Kreativ

ŠTÍTEK: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Pracující čeští důchodci patří k průměru zemí sedmadvacítky. Ilustrační foto

Pracující důchodci přestanou platit pojistné. Jejich mzdy se zvýší

Pracující důchodci. Blíží se jim termín odchodu do penze nebo už by měli být na zaslouženém odpočinku, přesto dál pracují. A Fialova vláda si je v rámci důchodové reformy hodlá hýčkat. Už od poloviny roku by jim na výplatních páskách mohly přibýt řádově stovky až tisíce korun měsíčně.  

Bezmála osmdesát procent lidí pečovalo o své blízké doma bez jakéhokoli využití terénních, odlehčovacích či ambulantních služeb, vyplývá z loňského průzkumu

Myslí si, že to musí zvládnout. Pečující proto nežádají o podpůrné služby

Bezmála osmdesát procent lidí pečovalo o své blízké doma bez jakéhokoli využití terénních, odlehčovacích či ambulantních služeb. Více než třetina z nich proto, že staří rodiče nestáli o to, aby do domácnosti chodil někdo cizí. Pro další byla bariérou cena služby a její nedostupnost, o péči se dělili s blízkými, externí pomoc si nepřáli či o žádné službě v okolí nevěděli. Vyplývá to z aktuálního průzkumu neziskové organizace Sue Ryder, kterého se ke konci loňského roku zúčastnilo asi dva a půl tisíce respondentů. 

Součástí budovy známé jako Divadlo u kapličky je divadelní sál, keramická a rukodělná dílna Pionýra, sídlí tu rada dětí a mládeže i divadelní spolek J. K. Tyl.

Pionýři se snaží zachránit objekt Husovky. Bez pomoci veřejnosti se neobejdou

Součástí budovy známé jako Divadlo U Kapličky v Českých Budějovicích je divadelní sál, keramická a rukodělná dílna Jihočeské krajské organizace Pionýra. Sídlí zde také Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje a infocentrum pro mládež či divadelní spolek J. K. Tyl. "Husovku" naproti výstavišti získal Pionýr od Fondu dětí a mládeže výběrovým řízením před dvaceti lety. Později ale zjistil, že stojí na pozemku vlastněném státem. Musel ho odkoupit, protože mu hrozila demolice.

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon na snímku z 6. listopadu 2020

Ředitel Úřadu práce Najmon končí. Jurečka ho po opakované kritice odvolal

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal v úterý generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Dlouhodobě byl nespokojen s jeho řízením úřadu. Na post ministerstvo vypíše výběrové řízení. Do té doby instituci dočasně povede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva práce Karel Trpkoš. ČTK to oznámilo tiskové oddělení ministerstva. Najmon nechtěl ministrovo rozhodnutí komentovat. ČTK řekl, že se teď bude věnovat hlavně rodině, kterou kvůli práci zanedbával.

Důchodci a důchody - Ilustrační foto

Zvyšování důchodového věku? Těch krátce před penzí by se netýkalo, řekl Fiala

Zvažované další zvyšování důchodového věku by se netýkalo lidí, kteří mají krátce před důchodem. Dotklo by se případně až pracovníků, kteří mají do penze třeba 20 či 30 let. Rozlišily by se také náročné profese, které by mohly odejít na odpočinek dřív. Na tiskové konferenci po své návštěvě ministerstva kultury to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

V roce 2023 se očekává jen jedna valorizace důchodů. Ilustrační snímek

Důchody: Loni vzrostly třikrát za sebou, letos má být valorizace již jen jedna

Rekordní drahota, ale také rekordní růst důchodů. Tak by mohli na uplynulý rok vzpomínat senioři. Přestože ceny zboží a služeb prodražily nákupy všem obyvatelům Česka, z pohledu čísel důchodci rozhodně neskončili jako poražení. Naopak. Zatímco reálná mzda o pár stovek korun klesla, starobní důchody díky vládním valorizacím rostly nebývalým tempem. V průměru se už blíží kulaté dvacetitisícové hranici. Další zvýšení penzí navíc přijde v červnu 2023. Podle expertů, které oslovil Deník, ale letní valorizace bude letos poslední. Na další finanční injekci už v tomto roce nedojde.

Ilustrační snímek

Odchod do penze: Padesátníci získají nárok v 66 letech, navrhuje ministerstvo

Dnešní padesátníci by měli jít do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci mají mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně by měli jít do penze v 68 letech. Zjistila to Česká televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí dohodnutého na koaliční radě minulý týden. Podle mluvčího vlády Václava Smolky ale vládní koalice ještě změnu neschválila, jde jen o jeden z návrhů ekonomů. 

