V Náměšti na Hané je už každoroční tradicí, že 28. října místní slaví výročí vzniku republiky i pohybem. Zdejší Sokol se pravidelně zapojuje do celorepublikového projektu pod názvem Sokolský běh republiky.
K nehodě, při které se vlak střetl s osobou, došlo v úterý 31. října v úseku mezi Kolínem a Velimí. Na místo vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku LZS. Provoz na trati je zastaven.
Revitalizace kostela Nanebevzetí Panny Marie v Oseku získala jednu z hlavní cen v kategorii Rekonstrukce v soutěži Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu pro rok 2023. Vyhlášení výsledků letošního ročníku proběhlo v pondělí večer 30. října ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze.
/FOTO, VIDEO/ Do Mělníka se vrátilo po letech kino, tedy spíš promítání filmů pod střechou. Nejde totiž o nový kinosál, ale o kinoprojekce, které nově nabízí Masarykův kulturní dům v ulici U Sadu. Až do konce roku jsou každý měsíc na programu tři filmy.
Svoji profesi úplně neopustila a její sametový hlas stále můžeme slýchat v rádiu a také pořád ještě moderuje společenské akce. Ve volných chvílích se pak bývalá hlasatelka Marie Tomsová věnuje především čtení knih. Ovšem jen těch papírových. Jak tvrdí, v tomto ohledu je staromilec. Kromě toho, že před nedávnem vydala svoji knihu s názvem Jiná už nebudu aneb neděle Marie Tomsové, také přijala pozvání pokřtít román Druhý život Mozartův, který odhaluje řadu tajemství o známém hudebníkovi.
Jedna se díky stolnímu tenisu podívala za železnou oponu. Druhá se opakovaně stala mistryní republiky a třetí září v ping-pongovém světě mladých, přestože dříve radši kopala do míče. Další díl unikátního seriálu Deníku Ženy tří generací představuje dámy, kterým takřka přirostla pálka k ruce.
/VIDEO/ Desítky jihočeských policistů se ve středu 25. října zapojily poprvé do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce pod názvem Emise, policisté společně s Centrem služeb pro silniční dopravu a jejich měřící expertní jednotkou na motory prováděli kontroly užitkových a nákladních vozidel nad 3,5 tuny. Kromě emisí muži zákona namátkově prověřovali i technický stav vozidel. Cílili také na kontrolu nákladu či užití alkoholu za volantem. Deník byl u toho.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) informovalo, že v pondělí 30. října v podvečer skončily opravy průtahu Miličína na Benešovsku na silnici I/3 ve směru od Tábora na Prahu. Práce, které zde silničáři začali už 17. srpna, spočívaly nejen v rekonstrukci asfaltového povrchu a systému odvodnění, ale také ve vybudování nových prvků bezpečnosti silničního provozu. Přibyly vybočovací ostrůvky i radar čtecí registrační značky aut.
/VIDEO/ Pro mnohé pro překvapivě poslední vůli se rozhodl rodák z Hodonína. V rozhodování, komu odkáže v testamentu dva své byty, zřejmě sehrálo roli právě jeho jihomoravské rodiště. Jeden byt je sice v Praze a druhý v Jindřichově Hradci, avšak přesto jej poslal do rukou zoologického zahrady ze svého rodného města. Ta svůj vděk plánuje přiblížit důstojnou připomínkou.
Blíží se Dušičky neboli Svátek zesnulých. V těchto dnech vzpomínají lidé na své blízké a mnohdy přitom navštěvují hned několik pohřebišť. Proto si pro vás Deník připravil speciál fotokvízového seriálu, tentokrát zaměřeného na pražské hřbitovy. Poznáte podle detailů na fotografii o jaké místo se jedná?
Téměř každý pivař řekne, že chuť piva musí být „jako křen“. Nositelem hořkosti v tradičním českém alkoholickém nápoji jsou alfa hořké kyseliny obsažené v chmelu. Jak však dokazuje studie českých vědců, právě chmel ohrožují klimatické změny. Ty mají vliv nejen na jeho pěstební objem, ale i na chuť piva. I proto chmelaři stále častěji sázejí na nové odrůdy.
