Tým chirurgů v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně nově rozšířil specialista na chirurgii ruky a rekonstrukční chirurgii Petr Vondra. Je jedním z mála lékařů v Česku a jediným na Moravě s evropskou atestací chirurgie ruky.
Na pohodlnější vlakovou linku do Prahy a Bratislavy se mohou těšit cestující z Hodonína. Od jara 2026 nabídne takový přímý spoj dopravce Leo Express. Jasné už jsou i ceny jízdenek. Firma slibuje komfortní jízdu soupravami odzkoušenými v západní Evropě.
Kvůli tragické dopravní nehodě na dálnici D8 odkláněla policie provoz na sjezd u Řehlovic. Dnes, ve středu po páté hodině ranní, srazil kamion na 49. kilometru dálnice u Vchynic na Lovosicku chodkyni, která na místě zahynula. Šlo 33letou ženou. Proč se nad ránem na dopravní tepně pohybovala, není zatím jasné.
Vývojáři české nezávislé střílečky Jiří Kára Simulátor spustili kampaň na Startovači pro komunitní financování projektu. Cílem je vybrat peníze na dokončení vývoje, přičemž částka pomůže i se zaplacením herců. Již nyní potvrdili pár známých osobností, které se ve hře objeví.
Moravskoslezskou Firmou roku se stala opavská společnost Todus Outdoor, která vyrábí prémiový venkovní nábytek. Cenu pro Živnostníka roku získal David Kania z Hlučína na Opavsku, jenž provozuje takzvaný foodtruck, čili vůz s jídlem. Výsledky regionálního kola soutěže Volkswagen Firma roku 2025 a Moneta Živnostník roku 2025 dnes večer vyhlásili pořadatelé v Ostravě. ČTK to za organizátory řekl David Pavlát. Krajští vítězové postupují do celostátního finále, které bude 11. prosince v Praze.
Dálnici D8 u Lovosic uzavřela ve středu 15. října ráno tragická dopravní nehoda. Ve směru na Prahu srazil kamion 33letou chodkyni. Ta zraněním na místě podlehla. Proč se nad ránem na dopravní tepně pohybovala, není zatím jasné.
Patří k osobnostem, které si diváky získávají jemností a vnitřní silou. Od první výrazné role v Kytici po současné televizní postavy zůstává Linda Rybová stálicí české filmové i divadelní scény. „Na divadle jsou pro mne podstatné hravost a pravda,“ říká žena, která našla rovnováhu mezi uměním a rodinným životem s Davidem Prachařem a třemi dětmi, z nichž se stávají její mladší herečtí kolegové. Vyzkoušejte si v kvízu Deníku, jak dobře znáte její kariéru i životní příběh.
Po nehodě, která mu obrátila život vzhůru nohama, se Martin Herian ocitl na křižovatce. Vše, co dosud budoval, bylo pryč. A pak dostal možnost provozovat kemp Andělská laguna v Častoboři u Slap. Protože miluje přírodu a výzvy, bylo rozhodnuto. Dnes je z kempu živé místo, kde si návštěvníci užívají klid, přírodu a aktivní odpočinek.
/FOTO, VIDEO/ V Kolíně v noci na středu 15. října vykolejil nákladní vlak. Nehoda ovlivnila dopravu na trati na Kutnou Horu a na Velký Osek. Škody jsou předběžně odhadnuty na více než 40 milionů korun.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nákladní vlak vykolejil v noci na středu 15. října v Kolíně. Nehoda ovlivnila dopravu na trati na Kutnou Horu a na Velký Osek. Škody jsou předběžně odhadnuty na více než 40 milionů korun. Omezení zřejmě potrvá až do noci.
Hasiči Správy železnic (SŽ) ve čtvrtek na nádraží v Kolíně vrátili na koleje oba vagony poškozené po středečním vykolejení nákladního vlaku. Mluvčí Správy železnic pro mimořádné události Martin Kavka před 21:00 oznámil, že všechny vagony už z místa odstranili. V pátek podle něj začnou opravy trati.
