Praha /ROZHOVOR/ - Na minulé olympiádě ho všichni sledovali v televizi, nyní bude v televizi sledovat a komentovat ostatní závodníky. Řeč je o stříbrném medailistovi z Londýna Vavřinci Hradilkovi, který tentokrát ve vodním slalomu reprezentovat nebude, ale olympiádu si užije v jiné roli, bude ji komentovat jako jeden z expertů České televize.
Praha - Učitelé a další pracovníci školství mají naději, že se jejich platy zvýší už od září, nikoliv až od ledna příštího roku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po dnešním jednání o rozpočtu uvedl, že na to bude hledat peníze. Vláda by o tom měla jednat ještě do konce prázdnin, doplnila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Odborový předák Josef Středula chce, aby se na podzim zvyšovaly výdělky i ostatním zaměstnancům veřejného sektoru.
Praha - Fotbalisty Slavie den před vstupem do 2. předkola Evropské ligy posílil útočník Gino van Kessel z Trenčína, který byl nejlepším střelcem minulé sezony slovenské ligy. Třiadvacetiletý rodák z nizozemského Alkmaaru a současný reprezentant Curacaa podepsal s Pražany smlouvu do 30. června 2019.
Praha - Radnice městské části Praha 8 plánuje kompletní rekonstrukci náměstí u stanice metra C Ládví. První etapa prací by mohla začít v příštím roce. Ve středu to řekl starosta Roman Petrus (ČSSD). Na náměstí bude položena nová dlažba, přibudou lavičky a koše a rovněž zeleň. Podle plánu by mělo vzniknout i tržiště. Celkové náklady vyjdou podle odhadu radnice na asi 30 milionů Kč a práce budou dokončeny v roce 2018.
Pecka – Městečko s pověstí oblíbeného letoviska opět ožilo přílivem letních hostů do místního vyhlášeného kempu a houfů návštěvníků, kteří si chtějí prohlédnout dominantu kraje, hrad Pecku.
Tokio - Japonský císař Akihito oznámil, že je připraven v příštích letech abdikovat. O rozhodnutí dvaaosmdesátiletého monarchy, které je v moderních dějinách Japonska bezprecedentní, informovala dnes státní televize NHK.
Praha - Nejlepší český freestylový motokrosař současnosti Libor Podmol se v závěru týdne pokusí prosadit v premiérovém ročníku Nitro World Games. Akci pořádá v Salt Lake City legenda freestylových sportů Travis Pastrana a jeho cílem je stát se konkurencí letních X-Games, olympiády extrémních sportů.
Praha - Pražská burza dnes mírně ztrácí, index PX do 11:00 odepsal 0,18 % na 825,80 bodu. Na své letošní minimum spadly akcie operátora O2, ztrácí také rakouské finanční tituly. Mírný růst zaznamenaly dopoledne české banky i elektrárenská společnost ČEZ.
Praha - Dnešní sněmovní rozpravu nad návrhem rozšířit vratku spotřební daně, takzvanou zelenou naftu, i pro zemědělce v živočišné výrobě, oživila i debata nad tím, že krávy vypouštějí plyny, a přispívají tím k tvorbě skleníkových plynů. Tento fakt potvrdil i ministr životního prostředí Richard Brabec, který ale upozornil na to, že stejně se chovají i divoká zvířata v Africe.
Praha - Veřejnoprávní Český rozhlas (ČRo) plánuje během léta několik personálních změn. Nové vedení budou mít stanice Dvojka, Vltava a Radio Praha. Ve středu to uvedl mluvčí ČRo Jiří Hošna.
Jičínsko – Ten, kdo nebyl navštívit manželku generála Stanislava Krause, československého hrdiny od Tobruku a Dunkerque, by možná očekával, že vdova po tak významném bojovníkovi za naši svobodu bydlí nejspíše v nějaké pěkné vile.
Praha /FOTOGALERIE/ – Reprezentativní prostory Majakovského sálu v Národním domě na pražském Náměstí Míru hostily v úterý odpoledne losovací aktiv Středočeského fotbalového svazu.
Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) má od začátku července dva nové místopředsedy a nového vedoucího komunikace. Místopředsedou pro regulaci se stal Vladimír Outrata. Obnovitelné zdroje, evropské záležitosti a strategii pak bude mít na starosti místopředseda Jan Pokorný. Komunikaci úřadu povede Michal Kebort. ERÚ o tom informoval ve středu.
Praha - Sněmovna schválila vznik nového Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích nebo chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře. Úřad by měl vzniknout půl roku po vyhlášení zákona. Zákon ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.
Hodonín – Nabídku postupu s díky odmítly, přesto si fotbalistky Hodonína nakonec druhou nejvyšší soutěž zahrají. Svazoví činovníci totiž kvůli nezájmu klubů zrušili Moravskoslezskou ligu žen a vedení Nesytu den před losovacím aktivem poslalo do Prahy přihlášku do celostátní soutěže.
Praha /FOTOGALERIE/ - Ze střechy historické budovy Národního muzea v Praze začali ve středu krátce před polednem dělníci sundávat další čtyři sochy, které se budou restaurovat. Skulptury pocházejí z balustrády levé boční fasády a představují základní přírodní živly. Jako první se pomocí jeřábu dostala na zem socha zvaná Vzduch, za ní budou v následujících zhruba třech hodinách následovat Oheň, Voda a Zem. Na své původní místo by se měly vrátit až v roce 2018 po ukončení oprav celé muzejní budovy.
Praha - Procházka po Karlově mostě, trénink na normálním trávníku místo umělého a zpívání Karla Gotta. Bohatý první kompletní společný den na kempu před mistrovstvím Evropy do 21 let, které od pátku do neděle hostí pražský areál Slavoje Vyšehrad, zažili hráči domácí reprezentace.
Praha - Internetová společnost Seznam.cz má od 1. července namísto tříčlenného pětičlenné představenstvo. Nově v něm působí zástupce generálního ředitele Michal Feix a produktový ředitel Petr Král. Ve středu o tom informovala mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.
Praha - Procházka po Karlově mostě, trénink na normálním trávníku místo umělého a zpívání Karla Gotta. Bohatý první kompletní společný den na kempu před mistrovstvím Evropy do 21 let, které od pátku do neděle hostí pražský areál Slavoje Vyšehrad, zažili hráči domácí reprezentace.
Jižní Čechy - Koupejte se, rozprostřete deky a sluňte se, nechte děti plácat na břehu bábovičky, projeďte se na kole, vydejte se hledat kešky, takový vzkaz mají jihočeští vědci pro všechny, kdo si k rekreaci oblíbili pískovny. Právě koupání a další přiměřené aktivity lidí podle jejich zjištění prospívají desítkám ohrožených druhů živočichů a rostlin.
Praha - Finanční úřad v Pelhřimově dostal podnět, aby přezkoumal, zda při převodu farmy Čapí hnízdo z Agrofertu ministra financí Andreje Babiše (ANO) na jeho děti nebyl porušen zákon proti praní špinavých peněz. Dnes o tom informoval server Neovlivní.cz. Podle něj by měl úřad dohledat doklady o tom, kdo, za kolik a jak před lety za akcie farmy platil. Vedení pelhřimovského finančního úřadu se k případu odmítlo vyjádřit.
Praha - V Česku zahajuje provoz bezplatná on-line databáze nalezených věcí. Služeb portálu eztraty.cz nyní využívá 30 subjektů a institucí, mezi nimi například Fakultní nemocnice Motol, liberecký a jablonecký dopravní podnik, mladoboleslavská městská policie, město Ústí nad Labem či Dolní Břežany. Služba dosud běžela krátce v testovacím provozu.
