Poslední rozloučení nejen v jičínské smuteční síni
V pátek 9. září se v jičínské smuteční síni v 10 hodin rozloučíme s Jaroslavem Baťkem (1943) ze Žeretic – Jičína…
V pátek 9. září se v jičínské smuteční síni v 10 hodin rozloučíme s Jaroslavem Baťkem (1943) ze Žeretic – Jičína…
Olomouc – Byla to mimořádná událost nejen pro věřící, ale pro celou Olomouc, když v květnu 1990 přijela světoznámá indická řeholnice a držitelka Nobelovy ceny míru Matka Tereza. Olomouc byla jedním z míst, kde zvažovala umístění zázemí pro Misionářky lásky v České republice.
Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ - Před bývalým hotelem Praha, který stojí na Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku, v pondělí ležel smuteční věnec. Položila ho tam skupina lidí, kteří dlouhé měsíce bojovali za to, aby prvorepubliková budova v centru města zůstala. To se jim ale prosadit nepodařilo.
Praha - Půl století od uvedení první řady seriálu Star Trek si připomínají také tuzemští fanoušci, kteří si říkají trekkies. Komunita fanoušků sci-fi příběhů kapitána Jamese Kirka a jeho posádky z vesmírné lodi USS Enterprise chystá setkání, projekce i návštěvu koncertu. K vrcholům oslav bude patřit tematický ples v pražských Dolních Počernicích. Vyplývá to z informací Kontinuum Star Trek Fan Klubu, který působí na české Star Trek scéně od listopadu 1995.
Praha – Auto si opravdu po nehodě přivolalo pomoc „samo", ale za pomoci jiné technologie, než naznačovaly prvotní informace. Tak lze shrnout úterní zprávu pražských hasičů k pondělní drobné nehodě v libeňské křižovatce ulic Františka Kadlece, Prosecká a Pod Labuťkou, kde se střetly Ford Focus a Škoda Fabia; naštěstí se nikomu nic nestalo. Hasiči v úterý korigovali informaci z pondělka, že šlo o historický mezník v podobě prvního přijetí automatizovaného volání systému e-call, jímž výrobci vybavují některé dražší vozy.
Ústí nad Labem, Praha - Ústecký aktivista a student práv Lukáš Blažej zažil policejní zásah jako vystřižený z akčního filmu.
Praha - Slova vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že bývalý romský tábor v Letech na Písecku nebyl koncentrační, nahrál jeho politickým soupeřům, řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Je podstatné, že zazněla omluva, míní. Za výrok, který zaznamenal fotoreportér serveru Aktuálně.cz, se na Babiše snesla kritika a výzvy k rezignaci. Vicepremiér dnes v Letech uctil památku romských obětí.
Praha - Hlavní město příští rok zaplatí městským částem z městského rozpočtu 4,16 miliardy korun, o 2,1 procenta více než letos. Navýšení v úterý schválili pražští radní. Radnice jednotlivých čtvrtí si ale dlouhodobě stěžují, že na státní správu doplácejí více než 400 milionů ročně. Letos Praha rozdělovala městským částem 4,08 miliardy korun.
Praha - Předsednictvo Odborového svazu dopravy podpořilo kompromisní návrh ministerstva práce na zvýšení mezd šoférů. Ten předpokládá přeřazení řidičů linkových autobusů ze třetí do páté platové skupiny. Ve čtvrtek mají o návrhu odbory jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Odbory očekávají, že se premiér stane garantem návrhu, uvedl dnes předseda svazu Luboš Pomajbík.
Praha - Čeští futsalisté se od nadcházející sezony budou muset natrvalo obejít bez dvou dlouholetých opor. Kariéru v národním týmu se rozhodli ukončit bratři Michal a Roman Marešové, kteří reprezentovali od přelomu století.
Východní Čechy, Ústí nad Orlicí /OD SOUSEDŮ/ - Zaplněné tribuny, kolem mantinelů u dráhy další obsazená místa. Diváci si nenechali ujít představení nejlepších atletických týmů v republice.
Narození dvojčat je u jelena lyrorohého opravdu výjimečnou událostí. V Zoo Praha, která jako jediná chová tento vzácný živočišný druh na území Česka a Slovenska a to již od roku 1985, se dvojčata narodila pouze jednou – v roce 1998. Otcem letošních dvojčat, narozených v neděli 4. 9., se stal samec dovezený v loňském roce ze zoo v portugalském Lisabonu. Matkou je zkušená samice, která se před třinácti lety narodila v pražské zoo a zde (včetně dvojčat) porodila již devět mláďat. V úterý o tom informovala Hana Matoušů z tiskového oddělení Zoo Praha.
