Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 21. prosince, se podíváme, jak se v minulosti v Praze slavily Vánoce.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Pěkně na očích jsou nyní v centru New Yorku ta největší lákadla středních Čech. Vánoční výzdobu nejlidnatějšího města Spojených států amerických doplňují i perly ze srdce Evropy. Až do konce roku tam běží reklamní kampaň, jejímž cílem je zlákat obyvatele USA k návštěvě České republiky.
Vysočina - Krátce po doběhu mrkl v aréně na výsledky a řekl: „Můj výsledek neurazí, ale ani nenadchne.“ Tahle slova šla z úst nejlepšího českého biatlonisty Michala Krčmáře. Docela trefné: dnešní sprint v Novém Městě na Moravě nepřinesl fanouškům kýženou radost.
Městská část Praha 8 začala v prosinci rekonstruovat parkovací plochy u polikliniky v Mazurské ulici. Občanům a pacientům tak zajistí kvalitnější přístup do polikliniky, vyšší bezpečnost a celkové zpřehlednění dopravní situace. Projekt by měl být hotov do května 2019 a bude stát cca 8 milionů korun.
/VIDEO/ Ve velkém obchodovali s kokainem na území metropole minimálně po dobu jednoho roku dva cizinci. V první polovině prosince ale spadla klec a kriminalisté je při připravené akci zadrželi v centru Prahy. Oba skončili ve vazbě a hrozí jim až deset let za mřížemi.
Londýnské letiště Gatwick v pátek ráno částečně obnovilo provoz poté, co ho po celý čtvrtek paralyzovaly neznámé drony. Informoval o tom britský server BBC. V současné době je plánováno 765 letů pro odlet a přílet. Provoz je však částečný a tisíce lidí zůstavají na letišti. Omezení se dotklo také včerejšího letu do Prahy, který byl zrušen. Vedení letištního provozu povolalo na pomoc také armádu a policejní odstřelovače.
Písek – Tradiční Podzimní cenu Jižního Města vyhrály mladší žačky Písku. Třídenního turnaje mladých házenkářek, který se odehrál v hale na pražském Chodově, se zúčastnilo devět týmů.
Překvapivého návštěvníka objevila ve středu večer žena, která bydlí v pronajatém bytě v pražských Stodůlkách. V obývacím pokoji na ni koukala půl metru dlouhá krajta. Had v bytě zůstal nejspíše po předchozích nájemnících.
Prachatice - Přes měsíc trvala dobrovolnická výzva Ponožky na nožky, sbírka pletených ponožek pro nemocné do Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze pod heslem: Senioři seniorům.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ranní sněhová nadílka zasáhla ve čtvrtek i hlavní město a okolí, počasí komplikovalo dopravu. V okrese Praha-západ u obce Okrouhlo došlo dokonce ke kuriózní nehodě: oranžový sypač se převrátil na bok do příkopu. Vyprostit jej musela až specializovaná firma.
/INFOGRAFIKA/ Ministerstva zemědělství schválilo vyhlášku, která omezuje pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučuje druhově pestřejší a odolnější porosty. Slibuje si od ní rychlejší obnovu lesů postižených kalamitou. Podle ekologů z Hnutí Duha je však rozdíl proti 28 let staré úpravě příliš malý s k ozdravění českých lesů nepovede.
Střední Čechy – Zasněžené silnice, někde i s namrzlými úseky či se zákeřnou nástrahou v podobě zledovatělých povrchů mostů, zkomplikovaly ve čtvrtek dopoledne dopravu hlavně v západní části středních Čech; v pásu od Příbramska přes Berounsko a Kladensko po Rakovnicko (a také v navazujících regionech – včetně jízdy po dálnici D6 směrem na Karlovy Vary). Tradičně se problémy nevyhnuly ani blízkému okolí Prahy; řidiče však počasí potrápilo třeba i ve vyšších polohách Mladoboleslavska.
