
Pomůže Praze nový plán? Záleží na politicích
Praha roku 2030? Dokument naznačuje, jak by mohla vypadat. Vedení města ale k ničemu nezavazuje. Je tedy zbytečný?
Praha roku 2030? Dokument naznačuje, jak by mohla vypadat. Vedení města ale k ničemu nezavazuje. Je tedy zbytečný?
Praha - Nově zvolení senátoři při dnešní ustavující schůzi Senátu složili ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Horní komora ale navzdory tomu kompletní není. Chybí v ní zástupce za Mostecko. Volby, v nichž v tomto obvodu obhájila místo v Senátu Alena Dernerová, zrušil Nejvyšší správní soud. Voliči na Mostecku budou senátora vybírat v opakovaných volbách na konci ledna.
Praha - Pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) při nedávné kontrole pražské tržnice Sapa zabavili 493 padělaných výrobků. Hodnota vyčíslená v cenách originálního zboží činí zhruba 2,3 milionu korun. Šlo především o padělky hraček, kabelek, hřebenu nebo punčoch. Ve středu informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Praha - Pražský rockový klub Bunkr, který byl otevřen 17. listopadu 1991, patřil ke kulturním symbolům uvolněné doby po pádu komunistického režimu. Klub, který dosáhl i mezinárodního věhlasu, založil navrátivší se emigrant Richard Němčok. Podnik, kde se hrála hudba 24 hodin denně, však záhy narazil na odpor místních obyvatel a po zásahu radnice a řadě soudních tahanic byl v lednu 1997 definitivně uzavřen. To tehdy vyvolalo vlnu protestů fanoušků a hudebníků.
Mělník – Olympik poprvé v sezoně našel přemožitele. Liberečtí se prezentovali kvalitním vyspělým výkonem a zásluhou tří bodů se posouvají na druhou příčku v tabulce.
Praha - Společnost O2 dostala od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pokutu šest milionů korun za změnu smlouvy, která se týkala stahování a odesílání dat po vyčerpání limitu. Vyplývá to z informací ČTK z důvěryhodného zdroje. Rozhodnutí ještě není pravomocné, operátor se proti němu odvolá.
Čáslav – Bioarcheologie s podtitulem „skutečná výpověď lidských kosterních pozůstatků se stopami tělesného postižení" bylo téma přednášky Hany Brzobohaté, kterou organizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská". Akce proběhla 15. listopadu ve výstavní síni na Žižkově náměstí s podporou Městské knihovny a muzea Čáslav.
Most – Až když na začátku druhé půle úspěšně napřáhl z dálky mostecký gólman Václav Šlégr, zlomili Severočeši odpor oslabené Příbrami. Ve svém závěrečném podzimním utkání DRFG Superligy malého fotbalu zvítězil vicemistr doma 10:3.
Praha – Po pěti týdnech léčení pomocí alternativních metod se Libor Podmol v sobotu představí na FMX Gladiator Games. Nejočekávanější akce domácí freestyle motokrosové scény vypukne v pražské O2 aréně v 19:30. Kromě domácí špičky se představí také světoví jezdci – Nate Adams nebo Adam Jones. Co však předvede Podmol, který si zlomil klíční kost při závodě mistrovství světa v lotyšské Rize? „Rozhodnu se až v sobotu, a jak mě diváci vyhecují. Udělal jsem všechno pro to, abych byl na moji srdcovou akci připravený," prohlásil letošní vítěz X-Games, který během gladiátorské show představí svou novou knížku Deník Libora Podmola. Kmotrem bude „adrenalinový" šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.
Praha - Kde stolovali při svých cestách po železnici císař František Josef I., prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo prezident Edvard Beneš, se dozvědí návštěvníci Národního technického muzea v Praze (NTM). V dopravní hale od 22. do 27. listopadu mimořádně zpřístupní interiér jídelního vozu dvorního vlaku Františka Josefa I. z roku 1891. Ve středu to sdělil mluvčí muzea Adam Dušek. Akce se uskuteční ke 100. výročí císařova úmrtí (1830-1916).
