Festival filmové hudby Soundtrack 2021 začal v Poděbradech ve čtvrtek 26. srpna. Na programu prvního dne bylo hudební vystoupení Petra Kroutila & Original Vintage Orchestra a filmová projekce slavné pohádky Hynka Bočana z roku 1984 S čerty nejsou žerty. Akci jsme navštívili s redakčním objektivem.
/FOTOGALERIE/ Poničení několika vystavovaných panelů na pěší kolonádě a nucené ukončení výstavy o králi Jiřím. O této situaci jsme informovali v květnu v souvislosti s činem tehdy neznámého vandala. Policisté aktuálně oznámili, že zadrželi dvacetiletého mladíka, který má mít uvedené skutky na svědomí.
Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady proběhne letos už po šesté. Začíná v pátek a potrvá do neděle. Hlavní program festivalu se uskuteční pod širým nebem v Centrálním lázeňském parku a na Jiřího náměstí. Bude stejně jako loni pro všechny návštěvníky zdarma. Programem provede moderátor Miloš Pokorný. Příchozí se mohou těšit například na Miroslava Žbirku, či kapelu Čechomor.
Tři sportovci – Ondřej Martínek z Poděbrad, Lukáš Hruška z Běrunic a Martin Tůma z Městce Králové - si dali za cíl ujet trasu 820 kilometrů z Poděbrad do Terstu během co nejkratší doby. Nejlépe za týden, aby se za odměnu mohli pár dní vyvalovat na pláži. Nakonec si ještě několik desítek kilometrů přidali, skončili v italském Gradu a najeli 1050 kilometrů. Čtenářům přinášíme jejich cestu den po dni očima autora Ondřeje Martínka.
/FOTOGALERIE/ Dobrodruzi, šílenci, ale především sportovci a nadšenci. To je trio borců, kteří se rozhodli, že dojedou z Poděbrad až k moři. Ondřej Martínek z Poděbrad, Lukáš Hruška z Běrunic a Martin Tůma z Městce Králové. Kamarádi, kteří si „pracovně“ říkali Tři vagabundi. „Rozhodli jsme se, že se pokusíme absolvovat něco, co nikdo v našem blízkém okolí ještě nepodnikl, a to dojet na kole až k Jadranu,“ řekl za všechny Ondřej Martínek.
Akce v rámci loučení s prázdninami chystají na příští dny v mnohých městech i obcích. Často budou spíš místní záležitostí, některé ale zlákají i návštěvníky z větší dálky.
/ANKETA/ Máme pro vás další zábavnou hádanku, tentokrát ze Soukromého muzea Poděbrady. Víte, k čemu sloužil předmět je na fotce? Hádejte a vybírejte z nabízených odpovědí. A také se podívejte na správnou odpověď minulé hádanky.
Prominentním pacientem záchranné stanice ve Švermově ulici se stala vydra říční. Živočich, pro něhož museli ochránci přírody k Žebráku na Berounsku, což jen potvrzuje jejich rozsáhlý akční rádius.
/FOTOGALERIE/ O tom, že místní prameny minerální vody Poděbradka jsou vyhlášené minimálně v evropském prostoru, není sporu. Desítky zájemců si přišly na komentovanou prohlídku poslechnout i zajímavosti o těchto pramenech.
V prvním kole nadělovali (6:0 porazili Luštěnice), v tom druhém se museli sklonit před uměním soupeře. Fotbalisté Slovanu Poděbrady nebodovali na trávníku Záryb ve druhém kole krajské I.A třídy. Za hosty opět nastoupil útočník Lukáš Jiráň. Mezi střelce se ale nezapsal.
Sice na sklonku koupací sezony, ale slib daný počátkem léta přece jen dodrželi. Řeč je o převlékárnách, které v těchto dnech vyrostly u vodní plochy na Poděbradech, vyhledávaném letovisku Olomoučanů. Provozovatel Terasy rovněž rozšířil pláž a do ostrého provozu nasazuje avizované vratné kelímky.
