Praha - Jeden udával od 60. let tón českému komiksu a jeho díla dodnes inspirují kreslíře, druhý ve stejné době začal svou cestu na fotografický Olymp. Výtvarník Kája a fotograf Jan Saudkovi, kteří se narodili právě před 80 lety, bezesporu patří k nejvýraznějším postavám českého výtvarného umění. Zatímco ale Jan stále tvoří, jeho o pár okamžiků starší bratr se již desátým rokem pohybuje mezi životem a smrtí.
Praha - Mobilní operátor T-Mobile zvýšil za leden až březen celkové tržby meziročně o 11 procent na 6,56 miliardy korun. Provozní zisk stoupl o půl procenta na 2,55 miliardy Kč. Počet mobilních zákazníků vzrostl o 1,4 procenta na 5,99 milionu. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Společnost nově do svého hospodaření zahrnuje i výsledky provozovatele pevných sítí GTS, kterého koupila.
Praha – Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) musí do 30 dnů rozhodnout o rozkladu, který před více než rokem podal proti svému odvolání z funkce bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Dnes to stanovil pražský městský soud, který vyhověl Dohnalově žalobě na ochranu proti nečinnosti správního orgánu. Dohnal své odvolání označuje za nezákonné a chce je zvrátit.
Praha - Na hokeji jsou pečení vaření - ne ale proto, aby si užívali um hráčů předvádějících kličky či překvapivé brejky. Ba dokonce neocení ani vstřelené góly. Zápasy mistrovství světa v O2 Areně pražští hasiči nevyhledávají kvůli požitku ze hry. Jsou ve službě; nesledují tedy dění na ledové ploše, ale všude kolem.
Praha – Čeští zdravotníci a hasiči budou v Nepálu, který v poslední době postihlo několik zemětřesení, působit dalších 15 dní. Podle informací ČTK dnes o prodloužení jejich pomoci rozhodla vláda. Asijská země Česko podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové žádala o prodloužení působení týmu o nejméně deset dnů. V noci z pátku na sobotu má do zemětřesením poničené země odletět další letadlo s humanitární pomocí. Záchranářům poveze vybavení a zásoby.
Praha – Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, vykázala v letošním 1. čtvrtletí zisk 26 milionů eur (zhruba 712 milionů korun). Loni byla ve stejném období ve ztrátě 27 milionů eur. Tržby společnosti ale meziročně klesly o 22 procent na 135 milionů eur (asi 3,69 miliardy korun). Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Výsledek čistého zisku ale ovlivňuje jednorázová položka, bez které by společnost v 1. čtvrtletí skončila ve ztrátě.
Kolín – Potřetí během jednoho měsíce se utkali s Meteorem Praha, ani jednou však nedokázali vyhrát. Naposledy prohráli fotbaloví starší žáci Kolína (U15) na půdě soupeře 1:2.
Praha - Nejen na výkon světské spravedlnosti se zaměřuje česká policie. Ve středu se její nejvyšší představitel, policejní prezident Tomáš Tuhý, setká s papežem Františkem. Deník o tom informovala Jana Macalíková z policejního prezidia. Audience se uskuteční v rámci návštěvy Hudby Hradní stráže a Policie ČR ve Vatikánu. „Svatého otce pozdraví Symfoniettou Leoše Janáčka pod vedením dirigenta Václava Blahunka," doplnila Macalíková.
Znojmo – Projít se po městě a přímo v centru si zahrát na piano. Takovou možnost již brzy dostanou obyvatelé Znojma i jeho návštěvníci. „Naším cílem je oživit ulice Znojma. Spojili jsme se proto s organizátorem Ondřejem Kobzou, který nám piano dodá," vysvětlil iniciátor Jakub Krainer.
Velice příjemnou akci, kde se pojí zábava s poznáním a pobytem v zajímavém prostředí je možné prožít ve Velkopopovickém pivovaru. Jedná se o zážitkovou Kozlí výpravu spojenou s prohlídkou pivovaru a poutavým výkladem.
Praha - Tohle není obyčejný šampionát. Češi si užívají mistrovství světa v hokeji a podporují národní tým, kdekoliv a kdykoliv to jde. Vladimír Růžička přiznává, že si toho všichni váží. Český kouč ovšem na druhou stranu přiznává, že někdy může být atmosféra kontraproduktivní.
Chomutov – Neděle, středa, sobota, Louňovice, Admira Praha, Bohemians Praha, to je náročný program posledních dnů fotbalistů FC Chomutov v boji o záchranu ČFL.
Praha – Pokračování stavby dálnice D11 od Hradce Králové k polským hranicím brzdí nevykoupené pozemky, v některých úsecích jich je až deset procent. Stát je chce vyvlastnit, vyplývá z materiálu pro dnešní jednání vlády.