„Bylo by na čase, včera bylo pozdě“, ale i „hloupost, kterou se nemůže podařit zavést“. Taková hodnocení slyšel Deník k jednomu z bodů referenda Prahy 1, jímž místní obyvatelé dali radnici městské části mandát k tomu, aby usilovala o zklidnění dění v ulicích. Jedním z témat, na něž se má zaměřit pozornost, je hledání cest, jak zakázat noční prodej alkoholu ve večerkách. Prezident svazu obchodu Tomáš Prouza ale argumentuje, že zájemci by si mohli koupit alkohol jinde.
/FOTO/ V nedávném referendu obyvatelé Prahy 1 vyjádřili podporu zákazu nočního prodeje alkoholu ve večerkách, což by mělo pomoci zklidnit ulice v centru metropole. Přestože většina hlasujících s takovým opatřením souhlasila, naplnění jejich vůle zakázat prodej alkoholu po 22. hodině naráží na právní komplikace i praktické překážky. Měla by Praha hledat řešení v rámci současných zákonů – anebo usilovat o změnu legislativy? A má to vůbec smysl? Prezident svazu obchodu Tomáš Prouza totiž argumentuje: zájemci by si stejně mohli koupit alkohol jinde, třeba v restauracích – nebo o něco dřív.
Občanské demokraty čeká zásadní obměna vedení. Volební kongres se bude konat 17. a 18. ledna a bude nepochybně rušný. Petr Fiala, který stranu vedl dvanáct let, už kandidovat nebude, stejně jako Zbyněk Stanjura. ODS, respektive koalice Spolu, prohrála volby, takže jejich odchod do stranického ústraní je logický.
Ořechy černé jak uhel a skoro všechny jsou na vyhození. Zahrádkáři v celém kraji teď shánějí rady odborníků, jak škůdce, vrtuli ořechovou vyhubit, a zachránit alespoň část úrody v příštím roce.
/FOTO, VIDEO/ Primář urologického oddělení Oblastní nemocnice Kladno Jiří Kočárek, pochází z lékařské rodiny. Dědeček byl praktický lékař, strýc ortoped, teta internistka – medicína byla součástí jeho života od dětství. Po vojenské lékařské přípravě a zkušenostech z Ústřední vojenské nemocnice v Praze převzal vedení urologie v Kladně a dnes kombinuje moderní medicínu s osobním přístupem k pacientům.
Rekonstrukce železniční zastávky Srbsko, která už je v provozu od 14. října loňského roku, spěje do finále. „Hlavní část rekonstrukce by měla skončit ještě letos,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.
/FOTO/ Basketbalisté Nymburka svedli v Lize mistrů obrovskou bitvu, nakonec však doma po dvou prodlouženích těsně prohráli 95:97. Po dvou kolech základní skupiny tak mají na kontě jednu výhru. Český mistr velkou část zápasu vedl, na konci prvního prodloužení měl na dosah vítěznou střelu, nakonec však přicházel o vyfaulované hráče i síly a ve druhém prodloužení byl šťastnější francouzský soupeř.
Jedna z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění, sochař a výtvarník Kurt Gebauer, zavítá 4. listopadu do Třince. Město tak zažije mimořádnou kulturní událost: veřejné setkání s autorem ikonické sochy Bohyně hor, která se stala neodmyslitelnou součástí třineckého veřejného prostoru.
Je nejen herečka, ale i dobrovolnice a nově také příslušník Aktivních záloh Armády České republiky. Sarah Haváčová se s Deníkem podělila o své inspirativní zážitky z pomoci na Ukrajině a vstupu do armády. Její příběh potvrzuje, že osobní zkušenosti mohou vést k hlubokým životním změnám a posílení hodnot, jako je solidarita či vědomí svobody.
Pernštejnové byli významným šlechtickým rodem v dějinách zemí Koruny české a stále se těší značnému zájmu. Ekonomickým i kulturním odkazem Pernštejnů se dlouhodobě zabývají zejména PhDr. Petr Vorel, autor monografie Páni z Pernštejna – vzestup a pád rodu erbu zubří hlavy (1. vyd. v roce 1999, 2. vyd. v roce 2012) a doc. Mgr. Pavel Marek, který napsal knihu Pernštejnské ženy (1. vyd. v roce 2018). Nyní vychází další „pernštejnská“ monografie Pernštejnové – kdo vytrvá, vítězí od Pavla Juříka.