Praha - Všechny účty, které vedou tuzemské banky a záložny svým klientům, budou evidovány v centrálním registru. Předlohu, která má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.
Praha - Den co den se dopravní situace kolem Vítězného náměstí zhoršuje. Kvůli nedalekému ústí tunelu Blanka se tu tvoří dlouhé kolony, blokující i autobusy MHD.
Liberec - Pět tenistek jí zůstalo na raketě při turnaji v Praze. Liberecká Petra Krejsová ve finále zdolala Miriam Kolodziejovou 7:5, 7:6(4) a může po dvou letech slavit celkové vítězství na turnaji.
Praha - Ministerstvo financí nepředložilo podle opozice kontrolní komisi Poslanecké sněmovny pravidelnou zprávu o odposleších použitých celníky. Podle TOP 09 tak vicepremiér a šéf ministerstva Andrej Babiš (ANO) porušuje zákon. Babiš kritiku odmítl, úřad podle něj postupuje stejně jako v době, kdy ministerstvo financí řídil Miroslav Kalousek (TOP 09). Poslanec TOP 09 Daniel Korte Babišovo vyjádření označil za lež, zákon podle něj začal platit až na konci Kalouskova působení v čele financí.
Příbram – Ve zhruba třicetibodovém programu diskutovali zastupitelé také o vodohospodářském majetku i prodeji pozemků.
Praha - Dvěma aktérům vraždy v úterý odvolací senát Vrchního soudu v Praze tresty původně vyměřené středočeským krajským soudem změnil; další dva muže, kteří byli rovněž přítomni na místě činu, pak senát Martina Zelenky posílá zpět ke krajskému soudu. Tak byl zčásti pravomocně uzavřen případ mordu, jehož obětí se loni v srpnu stal rakovnický bezdomovec. Toho pachatelé umlátili a ubodali.
Praha /ROZHOVOR/ - O vltavínech se mu prý i zdálo. Tak vzpomíná spisovatel Jiří Hajíček na období, kdy psal román Zloději zelených koní o černých hledačích vzácných kamenů. Tento týden vstoupí do kin stejnojmenná adaptace s Markem Adamczykem a Pavlem Liškou.
Praha - Dražba Domu U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí v Praze, který byl zabaven exekutorem, byla v úterý zrušena. Oprávněný podal návrh na zastavení exekuce, takže se bude rozhodovat o podaném návrhu, řekla soudní exekutorka Iva Vychopňová. Oprávněný je účastníkem exekučního řízení, v jehož prospěch je řízení vedeno. Podle dražební vyhlášky je oprávněným v tomto případě Petr Švikovský.
Praha - Čeští filmaři mají napilno. Potvrzuje to i Zdeněk Jiráský, režisér oceněného dramatu Poupata. Připravuje nový film Krajina ve stínu podle scénáře Ivana Arsenjeva a pro Českou televizi a Arte snímek o defenestraci v roce 1618 a o začátku třicetileté války. A mezi tím velmi rád bloumá Prahou… Hlavně jejími starými zašlými místy.
Praha - Kancelář prezidenta republiky zveřejní omluvu kvůli výroku prezidenta Miloše Zemana o spisovateli a novináři Ferdinandu Peroutkovi, až obdrží písemné odůvodnění rozsudku, řekl kancléř Vratislav Mynář. O případném podání dovolání podle něj Hrad zatím nerozhodl. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dnešní tiskové konferenci uvedl, že prezident rozhodnutí soudu vítá.
Nouzov - Fatální následky má víkendová nehoda, která se stala na jičínském tahu u Nouzova na Nymbursku. Pro vážně zraněného policistu musel přiletět vrtulník. Podle posledních informací je pětačtyřicetiletý policista stále v umělém spánku a ve střešovické nemocnici bojuje o život.
Olomouc – Putovní výstavu s názvem Držme spolu nabídne v úterý 6. září Vlastivědné muzeum v Olomouci. Kolekci třinácti fotografií pořizoval Jindřich Štreit od loňského února do října ve spolupráci s Asociací rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními ČR.
Bratislava - Čínské aerolinky Hainan Airlines by se spolu s dalším nejmenovaným fondem mohly stát strategickým partnerem bratislavského Štefánikova letiště. V rozhovoru pro slovenský list Sme to uvedl generální ředitel letiště Ivan Trhlík.
Žižkovo Pole - Michaela Bradáčová patří mezi úzké kvarteto českých dívek, které se probojovaly do osmičlenného finále soutěže o nejkrásnější hasičku.