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády

Weby státních úřadů by měly vypadat stejně. Za dvacet let se to ještě nepodařilo

Každý pes jiná ves. I tak by se dala označit prezentace vládních a státních institucí na internetu. Většina z nich používá rozdílnou podobu webových stránek a někdy se uživatel může ptát, co vlastně mají společného. Zároveň každá instituce používá rozdílnou doménu. To by se v dohledné době mohlo změnit, protože vláda schválila záměr vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) tuto podobu sjednotit. Jak to dopadne, není dopředu jasné, neboť podobné snahy tu v minulosti byly už několikrát. Nicméně odborníci si myslí, že to tu mělo být už dávno.

Ilustrační fotografie.

Nezaměstnaných přibylo, volných míst je méně. A může být ještě hůř

Tisícovka lidí bez práce přibyla během ledna ve Středočeském kraji. Na sklonku měsíce registrovaly pobočky úřadu práce ve středních Čechách celkem 29 421 uchazečů o zaměstnání. V prosinci jich bylo o 1068 méně. Lednové navýšení ale podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové není ničím neobvyklým: do evidence přecházejí ti, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy. Několik zaměstnavatelů nicméně ohlašuje hromadné propouštění.

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová: Firmy lidi před důchodem ignorují, ti ztrácí sebevědomí

Kateřina Musilová je koordinátorkou projektu Zlatá práce v Nadaci Krása pomoci, která se zaměřuje na podporu důstojného stárnutí. Musilová je certifikovanou odbornicí na takzvaný age management, tedy řízení zaměstnanců s ohledem na jejich věk. Pomáhá lidem v předdůchodovém věku uspět na pracovním trhu. Personalisté totiž starší věkovou skupinu spíše ignorují, usilují hlavně o mladé. Jenže jak populace stárne, mladých lidí se nedostává.

Sociální služby. Ilustrační snímek

Z třiatřiceti na sedm. Stát chce omezit typy sociálních služeb

Méně byrokracie, větší komfort pro klienty a srozumitelnější nabídka. To slibuje ministerstvo práce a sociálních věcí, které připravuje změnu v sociálních službách. Těch je v současnosti neuvěřitelných třiatřicet typů. Ať již pobytových, terénních, nebo ambulantních. Optimální počet je přitom podle ministerstva sedm.

Peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám Light jsou určeny na výměnu oken, vchodových dveří či zateplení fasády

Přehledně: Jak získat až 150 tisíc na nová okna, dveře nebo zateplení

Tématem číslo jedna pro domácnosti zasažené růstem cen energií jsou nyní úspory. Stát jim letos pomáhá zastropováním cen elektřiny a plynu. Snaží se ale motivovat také k úsporám a zateplování. Zejména lidem s nižšími příjmy či důchodcům je nově určena podpora z dotačního programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light). Peníze jsou určeny na výměnu oken, vchodových dveří či zateplení. A zájem je obrovský. Podle úředníků o tom svědčí stovky žádostí, které jim každým dnem přicházejí. Na co tedy tyto dotace půjdou a co je třeba udělat, aby byly žádosti o ně úspěšné? Deník přináší velký přehled hlavních otázek a odpovědí.

Zahájení pilotního provozu Centra následné podpory ukrajinským uprchlíkům (CNPUU), 14. prosince 2022, Praha.

Vláda schválila úpravy podpory ukrajinských uprchlíků, platit mají od dubna

Úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince, v pátek schválila vláda. Ministři hlasovali na dálku, sdělil ČTK Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie. Do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, proto vláda přistoupila k jednání per rollam tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze, uvedl.

Ilustrační foto

Sociální služby v Praze a okolí si rozdělí 4,7 miliardy korun. Chtěly 10,6

Domovy pro seniory a pacienty s Alzheimerem, osobní asistence, pečovatelská služba, speciální poradenství, ale třeba i terapeutické dílny nebo například nízkoprahové zařízení pro mládež či protidrogová centra. To jsou sociální služby, které vždy z kraje roku očekávají, jaké příspěvky dostanou na svoji činnost.

Rekonstrukce objektu v Sovově ulici.

Největší investicí Písku na několik let je stavba domu pro seniory

Rok 2022 byla na Písecku ve znamení několika významných akcí. Pro Písek je jednou z největších investic posledních let přestavba objektu bývalého internátu v Sovově ulici na domov pro seniory. Začalo se tu pracovat loni v létě a práce budou pokračovat letos i příští rok.

Umožnění řídit traktor o rok dříve by podle MPSV mohlo pomoci nalákat nové síly do zemědělství.