Praha - Moderní pětibojař Jan Kuf si jako první ze 105 českých olympioniků převzal kolekci oblečení pro srpnové hry v Riu de Janeiro. Spolu se šéfem české mise a dvojnásobným olympijským vítězem Martinem Doktorem si ve středu ve fanzóně pražského nákupního centra Quadrio také pár kousků vyzkoušeli.
Most - Most bude na blížícím se Euru do 21 let v malé kopané hodně vidět. Nejen, že v kádru jsou skvělí mostečtí plejeři, ale severočeská stopa je i v zázemí. Lukáš Ondroušek totiž bude na šampionátu působit jako zdravotník české reprezentace. Jak se k této zajímavé práci dostal? Odpovídá v rozhovoru.
Praha - Ve Svatovítské ulici u Vítězného náměstí v Praze 6 od července řídí dopravu světelný semafor. Podle radnice, která o jeho instalaci dlouho žádala, zlepší plynulost dopravy. Zastupitelé z opoziční Strany zelených i sdružení Automat ale nesouhlasí. Podle nich semafor pouze omezí chodce. Dlouhodobá koncepce dopravy po otevření tunelu Blanka, který nedaleko Vítězného náměstí ústí, stále chybí.
Praha - Svah pod bývalým Stalinovým pomníkem v Praze by se mohl proměnit ve výstavní síň věnovanou české historii. Navrhují to autoři projektu s názvem Národní kronika na Letné, kteří tu počítají i s trvalým umístěním Muchovy Slovanské epopeje. V rozhovoru to řekl jeden z autorů projektu Nikolaj V. Palatajkov. K projektu jsou ale skeptické jak Praha 1, tak Praha 7. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dřív zmínila možnost postavit na Letné galerii.
Praha - Obyvatelé Prahy 6 mohou v anketě hlasovat, do jakého projektu by měla radnice investovat. Vyjadřují se k opravám historických míst, obnově zeleně nebo k vybudování informačního systému. Na výběr je dohromady jedenáct možností. Radnice má na akci vyčleněný milion korun. Na webu o tom informuje starosta Ondřej Kolář (TOP 09).
Benešov /FOTOGALERIE/ – Návrh nového vlakového jízdního řádu, který začne platit v neděli 11. prosince, předpokládá k současné příměstské taktové dopravě přidat na železniční trati z Benešova do Prahy další spěšné vlaky, které by stavěly v Čerčanech, Senohrabech, Mnichovicích a v Hostivaři.
Praha - Člen kapely Tři sestry a milovník dobrého piva Inženýr Magor alias Tomáš Doležal představuje svých pět nejoblíbenějších míst v Praze. Není s podivem, že mezi ty nejlepší zařadil tři pražské hospody. Sám říká, že Prahu miluje celou a má rád každou hospodu nebo bar s příjemným prostředím, obsluhou a dobrým pivem nebo šampaňským.
Praha – Fotbalová akademie Petra Voříška Děčín, kategorie U 10, si za účasti obrovského vedra přivezla z pražského Tempo Cupu 2016 parádní bronzové medaile.
Praha - U policie v letošním roce slouží zhruba 40.000 lidí, což je o čtvrtinu víc než před 25 lety, kdy tuzemský policejní sbor vznikl. Vyplývá to z údajů, které poskytlo policejní prezidium. V příštích čtyřech letech by se měl počet policistů zvýšit o dalších 4000, policie tím chce reagovat na nárůst extremismu, terorismu nebo kybernetické kriminality.
Peking - Čínský entomolog, který pracuje na České zemědělské univerzitě v Praze, byl natolik nadšený, že objevil nový druh brouka z rodu Rhyzodiastes, že mu dal druhové jméno podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga: Xii (Siův). Chtěl mu tak poděkovat za to, že "pod jeho vedením je naše vlast neustále silnější a silnější", napsal list The Times. Čínského státníka to ale údajně nepotěšilo.
Říčany (u Prahy) - Radnice na konci června spustila nové hlasování v rámci projektu Řídím Říčany. Obyvatelé města tak mohou rozhodovat o tom, kde a jak si zasportují. Město se prý snaží podporovat aktivní životní styl a sportování pod širým nebem. Proto nechalo zpracovat koncepci místní sportovní vybavenosti.