Florbalistky Kutné zvládly domácí duel 1. ligy na výbornou a po dominantním výkonu rozstřílely Nové Strašecí 12:2. Mužům se na palubovce Panthers znovu nepovedl vstup do zápasu a přes zlepšení po pauze padli v utkání Národní ligy jasně 2:7.
Úvodní duel DATART volejbalové extraligy dopadl pro Sokol Šternberk na výbornou. Po bojovném výkonu dokázaly Sokolky urvat body v Praze na Olympu a po výhře 15:12 v tie-breaku a 3:2 celkově vezou do Šternberka důležité a cenné dva body.
/FOTO, VIDEO/ Přesně před týdnem došlo v Zásmucké ulici v Kolíně ke strašlivé tragédii. V jednom z bytů na sídlišti Za Jízdárnou zavraždila matka svou nezletilou dceru. Případ, který nadále vyšetřují policisté, otřásl Kolínem a přímo u domu jej připomíná malé pietní místo s několika svícemi, květinou a plyšáky.
/VIDEO, FOTO/ Čerti se letos vynoří hodně brzy. Krampusáckou sezonu zahájí už tento víkend v Posázaví. Na Mělnicku začne pekelná jízda za měsíc, první čerti dorazí do Vavřinče v polovině listopadu. Další na řadě budou Mělník a Tuhaň. Kralupy nad Vltavou tentokrát s čerty nepočítají.
Zákaz prodeje alkoholu ve večerkách po 22. hodině zvažuje Praha 1. Mohlo by to výrazně ovlivnit noční život v centru města. Tento záměr, zaměřený na zklidnění ulic, by měl dopad na místní obchody, které se na noční prodej alkoholu spoléhají jako na významnou část svých tržeb. Prodavači o těchto tendencích, jimž místní dali zelenou v nedávném referendu, ale slyšeli od Deníku poprvé.
Současně se sněmovními volbami si rybáři mohli zazávodit na Záhorské nádrži u Kladrub na Benešovsku. Očekávané tahání pstruhů z vody se nekonalo, museli se spokojit s kapry a okouny. Vítěz chytil sedm ryb s celkovou délkou přes tři metry. Zasoutěžily si i děti.
/FOTO, VIDEO/ V úterý 14. října převzal pan Ivan Moringl, klient domova Sulická, slavnostně ocenění a dárky. Byl oceněn za dlouhodobou snahu o třídění odpadů v domově a za propagaci třídění mezi klienty a zaměstnanci.
V Praze v letošním roce zemřelo deset lidí, kteří se nakazili žloutenkou typu A. Lékaři v metropoli zachytili celkem 826 případů, z toho 147 u dětí. Loni zemřeli v celém Česku na žloutenku typu A dva lidé, letos do 5. října je úmrtí 21.
Nový druh antilop začala chovat Zoo Hodonín. Jde o dikdiky Kirkovy, což jsou jedny z nejmenších antilop na světě. Návštěvníci je ale zatím neuvidí, zoo je má v zázemí, protože jsou velmi plaché. Řekl to mluvčí zoo Ivo Cencinger. Zařízení na druhou stranu opustil jeden z největších druhů antilop, antilopa losí. Její samec zamířil do Prahy.
/VIDEO/ Kulturní dům v Pořežanech se už popatnácté proměnil v houbařský ráj. Na výroční výstavě, kterou připravil mykolog Pavel Špinar se svými spolupracovníky, obdivovaly stovky lidí běžné i vzácné druhy hub z celého jihu Čech. Nechyběly ani jedinečné nálezy, jaké se v přírodě objevují jen výjimečně.
Výstavba Pražského okruhu u Říčan si vyžádá omezení na železniční trati mezi Prahou a Benešovem. Aby bylo možné zachovat provoz vlaků po dobu stavby okruhu, vybudují stavbaři mezi Uhříněvsí a Říčany přibližně 300 metrů dlouhou dočasnou přeložku železničního koridoru.
Českotřebovská společnost CZ Loko, která vyrábí, modernizuje a opravuje lokomotivy, zvláště posunovací, dosáhla v období od 1. dubna 2024 do 31. března 2025 zisk po zdanění 95 milionů korun. Je to téměř trojnásobek zisku za předchozí období od začátku října 2022 do 31. března 2024, kdy zisk činil 33 milionů korun. Tržby za prodej výrobků a služeb se ve srovnání obou fiskálních období přitom snížily o desetinu na 4,061 miliardy korun. Firma se zároveň chystá k propouštění až 50 lidí. To však začalo už předloni.
