Praha - Čeští fotografové, kteří se věnují přírodě, vystaví své snímky v prostoru Czech Photo Centre v pražských Butovicích. Provozuje ho pořadatel fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Spolu se zahájením výstavy, která bude přístupná od 4. dubna do 14. května, vyhlásí novou soutěž. Pod názvem Czech Nature Photo osloví nejlepší české fotografy, kteří se zaměřují na fotografování přírody, sdělil za pořadatele Radek Polák.
Jihlava – Nadprůměrně inteligentní a talentovaní prvňáčci budou moci, pokud jich bude dost, od příštího školního roku nastoupit do třídy pro nadané děti. Ta vzniká v prostorách jihlavské základní školy Demlova. Rodiče mohou děti registrovat k zápisu od tohoto týdne.
Praha - Sobotní půlmaraton v Praze omezí provoz aut, cestující v hromadné dopravě musejí počítat se změnami tras zejména tramvajových linek. Vyplývá to z internetových stránek půlmaratonu a pražského dopravního podniku. Policie pro zajištění závodu nasadí desítky policistů především dopravní služby, spolupracovat bude s městskou policií, řekl ve středu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Praha - Ze skály v Divoké Šárce v Praze ve středu odpoledne spadl pětadvacetiletý muž. Podle prvotního zjištění policie mu při lezení po skále zřejmě uklouzla noha. Pád ze zhruba 16 metrů muž přežil, s mnohačetnými zraněními ale skončil v nemocnici. Ve středu to řekli mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a záchranné služby Jana Poštová.
Praha - Rada Prahy 12 ve středu odebrala kompetence radním Daniele Rázkové a Zbyňku Boublíkovi ze Změny pro Prahu 12. Strana podle ANO a ČSSD porušila koaliční smlouvu. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Radka Černá. Rázková řekla, že jim ve středu bylo doručeno vypovězení koaliční smlouvy.
Praha - Finanční gramotnost Čechů je dále průměrná. Od loňského roku se podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) zlepšil Index finanční gramotnosti ČBA pouze o jeden bod na 55 bodů ze 100.
Praha – Nebývalé hemžení hasičské techniky bylo možno ve středu dopoledne pozorovat v Argentinské ulici v Holešovicích. Deset minut po desáté odstartovalo rozsáhlé cvičení zaměřené na činnost hasičů během likvidaci požáru v administrativní části komplexu Art Office Gallery a na spolupráci všech zúčastněných složek integrovaného záchranného systému. „Na místě zasahovaly jednotky hasičů z holešovické a centrální stanice, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR," připomněl Martin Kavka z hasičské centrály.
Praha - Teplé jarní počasí umožnilo i první vycházku goril do venkovního výběhu. Rodinu tam čekalo překvapení v podobě nových úprav. Chovatelé využili chladné období, kdy gorily nechodily ven, a ve výběhu vyměnili kmeny, umístili nová lana, palandy a hamaku.
Praha /FOTOGALERIE/ - Letos v červnu tomu bude 180 let, kdy zemřel Antonín Langweil, který v letech 1826–1837 vytvořil unikátní a svou dokumentační hodnotou bezkonkurenční papírový model historického centra Prahy, včetně čtvrtí zničených asanací na přelomu 19. a 20. století. Na ploše zhruba dvaceti metrů čtverečních zachycuje v měřítku 1:480 více než 2000 objektů historického jádra Prahy, z nichž přibližně polovina dnes již neexistuje. Rád bych se nad několika takovými místy zastavil a srovnal je se současným městem. Berte to, prosím, jako takový „Let balonem nad Prahou 19. století".
Praha - Rozhodnutí soudu, podle kterého se tzv. druhá větev korupční kauzy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha vrací k došetření, je pravomocné. Vrchní státní zastupitelství proti němu nepodalo stížnost, uvedl dnes server Lidovky.cz. Krajský soud v Praze vrátil případ policii k došetření letos v lednu kvůli nezákonně pořízeným odposlechům, nařídil také opětovný výslech některých svědků.
Praha – V úseku Hradčanská–Prašný most nepojedou v noci na pátek tramvaje. Údržba trati si vyžádá obousměrné přesušení provozu, které začíná 50 minut po půlnoci a skončit má 20 minut před pátou ranní. Bude se to týkat tří linek, jejichž trasy budou odkloněny přes zastávku Pražský hrad.
Praha - V únoru přibylo 2 316 obchodních společností a 1 461 fyzických osob s oprávněním podnikat. Jde o jedny z největších měsíčních přírůstků za mnoho let. Celkem vzniklo 3 171 firem a 5 294 fyzických osob začalo podnikat. Zároveň zaniklo 855 obchodních společností a přestalo podnikat 3 833 fyzických osob.