Praha - Jedenáctý ročník celorepublikové soutěže Podlaha Cup v úterý hostily ponky a podlahy Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze. Akci určenou pro žáky středních odborných škol učebního oboru podlahář pořádá každoročně Cech podlahářů České republiky. Cílem soutěže je snaha oživit výuku podlahářského oboru, ověřit teoretické znalosti, řemeslnou dovednost a zručnost žáků a zprostředkovat setkání pedagogů s odborníky z praxe.
Praha – Co je české, to je hezké. Pokud jde o firmy působící na našem území, tohle rčení přestává platit. Daleko přesnější je další známý citát: kapitál nezná hranic.
Příbram /KRIMI/ - Na strakonické silnici u Milína zasahovala rychlá záchranná služba u nehody, kdy se střetla dvě vozidla a uvolněné části aut ještě poškodily projíždějící osobní vozidlo. Viník pondělní nehody utrpěl lehké zranění a jako příčinu havárie uvedl mikrospánek a následné přejetí do protisměru, kde bokem zachytil o náklaďák.
Praha - Domluvený zápas? Tak to rozhodně ne. Francie v bitvě o záchranu prožila pořádné drama, ale nakonec mohla slavit. Udržela se mezi elitou. K jejímu zmrtvýchvstání s Lotyšskem ze stavu 0:2 až k vítězným nájezdům výrazně přispěl i urostlý forvard Sacha Treille, který je fanouškům dobře známý ze svého působení v českých soutěžích v letech 2010 až 2014.
Praha /ROZHOVOR/ - Jedničku s hvězdičkou udělovali svého času tvůrci televizního pořadu Studio Kamarád talentům všeho druhu. Přesně takovou by si zasloužili pořadatelé mistrovství republiky basketbalistů do patnácti let. Organizovali totiž věc u české mládeže nevídanou. Podařilo se jim sestavit podívanou okořeněnou sportovními celebritami kalibru Dominika Haška, Jiřího Zídka, či Ilony Burgrové.
Roudnice n. L. – Skvělého úspěchu dosáhl při krajském finále meziokresní soutěže výběr Okresního svazu Litoměřice ktg. U12, který postupně zdolal Most 2:1, Louny 3:1 i Teplice 3:1 a bez ztráty zvítězil.
Přestanov - Americký výrobce magnetických snímačů a měřicích přístrojů zaměstnaná v průmyslovém parku v Přestanově na Ústecku 250 lidí. Závod otevře příští rok.
Praha - Areál Žluté lázně v Praze bude 16. května hostit první díl populárního seriálu triatlonů Českého poháru Xterra. Tentokráte však úvodní plavání v Podolí nahradí běh, a soutěžit se tedy bude v duatlonu a to rovnou o tituly mistrů a mistryň České republiky. Závod je otevřen všem od předškolních dětí až po důchodce, dospělí si navíc mohou vybrat ze dvou vzdáleností nebo startovat v tříčlenné štafetě.
Praha - Jít s penězi dovnitř a bez peněz ven není pro návštěvníky heren nic neobvyklého. Na automatech označovaných jako „výherní" se totiž pouze nevyhrává - častější jsou případy prohraných peněz. Policisté z pražských Horních Počernic nicméně řeší případ, kdy návštěvníka nepřipravil o peníze „bezruký bandita" - tedy hrací přístroj. Naopak; šlo o člověka s hbitou paží.
Praha /ROZHOVOR/ - Ruka a míč. Co to tak může být? Umělecké dílo? Ano. Ale také nové trofeje pro mistry republiky v házené. Jsou unikátní, netradiční. Jejich autorem je Jakub Flejšar, trenér olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Samkové ze Soči 2014.
Praha – Státní zástupce Petr Jirát považuje vinu bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji, jehož byl hejtmanem, za prokázanou. Rathovy námitky proti zákonnosti odposlechů jsou neoprávněné, řekl dnes Jirát v závěrečné řeči před Krajským soudem v Praze, který případ projednává od srpna 2013. Exposlanci hrozí až 12 let vězení. Od začátku vinu odmítá.
Litvínov - Nakupujících bylo v Litvínově stále méně. Prodejcům se nevyplatilo jezdit. Přesun na náměstí se nepodařilo domluvit. Příští rok možná budou v Mostě.
Praha – Největší tuzemská telekomunikační firma O2 v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,2 miliardy korun. Konsolidované výnosy se zvýšily téměř o čtyři procenta na 11,2 miliardy Kč. Za růstem stojí zvyšující se zájem zákazníků, stoupající datové výnosy v mobilním segmentu i výsledky dceřiné O2 Slovakia. Společnost, kterou od loňska ovládá skupina PPF, to dnes uvedla v tiskové zprávě. Firma se tak za leden až březen vrátila k růstu výnosů poprvé po šesti letech.