Strakonice – Vánoce v nemocnici – zlý sen. Jak vykouzlit alespoň lehký úsměv na tváři malých pacientů na Štědrý den? To ví Monika Šroubová ze Strakonic.
Plzeň – Povinné tři body si o víkendu připsali na své konto v Národní lize florbalisté FBC Plzeň, kteří v hale na Lokomotivě porazili trápící se Děčín, jenž uzavírá celou tabulku soutěže.
Na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) znovu někdo nahlásil bombu. Žižkovskou budovu i pracoviště na území čtvrté městské části policisté evakuovali. Jedna posádka se však cestou k zásahu vybourala na I.P. Pavlova.
Další rána pro Letiště Leoše Janáčka Ostrava . České aerolinie zruší od 11. ledna po 83 letech ruší leteckou linku z Ostravy do Prahy. K tématu se ve čtvrtek ráno vyjádřil i zástupce majitele Letiště Leoše Janáčka Ostrava - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.
Bankéř Petr Witowski je novým šéfem pražského dopravního podniku (DPP). V čele kolosu, který město dotuje každoročně více než deseti miliardami korun, nahradil Martina Gillara. Witowského vybrala v „uzavřeném výběrovém řízení“ dozorčí rada DPP, která byla po říjnových volbách prakticky kompletně vyměněná.
Rakovnicko – Skauti z Plzně a Českých Budějovic opět po roce do Česka z Lince přivezli Betlémské světlo a v neděli ho další „světlonoši“ rozváželi po celé republice. Z Rakovnicka již léta pro plamínek pokoje a míru jezdí novostrašečtí skauti. Tentokrát ho Jiří Verner ze střediska Mušketýři přivezl sám bez pomocníků.
Mělník /ROZHOVOR/ – Stále vesele naladěný a usměvavý číšník, gastronom a moderátor nového pořadu Ano, šéfová, který spolu se svou matkou Jitkou Pagana převzal otěže od národem milovaného Zdeňka Pohlreicha. V lednu letošního roku si otevřel svou první restauraci přímo v Mělníku. Ristorante Santo se sluncem ve znaku, kde ochutnáte výhradně italskou kuchyni. „Slunce je pro mě velmi důležité, každého člověka miluje stejně a září pro všechny bez rozdílu. Je pro mě symbolem rovnosti,“ říká poloviční Ital Santo Pagana s tím, že jeho restaurace je pro něj gastronomickým hřištěm.
Hlavní město vychází o svátcích vstříc řidičům, kteří budou potřebovat zaparkovat v zónách placeného stání. Od 22. prosince až do 2. ledna zlevní po celé Praze maximální cena za den stání ve fialových (smíšených) a oranžových (návštěvnických) zónách. Parkování bude levnější pouze u úseků, které nemají celotýdenní provozní dobu.
Na deváté příčce volejbalové extraligy přezimují Lvi Praha. „S postavením v tabulce nejsem spokojený. Výkony se mi líbily v úvodních pěti kolech,“ říká trenér Tomáš Pomr. „V zápase v Příbrami, který jsme měli dobře rozehraný a ztratili ho, se trochu nabourala sebedůvěra hráčů,“ vysvětluje. Nejbližší úkol proto zní: „Otočit jejich hlavy správným směrem,“ zdůrazňuje kouč. A prozradí mnohem více. Detailně se zastaví nad každým členem lužinského týmu.
Jižní Čechy – Na jih přijede Tomáš Garrigue Masaryk. Tedy přesněji řečeno herec Otakar Brousek ml. v roli Masaryka. V pátek a v sobotu bude hrát hlavní roli prezidenta Osvoboditele při rekonstrukci jeho návratu do vlasti z exilu před sto lety.
Liberec - Byl to bláznivý, ale zároveň geniální nápad. Liberecká Dukla nabídla fanouškům hned dvojnásobnou porci atraktivního evropského volejbalu. A tenhle tah se vyplatil.
