/FOTOGALERIE/ Všímavý řidič autobusu zachránil život sedmi kachním mláďatům, když si na pražské Palmovce všiml kachny smutně stojící nad jedním z kanálů, do kterého jí spadla mláďata. Řidič neváhal a přivolal na pomoc strážníky, kteří ve spolupráci s hasiči kachňata zachránili.
Hlasité a nespokojené cinkání skleniček slyšeli z jihu Moravy až v Praze. Nápad na uvalení spotřební daně na tichá vína nejspíš padá. Informaci přinesl server Novinky.cz s tím, že to tamní redakci potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Proti zdanění vína se stavěl Svaz vinařů, ministr zemědělství Zdeněk Nekula i další poslanci. Vznikla i petice, která se šířila jako lavina. Iniciátorem byl Svaz vinařů a Národní vinařské centrum.
/VIDEO, FOTOGALERIE/Stavební prvky pro své projekty si mohou nejen developeři, ale i města, architekti či veřejnost nechat vytisknout v centru 3D tisku z betonu v Praze Štěrboholech. Robotické rameno tam dokáže vytisknout z betonu až 12 metrů dlouhé a tři metry široké například opěrné zdi nebo schodiště. Centrum otevřela divize Weber ze skupiny Saint-Gobain, která o tom informovala v tiskové zprávě. Podle odborníků 3D tisk zjednoduší a zefektivní výstavbu, umožňuje totiž dělat výrobky na míru zákazníkovi. Výzkumu v této oblasti se věnují vysoké školy i firmy.
/FOTOGALERIE/ Třináctiletá dívka odešla v úterý 9. května do zájmového kroužku na plavání, tam ale nedošla. Naposledy byla viděna v místě trvalého bydliště v Praze 5. Podle rodičů má počínající psychické problémy. Dívka byla nalezena ve středu 10. května v odpoledních hodinách ve středních Čechách, kde ji zahlédl muž, který ji poznal z médií.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ke střetu vlaku s člověkem došlo na železniční trati v úseku mezi Praha-Podbaba a Roztoky u Prahy u zastávky Praha-Sedlec ve středu 10. května před 10. hodinou. Provoz na trati byl přerušen. Osoba srážku s vlakem nepřežila. Trať ve směru na Ústí nad Labem stál.
Téměř 2,7 milionu Čechů a Češek se pravidelně chystá na cestu do práce či do školy za hranice své domovské obce. Dojíždění je tak všední realitou pro téměř dvě pětiny populace v aktivním věku.
V pondělí 8. května po krátké nemoci zemřela ve věku 72 let Věra Janišová. V čele Základní umělecké školy působila neuvěřitelných 49 let, od roku 1974 až do svého skonu. Sama ovládala a také učila hru na klavír. V roce 2010 bylo Věře Janišové Radou města uděleno městské vyznamenání Nymburský lev II. třídy za dlouholetou a úspěšnou pedagogickou činnost.
Sotva úspěšně dohráli mimořádně napínavou čtvrtfinálovou sérii hokejbalové extraligy proti Ústí nad Labem, pustili se letohradští Jeleni do semifinálových bojů. Od nich se nedá čekat nic jiného než další thriller, vždyť jejich soupeřem jsou v regionálním derby Pardubice. Není asi pro nikoho překvapením, že po úvodních dvou utkáních mají oba rivalové do boje o titul stejně daleko a do krajského města se toto zápolení stěhuje za stavu 1:1. Ve druhé sérii plní Kert Park roli favorita proti Svítkovu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Za vraždu čtyřiasedmdesátiletého učitele středního odborného učiliště v pražské Michli z loňského března ve středu 10. května Vrchní soud v Praze zvýšil Jaroslavu Řehákovi trest o dva roky na 14 let vězení. Potvrdil mu také ambulantní léčení. Středeční rozhodnutí je pravomocné. Mladík se k činu přiznal, tvrdí, že ho pedagog šikanoval. Řehákův obhájce Martin Pavlík novinářům po vynesení rozsudku řekl, že zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.
Lidé v Pardubickém kraji se ještě nevzpamatovali z avizovaného zrušení poštovních poboček a přichází další nepříjemná zpráva. Ministerským rozhodnutím skončí od 1. července finanční úřady v Hlinsku, Holicích, Litomyšli, Moravské Třebové a v Přelouči. Víc než samotné rušení poboček berňáků však starostům vadí údajně otřesná komunikace o jejich konci ze strany ministerstva financí.
/FOTOGALERIE/ Pražské Lvy, čerstvé volejbalové šampiony, přivítal v úterý večer ve své rezidenci Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. „Týmový sport je jednou z oblastí, v nichž Praha vyniká. Je potěšující, že se k úspěšným disciplínám přidal mužský volejbal. Lvi se bili jako lvi a Praha je na ně hrdá,“ uvedl Svoboda.