Kolín - Letošní atletické mistrovství České republiky družstev mužů a žen se uskutečnilo v Ústí nad Orlicí. Z extraligových bojů do něj v obou kategoriích postoupila sedmička nejlepších týmů, kterou doplnili tři vítězové skupin prvoligových.
Praha - V hlavním městě se od čtvrtka představí kolekce českých pamětních medailí v celkové hodnotě přesahující dvě miliardy korun. Jsou mezi nimi medaile vyrobené ze zlata, stříbra, diamantů, perel, safírů, rubínů, smaragdů, spinelů nebo rubelitů. Jedná se o nejdražší kolekci svého druhu na světě, akci proto budou provázet přísná bezpečnostní opatření, řekla za organizátory Anna Ješátková. Díla se budou prodávat v rok trvající internetové aukci.
/VIDEO/ Kapela Donaha má za sebou vysněný koncert. Čtyři muzikanti z Bruntálu a Nové Pláně si v úterý 23. srpna zahráli v Praze jako předskokané slavné kanadské kapely Sum 41.
Praha - Handicapovaný cyklista Jiří Ježek se na start paralympijských her v Riu de Janeiro postaví jako historicky nejúspěšnější sportovec ve svém odvětví, tentokrát však už nebude mít medailové ambice. Šestinásobný vítěz, který má ve sbírce i šest titulů světového šampiona, měl totiž před dvěma lety vážné zranění, které jej poznamenalo natolik, že už není schopen bojovat o nejvyšší mety. Chuť závodit ale neztratil.
Praha - Nosticovo divadlo bylo 6. září 1791 svědkem světové premiéry opery La clemenza di Tito, kterou u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem složil Wolfgang Amadeus Mozart. Dramatický příběh z dob římské říše, v minulosti u nás uváděný pod názvem Titus, kdysi býval jednou z nejhranějších Mozartových oper, v současnosti však bývá uváděn už jen zřídka. Letos v říjnu bude mít premiéru nová inscenace v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.
Telč – Výstavy, koncerty, přednášky, divadla, ale i cyklojízda. To všechno obsáhnou Dny evropského kulturního dědictví v Telči.
Praha - Spolek Záhony pro školky seznamuje předškoláky se zahradničením. Zrovna zahajuje druhou sezónu a v Praze se stává populární.Moniku Michálkovou zaujalo smýšlení světové enviromentální organizace Slow Food, když žila nějaký čas v Itálii. Na Apeninském poloostrově je životní styl stavějící se na odpor fast foodům velmi oblíbený.
Praha /FOTOGALERIE/ - Milovníci zeměpisných zajímavostí, zbystřete. Kdo nenavštívil Třeboradice, nestanul na nejsevernějším místě Prahy. Ale členové tamního SK polohu neřeší. Mají jiný úkol. Postup do divize.K tomu se náležitě vybavili. Po pažitu běhají borci s prvoligovou minulostí. Pavel Grzán válel v dresu Českých Budějovic, Petr Janda ve střížkovských Bohemians a Pavel Besta například v Baníku Ostrava. Ani na Spartě ho nemusíte dlouze představovat. V roce 2004 se na Letné prošel po klubové šále a s rudými ultras poté vedl válku.
Černošice - Před nedávnem se Černošičtí semkli při sbírce na sportovní halu. Stejně tak je spojila i smrt zdejší obyvatelky a olympioničky Věry Čáslavské. Vedení města se proto rozhodlo, že po gymnastce halu pojmenuje.
Praha - Úvodním z 52 kol začne ve středu čtrnáctce účastníků první hokejová WSM liga. V dostizích o účast v baráži se stejně jako před rokem očekává nejvíce od kvarteta České Budějovice, Jihlava, Kladno, Slavia. Hned na úvod druhé nejvyšší tuzemské soutěže se poměří dva favorité spolu, když Slavia přivítá v domácím prostředí Jihočechy.
Praha /FOTOGALERIE/ - Dvě nehody v úterý zkomplikovaly dopravu na Pražském okruhu ve směru k dálnici D5. Na Radotínském mostě se srazilo osobní auto s nákladním, policisté proto načas zcela uzavřeli Cholupický tunel. Zřejmě i v souvislosti s kolonami, které před tunelem vznikly, o něco později havarovala dvě nákladní a jedno osobní auto u Jesenice. Při nehodách byli zraněni dva řidiči, které pražská záchranná služba odvezla do nemocnic. Informovali o tom policejní mluvčí Tomáš Hulan a mluvčí záchranné služby Dominik Horn a Petra Effenbergerová.
Praha - Růžovým šampaňským v pondělí pokřtily patronky Kristýna Liška Boková a Zuzana Kolková, alias Divoké matky, nově otevřenou prodejnu Hračkotéka v Růžové ulici 7. Ta doplnila již zavedenou Hračkotéku ve Štěpánské.