Hodonín – Vzalo si správný příklad z mužských vzorů a opět po roce se ve své věkové kategorii dostalo mezi elitní trojici. Prvoligové družstvo žáků Sokola Hodonín v Praze podruhé v řadě obhájilo titul vicemistra České republiky v zápase řecko-římském. Mistrem se staly naděje Havlíčkova Brodu, bronz brali zápasníci pražského Olympu.
Jihlava – V krajském městě Vysočiny se bude slavit zítra nejen státní svátek, ale také basketbalový!
Praha, Kutnohorsko - Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Před dalším projednáváním v zákonodárných sborech ji posoudí vláda.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Přenesme se na chvíli do pražských ulic před rokem 1989. Chodilo se ulicemi Lidových milicí, Sboru národní bezpečnosti nebo po náměstí Říjnové revoluce.
Praha - Dvanáct metrů vysoké otáčivé kolo s portréty 12 českých žen bude po tři týdny dominovat pražskému Jungmannovu náměstí. Výstavní projekt nazvaný České stříbro tvoří velkoformátové portréty od fotografa Karla Cudlína. Zachytil na nich ženské osobnosti, jejichž životy jsou spojeny s osobní statečností a morální integritou.
Výstava osobností studentského života, lampionový průvod a nebo účast na Festivalu svobody na Václavském náměstí v Praze. Tak budou vypadat oslavy 17. listopadu v podání opavských studentů.
Praha - Kolesový remorkér Beskydy, poslední funkční loď svého druhu, poprvé v tomto století zakotvil v Praze. Ve středu dopoledne připlul k Čechovu mostu a ve čtvrtek si ho budou moci zájemci prohlédnout na Vltavě před budovou ministerstva dopravy při dnu otevřených dveří. Médiím to sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Technický skvost, který už 60 let vyprošťuje lodě uvázlé na Labi, se letos stal kulturní památkou, ale má nadále sloužit na vodě.
Praha – Za bílého dne vyváděl v centru metropole cizinec, který pak nadýchal 2,13 promile. Řádící muž byl odhalen na dálku: jeho počínání si všiml operátor kamerového systému.Bylo to v neděli kolem půl deváté ráno, kdy operátor při sledování obrazovek zaznamenal neobvyklý výjev ve Vodičkově ulici: dotyčný kopal do výloh obchodu. Protože jedna z hlídek městské policie nebyla daleko, strážníci vyslaní prostřednictvím vysílačky na místo dorazili během chvíle. Už za pár minut po něm žádala vysvětlení.
Benešovsko – Jsme národem slavičů? Podle státního svátku 17. listopadu a přístupu radnic na českém venkově s určitostí lze říci, že nikoliv.
Turnov – Pouze jednou za dlouhou základní část se stane, že se o jednom víkendu potkají soupeři dvakrát.
Praha - Tenistka Karolína Plíšková se rozešla s trenérem Jiřím Vaňkem, pod jehož vedením letos postoupila do finále US Open a vystoupala až na páté místo světového žebříčku. Informaci přinesly listy MF Dnes, Lidové noviny a Sport.
Praha – Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by pět politických subjektů.
Praha – V předvečer 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii – přišlo 64 členů poslaneckých klubů KSČM, ČSSD, ANO a Úsvitu s návrhem, který se vrací do předrevolučních let. Je jím novela trestního zákoníku, na jejímž základě by se mělo hanobení hlavy státu trestat peněžitou pokutou nebo až ročním vězením. Podobný paragraf byl definitivně zrušen před 18 lety. Navrhovatelé, jejichž lídrem je komunista Zdeněk Ondráček, bývalý příslušník pohotovostního pluku SNB, soudí, že hlava státu si trestněprávní záštitu zaslouží.
Ostrava - Roztroušená skleróza je závažné neurologické onemocnění. V psledních letech však lékaři už dokáží ve velké části případů průběh nemoci zbrzdit, bohužel zatím ale stále ještě ne vyléčit. Nadi Novákové diagnostikovali lékaři tuto nemoc už před dvaadvaceti lety.
Praha - Starožitností se v Česku více prodá v kamenných obchodech, v utržených částkách ale dominují trhu aukce, které generují více než trojnásobný obrat. Je to způsobeno zejména vysokými cenami obrazů. Roční obrat trhu se starožitnostmi odhadují odborníci na 300 milionů korun.
