Ukázky, kdy v žilách tuhne krev, předvádí Berounu slavný lovec hadů a krokodýlů Johnny Ryan z Austrálie. „Už jsem tady měsíc a půl. Primárně jsem přijel učit angličtinu na Day Camp od ENGLISHstay. Navštívil jsem Prahu, medvědárium v Berouně, pivovar v Plzni i Šumavu. Moc mi chutnají česká piva, ale nejvíce asi plzeň,“ prozradil Deníku Johnny Ryan, kterého jsme potkali na dopolední přednášce pro první stupeň Základní školy VIA a odpolední v DDM Beroun ve středu 17. září. Vstupné bylo zdarma.
Víkend nabízí na Plzeňsku opět řadu akcí. V celém regionu je to umělecký Víkend otevřených ateliérů, v Plzni festival minipivovarů Slunce ve skle, milovníci vína mohou vyrazit na Doubravku, do Nepomuku nebo do Křimic, kde se dá navíc stihnout ještě pouť a výstava železničních modelů. Zajít je možné na koncerty Štěpána Raka, Záviše, na rockově-metalový minifestival s Panem Lynxem v Divadle Pod Lampou, rockovou muziku s dobrým pivem propojí Gambrinus Rock Fest. Na náměstí Republiky a v DinoParku se chystají exkurze do světa vědy, v Městě Touškově Slavnosti chleba, v Bezvěrově Medový jarmark a ti, co si nedokáží jídlo představit bez pálivých papriček, mohou zavítat na akci Nezvěstické chilli.
Jedna z dívek, jež byly podle obžaloby obětí pedagoga, již dostala peněžitý trest, druhé, která nyní stanula před soudem v Klatovech, navrhla státní zástupkyně podmínku.
Předvolební jarmark hnutí SPD se uskutečnil ve středu odpoledne na plzeňském náměstí Republiky v Plzni. Akce začala po poledni, stovky lidí na ní mířily nejen kvůli politice, ale také za levným nákupem. Půllitr piva tady vyšel na 15 korun, klobása na 28 korun. V 16.30 dorazil i předseda hnutí Tomio Okamura. Ten se tady setkal s nadšeným potleskem a ovacemi ale také s výkřiky Hanba a Nelži, kterým jej ze zadní strany náměstí častovali zejména mladí odpůrci.
Start sezony přinesl pro FBC Kutná Hora pestrou směs výsledků. Muži ve své premiéře v Národní lize po špatném vstupu do utkání podlehli Gorilám Plzeň 5:6, přestože v závěru předvedli velkou stíhací jízdu. Florbalistky naopak zvládly dramatický duel s Plzní a po nájezdech slavily vítězství 7:6.
Obec Ejpovice bude usilovat o zrušení dálničního poplatku v úseku D5 mezi exity E67 Ejpovice a E62 Rokycany v obou směrech z důvodu navazujícího nezpoplatněného úseku Ejpovice – Sulkov.
Házenkářky Kynžvartu si užívají úspěšný vstup do nového ročníku MOL ligy. Družina poskládaná kolem slovenského trenéra Petera Sabadky uspěla i ve druhém vystoupení, po výhře v derby na DHC Plzeň zvládla i domácí premiéru v chebské D-Produkt Aréně.
Nejprve pískot a nadávky, ale poté i bouřlivý potlesk. Tak vypadal příjezd premiéra Petra Fialy do Plzně na další z předvolebních mítinků koalice Spolu. Sotva se lídr této koalice poblíž Proluky v Křižíkových sadech objevil, obklopily jej skupiny jeho příznivců i odpůrců a dlouho jej nechtěly pustit na připravené pódium.
Mladík s čerstvým řidičákem havaroval ve čtvrtek ráno na Plzeňsku, když nezvládl řízení a vletěl do příkopu. Přitom přední část vozu zcela zdemoloval. Se zraněním hlavy musel být převezen do nemocnice.
V pondělí se v Rokycanech konal druhý discgolfový turnaj určený seniorům. Sportovní den proběhl v rámci Rokycanské ligy seniorů a jeho organizace se ujala Sportovní a tělovýchovná organizace Rokycany (STOR), která je okresním sdružením České unie sportu (ČUS). Discgolf kombinuje prvky klasického golfu s házením speciálních disků do kovových košů.
Opravený poplužní dvůr ze 13. století, jeden z nejstarších v regionu, slavnostně otevřeli během víkendové pouti na návsi v Chotíkově na severním Plzeňsku. Prostor bude sloužit pro komunitní a společenská setkávání, bude tam i kavárna a dětská herna. Otevřena byla také nová Svatojakubská lávka přes hlavní silniční tah z Plzně na Karlovy Vary.