Přesně 193 dní zbývá do startu hokejového mistrovství světa, které po devíti letech v květnu příštího roku uspořádá Praha a Ostrava. Organizátoři pustili do prodeje balíčky vstupenek na jednotlivé dny, jaký je stav příprav? „Věřím, že budeme nachystáni,“ hlásili představitelé města i kraje s tím, že nával bude hlavně na klání Slovenska a Polska. „Fanoušky chceme nalákat i na méně atraktivní zápasy,“ oznámil Petr Bříza, někdejší brankář, nyní člen Centrálního organizačního výboru šampionátu a viceprezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF).
Basketbalisté Plzně mohli být po posledním utkání nadmíru spokojení. Nad Sokolem Pražský si doslova smlsli, když ho porazili hladce 92:53. Po předchozím vítězství proti tak zaznamenali dvoubodový zisk v řadě.
Kolony, zácpy a dlouhé desítky minut v nich. Tak od pondělí vypadá situace kolem křižovatky na křižovatce ulic Gočárova třída a Střelecká v Hradci Králové. Město nechává zčásti opravit povrch křižovatky u vily Aničky a vše má být hotové do začátku příštího týdne.
O měsíc déle než bylo původně v plánu má trvat oprava plynovodu v litoměřické Stránského ulici. Pracuje se tam už od začátku srpna, skončit se mělo původně na konci října. Nyní se termín prodloužil, hotovo má být až na konci listopadu.
/VIDEO, FOTO/ Hlavní město Praha chce vybudovat pod opraveným Negrelliho viaduktem v Karlíně odpočinkovou zónu plnou kaváren, obchodů i kanceláří. V rámci pilotního projektu se v pondělí 30. října nainstalovaly nové zasklené fasády na východní a západní straně oblouku číslo 36 ležícího jižně od křižovatky ulic Sokolovská a Prvního pluku. V interiéru a zázemí daného oblouku vznikne infocentrum Magistrátu hlavního města Prahy.
"Když jsem pracoval na památníku narazil jsem na knížku o československých letcích za první světové války a uvědomil si, že ač má Havlíčkův Brod bohatou leteckou historii, moc se o ní neví. Z Brodu pocházel jeden z prvních a úspěšných vojenských pilotů Leo Nádherný,“ říká sochař Radomír Dvořák, autor pomníku Aviatika. Od soboty 28. října střeží vstup na brodské letiště.
Ačkoli je budova pražské Masaryčky v provozu od září, na jejím zlatém plášti stále probíhaly poslední dokončovací práce. Ty jsou nyní u konce. V pondělí byla stržena ochranná fólie. Ještě před instalací se zlaté prvky zkoušely, zjištovalo se, jaké na ně bude mít vliv počasí nebo se míchala zlatá barva tak, aby neoslňovala okolí.
Chvíli se nedaří, tak vyměníme kouče. Česká sportovní praktika. A takto se rozhodly minulý týden řešit svou neuspokojivou situaci i extraligové Vítkovice.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pražský DOX bude hostit první ročník mezinárodního festivalu filmů ve virtuální realitě s názvem ART*VR. Festival zaměřený na tvorbu ve virtuální realitě na téma empatie v digitálním umění bude zahájen v úterý 31. října a potrvá do neděle 5. listopadu.
Státní zástupce obžaloval pražského policistu z krádeže v obchodě nábytkářského řetězce IKEA. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to dnes oznámila na webu. Policista jednoho z pražských místních oddělení se podle vyšetřovatelů letos v únoru pokusil bez zaplacení odnést 22 kusů zboží za víc než 12.000 korun. Hrozí mu až dvouletý trest odnětí svobody nebo propadnutí věci.
/KOMENTÁŘ DAVIDA HEKELEHO/ Chvíli se nedaří, tak vyměníme kouče. Česká sportovní praktika. A takto se rozhodly minulý týden řešit svou neuspokojivou situaci i extraligové Vítkovice.
Chrášťany nedaleko Týna nad Vltavou v sobotu zaplnili dámy a pánové v zelených kamizolách a kloboucích. Stalo se tak u příležitosti dalšího ročníku Svatohubertské slavnosti, která se konala tradičně v rámci projektu Oranžový rok ve spolupráci s JE Temelín.