Praha - Do pilotního provozu elektronické evidence tržeb (EET) se do pondělka přihlásilo 6 677 podnikatelů, kteří zaslali 1,2 milionu účtenek. Sdělila to mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Finanční správa začala ukládat údaje o tržbách podnikatelů, kteří se k ní dobrovolně připojí, 1. listopadu. Evidence tržeb bude v ostrém provozu spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 40 000 podnikatelů.
Liberec - Počet nehod se zvěří přibývá, letošní rok si zřejmě připíše rekordní počet těchto nebezpečných střetů. Policisté registrovali za uplynulých deset měsíců v celé zemi 8952 nehod se zvěří, zatímco loni jich bylo ve stejném období o 1141 méně. Stejně jako minulý rok nepřežil srážku se zvířetem jeden člověk, více bylo lehce i těžce zraněných. Střety se zvěří se na celkovém počtu nehod podílejí z více než deseti procent, informoval Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti, který patří pod libereckou obecně prospěšnou společnost Bezpečně na silnicích.
Praha - Čeští zemědělci a potravináři dostanou v národních zemědělských podporách v příštím roce zhruba 2,8 miliardy korun. To je proti letošnímu plánu o přibližně 560 milionů korun víc. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda.
Zlín – Sladkou chuť vítězství zase poznali volejbalisté Zlína! Po černé čtyřzápasové sérii zabrali v předehrávce 7. kola extraligy na půdě posledního Ústí nad Labem, odkud si odvezli tři body za skóre 3:1 na sety.
Rychnovsko - Výročí osobností regionu: Svatopluk Marek (16. 11. 1916 - 18. 11. 1996).
Praha - Čeští drůbežáři žádají, aby se země původu vajec musela psát na krabičce. Nyní se na krabičce označuje země, kde byla vejce balena. Zákazníci, pokud chtějí české produkty, se proto musí podívat dovnitř na značení přímo na vejci. Dnes to uvedl tajemník Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský.
Olomouc – Olomoucké volejbalistky měly v posledních dnech náročný program, když je čekalo třetí utkání během šesti dnů. V dohrávce víkendového kolo Uniqa extraligy přivítaly na domácí palubovce Olymp a nedaly mu opět šanci.
Praha - Nový šéf beachvolejbalu Martin Lébl věří, že naučí české prostředí, že si plážový a šestkový volejbal nekonkurují. Chce využít současný zájem dětí o plážový volejbal a po nástupu do funkce si vyříkal názory s trenérem Simonem Nauschem, kterého loni kritizoval za rozpad páru Markéta Sluková, Kristýna Kolocová. Lébl také věří, že na olympiádě v Tokiu budou i čeští muži.
Olomouc – Olomoucké volejbalistky měly v posledních dnech náročný program, když je čekalo třetí utkání během šesti dnů. V dohrávce víkendového kolo Uniqa extraligy přivítaly na domácí palubovce Olymp a nedaly mu opět šanci.
Přerov – Poprvé v této sezoně se přerovští hokejoví fanoušci mohou těšit na věhlasného soupeře z Prahy. Na Hanou míří Slavia. Ta nedávno zažila období, které by raději ze své slavné historie vymazala. Nyní však herně navázala na výkony řadící ji mezi to nejlepší, co WSM liga nabízí. Potvrdit to bude chtít ve středu v Přerově.
Praha - Prezident Miloš Zeman doufá v to, že nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump bude silný prezident. Sympatické je podle Zemana fakt, že Trump je proti nelegální imigraci a islámskému terorismu a že tento odpor popisuje zbavený politické korektnosti. Zeman to dnes uvedl při debatě o významu malých a středních firem, kterou organizovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Velemín - Vážné komplikace v dopravě způsobila v úterý v podvečer dopravní nehoda ve Velemíně na Lovosicku.
Praha - O půjčky na bydlení pro mladé rodiny není zájem, proto většina ze 100 milionů korun, které byly na tento program vyčleněny, budou v příštím roce rozděleny do jiných programů, například na podporu seniorů. Na dnešním shromáždění Sdružení nájemníků ČR to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
Česká Lípa - Na čtyři dny přijde Česká Lípa o hlavní tranzitní komunikaci. Spoléhá se na slabší provoz během svátku a víkendu.
