/FOTOGALERIE/ Desítkami akcí si dnes Česká republika připomněla 100 let od založení republiky. Hlavní pozornost směřovala do Prahy na udělování státních vyznamenání, vojenskou přehlídku nebo pietní akci na Vítkově. Výročí vzniku Československa si lidé připomněli i v mnoha dalších městech a obcích po celém Česku.
Znojemsko – V kleštích mezi Rakouskem a Československem se před sto lety ocitlo Znojmo. Paralelně se vznikem Německého Rakouska totiž zpřetrhali svazky s Habsburky i Čechoslováci a 28. října 1918 vyhlásili v Praze samostatnost.
Hradec Králové - Dlouhý žebřík opřený o budovu staré hradecké radnice, v roce 1918 c. k. okresního a krajského soudu, na něm hasič s barvou přemalovává znak Rakouska-Uherska. O kus dál v Zieglerově ulici studenti orla strhávají a hází do Labe. Tak v Hradci končilo mocnářství.
Orlickoústecko 28. října 1918. Sto let zpátky se novým Československem vzedmula vlna nadšení, radosti a nabyté svobody. Ne všude se ale slavilo už 28. října, na řadu míst se informace o vzniku republiky dostala se zpožděním.
Vojáci, policisté, hasiči i záchranáři si za přihlížení stovek lidí dnes večer vyzkoušeli při generálce v Praze vojenskou přehlídku. V neděli s ní oslaví 100. výročí vzniku republiky. Po Evropské třídě pochodovalo přes 2100 lidí a projely stovky kusů lehké i těžké vojenské techniky a stroje hasičů, policistů, celní správy, záchranných sborů a strážníků.
Karel Šroubek, po kterém od roku 2003 v souvislosti s vyšetřováním vraždy pátrá česká policie, se vyhne vyhoštění z Nového Zélandu. Tam si momentálně odpykává trest za přechovávání drog, po jehož vypršení mu hrozila deportace ze země. Novozélandská vláda mu však nyní udělila mimořádné povolení k pobytu, píše novozélandský zpravodajský server stuff.co.nz.
/ROZHOVOR/ Zajímavá polemika se před víkendem strhla na sociálních sítích. Které zvíře je silnější: lev, nebo kocour. V extralize se totiž schylovalo k souboji mezi pražskými volejbalisty, kteří se od léta jmenují Lvi, a příbramskými Kocoury. Diskuzi vyvolaly dvě opory středočeského celku Martin Kop a Vladimír Mikulenka, kteří neváhali, převlékli se do kocouřích kostýmů a zvali diváky do haly.
Prezident Miloš Zeman svůj projev při otevírání budovy Národního muzea po opravě soustředil jen na otázky péče o historické památky. Vzdal hold jeho autorům a vyzval současné politiky, především budoucí vedení pražského magistrátu, aby měli odvahu nechat stavět současné architekty, kteří by město obohatili. Kritizoval ministerstvo kultury za to, že z některých staveb, které jsou prohlášeny za kulturní památky, tuto ochranu snímá.
Stoleté výročí vzniku Československa v sobotu připomněly v centru Prahy dva koncerty. Hodinu po poledni zahájila skupina Circus Problem program na Staroměstském náměstí, o hodinu později začal hrát na Václavském náměstí Ivan Mládek. Koncerty jsou součástí oslav v rámci projektu Společné století.
Německá kancléřka Angela Merkelová dorazila v pátek do Prahy nejen k připomínce stého výročí vzniku Československa, ale také u příležitosti 90. narozenin bývalého předsedy Akademie věd Rudolfa Zahradníka, který ji během jejího studijního pobytu v Praze vyučoval. Informovala o tom dnes Česká televize.
