Praha - Vedení hlavního města pokročilo v přípravě vyhlášky, která znemožní odpalování ohňostrojů v památkové rezervaci a u břehů Vltavy. Zákaz by měl platit od poloviny prosince. Pro pořádání pyrotechnických akcí budou vymezeny lokality mimo historické centrum města, vyplývá ze záměru, který v úterý schválila městská rada.
Praha /FOTOGALERIE/ – Zástupci středočeských hasičů uspěli tak trochu podle vzoru české olympijské výpravy – v prestižním mezinárodním klání vybojovali cenný bronz. Třetí místo o víkendu doslova vyválčila v silné konkurenci ve slovenské Bratislavě dvojice Dušan Plodr z Berouna a Radek Kladiva z Vlašimi – oba působící jako reprezentanti v silových disciplínách hasičského víceboje TFA, připomněl v úterý Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů.
Praha - Více než tři desítky českých reprezentantů se dnes ráno vrátily z olympijských her v Riu de Janeiro domů. Na palubě vojenského speciálu, který přistál před sedmou hodinou ranní na letišti v Praze-Kbelích, byli i zlatý medailista Lukáš Krpálek a bronzoví Ondřej Synek a Jiří Prskavec.
Prostějov – Příležitosti prvního utkání nového ročníku národní ligy na domácím hřišti se Sigmou Olomouc využilo vedení 1. SK Prostějov k oficiálnímu rozloučení s Lukášem Zelenkou, který v prostějovském dresu v minulých letech působil a byl jedním z hlavních strůjců návratu prostějovských barev do druhé nejvyšší české soutěže.
Kladno – Zajímavá zkušenost, zajímavý úspěch. Kladenská softbalistka Michaela Čurillová se s týmem Junior League probojovala do World Series do amerického Kirklandu. Stala se tak vůbec první členkou Miners Kladno, které se to v historii povedlo.
Praha - Jediným představitelem českého traktorového průmyslu na celosvětovém trhu se od konce druhé světové války stala značka Zetor. Vznikla spojením názvu písmene "Z" používaného koncernem Zbrojovka Brno, kde byl v roce 1945 vyroben první traktor, a posledních dvou písmen tohoto slova - "or". Ke dni 17. srpna 1946 značku zaregistrovala Obchodní živnostenská komora Republiky Československé do rejstříku ochranných známek.
Praha - Chystané změny autobusových linek městské hromadné dopravy by měly být hotovy ke konci srpna a dotknou se především východní části Prahy. „Na západě dojde pouze ke dvěma změnám od 28. srpna v oblasti Barrandova," sdělil v pondělí mluvčí organizátora pražské MHD společnosti ROPID Filip Drápal.
Praha – Pražský městský soud musí opět projednat žádost o obnovu řízení v kauze vraždy muže, jehož tělo policisté náhodou objevili na Orlíku; našli ho na dně přehrady během pátrání po jiném pohřešovaném. Vyplývá to z úterního verdiktu Ústavního soudu ČR v Brně, podle něhož pražští soudci chybovali. V době, kdy po nálezu těla obnovu řízení nepovolili, zasáhli do práv pozůstalých.
Praha – S napětím zpravidla přicházejí k soudu účastníci řízení, celí rozechvělí z toho, jak jednání dopadne. Daleko k obdobným pocitům nemuseli mít v úterý ani zaměstnanci pracující v justičním areálu Na Míčánkách v pražských Vršovicích. Jak to dnes dopadne? Tuhle otázku si museli klást i oni. Včetně soudců a soudkyň.
Praha - Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalil na 2,5 procenta, mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj se shoduje s předpoklady analytiků.
Praha /FOTOGALERIE/ - Loď Hermes se po letní údržbě opět otevřela lidem bez domova. Ubytování zde najde 230 z nich. Od pondělního večera mohou lidé bez domova opět využívat loď Hermes kotvící u Štefánikova mostu. Noclehárna byla mimo provoz celý poslední měsíc. Probíhala v ní pravidelná údržba.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Podle nejnovějšího červencového průzkumu společnosti SANEP půjde v blížících se podzimních volbách hlavně o soupeření dvou současných koaličních partnerů a zároveň největších politických rivalů. Pravděpodobně se nebude opakovat jednobarevná krajská nadvláda. Vyloučit nelze ani výrazný volební zisk lokálních krajských hnutí či koaličních uskupení, která by se mohla stát alternativou k politice ČSSD a hnutí ANO.