Za volant osobáku dříve? Zemědělci chtějí podobná pravidla i pro řízení traktoru

Zatímco v současné době smějí řídit traktor řidiči od sedmnácti letech, v budoucnu by to mohlo být o rok méně. Ovšem se zásadní podmínkou. Dohlížet by na jejich jízdu musel zkušený traktorista. Zemědělci se se chystají přesvědčit politiky pro zavedení podobného systému, se kterým počítá novela silničního zákona a kterou v předchozích dnech schválila vláda. Tedy snížení věkové hranice pro možnost získání řidičského oprávnění z 18 let na 17 roků. Ovšem první rok řízení je možný pouze za doprovodu mentora.

Ministerští úředníci chystají poměrně revoluční novinku – takzvané terénní chůvy.

Novinka. Stát chce některým rodinám s problémy dotovat chůvu

Ministerští úředníci chystají poměrně revoluční novinku – takzvané terénní chůvy. Stanou se jimi především starší ženy, ale i další zájemci proškolení odborníky. Pomáhat mají rodinám, které se ocitnou v tíživé životní situaci, přestanou zvládat péči o své děti a zároveň nebudou mít peníze na zaplacení výpomoci.

Na invalidní důchody se výchovné nevztahuje, kritizují nový systém někteří senioři. Ilustrační foto

Lidé pobírající invalidní důchod mají smůlu. Na výchovné si musí počkat

Penzistkám a penzistům, kteří vychovali své děti, od letoška náleží za jejich tehdejší péči o potomstvo k důchodu částka 500 korun za každé vychované dítě. Netýká se to ale všech. Smůlu totiž mají senioři, kteří pobírají invalidní důchod, který jim úřady vyměřily ve větší výši, než v jaké částce by měli nárok na důchod starobní. Aby mohli dostat výchovné, museli by vzít zavděk starobním důchodem nižším, než je dosavadní invalidní.

Ilustrační foto.

Lidem po mrtvici i jejich blízkým pomůže nová webová aplikace

Nová webová aplikace CMP RÁDCE koncentruje rady, tipy a podporu lidem, kterým do života vstoupila CMP, tedy cévní mozková příhoda. CMP RÁDCE vznikl díky spolupráci Moravskoslezského kraje, Ostravské univerzity, VŠB-TUO a Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách Praha.

Z jednání na úřadě

Dávají Naději již čtvrt století. Nyní mají trojici ocenění

Českotřebovská pobočka neziskové organizace Naděje získala ocenění Nezisková organizace roku 2022. Její vedoucí Pavlína Břeňová dostala další dvě ceny. Ocenění Gratias 2022 od Ministerstva práce a sociálních věcí a Duhové křídlo 2022 od Pardubického kraje a Národní rady osob se zdravotním postižením.

Kateřina Perknerová

Funkce s povolením měnit

Většinová společnost Romy vidí jako lidi, kteří pobírají sociální dávky, nepracují a dělají binec.

Senior a penze. Ilustrační foto

Statistiky: Češi mají naději dožití vyšší než Slováci, mají také vyšší penze

Život v Česku a na Slovensku se postupně prodlužuje. Češi a Češky mají ale šanci žít déle než jejich slovenští vrstevníci. Čeští muži ve srovnání se slovenskými mají při narození naději dožití bezmála o tři roky delší, české ženy proti Slovenkám pak o více než dva roky. Ve stáří lidé v Česku pobírají z veřejného systému také vyšší penze, mají do něj ale i vyšší odvody. Zatímco průměrný starobní důchod v ČR přesáhl letos v září 18 tisíc korun, na Slovensku se blížil v přepočtu 13 tisícům korun. Vyplývá to z údajů statistických úřadů a sociálních správ obou zemí.

Od nového roku se změní důchody a sociální dávky. Ilustrační snímek

Přehledný seznam: Jak se od nového roku změní důchody a sociální dávky

Rodiny s dětmi či důchodci, zejména osaměle žijící seniorky. Právě tyto skupiny obyvatel letos nejvíce trpěly neustálým zvyšováním cen a životních nákladů. Jim, ale i některým ostatním by v roce následujícím měla ulehčit život řada opatření, která připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Mnoha lidem se tak zvýší různé přídavky, příspěvky a další sociální dávky. Změny se budou týkat také důchodů. Kromě pravidelné valorizace si polepší zejména seniorky, jež vychovaly děti. O pár stovek měsíčně by naopak měli přijít někdejší komunističtí papaláši.

Stát už vyplatil většinu jednorázových příspěvků na dítě ve výši pět tisíc korun. Ilustrační snímek

O příspěvek na dítě už požádal skoro milion lidí. Šanci mají i budoucí rodiče

Stát už vyplatil většinu jednorázových příspěvků na dítě ve výši pět tisíc korun. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí na něj má nárok asi 1,1 milionu rodin. Dosud úřady práce vyplatily zhruba 850 tisíc těchto příspěvků. Lidé, kteří na něj mají nárok, o něj přitom mohou požádat až do poloviny příštího roku. Někteří odborníci si myslí, že pokud stát bude podobnou dávku poskytovat příště, měla by se lépe nastavit.