Najít zubaře na Plzeňsku je náročný úkol. Lidé musí dojíždět desítky kilometrů nebo čekají měsíce, než je některý stomatolog vezme. Místní samosprávy se snaží situaci řešit pobídkami pro lékaře, situace se přesto stále zhoršuje. Své o tom ví rodina Šlehoferových z Plzně, všichni její členové včetně malých dětí dojíždějí k zubaři do Chebu.
Sehnat zubaře na Klatovsku je pro mnoho lidí i několikaletý problém. Většina zubařů nebere nové pacienty a když tomu tak je, tak jen v jednotkách. Lidé tak musí dojíždět do vzdálených měst.
Hned několik slovanských mateřinek prošlo během prázdnin rekonstrukcí. Přestože obvod investuje do svých školek celoročně, největší objem oprav a modernizací se tradičně soustředí do letních měsíců, kdy jsou zařízení z důvodu prázdnin částečně nebo úplně uzavřená.
Desítky pivovarů z celé České republiky, z nichž většina přiveze hned několik druhů piv, dorazí do Plzně. V Pivovarském dvoře Purkmistr v Černicích a jeho okolí se odehraje 18. ročník festivalu Slunce ve skle.
Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) zahajuje s Českou geologickou službou geologické a hydrogeologické mapování lokalit, které připadají v úvahu pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. V první fázi jde o dvě ze čtyř území, a to Janoch u Temelína a Březový potok v Pošumaví na Horažďovicku.. Na lokalitách Horka a Hrádek na Vysočině se ještě čeká na schválení projektu geologických prací krajským úřadem, což by mělo být do několika měsíců, řekl ČTK ředitel SÚRAO Lukáš Vondrovic na Jaderných dnech v Plzni. S hlubinnými vrty podle něj správa začne ve druhé polovině příštího roku, teď v soutěži hledá dodavatele.
Jan Š. (32) je od svých 17 let prakticky nepřetržitě ve vězení, i teď si odpykává bezmála čtyřletý trest. Aby si pobyt za mřížemi ulehčil, měl přesvědčit svého vlastního tátu Karla Š. (64), aby mu na Bory propašoval drogy. O jejich obstarání a doručení Karlovi Š. se měli postarat Vít H. (46) a Michal C. (35). Jenže muže při snaze pronést při návštěvě pervitin a další omamné látky do věznice přistihla vězeňská služba.
Šest míst v centru Plzně, sedm hereckých osobností, knihy současných evropských autorů. Tak bude vypadat Noc s literaturou, která se koná ve středu od 17 do 22 hodin.
Je dobojováno. Letošní Giant ligu zakončila v Plzni tradičně Grand Prix Duratec jako odveta za 24. ročníkem seriálu cyklistických závodů, převážně kritérií.
/ROZHOVOR/ Patří mezi partu mladíků, na které chtějí trenéři házenkářů Talent týmu Plzeňského kraje do budoucna víc sázet. V létě byl Jaromír Voves na juniorském mistrovství světa v Egyptě a od nové sezony začal sbírat i větší porci minut v extralize. K vítězství nad Jičínem 37:22 přispěl šesti góly.
Na dosud největším bezplatném parkovišti v Plzni v Lochotínské ulici na Roudné pod mostem Generála Pattona nyní nezaparkujete. Začaly zde stavební práce a platí tu zákaz zastavení. Město se chystá nově upravenou plochu parkoviště opatřit závorovým systémem a zpoplatnit.
Cílem podcastů Deníku ze západu je přinášet rozhovory se zajímavými lidmi. V Autocentru Šmucler v Plzni jsme si povídali s jednatelem a obchodním ředitelem panem Miroslavem Bláhou o akciích a sponzoringu, které autocentrum podporuje.
Nadcházející víkend přinese opět příležitost setkat se s umělci a pod jejich vedením tvořit. Tentokrát na sedmi desítkách míst. Vstupné se nikde neplatí. Na jeden ze křtů přijede i Jaromír Nohavica.
Předkládáme vám další porci akcí na Rokycansku. Tentokrát od čtvrtka 18. září až k víkendu. Ovšem Setkání pod rokycanskou věží s ohledem na nabitý program věnujeme samostatnou pozvánku!
Florbalové Klatovy dobrovolně opustily divizi kvůli nedostatku hráčů a nedostatečné výkonnosti v celostátní soutěži, ale do nižší regionální ligy mužů vstoupily dvěma porážkami.
Francouzka Marie-Marguerite Michelin ze slavné rodiny zakladatele továrny na pneumatiky si během svého života prošla mnoha dramatickými okamžiky. Za druhé světové války působila v odboji. Za to ji nacisté uvěznili. Tak se dostala do koncentračního tábora v Holýšově na jižním Plzeňsku. Její příběh teď ožije na jevišti. Představení Madamme M. bude mít premiéru 18. září v Moving Station v Plzni.