Praha - Tradicí českého surrealismu, postmodernou a starými atlasy zvířat se inspirovali grafici při tvorbě nového vizuálního stylu festivalu Pražské jaro. Největší festival klasické hudby v Česku svou "tvář" promění příští rok. Na všech propagačních materiálech, programech i venkovních billboardech, 72. ročníku se představí v podobě několika netradičních barevných ptáků s hudebními nástroji. Nové vizuály i program v úterý zveřejnilo vedení festivalu na tiskové konferenci.
Praha - K tragédii byl opravdu krůček. Tak středočeští záchranáři pohlížejí na zásah z noci na úterý, kdy byli před 21. hodinou přivoláni k rodící ženě. O pomoc zdravotníků žádala další přítomná žena, která ohlásila, že neslyší srdeční ozvy dítěte.
Praha - Aktivita na pražské burze byla v úterý nadprůměrně vysoká. Mohly za to zejména akcie Monety Money Bank a telekomunikační O2. Zatímco Moneta více než procento odevzdala, cenné papíry O2 o 5,5 procenta zpevnily. Celkový objem obchodů dosáhl 1,327 miliardy Kč, což je více než dvojnásobek průměru. Na index PX to ale nemělo výrazný vliv, když oslabil o mírných 0,05 pct. na 904,68 bodu. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Praha - Podle prezidenta Miloše Zemana by pro podporu podnikání v Česku bylo prospěšné přijmout nové zákony, jež by zabránily pobírat dávky těm, kteří mohou pracovat. Za prospěšné by považoval i redukci zbytečných výdajů státního rozpočtu, mezi které zařadil podporu na obnovitelné zdroje. Prezident to dnes uvedl v rámci debaty o významu malých a středních firem organizované Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Praha - Hektický den čeká plážové volejbalistky Markétu Slukovou a Barborou Hermannovou. Ve čtvrtek v rámci akce Zažij beachvolejbal objedou tři areály, budou se podepisovat a předvedou, jak trénují.
Moskva - Moskva očekává, že Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa skoncují s praxí zadržování ruských občanů ve třetích zemích a s jejich transporty před americké soudy. Zmocněnec ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov dnes v Moskvě prohlásil, že "americký hon na Rusy po celém světě" je protiprávní. Mezi tyto případy podle Ruska patří i kauza hackera zadrženého v říjnu v Praze, o jehož vydání chce žádat americká justice.
Praha - „Předsedo, on lže. Přísahám!" Tak zní jedna z hlášek v populárním seriálu z prostředí fotbalového pralesa Okresní přebor. Jak ale vypadá realita? Sledujte s Deníkem Sportovního detektiva přeboru Prahy.
Ivanovice na Hané /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Chtěly svůj volný čas trávit aktivně, někdy si i odpočinout od rodiny a prožít chvíle zpěvem, tancem a hlavně v dobré náladě. Tak vznikl nápad na založení skupiny Babyboys, jejíž název vymyslela bývalá členka a znamená skloubení „bab a kluků". Dnes se představují v pravidelném seriálu Deníku Rovnost Baví nás z pódia.
Lovosice (Litoměřicko) - Výjezdy z dálnice D8 ve směru na Německo jsou na Litoměřicku kvůli nehodě kamionů uzavřeny. Policie doporučuje vyjet z autostrády na exitu 45, sdělilo Národní dopravní informační centrum.
Praha - Praha dosud splnila 74 ze 170 úkolů, které plynou z koncepce bezbariérové Prahy. Od letošního března do září jich bylo splněno 13 a celkem se nyní pracuje na asi stovce úkolů. Vyplývá to z materiálu, který v úterý projednal a vzal na vědomí magistrátní výbor pro dopravu. Koncepce navrhuje například stavbu výtahů v MHD nebo úpravu zastávek tramvají a autobusů. Praha koncepci schválila v roce 2014 a naplnit její cíle si určila do roku 2025.
Praha - Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze se poprvé rozsvítí 26. listopadu v 17.30 hodin. Město nechystá jedno slavnostní rozsvícení, jako v předchozích letech, ale denní světelnou animaci s hudbou každou hodinu mezi 17.30 a 20.30 hodin do 6. ledna. Podle radního Libora Hadravy (ANO) je důvodem bezpečnost a větší komfort návštěvníků. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání rady.