Praha - Pondělí bylo na českých silnicích zatím nejtragičtějším dnem v roce, podle předběžných policejních statistik zemřelo při nehodách osm lidí. Dalších devět utrpělo těžké zranění. Dosud bylo nejvíce sedm obětí z 18. března a také 31. července. V srpnu zatím zemřelo na silnicích 32 lidí.
Jičín - Od dnešního dne má Oblastní nemocnice Jičín nového ředitele. Po červencovém konkursu, kterého se zúčastnilo sedm kandidátů, Zdravotnický holding kraje jmenoval šéfem jičínského a novobydžovského špitálu Tomáše Slámu.
Loket - Indiana Jones či pohádka Královský slib, Národní divadlo, zámek Duchcov, Londýn, to je jen několik filmů a míst, kde můžete vidět výrobky umělecké košíkářky Heleny Holakovské. Možnost zakoupit si je a současně sledovat její šikovné ruce při práci měli i návštěvníci loketských slavností.
Praha - Žně se i v proměnlivém počasí posunuly do druhé poloviny. Zemědělci zatím posekali 61,4 procenta ploch základních obilovin, průměrný výnos téměř 6,4 tuny z hektaru je vyšší než loni i předloni touto dobou. Řepka je sklizena z 94,6 procenta ploch a výnos je také vyšší než loni. V loňském roce touto dobou bylo posekáno 97 procent ploch obilovin a sklizeň řepky už skončila, sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.
Praha - Lidé bez přístřeší od konce července pravidelně čistí oblast kolem Uhelného trhu v rámci projektu Uklízíme Prahu. Mají tak možnost postupně se zapojit do běžného života. Podle sociálních pracovníků je o práci zájem, proto se uvažuje o rozšíření i do dalších lokalit.
Praha - Od koučinku manažerů k výuce finanční gramotnosti v dětských domovech. Jana Merunková pomáhá mladým lidem po odchodu z dětského domova zvládnout start do nového života. Jak porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích. Nejen to učí Jana Merunková mladé lidi předtím, než opustí dětský domov.
Praha /VIDEO/ – Do čela žebříčku víkendové návštěvnosti českých kin se hned po svém uvedení dostala animovaná komedie Tajný život mazlíčků. Americký snímek o premiérovém víkendu přilákal do 135 kinosálů přes 102.000 diváků, kteří v pokladnách nechali celkem téměř 14,3 milionu korun. Informovala o tom dnes Unie filmových distributorů.
Ústí n. L. – Odloučení od rodiny, nuda, ale také adrenalinový zážitek či návykové látky. To mohou být nejčastější důvody útěků dětských klientů z výchovných ústavů nebo dětských domovů.
Praha - Shoda mezi aktéry za volantem a řidítky panuje snad jen v tom, že nejkritičtějším místem je centrum. V Holešovicích byl před týdnem při srážce s vozidlem celní správy zraněn cyklista. Nehoda se tak řadí do množství kolizí, které se v Praze dějí téměř dennodenně. Jedná se jak o nehody s vážnými zraněními, tak i o drobné incidenty.
Praha – S napětím zpravidla přicházejí k soudu účastníci řízení, celí rozechvělí z toho, jak jednání dopadne. Daleko k obdobným pocitům nemuseli mít v úterý ani zaměstnanci pracující v justičním areálu Na Míčánkách v pražských Vršovicích. Jak to dnes dopadne? Tuhle otázku si museli klást i oni. Včetně soudců a soudkyň.
Praha - Novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala, narozený 16. srpna 1941, patří k nepřehlédnutelným postavám české žurnalistiky. Prošel mimo jiné Mladým světem, Mladou frontou Dnes nebo časopisem Týden, a byť pravidelnou redakční práci opustil už před patnácti lety, jeho názory a postřehy se objevují v novinách či na internetu nadále.
Lipno nad Vltavou - Pradávnou olympijskou disciplínu připomněli a předvedli borci na Lipně. Olympijský šplh na laně. Drtivou většinou to byli sokolové.
Orlickoústecko – Ty tam jsou doby, kdy každá rodina měla jen jedno auto. Provoz na silnicích houstne a ruku v ruce s tím se pak zvyšuje počet dopravních nehod. Jen za letošní rok podle policejních statistik na Orlickoústecku zemřelo deset lidí.