/VIDEO, FOTO/ Ačkoli je budova Masaryčky v provozu od září, na zlatém plášti budovy stále probíhaly poslední dokončovací práce. Ty jsou nyní u konce. V pondělí byla stržena ochranná fólie. Ještě před instalací se zlaté prvky zkoušely, zjištovalo se, jaké na ně bude mít vliv počasí nebo se míchala zlatá barva tak, aby neoslňovala okolí.
Vláda zametla s hospodyňkami, zlobí se lidé z úklidových firem. Nejvyšší sazba daně z přidané hodnoty (DPH) má od nového roku platit pro úklid v domácnostech. Odborníci čekají razantní zvýšení cen. Čištění bytových domů patrně prodraží novinky u dohodářů.
První čisté konto i venkovní výhru v sezoně si schovali do veledůležitého utkání. Fotbalisté Kosmonos triumfovali v Letohradu 3:0. V divizi C tak bodově odskočili poslednímu místu, které patří právě východočeskému klubu, a zároveň se udrželi v kontaktu s několika týmy před sebou.
K vyšetření do nemocnice převáželi záchranáři řidičku, která v pondělí před osmou hodinou ráno narazila u Kařezu na 46. kilometru dálnice D5 ve směru na Prahu do svodidel.
Díla malíře Petra Brandla (1668 – 1735) lze spatřit na oltářích chrámů, kostelů a kaplí, v interiérech hradů i zámků či v expozicích galerií a muzeí. Příběh tohoto umělce vzbuzuje zájem odborníků i laické veřejnosti a je opředen určitým mýtem. Proč? Snad z důvodu výjimečného talentu v cizině neškoleného malíře, který přesto maloval srovnatelně s nejlepšími soudobými italskými, nizozemskými či španělskými mistry? Nebo se tak děje na základě reálií jeho života a Brandlovo počínání je nesrozumitelné lidem současnosti? Dává odpovědi na tyto otázky výstava Petr Brandl: Příběh bohéma?
/FOTO, VIDEO/ Co je pro jednoho odpad, pro druhého může být poklad. Podle Jany Červenkové, majitelky ostravského secondhandu JE TO BAZAR, je zajímavé ukázat lidem, že dříve používané věci můžou najít uplatnění jinde a udělat radost dalším lidem.
Nejvyšší soutěž volejbalistů je v plném proudu. Dobrou náladu mohou mít po náročném víkendu fanoušci Odolena Vody. V sobotu Aero před více než šesti stovkami diváků přetlačilo v tie breaku domácí Ústí nad Labem. O den později zvládlo ve své hale po výsledku 3:1 dohrávku úvodního kola s Ostravou. Po třech zápasech jsou tak Středočeši bez porážky.
Martina Qureshi z Prahy má šestiletého syna Ryana s diagnózou dětského autismu a středně těžké mentální retardace. Nemluví, ale slovům rozumí. Počet takových dětí strmě stoupá, umístit je do speciální školy je složité, chození do školky patří do říše snů. „Jde o celorepublikový problém, řeší to rodiče po celém Česku. Když už jsme nějaké zařízení našli, nezapadalo do něj naše dítě diagnózou,“ vypráví maminka.
Jen od roku 2010 se počet lidí s diagnostikovanou poruchou autistického spektra v Česku ztrojnásobil. Stát na to ale není dostatečně připraven. Zoufale chybí školky pro autistické děti, nedostává se i míst ve speciálních školách.
Václav Sedláček byl zastřelen 28. října 1939 při demonstraci proti německé nacistické okupaci v Praze. Historici z Muzea města Ústí nad Labem dlouho pátrali po jeho fotografii. Nyní se jedna objevila a jde o vzácnou památku.
Pozitivní ohlasy ze zahraničí, cenné zpětné vazby, špetka hrdosti, ale také podněty ke zlepšování do příštího roku. To vše aktuálně vnímal Tomáš Kunc. „Podařila se velká věc,“ řekl ve zprávě pro média jednatel Středoevropské rallye, premiérového podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích na českém území.
