Příběh chudé dívky přezdívané Popelka, která svou dobrou duší a šarmem okouzlí bohatého prince, nastudovalo divadlo HILT Praha ve formě stínového divadla. Diváci objeví kouzlo stínů v kombinaci s magickými projekcemi, které vytvoří působivé efekty na plátně.
Projekt mikroklima okolí školy je dlouhodobý projekt od Ekocentra Koniklec, ve kterém žáci získají obecné znalosti o životním prostředí a faktorech, které ho ovlivňují a poznají blíže prostředí, v němž žijí. Ve školním roce 2019/2020 se do projektu zapojilo 15 základních škol z různých městských částí. Některé školy se stihli věnovat projektu ještě před zavřením škol, některé se rozhodli pro realizaci projektu na podzim dalšího školního roku a nyní projekt dokončili.
Příběh chudé dívky přezdívané Popelka, která svou dobrou duší a šarmem okouzlí bohatého prince, nastudovalo divadlo HILT Praha ve formě stínového divadla. Diváci objeví kouzlo stínů v kombinaci s magickými projekcemi, které vytvoří působivé efekty na plátně.
Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) kritizuje podobu zamýšlené přístavby pražské Invalidovny i poté, co autor návrhu snížil výšku plánovaných částí. Architektonické řešení je podle prezidenta komitétu Václava Girsy příliš kontrastní k památce, dostavba je předimenzovaná, což nebylo podle stavebního programu potřeba.
V neděli testy potvrdily 3732 případů koronaviru. Je to méně než o Štědrém dnu, ale víc než v pátek a sobotu. Rovněž proti minulé neděli je případů více. Podíl pozitivních případů stoupl z téměř 35 procent na 38,7 procenta. Počty testů ale o svátcích výrazně klesly. Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. Do něho se dostal v neděli po devíti dnech v nejvyšším, pátém stupni. Opatření přitom pátému stupni odpovídají od neděle, uzavřít se například musela většina obchodů.
Nedostatek kulturního vyžití se pomalu začíná podepisovat na každém z nás, a protože jsou Hustopečští na neustálé dění ve městě zvyklí, rozhodla se děvčata z Marketingu a kultury města Hustopeče zasáhnout a zprostředkovat divákům kulturu alespoň prostřednictvím obrazovek.
/LIDÉ ODVEDLE/ Už deset let má prst na spoušti. Fotí svatby, rodinné akce a koncerty známých kapel. Ohlasy na snímky má Jaroslav Noska takové, že svou zálibu začátkem letošního roku povýšil na práci na plný úvazek. Přitom jeho cesta fotografa začala nenápadně.
/LIDÉ ODVEDLE/ Jitka Bibi Marešová žije v Lounech, kde pracuje v městské knihovně. Nedaleko Loun v oblasti Džbánska našla i krásné místo k bydlení, kde nedaleko kostela postavila dům a vychovala svoji dceru Johanku.
/LIDÉ ODVEDLE/ Pavla Jazairiová je reportérka, někdejší redaktorka zahraničního vysílání Československého rozhlasu a především spisovatelka, i když se tak sama neoznačuje.
/LIDÉ ODVEDLE/ Znáte Reného Mašína z Lučan nad Nisou? Je to nový náčelník a ředitel Horské služby České republiky v jedné osobě. Úřadu se ujal 20. listopadu.
Je jako voda. Vždycky si najde cestu. Zuzana Kubáňová si od mala zvykla překonávat překážky a nestavět před sebe malé cíle. I proto se stala opakovaně mistryní světa v racketlonu, dlouho také vládla českému žebříčku ve squashi. Co je ještě důležitější, umí čelit i životním výzvám. Jako kondiční trenérka neměla kvůli zavřeným tělocvičnám letos dobrý rok, ale dokázala si najít způsob, jak doplnit svůj rozpočet. Projevila umělecký talent, o její malůvky na balance boardech byl velký zájem. „Nakonec jsem jich během měsíce dělala asi šestnáct. Až jsem měla strach, že to nestihnu, protože to všichni chtěli mít na Vánoce,“ svěřila rodačka z Pelhřimova, která už řadu let žije v Praze.
Máte program na poslední pondělní letošního prokletého roku? Pokud ne a hrozí možnost nudy, podívejte se na pár našich tipů. Třeba se vám nějaký zalíbí a dlouhou chvíli si zkrátíte.
V neděli začala v Česku aplikace vakcíny proti onemocnění Covid-19 v Praze a Brně. Další kouty České republiky přijdou na řadu v následujících dnech. Do Olomouckého kraje dorazí vakcína v pondělí 28. prosince. Konkrétně do Fakultní nemocnice Olomouc.
Zanedbané území o rozloze 56 hektarů podél Vltavy mezi Karlínem a Libní projde zásadní proměnou. Hlavní město rozhodlo o vybudování nového přírodního parku na Rohanském ostrově, zastupitelé Prahy 8 zase schválili usnesení, kterým nesouhlasí s existencí komplexu „betonárky“ a souvisejících staveb včetně dočasné obslužné účelové komunikace v této lokalitě.