Praha /FOTOGALERIE/ - Během Prague Fashion Weeku, který odstartoval minulý týden a potrvá do středy, se představili i studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Před třetí hodinou odpoledne se u nákupníího centra Kotva začaly tvořit fronty netradičně až extravagantně oblečených lidí. Ti se přišli pokochat novými nápady ze světa módy. Nápaditá provedení oděvů od mladých designerů mohli návštěvníci sledovat v garážových prostorech centra.
Praha - Bilance zahraničního obchodu skončila v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun, o rok dříve byla v přebytku 4,4 miliardy korun. Naposledy byla v deficitu loni v prosinci. Na červencovém výsledku se nepříznivě podepsaly celozávodní dovolené hlavně v automobilovém průmyslu a meziročně nižší počet pracovních dnů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Praha - Průmyslová výroba v červenci meziročně klesla o 14,1 procenta, zatímco v červnu vzrostla o čtyři procenta a v květnu o více než devět procent. Červencový výsledek je nejhorší za posledních sedm let. Výsledky ale byly podle Českého statistického úřadu významně ovlivněny tím, že letošní červenec měl ve srovnání s loňským o tři pracovní dny méně. Navíc řada významných průmyslových podniků měla celozávodní dovolenou právě v červenci, zatímco loni v srpnu.
Praha - Tři čtvrtě hodiny zabralo pražským hasičům vyprošťování „ztroskotaného" osobního auta, které u přístaviště na Dvořákově nábřeží spadlo do Vltavy. K bílému volvu, jež na úrovni Nemocnice Na Františku skončilo na boku ve vodě, byli přivoláni v pondělí večer; čtyři minuty před 20. hodinou. Naštěstí se v autě, které havarovalo u sjezdu z náplavky do Vltavy, již nikdo nenacházel – řidič vylezl nezraněný. Nebylo také vidět, že by z vozu unikaly ropné látky nebo jiné provozní kapaliny.
Neratovice – Lidé, které zajímá chemie, se mohou přijít podívat do Spolany, která v pátek 23. září pořádá den otevřených dveří.
Praha - České stavebnictví v červenci klesalo nejrychleji od března 2013. Zrychlilo meziroční pokles na 16,3 procenta z červnových revidovaných 12,4 procenta. Přibylo ale stavebních povolení a dokončených bytů, zahájených bytů bylo naopak proti loňskému červenci méně. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
Praha - Po jedenácti letech se v Praze uskuteční mistrovství Evropy ve squashi. Šampionát se hraje ve skleněném kurtu v Hotelu Step a v malešickém centru Hector a má francouzské favority. Na desátý kontinentální titul bude útočit úřadující mistr světa Grégory Gaultier a na pátý v řadě Camille Sermeová.
Praha - Posledním panovníkem, kterým byl korunován na Pražském hradě českým králem, se 7. září 1836 stal rakouský císař Ferdinand I. Pozdější život tohoto potomka habsburského roku, který se o rok dříve po smrti svého otce Františka I. ujal vlády v říši, byl přitom s Prahou spojen velmi silným poutem. V revolučním roce 1848 se totiž Ferdinand po nátlaku vzdal vlády ve prospěch svého synovce Františka Josefa a dožil v ústraní právě na Pražském hradě.
Praha - Předsednictvo Ekumenické rady církví vyzvalo vládu, aby urychleně poskytla azyl čínským křesťanům, kteří pobývají v České republice. Sedm desítek Číňanů tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře. Česko by mělo pomoci lidem, kteří se nacházejí ve velmi nejisté situaci a jsou pronásledování z náboženských důvodů. Křesťanské církve to uvedly v prohlášení, které zaslaly ČTK.
Praha /ROZHOVOR/ - Na kontě má přes 200 fotek se slavnými českými hudebníky. Ondra Bělohlávek koncerty a festivaly doslova žije. První koncert viděl ze sedačky svého vozíku už v sedmi letech. Dnes objíždí desítky koncertů ročně. Ze záliby vyfotit se s kapelou se stala vášeň, kterou Ondrovi nemohla překazit ani dětská mozková obrna.
Pojizeří - Není radno si na internetu počínat úplně bezhlavě. Občas se může vyplatit, když si lidé před nákupem ověří kvalitu obchodníka, aby nebyli podvedeni.
/POZVÁNKA/ V rámci festivalu Bezručova Opava vystoupí ve městě skupina Stromboli. Koncert se uskuteční ve čtvrtek v 19 hodin v Kulturním domě Na Rybníčku.