvalitní výkon také v nedělním 4. kole v Lovosicích, ale nakonec padli o tři branky (29:32).
Viadukt v Lubech, nazývaný klatovskou gilotinou, se na konci září dočkal opravy. Zatím ale jen provizorně, v roce 2026 se plánuje kompletní rekonstrukce. A nepůjde jen o most v Lubech, ale také v Nádražní ulici. V neděli skončila také uzavírka, která byla s pracemi spojená.
Anna K. vyráží 6. listopadu na podzimní turné do 14 měst napříč celou republikou! Pro své fanoušky navíc přichystala limitovanou edici vinylů se záznamem koncertu ve Foru Karlín. Hradecký koncert se uskuteční 22. listopadu v Petrof Gallery.
Z náplastí v plechovce nad ohněm získali muž se ženou v Plzni fentanyl, který poté poskytli známému, také narkomanovi. Ten ale po jeho užití zkolaboval a nebýt rychlé a odborné lékařské pomoci, zemřel by. Dvojice shodně dostala osmiletý nepodmíněný trest. Žena se s jeho výší ale nehodlala smířit a rozhodla se bojovat až u Nejvyššího soudu. Argumentovala mimo jiné tím, že muž si drogu aplikoval dobrovolně a ona nemohla tušit, co mu způsobí.
Překvapení v senátních volbách pokračovalo na Rokycansku i v druhém kole. Z prvního kola se nedostal dále Pavel Karpíšek (ODS), obhájce senátorského postu, nejvíce hlasů získal od voličů Petr Vanka (ANO). Ve druhém kole se to ale obrátilo a zvítězil jeho protikandidát Miroslav Kroc (STAN), který se tak stal senátorem za obvod Rokycany.
Do babyboxu v nemocnici ve Svitavách někdo odložil v sobotu dopoledne asi dvouměsíčního chlapečka. Dostal jméno Karel Severin. Jde o druhé dítě, které někdo uložil do svitavského babyboxu.
Během podzimních výletů můžete v blízkosti naší hranice s Německem objevovat méně známé turistické cíle, které určitě stojí za návštěvu. Bavorsko není jen Velký Javor a nákupy v Chamu. Můžete se ohřát v termálních lázních nebo třeba zažít adrenalinové dobrodružství v zábavním parku. Deník přináší ve spolupráci s Informačním centrem Bavorska se sídlem na náměstí Republiky v Plzni výběr pěti míst, která stojí za návštěvu.
Je první v Česku a mezi prvními v Evropě. Bioptická laboratoř v Plzni využívá umělou inteligenci, která jí pomáhá vyhodnocovat gynekologická cytologická vyšetření a odhalit tak rakovinu děložního čípku.
/FOTOGALERIE/ Strakonické házenkáře čeká třetí utkání nové sezony Chance extraligy a potřetí v řadě hrají na palubovce soupeře. Tentokrát se představí v neděli 29. září na Talentu Plzeň
Na 7. červen letošního roku asi nikdy nezapomene starostka Města Touškova Kateřina Duchková. „Tak jsme Vám ho našli!“ „Koho?“ „No toho zakopanýho frajera!“, oznámili jí tehdy nález památníku obětem 1. světové války dělníci, kteří pracovali na úpravě zahrady za místním kostelem.
S úderem 14. hodiny se v pátek otevřely volební místnosti v obvodu Rokycany pro druhé kolo senátních voleb. V Rokycanech, v rámci kterých volí i část občanů z Berounska, se utkají vítěz prvního kola Petr Vanka (ANO) a Miroslav Kroc (STAN).
Životní zápas má za sebou uničovský rodák a obránce Viktorie Plzeň Václav Jemelka. Svému týmu vystřelil v závěru nastavení zápasu Evropské ligy bod na půdě německého Frankfurtu gólem na 3:3. K tomu zapsal i asistenci.
I pro nadšené houbaře na Táborsku hlásí současná mapa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) výborné zprávy. Podmínky pro růst hub jsou aktuálně na jihu Čech relativně skvělé.
Celkem 44 týmů žáků středních škol Plzeňského kraje se utkalo v prostorách Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy v soutěži MINIDRON. Ve třech kategoriích žáci se svými drony museli proletět překážkovou dráhu v co nejkratším čase.
Muž s motýlkem, širokým úsměvem a tváří ne nepodobnou Ladovu Švejkovi. Martin Baxa ale jinak s touto legendární literární postavou nemá nic společného. Byl oblíbeným plzeňským primátorem a je ministrem kultury, za jehož působení resort vzkvétá. Jen v jeho mateřské ODS to není na oslavné chorály. A navíc se rozpadá pětikoaliční vláda. I o tom jsme spolu hovořili.
Tragédie se ve čtvrtek odpoledne stala v Klatovech. Skokem z Černé věže se rozhodl ukončit svůj život muž (37) z Klatovska. Byl na místě mrtvý. Za posledních deset let jde již o pátého sebevraha či sebevražedkyni, kteří zvolili tento způsob odchodu ze života.
Tragédie se ve čtvrtek odpoledne stala v Klatovech. Skokem z Černé věže se rozhodl ukončit svůj život muž (37) z Klatovska. Byl na místě mrtvý. Za posledních deset let jde již o pátého sebevraha či sebevražedkyni, kteří zvolili tento způsob odchodu ze života.