Jmenuje se Jiří Fišer, bydlí v Albrechticích nad Orlicí a je asi ve východočeském kraji největším sběratelem jak sportovních, tak i dalších podpisů. V jeho sbírce jsou i další cennosti jako např. sportovní dresy a spousta dalších a dalších různých kuriozit většinou ale co se týkají sportu.
Jmenuje se Jiří Fišer, bydlí v Albrechticích nad Orlicí a je asi ve východočeském kraji největším sběratelem jak sportovních, tak i dalších podpisů. V jeho sbírce jsou i další cennosti jako např. sportovní dresy a spousta dalších a dalších různých kuriozit většinou ale co se týkají sportu.
Pálení žáhy patří mezi časté zdravotní obtíže. Nejčastěji se objevuje po jídle. Jde o nepříjemné pocity plnosti, ale mohou se objevit i bolesti či křeče v nadbřišku. V období svátečního přejídání nejsou žádnou výjimkou. Jak jim předejít nebo jak se s nimi vypořádat?
Vždycky chtěl napsat knížku. Drželo ho to celých třicet let, co se vydal na dráhu novináře, z toho čtvrt století je věrný regionálním Deníkům. A na přelomu října a listopadu dostal novinář Jiří Macek dárek. Splnil se mu sen. Nakladatelství Vyšehrad totiž vydalo knihu jeho rozhovorů s horolezcem Radkem Jarošem. Je autorem publikace s názvem Nahoru na horu. O jejím vzniku a jeho setkávání s horolezeckou legendou jsme si povídali.
/ANKETA/ Necháte se očkovat? Andrej Babiš, Jan Blatný, uznávaný lékař Pavel Pafko, válečná veteránka Emilie Řepíková a další. To jsou někteří z prvních Čechů, kteří přišli na očkování proti covidu v neděli. Vakcína je zatím jen v Praze a v Brně. Deník ale v neděli zjistil, že do Moravskoslezského kraje by první dávky měly dorazit v pondělí.
Ministerstvo kultury zřídí svou novou příspěvkovou organizaci Památník ticha. Převezme aktivity obecně prospěšné společnosti, která dosud v objektu bývalého pražského nádraží Bubny pod stejným jménem upozorňovala na židovské transporty. V příštích letech by pak měla být rekonstruována výpravní budova nádraží Praha-Bubny, která bude sloužit jako památník holokaustu. Návrh ministerstva kultury schválila vláda.
Nacpaná parkoviště, čtvrthodinové fronty u lanovek, plné sjezdovky. Tisíce lidí využily v sobotu 26. prosince poslední možnost zalyžovat si na krušnohorském Klínovci. Areál, stejně tak jako ostatní, musí zůstat kvůli přísnějším covidovým opatřením od neděle 27. prosince zavřený. Kdy se lanovky pro lyžaře a snowboardisty v Česku znovu rozjedou, nikdo v tuto chvíli neví.
Okolí Florence a Masarykova nádraží je největším brownfieldem v samotném centru Prahy. I proto návrh na budoucí využití celého území vyvolává diskuze. Majitelé pozemků ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development ve spolupráci s hlavním městem, městskými částmi a Institutem plánování a rozvoje (IPR) proto zorganizují urbanistickou soutěž, která pomůže určit optimální podobu celého území. S jejich záměrem souhlasili pražští radní. Soutěž bude vypsána na přelomu února a března 2021.
/FOTOGALERIE/ Na Štědrý den si nechalo vedení hokejbalového klubu HBC Kladno jednu z nejlepších zpráv uplynulého roku. Do kádru vedoucího týmu extraligy se vrací ze Švýcarska reprezentační obránce Tomáš Kudela. Muž ověnčený mnoha trofejemi se pokusí klubu pomoci k návratu na trůn mistra republiky, který mu v posledních letech většinou těsně unikal.
Vandala, který poškozením přístřešků na zastávkách autobusů u silnice I/4 způsobil škodu vyčíslenou na téměř 40 tisíc korun, hledají policisté z obvodního oddělení v Mníšku pod Brdy na Praze-západ. Očekávají, že s dopadením zatím neznámého „siláka“, který řádil v lokalitě Strnady u Jíloviště, by svými postřehy mohli pomoci i všímaví svědci.
Český vysokoškolský profesor, genetik, přírodovědec, botanik a entomolog - lepideroptolog. Je autorem výzkumu výskytu nových druhů motýlů na území Slovenska, ale hlavně je znám svou gigantickou a dosud nepřekonanou prací Prodromus lepidopter Slovenska z roku 1964.
Hodně rušno bylo na druhý svátek vánoční během odpoledne v pražském Podolí. Objevilo se tam totiž divoké prase, které vběhlo do jednoho z obytných domů.