Praha - Ministerstvo spravedlnosti nenašlo systémovou chybu v provádění vězeňských eskort, které prověřovalo po loňském útěku nebezpečného recidivisty Jana Nováka, sdělila mluvčí úřadu Kateřina Hrochová. Podle ministerstva bylo jednoznačnou příčinou Novákova útěku počínání velitele eskorty, který prý porušil všechna zavedená pravidla pro střežení vězňů.
Uherské Hradiště, Praha - Stál v čele policie v Uherském Hradišti. Poté byl postaven mimo službu kvůli podezření, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Hlídka ho totiž našla spícího za volantem. Nyní má opět čistý štít a vrací se do řad policie. A to dokonce přímo na Policejní prezidium. Řeč je o devětačtyřicetiletém Bronislavu Šabršulovi. Podezření, kterým původně čelil, se totiž nepotvrdila.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Nezaměstnanost v Česku klesla a počet volných pracovních míst je nejvyšší za posledních šest let. Sehnat práci je tak lehčí. Jenže bez znalosti cizího jazyka je to stále těžší, navíc odborníci upozorňují, že dobrá znalost cizích jazyků může zajistit vyšší mzdu i o tisíce korun.
Domažlice – Za loupež v mezinárodním rychlíku se před domažlickým soudem zpovídá Lubomír Šarišský (48). Tohoto zvlášť závažného zločinu se měl dopustit vloni 22. listopadu. Devětašedesátiletého muže, který cestoval stejným vlakem jako Šarišský, nejdříve udeřil do hlavy a pak ho obral o sedm tisíc eur a kreditní karty.
Jičínsko / Litvínov – Letošní první závod handicapovaných cyklistů České federace Spastic Handicap se konal v Litvínově. Závody pořádal SK Jedlička Liberec v rámci závodů – časovky zdravých cyklistů v v severočeské obci Louka u Litvínova.
Praha - Před týdnem pražská policie vyklidila squat v památkově chráněné usedlosti Cibulka v Košířích, kde majitel začíná s opravou zdevastovaného objektu. Většina přítomných uposlechla opakovaných výzev k opuštění objektu a před odchodem si v klidu sbalila věci - čtveřici obyvatel ale příslušníci pořádkové jednotky vyvedli za použití hmatů, chvatů a slzotvorného prostředku.
Benešovsko - Jubilejní, padesátý ročník dálkového pochodu Praha - Prčice je před svým startem. Na něj se už v sobotu, tedy tradiční tu třetí májovou, vydají z celkem jednadvaceti míst znovu tisíce pěších i jezdců na bicyklech. Pochod Praha - Prčice je ale určen, respektive jedna z jeho tras, třináctikilometrová se startem v Miličíně, také pro vozíčkáře.
Jihlava – Noc literatury, tak se jmenuje akce, ke které se v letošním roce poprvé připojila také Městská knihovna Jihlava ve spolupráci s Horáckým divadlem a městem.
Praha - Pražský dopravní podnik po polovině roku 2018 neprodlouží spornou smlouvu s firmou Erika na sms jízdenky. Rozhodlo o tom představenstvo podniku. Informaci v úterý potvrdil generální ředitel Jaroslav Ďuriš. O možnosti smlouvu dočasně rozšířit o mobilní aplikaci pro nákup předplatných jízdenek podnik dál jedná. Aplikace pro chytré telefony by totiž mohla být jednou z alternativ pro dožívající projekt opencard. Ředitel firmy Erika Pavel Zákravský nechtěl rozhodnutí komentovat.
Děčín – Dva velmi neobvyklé kulturní zážitky během pouhých dvou týdnů si mohou užít lidé v Děčíně. Nejprve přiveze pohádky kinematograf, o dva týdny později do Děčína poprvé přijede plovoucí galerie. Ta nabídne koncert Dana Bárty.
Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků i v letošním roce pokračují v rostoucím trendu. Nejvíce v 1. čtvrtletí 2015 zdražily byty mimo Prahu. Pozemky naopak pokračovaly v dlouhodobém mírném zdražování, zejména v okolí velkých měst. Ceny rodinných domů stouply jen mírně, přičemž trvá zájem o starší domy, uvedla Hypoteční banka.
Vyškovsko – Když Milan Konečný zakládal v roce 1991 v Malínkách svou firmu na výrobu dřevěných hraček, stavebnic a reklamních a dekorativních předmětů M.I.K, asi nepředpokládal, že se dnes bude řadit mezi přední výrobce dřevěných hraček v České republice. Stejně tak netušil, že jeho práci budou postupně likvidovat asijské plagiáty.
Praha – V české společnosti stále přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura. Proti zavedení společné evropské měny je momentálně 69 procent Čechů, naopak 24 procent lidí by korunu za euro vyměnilo, zbytek neví. Z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že za poslední rok se podíl odpůrců eura snížil o sedm procentních bodů, zatímco souhlas s přijetím se o pět procentních bodů zvýšil.