V poděbradské Galerii Ludvíka Kuby se představuje mladý, ale výrazný představitel současné české malířské scény Adam Kašpar. Výstava nese název Universum a dominantní tématikou výtvarníkových prací je zde příroda.
Ve venkovním sportovním areálu se v sobotu sletí všechny čarodějnice, bludice, bosorky a další zástupci temných sil všech věkových kategorií na Velký srpnový čarodějnický slet.
Hned v prvním kole nové sezony se předvedl jako střelec. Přesto se nejlépe cítí na levém kraji obrany. Fotbalový univerzál Pavel Mišák nastřílel v dresu Slovanu Poděbrady čtyři góly do sítě Luštěnic. I díky tomu jeho tým zvítězil jasně 6:0. Lepší start do sezony si nemohl přát sám hráč i celý Slovan.
Atrium Letních lázní Poděbrady pravidelně ožívá kulturním programem a tento pátek přivítá publikum pod širým nebem herce Lukáše Langmajera. Rozhovor s ním povede moderátor a hudebník David Šitavanc, který se postará také o hudební vstup.
Pardubičtí hokejisté si v dalším přípravném utkání před extraligovou sezonou poradili s pražskou Spartou. Dynamo vyhrálo čtvrtý z pěti přípravných duelů.
/FOTOGALERIE/ Skautské oddíly Surikat, Hyen a Beduínů z Poděbrad se vydaly za táborovým dobrodružstvím do Břehů u Přelouče po stopách Rychlých šípů za Záhadou hlavolamu. Ve vyřešení celotáborové hry jim nezabránilo ani bahno, zkouška samoty, stezka odvahy, kontroly pořádku ve stanech ani bitva o Stínadla. Někteří na táboře zároveň úspěšně složili skautský slib.
Ještě dva přípravné zápasy a v příštím týdnu už na turnaj do Švýcarska. To je nejbližší plán pardubických hokejistů. Dnes se Dynamo představí na zimním stadionu v Poděbradech, kde hraje od 17 hodin proti pražské Spartě.
Dobrým výkonem a především kanonádou vstoupili do nové sezony krajské I.A třídy fotbalisté Slovanu Poděbrady. Ti nastříleli Luštěnicím šest branek. Střelecky se zaskvěl Mišák, nastřílel čtyři branky. Dvě přidal obránce Bernard.
Víkend plný fotbalu. Okresní fotbalové celky hrající krajské soutěže vyráží do boje o mistrovské body. Divizní Poříčany mají za sebou už dvě kola, v nichž získaly tři body, nyní přichází na řadu i krajský přebor, I.A třída a I.B třída. Nejnižší krajská soutěž je doslova nabitá okresními celky, ve čtrnáctičlenném pelotonu jich je osm.
Stejně jako v minulé nedokončené sezoně budou hrát fotbalovou I.A třídu tři regionální celky. O co nejvíce bodů budou bojovat fotbalisté Slovanu Poděbrady, Sokolče a Unionu Čelákovice. Kdo z nich bude mít nejvyšší ambice? Vše nasvědčuje tomu, že to bude Sokoleč, která přivedla hned několik hráčů. Trenér Jan Hlavatý bude mít zřejmě příjemné starosti.
Bohemia Poděbrady, Slovan Lysá nad Labem a nově také Polaban Nymburk. To jsou tři týmy, které budou reprezentovat okres v nejvyšší krajské fotbalové soutěži. K jakým změnám v těchto týmech došlo? Jaké jsou jejich cíle. O co nebo o koho se budou v nadcházející sezoně opírat. To všechno jsme se dověděli z úst funkcionářů těchto klubů.
/ANKETA, FOTO/ Máme pro vás další zábavnou hádanku, tentokrát ze Soukromého muzea Poděbrady. Víte, co za předmět je na fotce? Hádejte a vybírejte z nabízených odpovědí. A také se podívejte na správnou odpověď minulé hádanky.
/ANKETA, FOTO/ Máme pro vás další zábavnou hádanku, tentokrát ze Soukromého muzea Poděbrady. Víte, co za předmět je na fotce? Hádejte a vybírejte z nabízených odpovědí. A také se podívejte na správnou odpověď minulé hádanky.