Do vlasů si dala oblíbené vlčí máky, vzala si od kamarádky šátek pro štěstí a na ruku si pro jistotu namalovala obrázky, aby věděla, co říct při představování na pódiu, protože tušila, že bude mít trému.
Odpočinkové zóny, vodní a herní prvky, občerstvení a více míst k sezení. To vše by Plzeňané uvítali na dnešním náměstí Míru na Borech. To zatím slouží nejčastěji pouze k průchodu nebo čekání na MHD, ale obyvatelé v něm vidí potenciál k proměně na příjemné, zelené a živé místo pro odpočinek i setkávání.
V pátek ovládli divizní Superpohár a v úterý si podmanili i Regionální finále Poháru SFČR. Futsalisté Uherského Hradiště na startu nové sezony jedou bomby. Bizoni famózně otočili emotivní zápas s Hodonínem, Tango po obratu vyřídili 7:4 a postoupili mezi osm nejlepších týmů republiky!
Slyší slova chvály, podávají statečné výkony. Na body to ovšem zatím nestačí. Házenkáři Zlína v předehrávce 3. kola nejvyšší soutěže podlehli třetímu týmu loňské sezony Dukle Praha 26:36.
Uplynulou sobotu se ve Sportovní hale 31. ZŠ E. Krásnohorské v Plzni uskutečnil závěrečný turnaj I. ligy v judu. O celkové vítězství v prvoligovém ročníku 2025 se utkala systémem každý s každým družstva, která se po jarních kolech umístila na prvních třech místech ve skupinách A a B.
Další významný letošní úspěch z prestižní mezinárodní hudební soutěže přivezlo klavírní duo Jindřich Rosendorf a Antonín Borovský, žáci klavírní třídy Aleny Tiché ze ZUŠ Chválenická v Plzni.
V konkurenci závodnic z celého světa o sobě na šampionátu Spartan v americkém státě West Virginia dala pořádně vědět Klára Lokajíčková z Plzně. Česká reprezentantka se musela v kategorii žen sklonit jen před domácí Annie Dubeovou a doběhla si pro stříbrnou medaili. Na stupně vítězů je doprovodila ještě další Američanka Sabrina Buhagiarová.
Je to významná pocta pro Domažlicko: Základní škola v Postřekově si z letošního ročníku prestižní soutěže odnesla titul Stavba roku Plzeňského kraje. Nejvyšší ocenění získala vedle postřekovské školy také Villa Fitz v Rokycanech.
Pečlivá rekonstrukce původní historické budovy, kterou citlivě doplňuje vyvážená novostavba. Obě části jsou elegantně propojeny s vzájemně se podporují. To byl podle odborné poroty hlavní důvod k udělení titulu Stavba roku Plzeňského kraje za rok 2024 rokycanské Ville Fitz. Druhý letošní titul získala obec Postřekov za budovu základní školy. Moderní a promyšlený návrh podle poroty vyniká komfortním vnitřním řešením pro výuku i fasádou připomínající tradiční postřekovský kanafas.
Vážení majitelé zakrslých králíčků, slovanský obvod pro vás připravil bezplatné lekce ve sportovní disciplíně králičí hop, které avizoval při otevření hřiště Králičí Hop v Šeříkové ulici. Lektorování se ujala zkušená cvičitelka Adéla Mašková.
Titul Stavba roku Plzeňského kraje si z letošního ročníku soutěže odnesly Villa Fitz v Rokycanech a Základní škola v Postřekově. Rokycanská stavba uspěla také v internetovém hlasování a vysloužila si Cenu veřejnosti.
Řadu nedostatků objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v asijském bistru Sun Food na Americké třídě v Plzni. Prostory byly značně znečištěné, špína byla dokonce i v lednici či v myčce na sklenice. Provozovna proto byla uzavřena. Inspekce o tom informovala na svém webu a sociálních sítích.
Po klidnějším prázdninovém tempu nabírá volební kampaň v Plzeňském kraji na obrátkách. Některé akce, zejména ty s účastí celostátních představitelů stran, vyvolávají místy protesty odpůrců. Každodenní setkávání lídrů s voliči jsou ale i přes vyhrocenější náladu ve společnosti většinou v klidu. Kandidáti sázejí především na osobní setkávání, jsou aktivní na sociálních sítích, publikují články a účastní se debat. Vidět jsou i billboardy a plakáty.
Nestává se každý den, že by Domažlice hostily konferenci špičkových badatelů. Taková příležitost nastane už v pátek 19. září v Kulturním centru Pivovar.