Prachatice - Klarinetový soubor Prachatice rozšířil sbírku svých zlatých trofejí o zlatou cenu, kterou získal na Mezinárodním festivalu Pražské vánoce, který se letos konal v centru hlavního města v kostele U Salvátora nedaleko Staroměstského náměstí.
Hradec Králové – Znovu úspěšná. Marika Podlucká se letos opět účastnila mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness týmů v nizozemském Leidnu a v zemi tulipánů dokázala obhájit loňský titul světové šampionky.
Rokycany - Mladí basketbalisté SKB Rokycany nastupovali ke dvěma domácím zápasům kategorie U14 proti jihočeským soupeřům značně oslabeni a podle toho to dopadlo.
Státní zástupce dohlížející na kauzu Čapí hnízdo nepostupoval dostatečně důrazně a efektivně. Bylo přijato opatření, aby byl aktivnější. Ve středu to prohlásila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
České aerolinie zruší od 11. ledna tři dlouhodobé linky. Skončí přímé letecké spojení Prahy do Ostravy a Bratislavy a současně zruší i vnitrostátní linku z Bratislavy do Košic. Vyplývá to z údajů v rezervačním systému, zrušení potvrdily i zdroje z ČSA a bratislavského letiště. Firma dnes konec obou linek potvrdila oficiálně.
Svitavsko – To nejlepší z tuzemské sálovky se sešlo na turnaji celostátní ligy v Poličce. První tři celky tabulky, pravidelní medailisté z nejvyšší soutěže, to byl předpoklad skvělého zážitku.
Zimní opatření pro strážníky městské police v souvislosti s osobami bez doma běží na plné obrátky. Strážníci z Prahy 8 šli po mrazivé noci zkontrolovat místa, kde osoby bez přístřeší čas od času přespávají. V jednom z neobydlených domů v pražské Libni je ale čekalo překvapení. Nalezli tam dvanáct kňučících štěňat.
Praha, Ostrava - České aerolinie zruší od 11. ledna tři dlouhodobé linky. Skončí přímé letecké spojení Prahy do Ostravy a Bratislavy a současně zruší i vnitrostátní linku z Bratislavy do Košic. Vyplývá to z údajů v rezervačním systému, zrušení potvrdily i zdroje z ČSA a bratislavského letiště. Firma oficiálně rozhodnutí nechce zatím komentovat. Informaci přinesl server www.zdopravy.cz.
Pečky, Pardubice - Několik psů, ale i holubí dálkový letec. Strážníci v Pardubicích celkem pravidelně z prostředků hromadné dopravy vyzvedávají zvířecí zbloudilé cestovatele. Poslední případ bylo štětě křížence, které nastoupilo v Pečkách do vlaku jedoucího směr Pardubice.
Městec Králové – K vážné nehodě došlo na jedné z nejproblematičtějších křižovatek v Městci Králové. Výsledkem střetu kamionu s cyklistkou byl přivolaný vrtulník, který ženu v ohrožení života transportoval do střešovické nemocnice.
Cestujícím na Letišti Václava Havla Praha je k dispozici další technologická novinka. Do zkušebního provozu byla uvedena virtuální informační služba. Ta poskytuje například aktuální informace o odletech a příletech, poskytovaných službách nebo dopravě z letiště.
Příběh, který nevymyslíte, i kdyby vaše fantazie byla sebebujnější; naštěstí jde o historku s dobrým koncem. Tak se může jevit dobrodružství seniorky ze středních Čech, o němž v úterý informovala pražská policie. Ta v pondělí pátrala po vozidle Fiat Seicento, které 81letá řidička „ztratila“ kdesi v Praze.
Toyota opět vyzývá všechny děti, aby ukázaly, jak si představují auto budoucnosti. Za jeho výtvarné ztvárnění navíc mohou získat krásné ceny nebo možnost podívat se s celou rodinou do Japonska. Stačí se zapojit do třináctého ročníku celosvětové výtvarné soutěže Dream Car Art Contest.