Masečín u Prahy - Škodu vyčíslenou na 1,7 milionu korun napáchal požár chaty v rekreační oblasti mezi Masečínem a Štěchovicemi na Praze-západ, k němuž byli hasiči přivoláni ve středu čtvrt hodiny před jedenáctou dopoledne. Kromě nich však měli práci i záchranáři. Majitelku, která se nadýchala kouře, nejprve posádka záchranné služby po ošetření ponechala na místě – později však byla pacientka převezena do nemocnice, připomněl Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů.
Praha - Majitel a dramaturg Divadla Ungelt Milan Hein se chtěl původně stát novinářem. Studium žurnalistiky na Karlově univerzitě však opustil a rozhodl se pro hereckou kariéru. Stal se umělcem na volné noze. Posledních 22 let je principálem svého vlastního divadla. Ungelt je komorní herecká scéna a kromě činoher uvádí také sérii talk-show pro Český rozhlas s názvem Kdo židli má, ten bydlí!
Praha - Téměř rok poté, co vyšla deska Srdeční příběh, kterou produkoval David Koller, s ní Michal Ambrož vyráží na turné. S obnovenou sestavou kapely Hudba Praha se zastaví v devíti českých a moravských městech první koncert se uskuteční už tento pátek.
Praha - Policisté, hasiči, celníci či vězeňští dozorci si od začátku července finančně polepší. Vláda dnes podpořila zvýšení platů členů bezpečnostních sborů o deset procent.
Skalná - Replika čínského seismoskopu a demonstrátor příčného a podélného vlnění. To jsou dva nové artefakty, které do vnitřních prostor jediného seismologického muzea na Chebsku umístili pracovníci Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. Muzeum tu funguje už přes rok a cestu si do něho našly stovky lidí.
Praha - Jarní měsíce přinesou v Česku tři festivaly, které ukážou různé formy současného tance a pohybového divadla. Na Českou taneční platformu s přehlídkou domácí tvorby minulé sezony naváže 10. dubna česko-německý festival Dance transit. Do Čech přiveze koncept souboje tanečních stylů a po Praze se uskuteční v Německu. Mezinárodní festival Tanec Praha začne 28. června a jeho hlavní hvězdou bude renomovaný choreograf Sidi Larbi Cherkaoui.
Klatovsko – Za pád balkonu, který se koncem loňského roku utrhl v Železné Rudě i se třemi lidmi, mohou ztrouchnivělé trámy. K tomuto závěru dospěla policie. Viníka pádu ale nenašla, a tak případ nyní odložila. Deníku to potvrdila klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.
Praha - Pamatujete, jak v roce 2008 Sparta postupně odeslala do Plzně Daniela Koláře, Milana Petrželu, Davida Limberského a Pavla Horvátha? Tito na Letné nepotřební hráči na západě Čech ožili a zahájili úspěšnou viktoriánskou éru.
Praha - Hlavní město letos investuje do cyklistické infrastruktury 25 milionů korun, připraveny má další projekty za celkem 65 milionů korun. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Vzniknou například nové cyklostezky a přibudou cyklostojany.
Praha - Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze ozdobí velká bříza se stuhami. Stánky i další dekorace ponesou folklorní motivy. Na Staroměstském náměstí bude 97 prodejních míst, na Václavském 21. Připraven bude každodenní kulturní program, vystoupí zejména folklorní soubory. Trhy začnou v sobotu 1. dubna a skončí v neděli 23. dubna.
S kolekcí S=XL vyhrála studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti Valerie Jurčíková celostátní soutěž uměleckých škol Studentský design. Tři černé modely vynikaly svou variabilitou, zajímavým střihem a nadčasovostí.
Praha – Zabránit se podařilo 40milionové škodě, která by vznikla majiteli práv duševního vlastnictví. Tímhle úspěchem se ve středu pochlubili celníci z pražské Ruzyně, kteří vedle letiště mají na starosti i zajištění kontroly poštovních zásilek na celní poště v Praze 5. Právě tam rentgen odhalil balíček z Číny obsahující nelegální napodobeninu luxusních pánských náramkových hodinek. Ve středu to připomněla Šárka Miškovská z ruzyňského celního úřadu.
Praha - Počet nově zahájených exekucí v roce 2016 proti předchozímu roku klesl o desetinu na 680 000. Celkový počet exekučních řízení však meziročně vzrostl o pět procent na 4,68 milionu. Daří se tedy vymáhat stále méně exekucí.
Kladno - Člověk je tvor od přírody hravý a zvídavý. Na kladenské střední škole proto vsadili na využití oblíbených „hraček" ve výuce. Už tři roky používají mimo jiné i robotické stavebnice.
