Kreativ

ŠTÍTEK: Praha

Od pondělka znatelně prořídnou autobusy, v noci i vlaky

Na autobusy, kterými cestovali ještě v pátek, se pasažéři ve středních Čechách od pondělka nemohou spoléhat. Kvůli koronavirovým omezením a s nimi souvisejícím poklesem počtu cestujících platí od 2. listopadu opatření přinášející dočasné omezení počtu spojů.

Podzim bez knih není podzim

Dobrá kniha může pomoci zahnat chmurné myšlenky nebo pocit samoty. Letošní podzim je ten správný moment být čtenářem. Čtení knih snad nikdo nezakáže.

Zličínský Dolejšák se stal dalším pražským rybníkem, který dostal nový háv

Jako další vodní plocha v rámci dlouhodobého projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží“ prošel revitalizací rybník Dolejšák v pražském Zličíně. Všechny práce v hodnotě 5,5 milionu korun připravoval a zajišťoval odbor ochrany prostředí pražského magistrátu, akce byla financována z rozpočtu hlavního města Prahy.

Pomozte dětem v nouzi!

Ohrožené děti se vzhledem k současnému stavu dostávají znovu do tíživé situace. Jejich jediným plnohodnotným jídlem dne je oběd ve školní jídelně, ale o ten nyní přišly.

Skautování v době zákazů. Příběh nejstaršího českého skauta Eduarda Marka

Před osmdesáti lety, 28. října 1940, vydal K. H. Frank v zastoupení říšského protektora v Čechách a na Moravě nařízení o rozpuštění Junáka. Zákaz přišel symbolicky v den vzniku Československa jako trest za vlastenectví skautů, kteří ignorovali zákazy používání československých státních symbolů a nadále vyvěšovali československou vlajku.

Vedení města Kladna přichází s nečekanou změnou, ruší nejvyšší sazby nájemného

Rada města zjednodušila sazby u nově navržených vzniků nájmů v městských bytech, které nastavilo bývalé vedením radnice. Z původních šesti sazeb nájemného zůstaly jen tři. Zrušena byla zejména sazba 145 korun za metr čtvereční měsíčně. Ta byla od ledna letošního roku platná například pro žadatele mimo režim výběrových řízení nebo pro partnerské organizace města. U podepsaných smluv se zpětně již ceny měnit nebudou.

Příběh písně: Strejček Nimra (koupil šimla)

Polka jede, polka jede, básní Jan Neruda ve svých Baladách a romancích. Jeho Balada o polce pomohla zpečetit slávu tance, jenž se u nás nejprve na venkově a potom i mezi panstvem ujal ve třicátých letech 19. století.

Policista agresivně zakročil proti muži bez roušky. Sám ji také neměl

/VIDEO/ Běžný policejní zákrok, ke kterému vyjela hlídka dnes dopoledne do Prahy 8 upoutal díky agresivitě zasahujícího policisty pozornost široké veřejnosti i nadřízených policejních orgánů. Incident, při němž policista surově zasáhl proti muži, který neměl nasazenou roušku, totiž natočil náhodný svědek a nahrávku umístil na internet.

Také hřbitovy procházejí vývojem. Jsou místem posledního odpočinku i poučení

Nápisy na náhrobních památkách během staletí promlouvaly různě. Na přelomu středověku a raného novověku náhrobků výrazně přibylo, dochovalo se jich však minimum. Konec 18. století pak přinesl výraznou proměnu hřbitovů. V rozhovoru s médii to řekl Jiří Roháček z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Roháček je odborník na epigrafiku, zabývá se především nápisy na sepulkrálních, tedy náhrobních památkách.

Nehrál jsem úplně nejlépe, říká mladý tenista Forejtek

Zatímco část tenistů už ukončila sezonu, devatenáctiletý Jonáš Forejtek hodlá pokračovat ještě v alespoň jednom turnaji. Na tom posledním, challengeru v Portugalsku, vypadl už v prvním kole po setech 3:6 a 2:6 s Nizozemcem Jesperem de Jongem.

Šišky na Ladronce. Dočasné umělecké dílo skrývá rozhlednu s kavárnou

Originální umělecký soubor na jeden a půl roku oživí park Ladronka v Praze 6. Po nedávno odhaleném pomníku Marie Terezie se jedná o další počin, který veřejnost jistě přinejmenším zaujme. Jedná se o Rozhlednu Šiška a s ní sousedící stejnojmennou kavárnu. Oba objekty vznikly ze starých cisteren v uměleckém ateliéru sochaře Čestmíra Suška.

Nádražní ulicí zase jezdí tramvaje. Omezení teď čeká vestibul metra Na Knížecí

/INFOGRAFIKA/ Po 231 dnech stavebních prací byla zrekonstruována 1443 metrů dlouhá tramvajová trať v Nádražní ulici, krátce před půlnocí z pátku na sobotu byl obnoven standardní provoz linek 4, 5, 12, 20 a 94 v úseku mezi Smíchovským nádražím a Sídlištěm Barrandov. Na jednu z největších letošních investičních akcí dopravního podniku od neděle naváže modernizací vestibulu metra Anděl Na Knížecí. DPP letos v Praze 5 investuje do modernizace více než 550 milionů korun. 

SOUHRN ZPRÁV Z REGIONU: Na Nymbursku se nakazilo přes dva tisíce lidí

Počet aktuálně pozitivně testovaných na koronavirus se poprvé na Nymbursku přehoupl přes dva tisíce osob. Konkrétně k pátečnímu datu evidovali hygienici 2 038 případů v našem regionu. Od jara se z infekce vyléčilo už 618 osob, naopak 20 lidí s covidem – 19 zemřelo.