Praha - Vstup Česka do eurozóny je výsostně politické rozhodnutí. Česká národní banka je v tomto ohledu jen poradní agenturou vlády, řekl novinářům guvernér ČNB Jiří Rusnok, který je ve funkci od července. "Nevidíme potřebu stanovovat nějaké datum vstupu," dodal.
Praha – Malý a velký. Dva hráči z Blanenska, kteří nechyběli ani u jedné akce reprezentace do 21 let v malém fotbalu. Subtilní záložník Pavel Blaha a urostlý útočník Adam Širůček se objevili také na kempu českých lvíčat před mistrovstvím Evropy, které v pražském areálu Slavoje Vyšehrad vypukne v pátek a vyvrcholí v neděli.
Praha - Prohlídka reprezentačních prostor Hradu, kterou loni 17. listopadu zorganizovala Strana práv občanů (SPO) spolu s kancléřem Vratislavem Mynářem pro lidi z Osvětiman, byla podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v pořádku. Uvedl to dnes server Lidovky.cz. Návštěvníci přitom prošli do jinak nepřístupných prostor sídla hlavy státu bez jakékoliv bezpečnostní kontroly i prokázání totožnosti.
Praha /FOTOGALERIE/ - Nehoda, která se stala v neděli na přehradě Orlík, při níž srážka vodního skútru s loďkou vyústila ve smrt osmnáctileté dívky, vyvolala debatu o bezpečnosti na českých řekách a vodních plochách. V Praze je na velké části Vltavy rychlost plavby regulována.
Praha - Letenským tunelem v nočních hodinách řidiči neprojedou. Během úterní noci a středečního brzkého rána byl proveden první úklid a mytí tunelu. Pravidelná údržba bude pokračovat až do úterý 19. července.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Občané hlavního města po letech opět objevují krásu kinosálů, které zažily největší slávu před desítkami let. Z iniciativy milovníků filmů navíc znovu funguje Kino Pilotů a Dlabačov, k nim by se brzy mělo přidat i Kino 64 U Hradeb.
Praha /ROZHOVOR/ - Srovnat se s postižením dcery nebylo pro Lenku Bártovou snadné. Dnes pomáhá rodinám, kterým se stalo něco podobného a s dcerou Eliškou jsou obě šťastné. Vyzkoušela západní i čínskou medicínu, aby dceři pomohla. Slov, jako jsou mentální retardace, se ze začátku bála. Je to normální. Přijmout, že se člověku narodí dítě s postižením, trvá. Lenka Bártová to zvládla a dnes pomáhá ostatním.
Jižní Čechy´, Jindřichohradecko – Koupejte se, rozprostřete deky a sluňte se, nechte děti plácat na břehu bábovičky, projeďte se na kole, vydejte se hledat kešky, takový vzkaz mají jihočeští vědci pro všechny, kdo si k rekreaci oblíbili pískovny.
Praha /ROZHOVOR/ – Slalomář Vavřinec Hradilek nebude v Riu obhajovat londýnské stříbro, jede tam v roli komentátora . Na minulé olympiádě ho všichni sledovali v televizi, nyní bude v televizi sledovat a komentovat ostatní závodníky.
Praha - Desátá městská část spouští druhý ročník projektu takzvaného participativního rozpočtu s názvem Moje stopa. Lidé mohou opět navrhovat vlastní projekty, které potom v internetovém hlasování schvalují sami obyvatelé desítky. Ty nejúspěšnější radnice z veřejných peněz zrealizuje.
Praha - S blížícími se olympijskými hrami si rychlostní kanoista Martin Fuksa před spaním často promítá příjezd do Ria de Janeiro či samotný závod. Chystá se na své první hry pod pěti kruhy a ve třiadvaceti letech představuje pro českou výpravu velkou naději na zisk cenného kovu na tratích 1000 a 200 metrů.