Vilémek z Hořovic, čtyřletý chlapec s Angelmanovým syndromem, čelí výzvám, které přináší toto vzácné genetické onemocnění. Jeho rodiče se snaží zajistit mu potřebné rehabilitace, které nejsou hrazeny pojišťovnou a stojí zhruba 300 000 korun ročně. Navzdory těžkostem se rodina snaží Vilémkovi poskytnout co nejlepší péči a zároveň nezapomínat na jeho staršího bratra.
Podzim hraje všemi barvami a Česká republika nabízí o víkendu nespočet možností, jak si ho užít. Od severu až po jih lákají města i vesnice na tradiční slavnosti, výstavy, festivaly, tvořivé dílny či koncerty oblíbených interpretů. V říjnových dnech se otevírají zámky, nádvoří i parky a mění se v místa plná hudby, vůní a dobré nálady. Stačí si jen vybrat, kam se tentokrát vydáte.
/FOTO, VIDEO/ Pražský magistrát nechal opravit největší výjezdovou základnu zdravotnické záchranné služby (ZZS) Na Míčínkách. Po kompletní rekonstrukci, která trvala dva roky a stála 9,4 milionu korun, v ní sídlí šest posádek rychlé zdravotnické pomoci a čtyři posádky zdravotnické dopravní služby. Do roka by měla být opravena i poslední budova v areálu, kde vznikne krátkodobá ubytovna pro zaměstnance. Základnu dnes novinářům představil ředitel ZZS Petr Kolouch a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).
/FOTOGALERIE/ Dvacet nových stromů o víkendu přibylo v hlohové aleji u Čtyřkol. Ta byla sice u příjezdové silnice od Benešova a Prahy založena teprve před čtyřmi lety, většina tehdejších stromů však nepřežila. Také tentokrát je vysazovali místní dobrovolníci, už ale s radami a dohledem profesionálů.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Obrat o 180 stupňů. Zatímco v pondělí nebyla přibližně padesát metrů vzdálená odletová plocha ani vidět kvůli mlze, v úterý dopoledne bylo na letišti na Faerských ostrovech slunečno. Díky tomu mohl vzlétnout také speciál s českými fotbalisty, kteří museli na severu zůstat oproti plánům o den déle.
Šest dní plných poznání, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků prožila skupina žáků OA a SZŠ Blansko při studijním zájezdu do New Yorku. Město, které nikdy nespí, se stalo kulisou nejen pro objevování americké kultury, ale i pro nezaměnitelnou atmosféru přátelství, soudržnosti a radosti z poznávání světa. Zájezd se konal 17. až 22. září 2025.
Závěrečný závod letošního ročníku nejvyšší tuzemské plochodrážní soutěže družstev - Extraliga se uskutečnil v neděli v Žarnovici. Byl to důstojný vrchol ročníku, který zvládla hvězdná sestava slovenského týmu před českými stálicemi Pardubicemi a Markétou.
„Ve spolupráci s HZS aktuálně zasahujeme na dálnici D11. Na 50,5 km ve směru na Prahu došlo k požáru kamionu. Doprava v uvedeném směru je zastavena. Dbejte maximální opatrnosti a trpělivosti,“ informovala královéhradecká policie ve svém příspěvku na sociální síti X. O velkém požáru na D11 informovalo po 7. hodině i Centrum dopravních informací.
Dva oscaroví kandidáti, pravda o Hitlerově filmařce Leni Riefenstahlové a další příběhy tvrdých žen. A také dokudrama o životě Thomase Manna, hořká komedie o stárnutí a příběh jednoho koncertu. To všechno nabídne oblíbený festival německy mluvených filmů Das Filmfest, který se vrací do Prahy a dalších měst. Startuje 15. října.
Říkala si, že ho nechá vyrůst třeba na Vánoce, to ale ještě netušila, že smrk ze zahrady nebude na advent zdobit jejich obývací pokoj, ale rovnou náměstí v Liberci. Majitelka letošního libereckého vánočního stromu Deníku prozradila, jak se stalo, že jim vedle garáže vyrostl tak překrásný košatý smrk.