Čtyři cizince zadržené v pátek po oznámení o údajném pohybu ozbrojenců v Praze policie propustila. Případ ale policisté dále prověřují, řekl v sobotu novinářům mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Již v pátek policie oznámila, že zbraně zajištěné u cizinců jsou zřejmě repliky, nebo znehodnocené zbraně, které by nebyly použitelné ke střelbě
Praha v neděli uvidí po deseti letech vojenskou přehlídku, připomene stoleté výročí od vzniku Československa. Kromě vojáků se jí zúčastní i policisté, hasiči, celníci či záchranáři. Po Evropské třídě bude pochodovat přes 2.100 lidí a projede po ní 236 kusů techniky. V porevoluční historii půjde teprve o druhou přehlídku. Podle organizátorů bude svým rozsahem větší než ta, která se konala před deseti lety. Začátek je naplánován na 14.00, již v sobotu večer od 21.00 se uskuteční závěrečná generální zkouška.
Zhruba stovka lidí prošla v sobotu centrem Prahy v rámci Happeningu za demokracii. Akce byla pojatá jako pohřební průvod, podle organizátorů se pohřbívala demokracie. Většina účastníků byla oblečena v černém. Někteří měli na obličeji masky s fotografiemi prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO), předsedy hnutí SPD Tomia Okamury (SPD), komunistických politiků Vojtěcha Filipa, Marty Semelové a Zdeňka Ondráčka (KSČM) nebo místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny. Podle organizátorů protestu jsou tito lidé největším ohrožením demokracie. Akci pořádala aktivistická skupina Kaputin.
Bechyně - "Všechno jednou skončí, ale láska je nekonečná. Milujeme tě, Heleno," těmito slovy uzavřel v sobotu dopoledne svou řeč při posledním loučení s malířkou a sochařkou, pravnučkou Františka Křižíka Helenou Schmaus Shooner režisér a herec Jan Kačer.
/FOTOGALERIE/ Projevy prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy slovenské vlády Petera Pellegriniho znovuzahájily dnes odpoledne po 42 měsíců dlouhé rekonstrukci provoz historické budovy Národního muzea v Praze. Veřejnosti se muzeum otevře v neděli.
Policie kvůli koncertu ke 100. výročí vzniku Československa v sobotu odpoledne omezila dopravu u Václavského náměstí v centru Prahy. Větší dopravní komplikace to ale nepřineslo. Médiím to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podle portálu pražské Technické správy komunikací (TSK) zhoustl provoz v Ječné a Wilsonově ulici, v ostatních ulicích blízko náměstí však byla doprava normální.
Na přelomu října a listopadu se dočkáme oteplení, na začátku příštího týdne může být dokonce až 20 stupňů. Během listopadu se pak bude ale zase postupně ochlazovat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Objem srážek bude podle ústavu v příštích týdnech naopak podprůměrný.
Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou uvítali dnes odpoledne na Pražském hradě členy zahraničních diplomatických sborů. Ambasadory ve svém úvodním proslovu přivítal Zeman v úspěšné zemi a pogratuloval jim, že mohou být velvyslanci právě v Praze, kterou označil za nejkrásnější město na světě.
Stovky lidí vyrazily půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Přes most Legií a Národní třídu došly až na Václavské náměstí. Tam průvod dorazil před 14.00.
Den plný povinností pokračuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes u příležitosti 100. výročí vzniku Československa sešel v pražské Kramářově vile s premiéry Slovenska, Polska či Lucemburska a zástupci vlád Chorvatska, Slovinska a Rumunska. Babiš kolem 13:00 postupně všechny hosty uvedl a ukázal jim unikátní výhled na Prahu ze sídla českých premiérů, kde je čeká slavnostní oběd.
/MILIARDÁŘI PRVNÍ REPUBLIKY A KONCE MONARCHIE/ Jméno čokoládového krále Františka Maršnera zná už jen málokdo – zato jím zaregistrovaný název čokolády (a následně celé jeho čokoládovny) Orion se stal světoznámým. Maršner z dílny na výrobu tureckého medu na pražských Královských Vinohradech učinil největší českou továrnu na čokoládu.