Praha - Sedm českých klubů zasáhne do hokejové Ligy mistrů, jejíž další ročník začne v úterý. Kromě tradičních účastníků Sparty, Liberce, Pardubic a Vítkovic si právo startu na základě dosažených výsledků v extralize vybojovaly také Plzeň a Mladá Boleslav, z mezinárodní EBEL ligy pak Znojmo. V současném formátu se bude hrát naposledy.
Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ – Místo pohody a odpočinku se prázdninové cestování za volantem může změnit na pořádný stres. Kolony, nervozní řidiči, nebezpečné předjíždění. A bohužel někdy i tragické nehody. Dopravní experti nedávno spočítali, že na českých silnicích o prázdninách denně zahyne 2,4 člověka. V ostatních měsících je tento průměr „jen" 1,7 osoby. Loni se domů z prázdnin nevrátilo 147 lidí, letos (k 7. 8.) zemřelo na silnicích 78 lidí.
Praha - Ruský umělec Pjotr Pavlenskij v pondělí cenu Václava Havla pro kreativní disent, kterou obdržel v květnu, předal v Praze podnikateli Jevgeniji Čičvarkinovi, jenž slíbil finančně podpořit ruskou skupinu s vazbami na zločinecké struktury. Informovala o tom agentura Reuters. Několik členů uvedené skupiny již bylo odsouzeno za zabití policistů.
Praha - Na letošním 43. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka se představí 382 vystavovatelů a spoluvystavovatelů, přibližně o 60 méně než loni. Své výrobky představí také 105 obchodníků z 22 zemí. Tradiční akce se uskuteční od 25. srpna do 30. srpna na českobudějovickém výstavišti. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel výstaviště Leoš Kutner.
Liberecký kraj - Rozhovor s Ivanem Mládkem o sportování, Zdeňku Svěrákovi, Děda Mládek Ilegal Band i zneužití písně Mešita. Legendární Pešákův tanec oslňoval po celém světě.
Praha - Agentura Sport Invest Marketing chce najít konkrétního viníka v kauze neúčasti Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Předseda představenstva David Trávníček v rozhovoru pro Radiožurnál připustil, že agentura, jež Sáblíkovou zastupuje, zvažuje i snahu o finanční odškodnění.
Praha - Ministerstvo zemědělství spustí v příštím roce nový dotační program na budování závlah. Plánuje v něm přerozdělit 1,6 miliardy korun. Celkově má do roku 2022 na boj se suchem stát připraveno 28 miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kromě budování závlah by měly pomoci k zadržení vody v krajině peníze na stavbu a obnovu rybníků. Stát v tomto dotačním programu chce přerozdělit 1,25 miliardy korun.
Praha - Přímo na lavici obžalovaných se v pondělí ocitlo u Městského soudu v Praze teprve několikaměsíční miminko. Do jednací síně číslo 232 je přinesla jeho matka, vypovídající jako svědkyně v trestní kauze svého o generaci staršího manžela. „Jinak to nešlo," vysvětlovala Zdeňka V. předsedovi senátu Stanislavu Králíkovi, že nikoho na hlídání prostě nesehnala.
Praha, Karviná – Stát v pondělí prostřednictvím ministerstva financí (MF) uzavřel s těžební společností OKD smlouvu na úvěr 700 milionů korun. Půjčka je podmíněna reorganizací zadlužené firmy, o které věřitelé OKD rozhodli minulý týden. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí.
Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má pro obce s rozšířenou působností připraveno 95 milionů korun z evropských fondů na zpracování nebo změny územních plánů. MMR to v pondělí uvedlo v tiskové zprávě. O peníze lze žádat od 26. srpna 2016 do 31. října 2022. Minimální ani maximální výše výdajů na jeden projekt nejsou stanoveny.
Praha - Systém odměňování členů vedení společností na základě ekonomických výsledků využívá stále více firem. Zatímco v roce 2013 to bylo 52 procent, loni 71 procent společností. Vyplývá to ze zprávy o stavu správy a řízení společností v ČR v roce 2015, kterou vypracovaly centrum Deloitte Corporate Governance a Czech Institute of Directors.