Praha - Opět se začne pálit, házet, či chytat… Do baseballové extraligy vletí tři pražské týmy Eagles, Kotlářka a Tempo Titans. Cíl? Zastavit vládu brněnských Draků, kteří loni ukořistili už dvacátý titul. Soutěž začne pompézně. V rámci Opening Game mohou diváci čekat skvělý sport i ohňostroj. Kdy a kde? V pátek od 19 hodin v Krči.
ROZHOVOR/Po úvodním nadšení a skvělém vstupu do extraligy se výsledková bilance olomouckých florbalistek značně zhoršila. Na klíčové souboje o udržení mezi elitou se ale Hanačky vedené trenérem Petrem Dadejem skvěle nachystaly.
Jílové u Prahy – Na co se mohou těšit návštěvníci Posázaví v nadcházející turistické sezóně, probírali účastníci Fóra cestovního ruchu. V Regionálním muzeu Jílové u Prahy ho uspořádala obecně prospěšná společnost Posázaví.
Dvě branky Ondřeje Firdy a Lukáše Hájka nakonec nestačily. Florbalisté Vítkovic podlehli v prvním superligovém semifinále play-off úřadujícím mistrů z Chodova na jejich půdě těsně 6:7.
Praha - Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a strojírenství Lumír Kymr se ve středu u soudu přiznal ke zneužívání mladistvých studentů při školních pobytech na chatě. Podle obžaloby v letech 2010 až 2016 prováděl celkem deseti chlapcům masáže celého těla včetně přirození, spal s nimi nahý, sprchoval se s nimi nebo vzájemně masturbovali. Za znásilnění, sexuální nátlak a ohrožení výchovy dítěte muži hrozí až desetileté vězení.
Praha – Škodu předběžně odhadovanou na dva miliony korun způsobil rozsáhlý požár rodinného domu v Mirošovicích na Praze-východ, při jehož likvidaci zasahovalo v úterý odpoledne šest hasičských jednotek. Poté, co byli hasiči před půl pátou přivoláni k požáru střechy, vyrazili k ohni profesionálové z Říčan a příslušníci dobrovolných sborů ze Senohrab a Mnichovic. Protože bylo zřejmé, že do zásahu v dýchací technice bude třeba nasadit větší počet hasičů a bude nutno zajistit větší množství vody, velitel zásahu si ještě vyžádal posily: dobrovolné hasiče z Pyšel, Čtyřkol a Čerčan. Ve středu to připomněl Petr Svoboda z centrály středočeských hasičů
Čáslav /FOTOGALERIE/ - Kliment Čermák a ti druzí. To je název výstavy k 100. výročí úmrtí Klimenta Čermáka, která byla zahájena vernisáží 28. března 2017 ve výstavní síni na Žižkově náměstí.
Brno, Praha - Za útok na manželku a jejího nového partnera ve stanici metra Kačerov si pachatel s konečnou platností odpyká 11 let ve vězení. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud. Muž čin nepopíral, hájil se však tím, že nechtěl vraždit, domáhal se mírnější právní kvalifikace. Ústavní soudci stížnost považovali za neopodstatněnou.
Praha - Legendární knihkupectví Fišer by se mohlo dočkat alespoň částečného návratu. Bývalé kmenové zaměstnankyně Fišera Iveta Ambrosová a Marie Brůnová plánují otevřít nové knihkupectví v Karlíně. Ve výběrovém řízení se hodlají ucházet o prostor v Sokolovské ulici. Oznámily to minulý týden na facebookové stránce. Zde žádaly o podporu veřejnosti.
Evidovat, či neevidovat? Ministr financí Andrej Babiš navštívil obec Vysočina, aby zde se starosty a zástupci spolků z regionu diskutoval nad problémem, zda mají spolky evidovat své tržby elektronicky. Andrej Babiš sice zamítl myšlenku vyjmout spolky z povinnosti EET, přesto účastníci odjížděli relativně spokojení.
Praha - V pražském Divadle v Dlouhé ve středu začíná 19. ročník přehlídky Dítě v Dlouhé. Do 2. dubna představí výběr z tvorby mimopražských profesionálních divadel hrajících pro menší i větší děti. Součástí festivalového programu je ale i divadelní jarmark, workshop fotokomiksu či prohlídky divadelního zákulisí.
Praha /FOTOGALERIE/ - Vysočanská White Pearl Gallery představuje experimentální tvorbu malíře a grafika Dominika Mareše. Je inspirována ohněm, světlem, přírodou, moderní civilizací a technikou. Pracuje také s industriálním prostředím, na jeho obrazech se mimo jiné setkáte s asfaltem či latexem.