/INFOGRAFIKA/Čerstvě potvrzený příští primátor Prahy Zdeněk Hřib při prvním veřejném vystoupení znovu vyvracel obavy z politické nezkušenosti. „Jako Piráti jsme prokázali velké politické umění jak volebním výsledkem, tak schopností vyjednat tuto koalici. Čeká nás hodně práce, protože Praha je složitý organismus. Ale bude to práce kolektivní a já mám velkou důvěru v odborné kvality celého koaličního týmu,“ zdůraznil budoucí první muž metropole Zdeněk Hřib.
Cejle – Co bude dál se ski areálem na Čeřínku, to teď řeší jeho provozovatel Zdeněk Zahrádka. Premiérová sezona na sjezdovce se vůbec nepovedla, z plánů vybudovat v lesním terénu bike park nakonec také sešlo. Jedno je zatím jisté, Zdeněk Zahrádka už další zimu na Čeřínku strávit nechce. Pozemky a budovy v areálu patří SK Jihlava, vlek a vybavení vlastní firma Autonot, která sjezdovku provozovala třináct let.
Písek – Heslem letošního roku ve městě je Písek vždy o krok napřed a není to náhodné. Zatímco naprostá většina měst vyhlásila samostatnou Československou republiku 28. října 1918, v Písku to bylo o čtrnáct dní dříve.
Plzeň – Svatováclavská koruna jako zelené eso, karty s obrázky Prahy nebo se zobrazením plzeňských historických událostí – třeba požáru věže chrámu sv. Bartoloměje.
V noci na neděli se změní čas, ve tři hodiny v noci se posunou hodinky zpět na 02.00 a noc se tak o hodinu prodlouží. Zimní čas bude jako každý rok trvat pět měsíců, zpátky na letní se vrátí v neděli 31. března 2019, v zemích Evropské unii možná naposledy povinně. K tomuto datu Evropská komise navrhuje ukončit povinné střídání času. Jako každoročně pocítí v noci změnu času i cestující v mezinárodních nočních spojích, které většinou budou nad ránem hodinu čekat ve stanicích.
Premiér Andrej Babiš (ANO) s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dnes dopoledne zavítali na francouzské velvyslanectví v Praze, zamířili i do nedalekého Lichtenštejnského paláce a prošli se po Karlově mostě. Macronův program v Praze uzavřela návštěva Národní galerie, která v nové expozici ukazuje díla tzv. francouzské sbírky nakoupené před 95 lety československým státem.
Vládní, parlamentní a ministerské budovy v Praze se o víkendu otevřou lidem. V rámci oslav stého výročí vzniku Československa pořádá den otevřených dveří také karlínská Invalidovna. Kramářova vila, která slouží jako rezidence českých premiérů, se při této příležitosti v sobotu a v neděli večer rozzáří v národních barvách.
Největší potíže pro motoristy nastanou logicky v centrálních městských částech a tam, kde se budou konat největší akce, tedy v Praze 1, 6 a 7, kvůli slavnostní vojenské přehlídce, která proběhne v neděli od 14 hodin na Evropské třídě.
České Budějovice - Byl prvním Budějčákem, který věděl o vyhlášení republiky. Když poštovní úředník František Miroslav Čapek dostal v pondělí 28. října 1918 dopoledne z Prahy telegrafickou zprávu o vzniku Československa, vzal erb rakouského orla a vyhodil ho z okna staré pošty na náměstí.
Benešovsko - Zatímco v Praze 28. října 1918 lidé slavili novou republiku, v kraji pod Blaníkem, tyhle vzrušující chvíle nikdo moc neprožíval. Lidé tam měli úplně jiné starosti. Jejich rodiny trpěly nedostatkem potravin a to vygradovalo v posledních dvou letech války.