Ilustrační snímek

Minimální mzda vzroste o 1100 korun. Zvýší se část zaručených mezd

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1100 korun na 17 300 korun. Z osmi stupňů zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce, se upraví jen dva. Nejnižší, který odpovídá minimální mzdě, se tak zvedne na 17 300 korun. Nejvyšší, který je na dvojnásobku minimálního výdělku, se dostane z 32 400 na 34 600 korun. Nařízení schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Huawei Talent Summit: Evropa potřebuje více ICT talentů

Huawei Talent Summit: Evropa potřebuje více ICT talentů

Aby se Evropa mohla nadále vyvíjet v oblastech digitalizace a udržitelného rozvoje, je nezbytně nutné zaměřit se na objevování nových talentů a na jejich rozvoj. Náš kontinent stále trpí nedostatkem kvalifikovaných ICT specialistů, pokulhává však i všeobecná digitální gramotnost.

Typický český panelák před zateplením - Ilustrační foto

Stát chce lidem pomoci s bydlením. Zákon projde vládou příští rok, řekl Fiala

Do konce příštího roku by vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) měla schválit návrh zákona o podpoře bydlení, který by pomohl nejen lidem v bytové nouzi, ale i těm, kteří jsou ohroženi rostoucími cenami bydlení. Fiala to uvedl při návštěvě ministerstva pro místní rozvoj, kde hodnotil první rok působení ministra Ivana Bartoše (Piráti). „Bydlení nemůže být nedostatkovým zbožím,“ konstatoval.

Nový rozpočet pro příští rok podpořilo na zasedání čtyřiadvacet vyškovských zastupitelů.

Rozpočet Vyškova pro příští rok: rodiče se dočkají více míst pro děti ve školce

Až osmačtyřicet dětí navíc umístí rodiče ve Vyškově po rozšíření kapacity do Mateřské školy Sochorova. Akce bude největší investicí města pro následující rok. „Naším školkám se zatím daří přijímání všech dětí ve věku tří let a starších, ale vzhledem k velké bytové výstavbě potřebujeme jejich rozšiřování co nejdříve,“ potvrdila vyškovská starostka Karin Šulcová.

Odbory kritizují vládu za to, že dosud nerozhodla o navýšení minimální mzdy pro příští rok

Vláda nerozhodla o navýšení minimální mzdy. Odbory ji za to tvrdě kritizují

Odbory kritizují vládu za to, že dosud nerozhodla o navýšení minimální mzdy pro příští rok. Nesouhlasí ani s navrhovaným růstem nejnižšího výdělku o 1100 korun na 17 300 korun, dál požadují přidání o dva tisíce korun. Jsou také proti plánu nezvedat šest z osmi stupňů zaručené mzdy. Stanovisko Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) přestavili na tiskové konferenci předáci a předačky. Zaměstnavatelé by naopak navyšovali minimální mzdu méně, vítají také oddělení nejnižšího a zaručených výdělků.

Kateřina, tréninková zaměstnankyně v Restart Shopu.

Prošli si peklem, nikdo je nezaměstná. Sociální handicap má uznat nový zákon

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v těchto dnech dokončilo návrh zákona o registrovaném sociálním podniku, kterému se také pracovně říká zákon o sociálním podnikání. Ten poprvé v historii české legislativy kromě podpory lidí se zdravotním postižením zahrne do podpory zaměstnávání i lidi se sociálními handicapy.

Termostatická, termoregulační hlavice, 14. prosince 2022, Ostrava.

Ostraváci pláčou nad novými zálohami Heimstadenu. Cena tepla letí vzhůru

Nájemníci desítek tisíc bytů společnosti Heimstaden v Moravskoslezském kraji v těchto dnech s velkými obavami míří ke svým schránkám pro nové rozpisy záloh pro rok 2023. Ke skokovému zdražení dodavatelů plynu a elektřiny se přidal i Heimstaden. Lidé zaplatí za teplo, které do většiny bytů dodává společnost Veolia, až o čtyřicet procent více.

Senioři a finance. Ilustrační snímek

Vláda rozhodla o zvýšení životního minima. Od ledna se zvedne ze 4620 na 4860

Životní minimum se od ledna zvýší. Pro člověka, který žije sám, se zvedne z 4620 na 4860 korun. Vzroste tak o 5,2 procenta. Stejně se upraví i minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti, které jsou nižší. Upraví se také existenční minimum z 2980 na 3130 korun. Nařízení ve středu schválila vláda.