/ANKETA, FOTO/ Máme pro vás další zábavnou hádanku, tentokrát ze Soukromého muzea Poděbrady. Víte, co za předmět je na fotce? Hádejte a vybírejte z nabízených odpovědí. A také se podívejte na správnou odpověď minulé hádanky.
/ANKETA, FOTO/ Máme pro vás další zábavnou hádanku, tentokrát ze Soukromého muzea Poděbrady. Víte, co za předmět je na fotce? Hádejte a vybírejte z nabízených odpovědí. A také se podívejte na správnou odpověď minulé hádanky.
Věděli jste, že kutnohorský vrch Kaňk se kdysi nazýval Špimberk? Tento oblíbený cíl vycházek místních je často v hledáčku objektivu i naší čtenářky Anny Strnadové Strakové, která si tentokrát vybrala cestu jihovýchodní stranou Kaňku od Kostnice kolem hřiště Sedlec ulicí Pod Hájem až nahoru.
Boj proti cyklistům, jezdícím po lázeňském parku i přímo na kolonádě, chce vést poděbradská radnice i pomocí vodorovných značek nastříkaných přímo na pěší promenádě a cestách v parku.
/FOTOGALERIE/ Díky předchozímu úspěchu na národní přehlídce ve Volyni nechyběl Divadelní spolek Vojan z Libice nad Cidlinou ani na letošním 91. ročníku slavné přehlídky Jiráskův Hronov.
Porážka, značka: hledá se útočník. Slovan Poděbrady hrající krajskou I.A třídu nestačil v dalším přípravném fotbalovém utkání na rezervu Českého Brodu. Ta se připravuje na další sezonu v krajském přeboru. Borci z lázeňského města prohráli tříbrankovým rozdílem.
Propadák v prvním poločase alespoň trochu napravili po změně stran. Fotbalisté Bohemie Poděbrady prohrávali v dalším přípravném střetnutí v souboji dvou celků hrajících nejvyšší krajskou soutěž s Turnovem čtyřbrankovým rozdílem. Po přestávce se domácí trefili třikrát a výsledek výrazně vylepšili.
Alternativní pohony, mezi které lze řadit například LPG nebo CNG, dávaly v minulosti jistotu, že při jejich využívání budou mít v porovnání s konvenčními pohony nižší náklady na palivo. V případě bateriových elektromobilů tomu tak ale zřejmě ještě dlouho nebude.
Fotbalová příprava okresních celků hrajících vyšší soutěže pokračuje dalšími zápasy, ve hře bude valná většina mužstev. A některé týmy budou hrát právě proti okresním rivalům. Do boje o mistrovské body vstupují divizní fotbalisté Poříčan, kteří budou v neděli hostit na svém trávníku Vysoké Mýto. To patří mezi favority na postup.
Skupina historického šermu Páni z Kolína si chce své letošní třicáté výročí založení pořádně užít. Mimo natáčení nové pohádky režiséra Karla Janáka Jak si nevzít princeznu, historických slavností v Poděbradech a nedávné, již 25. kolínské bitvy na jízdárně, má v plánu i další aktivity.
/FOTOGALERIE/ Kde se v lázeňském městě koupali a kde bruslili? Osvěžte se při pohledu na pořádně zasněžený park v roce 2010 i zimní stadion o desítky let dříve. Nakupovali jste také ve Smíšeném zboží nebo Fügnerově ulici? A jak vypadala povodeň v roce 1930? A které domy úplně zmizely? To vše ukáže historická procházka Poděbrady ve fotogalerii.
Galerie Ludvíka Kuby u lázeňské promenády zve na komentovanou prohlídku výstavy HalfTime s autorem Pastou Onerem. Součástí události bude ve středu 28. července od 18 hodin prezentace katalogu expozice.
Již 4. ročník hudebního festivalu Kouty fest 2021 se v Koutech na Nymbursku konal v sobotu 24. července. S redakčním objektivem jsme navštívili koncert Davida Kollera.