Dalo by se říct, že se vrací domů. I když srbský rychlík Vukadin Vukadinović vyrůstal v rodném Bělehradě, na Zlín, kde prožil tři nádherné roky, nezapomíná. S Fastavem ovládl MOL Cup a zahrál si Evropskou ligu.
Mladá Boleslav – Dne 28. října, dva týdny před posledními výstřely první světové války, která navěky vymazala z mapy tři evropská císařství a Osmanskou říši, zasedla v mladoboleslavském hotelu U Zlatého věnce revoluční skupina. Ta se pod dojmem informací, přicházejících z Prahy, kde došlo dopoledne k obsazení Válečného obilního ústavu a vyhlášení samostatné republiky, jala organizovat převrat i v Mladé Boleslavi.
Beroun - Česká republika oslaví v neděli významné jubileum. Sté výročí samostatného státu. 28. října 1918 se začaly psát nové dějiny českého státu i Berouna. V rámci vyhlášení a udržení samostatnosti bylo jednou z nejpalčivějších otázek zásobování rakouských vojsk vývozem potravin z Česka.
V Česku v sobotu začínají oficiální akce spojené s oslavou stoletého výročí založení Československa. Na Hradčanském náměstí se odehraje slavnostní vojenská přísaha, slavnostně se otevře opravená historická budova Národního muzea. Po poledni projdou sokolové centrem Prahy, prezident Miloš Zeman přijme na Pražském hradě velvyslance. Národní divadlo na večer nachystalo slavnostní provedení Smetanovy opery Libuše. Vznik samostatného státu si lidé budou připomínat také v regionech.
Jediný dochovaný snímek slavných dní, který se objevil i na výstavě Stoletá republika v Muzeu Komenského v Přerově, pochází ze 29. října 1918. Dnešní Masarykovo náměstí v Přerově zaplnily stovky lidí a euforie ze vzniku samostatného Československa se rychle přenesla i do ulic.
Ústecký kraj - Sjezd ze čtyřpruhu na dvoupruh u Sulce, odbočka na Smolnici, silnice u Libčevsi nebo zatáčka v Chomutově u Bandy. To jsou místa s nejvíce nehodami.
Ústecký kraj - Sjezd ze čtyřpruhu na dvoupruh u Sulce, odbočka na Smolnici, silnice u Libčevsi nebo zatáčka v Chomutově u Bandy. To jsou místa s nejvíce nehodami.
Ústecký kraj - Sjezd ze čtyřpruhu na dvoupruh u Sulce, odbočka na Smolnici, silnice u Libčevsi nebo zatáčka v Chomutově u Bandy. To jsou místa s nejvíce nehodami.
Pelhřimov – Do Pelhřimova dorazila zpráva o vyhlášení samostatného československého státu, k němuž došlo v Praze 28. října 1918, s jednodenním zpožděním, tedy 29. října 1918.
Třebíč - Bylo to všední podmračené třebíčské pondělí. V kraji řádila španělská chřipka, školy byly většinou zavřené. Světová válka spěla k záměru, panoval hlad a zmar. „A nikdo netušil, co se právě děje v Praze,“ zapsal k datu 28. října 1918 badatel Jiří Joura. Právě on zaznamenal, jak se v Třebíči odrazily přelomové události vzniku nové republiky. Vyslechl si vzpomínky pamětníků, přečetl dochované dokumenty.
Havlíčkobrodsko – Vznik Československé republiky provázela v roce 1918 euforie, po které následovalo vystřízlivění všedního dne. Historici popisují nejen oslavy, ale i složitou poválečnou hospodářskou situaci spojenou s chudobou, nemocemi a nezaměstnaností.
Jihlava – Jihlava coby město s výrazně převažujícím počtem obyvatelstva hlásícího se k německé řeči byla v období po 28. říjnu 1918 poněkud rozpolcená. Nicméně předání vlády novým pánům na radnici nakonec proběhlo v klidu, byť se událo až v prosinci.