/ROZHOVOR/ Vážné zdravotní následky měla bouračka u Roudnice pro ženu z Litoměřic. Necítí nohy a je na vozíku. Z viny na nehodě se u soudu právě zpovídá šestadvacetiletý muž, který měl jet opilý v mercedesu, nezvládnout řízení a nabourat jiné auto. V něm na zadní sedačce seděla dvacetiletá studentka Kateřina, která se osudného dne na konci října 2021 s bratrem a kamarádem vracela z brigády v Praze do Předonína, kde tehdy bydlela.
Vážné zdravotní následky měla bouračka u Roudnice pro ženu z Litoměřic. Necítí nohy a je na vozíku. Z viny na nehodě se u soudu právě zpovídá šestadvacetiletý muž, který měl jet opilý v mercedesu, nezvládnout řízení a nabourat jiné auto. V něm na zadní sedačce seděla dvacetiletá studentka Kateřina, která se osudného dne na konci října 2021 s bratrem a kamarádem vracela z brigády v Praze do Předonína, kde tehdy bydlela.
Na rakovnické radnici se chystá akce kulový blesk. Poté, co se odtud během jara odstěhuje dětské oddělení knihovny a infocentrum, začnou se uvolněné prostory upravovat pro odbor správy majetku včetně investičního oddělení. A do jeho původních prostor se dočasně nastěhují další oddělení městského úřadu včetně kanceláře starosty, neboť se budou současně opravovat i historické prostory radnice.
Nezvonil budík, autobus či tramvaj ujely před nosem a do důležité schůzky zbývá několik minut. Co teď? Zájemci mohou využít v ulicích Liberce e-koloběžky Lime přímo v aplikaci Uber. Za tím stojí snaha společnosti Uber nabídnout co nejvíce dopravních prostředků přímo v mobilní aplikaci, a tím zjednodušit lidem pohyb po městě bez vlastního auta.
/FOTO, VIDEO/ Další komplikaci si pro kolínské řidiče přichystala rekonstrukce povrchu průtahu městem. Nově je totiž od křižovatky s ulicemi Žižkova a Legerová pouze jednosměrná Jaselská ulice, a to až po Modrý bod. Redaktor Deníku se vydal zjistit, jakou bude nejlepší zvolit objízdnou trasu.
Osek byl centrem mladých lidí. V kulturním domě Stropník v Oseku se konalo česko-slovenské Fórum Platformy Venkovské mládeže 2023. Cílem setkání byla výměna zkušeností a zvýšení zapojení mládeže ve venkovských oblastech do rozhodovacích procesů. Do Oseka přijela také delegace slovenského venkovského parlamentu a její mládežnické organizace.
Předposlední kolo základní části extraligy přineslo hlubockým baseballistům velkou komplikaci v boji o Top 6. Sérii s Tempem Praha nezvládli, prohráli všechny tři zápasy a namísto postupové jistoty klesli, podobně jako vloni, na nepostupovou sedmou příčku. V posledním kole základní části je o víkendu čeká Technika Brno, která je v neúplné tabulce osmá a rovněž bojuje o TOP 6.
O finanční úřad přijde od července Humpolec. Několikrát oceněné Město pro byznys. Finanční správa má ve městě moderní budovu. Stěhuje se ale do Pelhřimova, kde stát platí nájem soukromé firmě. Kde jsou úspory ze státního rozpočtu, divila se starostka Humpolce Alena Štěrbová.
Do Karlových Varů opět míří filmaři. Není žádnou výjimkou, že si je oblíbily i zahraniční filmové štáby. Byly atraktivní i pro německé tvůrce, kteří v nich nyní chystají natáčení kostýmové pohádky. Jak se dozvěděla redakce Deníku, natáčení se bude tentokrát odehrávat jen v Grandhotelu Pupp, který si za poslední roky vybraly hned několikrát různé štáby. Předpokládá se, že příští rok bude snímek uveden do kin.
START Zelený s.r.o. v minulém ročníku Zaměstnanecké ligy Deníku v Polné obsadil pátou příčku. Do středečního turnaje na stejném místě vstupuje s plánem na zlepšení. „Naše ambice jsou takové, že bychom chtěli předvést lepší výkon než loni. To je náš hlavní cíl,“ prohlásil Zdeněk Brussmann ze START Zelený s.r.o.
/FOTOGALERIE/ Druhou ligou profičeli jako japonský šinkanzen, v základní části suverénně ovládli skupinu C, když od 24. září 2022 do konce letošního března neuspěli jen v jediném zápase, v play-off pak přidali další čtyři vítězství. Basketbalisté Sokola Karviná se poprvé probili až do finále, ale v něm je zastavil Sokol Pražský. Ve víkendových duelech mu podlehli v Praze 76:84 a doma 63:68.