Praha – Ministerstvo spravedlnosti začalo v přízemí svého sídla v Praze připravovat prostory pro monitorovací centrum, které bude zabezpečovat neustálý dohled nad vězni s hlídacím elektronickým zařízením – takzvanými „náramky". Dodavatel „náramků" zatím není vybrán, v soutěžním tendru pokračuje šest zájemců. Stále platí, že ministerstvo chce smlouvu s vítězem uzavřít do konce letošního roku, dnes to sdělil Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.
Praha - Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem. Index PX v pondělí odepsal 0,3 procenta na 861,30 bodu. Nedařilo se emisím Komerční banky či kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Praha - Vedení Prahy ustoupilo od plánu na zabezpečení magistrátních budov, podle kterého měly na úřadech i v historické budově na Mariánském náměstí přibýt bezpečností rámy a turnikety. Na dotaz novinářů to v pondělí řekl radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Záměr za miliony korun se podle některých informací nesetkal se souhlasem koalice. Proti se postavili i opoziční zastupitelé.
Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes uvedl do funkce nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku, sdělil Úřad vlády ČR. Dlouholetý pracovník kontrarozvědky Koudelka nahradil dosavadního šéfa BIS Jiřího Langa, který na začátku června po 13 letech ve funkci požádal o odvolání. Výměnu na pozici šéfa kontrarozvědky schválila vláda na konci července.
Lipno nad Vltavou - Pradávnou olympijskou disciplínu připomněli a předvedli borci na Lipně. Olympijský šplh na laně. Drtivou většinou to byli sokolové.
Plumlov /REPORTÁŽ/ - Turistická informační centra lidé vyhledávají čím dál tím častěji. Dozví se tam obvykle, co je kde v místě i blízkém okolí zajímavého, kde se koná dobrá kulturní akce, kam zajít do restaurace, kde se ubytovat, jak pokračovat dál na kole. Koupí tady pohledy a drobnosti svým blízkým, orazítkují si své turistické deníčky, nebo využijí volný internet. Občas pochválí, občas něco pohaní. Pracovník centra by měl být podle mě vlídný za každých okolností. Přece jen jde o službu lidem a vybral si ji sám. A já jsem si jeho práci vyzkoušela na vlastní kůži.
Praha /VIDEO/ - Oni mě zabijí! Takovýmito výkřiky na adresu strážníků budil v pondělí po půlnoci rozruch muž, k němuž svědek poslal strážníků z Prahy 1 do dolní části Václavského náměstí. Uvedl, že jde o agresora napadajícího kolemjdoucí. Muže odpovídajícího podrobnému popisu hlídka skutečně našla – a připojili se i kolegové z útvaru psovodů, kteří právě kontrolovali centrum metropole.
Praha - Hledáme svědky, jejichž postřehy by mohly pomoci objasnit okolnosti tragické nehody na dálnici D1, k níž ve směru jízdy na Brno došlo v sobotu 6. srpna odpoledne mezi 19. a 20. kilometrem. S touto výzvou se v pondělí obrátil na veřejnost Zdeněk Chalupa z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Jih. Připomněl tím náraz černého vozu Volkswagen Passat Combi do chodce, který se pohyboval v místech, kde pěší účastníci silničního provozu nemají co pohledávat – na dálničním tělese.
Praha - Americká společnost Johnson & Johnson plánuje v Praze rozšířit škálu služeb, které poskytuje její mezinárodní centrum JNJ Global Business Services, a v dalších letech přijme přes 300 zaměstnanců. Centrum se také přesune do nových prostor, ve kterých by mělo by pracovat zhruba 750 lidí. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla agentura CzechInvest.
Praha - Čeští sociální demokraté chtějí při debatě o reformě Evropské unie prosazovat mimo jiné společnou bezpečnostní politiku včetně možnosti vybudovat evropskou armádu, transparentnější rozhodování evropských institucí či rychlejší sbližování životní úrovně v jednotlivých členských zemích. Vyplývá to z programového dokumentu, který schválilo grémium strany, dnes o tom informoval mluvčí ČSSD Michal Kačírek.
Praha - Holešovické ulice budou po několik zářijových dní patřit festivalu fotografie Fotosféra. Všem zájemcům nabídne čtyři streetové workshopy, dvě fotografické výstavy, fotopiknik a především hlavní festivalový den, který se uskuteční 17. září v mnoha vnitřních i venkovních lokacích pražských Holešovic. O festivalu, který chce být hlavně zážitkovým a spojovat amatérské příznivce fotografie s profesionály, v pondělí informovala za pořadatele Irena Vaňková.