/FOTOGALERIE/ Náročný týden mají za sebou házenkáři Karviné. Čeští vicemistři ho ale zvládli skvěle! Ve Vídni po sedmičkovém rozstřelu postoupili před týdnem přes Rivers Margareten (36:32) do 3. kola evropského EHF Cupu, ve středu v Praze porazili v osmifinále Českého poháru Duklu (33:32) a na závěr v sobotu doma přehráli Lovce z Lovosic. Zápas 10. kola extraligy vyhráli 31:24.
/FOTO/ Kompletně celá v plamenech byla chata u Slapské přehrady, k jejímuž uhašení dorazili hasiči v noci na neděli. Požár poměrně rychle uhasili, nicméně škody jsou fatální a chatka neobyvatelná. Příčinu požáru zatím vyšetřovatelé zjišťují.
/FOTOGALERIE/ Jako noc a den byl týden starý výkon zlínských házenkářek na palubovce nováčka z Hodonína a nyní v 8. kole interligy doma proti Olomouci. Valašky nakonec přetlačily Hanačky o tři góly i díky střelecky disponované dvacetileté Veroniky Štipčákové, která nasázela 16 branek!
/VIDEO, FOTO/ Ve státní svátek na sebe upoutala pozornost i relativně nová dominanta Prahy, budovy Masaryčky. Ta se díky nedávno zprovozněnému venkovnímu osvětlení na výročí založení Československa zabarvila do národní trikolóry. Originální nasvícení vynikalo především za tmy.
Prezident Petr Pavel včera, 28. října, na Pražském hradě rozdával vyznamenání. Polovinu oceněných medailí Za hrdinství tvoří vojenští letci. Mezi vyznamenanými piloty 311. perutě RAF in memoriam za hrdinství v boji byl i rodák z Moravské Ostravy Oldřich Doležal. Spolu s dalšími bývalými příslušníky RAF v padesátých letech naplánovali a úspěšně uskutečnili synchronizovaný úlet tří civilních letadel na vnitrostátních linkách mířících z Bratislavy, Ostravy a z Brna do Prahy. Znáte jeho příběh?
/FOTO, VIDEO/ Přišla do taneční školy Nart dance school a po roce už získala dvě zlaté medaile na Mistrovství Evropy v Maďarsku. Takový je příběh šestnáctileté Evy Vlčkové z Brtnice, talentované tanečnice a od letošního roku také trenérky.
/FOTOGALERIE/ Tleskal jí celý svět. S o tři roky starším bratrem Pavlem se na ledě jako pár protančili ke čtyřem titulům mistrů světa, dvakrát vyhráli evropský šampionát, doma neměli konkurenci. V sobotu 28. října 2023, při oslavách 105. výročí vzniku samostatné republiky, výkony bývalé skvělé krasobruslařky Evy Graham Romanové ocenil prezident republiky Petr Pavel. Medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti sportu převzala v Praze osobně.
Hned v první třetině hattrick Kamila Bříšky, ve druhé části pak další hattrick, tentokrát z hole Tomáše Šťastného. Dva hráči v sobotu stačili na demolici hronovského Wikova, dohromady zkušené duo pražské Kobry zaznamenalo v utkání 14 (!) kanadských bodů (oba po sedmi).
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ani ve 3. kole volejbalové extraligy nenašli úřadující čeští šampióni přemožitele. Lvi přehráli v sobotu večer v Unyp areně bez větších potíží Ostravu 3:0. MVP zápasu byl vyhlášený blokař domácích Pablo Crer. „Za cenu děkuji, ale tentokrát by si ji zasloužil každý z nás. Nejdůležitější jsou tři body,“ uvedl Crer, který pomohl k další výhře bez ztráty setu devíti body, rozdal čtyři bloky a zapsal si i eso.
/VIDEO, FOTO/ Ve státní svátek na sebe upoutala pozornost i relativně nová dominanta Prahy, budova Masaryčky. Ta se díky nedávno zprovozněnému venkovnímu osvětlení na výročí založení Československa zabarvila do národní trikolóry. Originální nasvícení vynikalo především za tmy.