Mezinárodní sympozium věnované tvorbě slavného výtvarníka Jiřího Trnky se v říjnu opět vrací do Plzně. Třetí ročník prestižní akce, pořádané Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni se bude věnovat tématu Svoboda je můj domov a propojí svět ilustrace a animace s palčivými tématy migrace, exilu, disentu a diaspor. Akce, která se koná po celý říjen, nabízí nejen odborný program pro profesionály, ale také řadu doprovodných aktivit pro veřejnost – včetně výstav, workshopů a čtení.
Sezona 2024/2025 bude pro kuželkářská družstva SKK Rokycany hodně náročná. Po zemětřesení ve složení jednotlivých týmů (včetně dobrovolného odchodu mužů z interligy) to potvrdila zahajovací střetnutí republikových i regionálních soutěží.
Vrcholem národní házené jsou každoroční výběrová mezizemská utkání Čechy – Morava. Tentokrát se hrála v severomoravské Studénce. A účast Západočechů ve všech utkáních jen dokladovala vysokou úroveň národní házené v okolí Plzně.
Kočárky ze dřeva a proutí, s loukoťovými koly i Liberty s plastovými okénky. To všechno jsou exponáty z rozsáhlé sbírky historických a retro kočárků Karly Radové z Konstantinových lázní na Tachovsku.
Účast v talentových soutěžích může být pro mnohé splněným snem, ale cesta k úspěchu je často plná výzev a nečekaných zážitků. Stejně tak jako pro Michaelu Beránkovou z Mariánských Lázní, která si svůj sen splnila a přihlásila se do soutěže Česko Slovensko má talent. Prošla si castingem v Plzni a dostala se do bratislavské Incheby, kde zazpívala před porotou v čele s nekompromisním Jaro Slávikem. A už teď můžeme prozradit, že tím příběh Michaely nekončí. V rozhovoru nám prozradila, jak probíhá přihlašování, castingy a samotné vystoupení. Podělila se o pocity, které zažívají soutěžící, když čekají dlouhé hodiny na své několikaminutové představení, po kterém zazní verdikt poroty. V našem článku se tak můžeme podívat na osobní zkušenosti jedné z účastnic, která se rozhodla podělit o svůj příběh a přiblížit čtenářům zákulisí podobných talentových soutěží.
Na konec týdne se v Plzni a dalších místech chystá Víkend otevřených ateliérů, uskuteční se Rytířský turnaj, který se ale letos přestěhoval do Lobezského parku, konají se patnácté Slavnosti jablek v Nebílovech nebo páteční Noc vědců. V Žinkovech zvou na Svatováclavskou slavnost, na Krkavci na festival malých pivovarů. Tipů na to, jak strávit víkend je ale mnohem víc…
Do nevěrné manželky bodal jako zběsilý, použil přitom dva nože. Kdyby ženu nezachránil její milenec, který ji slyšel křičet, zřejmě by nepřežila. Za pokus vraždy na západě Čech hrozilo Rumunovi až 18 let vězení, Krajský soud v Plzni byl ale mírný a poslal ho do vězení na sedm let. I to se cizinci zdálo moc, a tak se odvolal. Má ale smůlu, Vrchní soud v Praze mu trest nezkrátil ani o den. Až si ho odpyká, bude vyhoštěn.
Na střelnici v Plzni Lobzích se konalo Mistrovství České republiky kulových disciplín. A na tomto klání se rozhodně neztratili ani střelci Kolína. Tereza Novotná obhájila titul mistryně republiky.
Tachovský Zámek a Městské kulturní středisko připravují k oslavě Dne české státnosti koncert v jedinečné obřadní síni. Místo původně avizovaného Fine Tria vystoupí mladé talentované zpěvačky Magdaléna Vítková a Magdaléna Hušková za doprovodu klavíristy Jana Sedláčka. Těšit se můžete na známé skladby z muzikálů a filmů.
Zlatého ledňáčka pro nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film získal na 37. ročníku festivalu Finále Plzeň snímek Od marca do mája, který režíroval Martin Pavol Repka. Mezi dokumenty zvítězil film Ještě nejsem, kým chci být režisérky Kláry Tasovské. Nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii seriál je pátý díl projektu To se vysvětlí, soudruzi!, v kategorii film a minisérie pak uspěla pohádka Tři zlaté dukáty. Nejlepším studentským krátkometrážním filmem je Mimo.
Po neplánované a povodňovou situací zapříčiněné neplánované pauze naskočili letohradští hokejbalisté zpátky do extraligového kolotoče. Čekal na ně daleký výjezd do Karviné a na zpáteční cestě byla nálada podstatně optimistštější než o čtrnáct dnů dříve po porážce v Kladně. Úvodní tři body do tabulky nejvyšší soutěže mají totiž Jeleni v kapse.
Za mříže nemusí, ale je povinen zaplatit 35 milionů korun plus DPH. To je definitivní trest pro Vladimíra Brože (39) z Plzně. Ten si ve skladu, kde pracoval, začal z nudy přes přísný zákaz hrát se zapalovačem a způsobil tak obří požár. Státní zástupce trval na tom, že patří za mříže, ale odvolací Vrchní soud v Praze se ztotožnil s názorem Krajského soudu v Plzni a obžalovanému trest nenavýšil. Na škodu, kterou má platit, by však Brož při svých příjmech vydělával zhruba 150 let, a to by ještě nesměl utratit ani korunu.
Rekordních 1700 účastníků, z toho téměř 800 na hlavní trati, se zapojilo do devátého ročníku Škoda Fit půlmaratonu, který se běžel v Plzni v neděli 22. září.