/FOTOGALERIE 2018/ Chladnou vodu Vltavy si dnes na Slovanském ostrově v Praze při 74. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma užilo 260 otužilců. Národní sportovní agentura i přes zákaz konání obdobných sportovních aktivit akci podpořila a ministerstvo zdravotnictví pro její uspořádání udělilo výjimku. Memoriál se uskutečnil za přísných protiepidemických opatření, všichni účastníci mimo jiné absolvovali antigenní test. Voda měla 5,8 stupně, teplota vzduchu byla 1,8 stupně. Prvenství v hlavním závodu na 750 metrů obhájila česká dálková plavkyně Lenka Štěrbová, která zvítězila již posedmé.
Ubytovatelé a další podnikatelé v Krkonoších chystají na neděli pod názvem Poslední hřebíček protest proti vládnímu uzavření lyžařských areálů a dalšímu podnikání na horách. Po největších krkonošských střediscích povezou symbolickou rakev, do které si každý bude moci zatlouci hřebíček. ČTK to dnes řekl iniciátor akce a spolumajitel krkonošské Lysečinské boudy Karel Chotek.
Deník přináší v seriálu Příběhy roku 2020 nejsilnější zpovědi lidí z regionu, které jsme v tomto roce zveřejnili na našem webu. Za příběh Anny Váchalové získal autor Milan Kilián i cenu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení.
Z centra Brna postupně mizí historické domy. Letos již tři takové budovy dělníci zbourali. Jelikož nejde o památky, v mnoha případech není možnost, jak tyto objekty zachránit. Pomoct by mělo vyhlášení nových památkových zón, kdy k němu dojde, ale zatím není jasné.
Přemýšlíte co udělat pro své zdraví? Co třeba zkusit otužovat tělo? Pomáhá i duši a začít můžete třeba hned. Jak si ho „užít“ a vydržet, poradí dlouholetý otužilec Filip Koudelka.
Bez komplikací a bez nehod. Tak se v sobotu po ránu jezdilo po středočeských silnicích. Ranní provoz „na Štěpána“ byl ostatně nebývale mírný. Především se však v kraji (a vlastně celorepublikově) nenaplnila výstražná informace meteorologů varujících před možností tvorby náledí, jež s předstihem uvedla do pohotovosti týmy silničářů pečujících o zajišťování zimní sjízdnosti.
/FOTOGALERIE/ Další úspěšný zákrok proti distributorům drog mají na kontě členové benešovského policejního toxi týmu. Jejich práce zatím vyvrcholila operací středočeské zásahové jednotky. Těžkooděnci si pro pachatele dojeli až k němu domů.
Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci, její přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie.
V pátek přibylo v Česku 2669 případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Na testy ale chodí o vánočních svátcích výrazně méně lidí než předtím. Podíl pozitivních testů je proto dále vysoký, v pátek činil zhruba 34,7 procenta. Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku dnes klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Předtím se index, podle kterého se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, držel tři dny v řadě na 81 bodech.
Alespoň to zkusit, i když se naděje na úspěch moc vysoká nejeví. Taková byla představa středočeského radního pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Jakoba (Spojenci-TOP 09), když hlavní hygieničce Jarmile Rážové posílal žádost o výjimku z omezení v rámci opatření proti šíření koronaviru pro návštěvníky středočeských skanzenů. Ty musí mít zavřeno - stejně jako další kulturní instituce.
Do parku. Tak se jmenuje nový portál o krajinářské architektuře. Kromě ukázek zdařilých realizací parků, zahrad, hřišť, náměstí a dalších veřejných prostranství tu lze čerpat inspiraci třeba k rodinným procházkám nejen v Praze.
Ani na Boží hod vánoční se provoz na středočeských silnicích neobešel bez malérů spojených se střety aut se zvěří. Během deštivého dopoledne, kdy se někde objevil i sníh, byla taková událost hlášena opakovaně.
Vánoční oběd pro lidi na okraji společnosti a bez domova na nádvoří Františkánského kláštera v Praze pořádalo křesťanské hnutí Sant'Egidio. Tradiční akce se zde z důvodu pandemie koronaviru konala poprvé, v předchozích letech se uskutečnila v pražském Arcibiskupském paláci a v arcibiskupském semináři. Oběd potřebným organizátoři podávali za dodržení protiepidemických opatření.
Hasiči na Štědrý den v Česku zasahovali u 48 požárů, což odpovídá dlouhodobému dennímu průměru. Proti loňskému 24. prosinci je to o jeden požár méně. Hasiči letos zasahovali například také u vykolejení vagonu vlaku u Českých Budějovic, nehoda se obešla bez zranění. ČTK o tom informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.
ROZHOVOR/ Čuchnout k trénování mu poprvé v roce 1982 dal Antonín Juran, který svého kamaráda ve Slušovicích uvedl do velkého fotbalu a dal mu možnost přiučit se. Osudovým trenérským parťákem se však pro Miroslava Poláška stal až Petr Uličný.
Již posedmé ocenila obecně prospěšná společnost yourchance mladé lidi z dětských domovů, zaměstnance institucí náhradní rodinné výchovy a zaměstnavatele, jejichž přístup k mladým z dětských domovů je vzorem pro celou společnost.