Tiší blázni? Jsou mezi nimi i slavní sportovci

V tepnách jim proudí litry adrenalinu, emoce a nervy mají často na pochodu. Proto není divu, že hledají na opačném pólu života zklidnění a relax. Proto jsou často vidět na březích rybníků, řek či pískoven a sdílí každodenní rutinu tichých bláznů. Ano, i sportovci tráví hodiny volného času chytáním ryb.

Tip na knihu: Katastrofa letu 001: Skutečný příběh letadla IL-18 OK-NAB

Nejznámější letecká tragédie v Československu si vyžádala 76 lidských životů. To letní dopoledne 28. července 1976 nikdo z rekreantů, kteří odpočívali u jezera Zlaté písky, netušil, že se brzy stane svědkem náhlého pádu letadla ČSA a následné zoufalé snahy zaměstnanců letiště o záchranu možných přeživších.

Tip na knihu: Katastrofa letu 001: Skutečný příběh letadla IL-18 OK-NAB

Nejznámější letecká tragédie v Československu si vyžádala 76 lidských životů. To letní dopoledne 28. července 1976 nikdo z rekreantů, kteří odpočívali u jezera Zlaté písky, netušil, že se brzy stane svědkem náhlého pádu letadla ČSA a následné zoufalé snahy zaměstnanců letiště o záchranu možných přeživších.

Slavia dřela, naděje žije. Výhra dodala týmu odvahu a sebevědomí

Nešlo o dokonalý zápas, ale tři body jsou doma. Fotbalisté Slavie se po vydřené výhře 1:0 nad Leverkusenem v Evropské lize shodli na tom, že přesně tohle potřebovali. „Myslím, že tenhle zápas dodá týmu odvahu a sebevědomí,“ řekl Peter Olayinka, autor vítězného gólu.

SOUHRN ZPRÁV Z REGIONU: Covid-19 odezněl, mateřinka Na Karlově znovu otevřela

Mimořádné opatření pro Mateřskou školu Na Karlově v Benešově, které vydala ve čtvrtek 22. října Krajská hygienická stanice Středočeského kraje, skončilo. „Mateřská škola byla až do posledního říjnového čtvrtka uzavřena z důvodu karantény kvůli výskytu onemocnění SARS-Cov-2,“ uvedli hygienici.

Poslední kapka dopadla. Praha má „nabito“ pro vyvlastnění Nádraží Vyšehrad

Město „sbírá“ argumenty pro vyvlastnění chátrající a zároveň památkově chráněné budovy někdejšího Nádraží Vyšehrad. Nedávno zmizela ze secesního domu, který vznikl na začátku 20. století, podstatná část plechové střechy podle zástupců samosprávy šlo s velkou pravděpodobností o záměr a stavba je v tomto statickém stavu nebezpečná.

TSK se připravuje na zimu, nasadit může přes 70 sypačů

Technická správa komunikací (TSK) finišuje s přípravami na zimní údržbu silnic a chodníků. Na výjezd čeká 73 sypačů a 51 dalších strojů, které mohou v Praze vysypat až 24 tisíc tun soli. TSK to dnes představila ve svém plánu zimní údržby na období od listopadu až do příštího dubna.

Oslavy bez dělobuchů a rachejtlí. Praha se chystá rozšířit zákaz pyrotechniky

Pražský magistrát rozšíří počet míst, kde nebude na silvestra a Nový rok povoleno používat pyrotechniku. Nově to nebude možné v přírodních parcích a chráněných územích, na ostrovech nebo přehradách a hrázích a v okolí trojské zoo. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou v pondělí projednají pražští radní. Nadále bude platit zákaz užití pyrotechniky v památkové rezervaci, v okolí vodních toků nebo domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Pokud vyhlášku schválí radní a zastupitelé, bude platit od 1. prosince 2020.

Sběratel Peter Kováč: Mám 350 párů tenisek

Tenisky se mi líbily už v dětství. Přišlo to se skateboardingem. Tehdy jsem samozřejmě vůbec nevnímal, že tenisky jsou takový fenomén, jakým jsou, že jsou i předmětem sběratelství. Ale již v té době jsem měl třeba deset párů tenisek, což na tu dobu a věk byl nadprůměr. Rodiče mě za to zrovna nechválili, ale mě to pohltilo a veškeré peníze z kapesného a brigád jsem dal právě za tenisky.

Petr Švingr: Jsem si jistý, že hmyz je naše budoucnost

Na počátku příběhu Petra Švingra z Vlašimi stála vizionářská myšlenka, která považuje hmyz za potravu budoucnosti, především z hlediska ekonomických a environmetálních aspektů společnosti. Nápad se zrodil již v roce 2014 na akademické půdě České zemědělské univerzity v Praze, kde si při studiu aplikované ekologie zvolil potenciál hmyzu v potravinářství jako předmět zájmu své diplomové práce.

Sběratel Peter Kováč: Mám 350 párů tenisek

Tenisky se mi líbily už v dětství. Přišlo to se skateboardingem. Tehdy jsem samozřejmě vůbec nevnímal, že tenisky jsou takový fenomén, jakým jsou, že jsou i předmětem sběratelství. Ale již v té době jsem měl třeba deset párů tenisek, což na tu dobu a věk byl nadprůměr. Rodiče mě za to zrovna nechválili, ale mě to pohltilo a veškeré peníze z kapesného a brigád jsem dal právě za tenisky.