Jednadvacetiletý Jan Kvěch z jihočeské vesničky Prkošín se mocně dere na pozici českého plochodrážního jezdce číslo jedna, ze které by rád sesadil zkušeného Václava Milíka. První kolo extraligy v Praze na Markétě ale vyznělo pro pardubického borce, který nasbíral více bodů a pomohl svému týmu k celkovému vítězství. Kvěchův AK Markéta skončil až třetí. Na dráze se oba rivalové utkali dvakrát a jejich vzájemný duel vyzněl smírně.
Happening s názvem "Rusko je fašistický stát" se konal v úterý 9. května před ruskou ambasádou na výročí oslav Dne vítězství, které Rusko a některé další státy v tento den slaví. Na akci vystoupila žena převlečená za postavu Rašistky - ruské fašistky s černým kokošníkem s písmenem Z a koupala se v krvi.
Výstava Dějiny udatného národa českého ve výstavní síni Suchardova domu v Nové Pace, která potrvá do 18. června, nabízí nejen pohledy do historie v podobě obřího leporela, ale i workshopy s autorkou.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jen v České republice ročně vyslechne diagnózu rakovina vaječníků téměř tisíc žen. Nejméně čtvrtina pacientek však stále zůstává bez genetického vyšetření. Právě dědičnost přitom výrazně zvyšuje riziko onemocnění. Lékaři jsou díky detailní sonografické diagnostice schopni zahájit léčbu do dvou dnů od zjištění nálezu.
/FOTO/ Nákladní auto havarovalo v úterý před čtvrtou hodinou odpoledne na D1 u Humpolce na Pelhřimovsku. Řidič jel ve směru na Prahu, na devadesátém kilometru dálnice narazil do středových svodidel.
Různé varianty softshellového oblečení pro děti jsou v poslední době velkým tahákem. Výrobě řady kombinací tohoto hitu mezi maminkami se věnuje například i liberecká firma V-Mart. V rozhovoru pro Deník jsme si povídali s Vojtou Martínkem, který společně s maminkou a přítelkyní dětské volnočasové oblečení tvoří.
Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna a ve stejný termín proběhne i Olympijský festival Paříž 2024. Po Praze, Lipně, Brně, Ostravě, se po osmi letech tato největší sportovní akce vrací k jezeru, tentokrát v Mostě. Olympijský festival bude exkluzivně u jezera Most. Cílem je rozhýbat děti. Ve fotogalerii si připomeňte rok 2016, kdy Rio Lipno doplnilo OH v Rio de Janeiru.
Český akademický orchestr uvádí koncertní program s hudbou legendární britské kapely Pink Floyd, Benjamina Brittena a originální tvorbou Antona Aslamase. Koncerty pod názvem "Mind Floyd" se uskuteční 23. května v kostele sv. Šimona a Judy v Praze a 25. května v Sukově síni v Pardubicích.
Většinou vyhrávají Nosorožci, ale o víkendu se florbalový bůh poprvé pootočil za buštěhradskými Tygry. Právě oni se po strhujícím finálovém dramatu stali vítězem 12. ročníku úžasné kladenské sportovní soutěže – Školní florbalové ligy.
V pondělí 8. května 2023 se u příležitosti 78. výročí ukončení 2. světové války uskutečnil v areálu Národního památníku v Praze na Vítkově slavnostní pietní akt.
Ve středu 19. dubna se setkaly bývalé závody Vodních staveb – divize Tábor, Plzeň, Praha a Chomutov. Akci pořádal závod Chomutov ve Spořicích ve sportovní hale.
Jan Rapín ze Stehelčevsi u Prahy nařkl policejní hlídku z toho, že se při běžné silniční kontrole v Jakubově na Třebíčsku nevhodně chovala k jeho ženě. Když se snažil partnerku bránit, tak na něj měli policisté zaútočit a dát mu facku. Krajský soud v Brně se zabýval jedním z nejbizarnějších případů roku 2021 na Vysočině. Podle něj si Rapín vše vymyslel a potvrdil odsuzující rozsudek třebíčského soudu z loňského listopadu.
/FOTOGALERIE/ Silničáři začnou na pražském Barrandovském mostě vyznačovat dopravní omezení již tuto sobotu 13. května. Letošní fáze oprav mostu začne v pondělí 15. května a potrvá 92 dní, tedy do pondělí 14. srpna. Opravy zahrnou práce na levé straně mostu ve směru do Braníku a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) a ředitel Technické správy komunikací (TSK) Jozef Synčák.
Velká a skutečně podnikavá ryba skončila minulý týden v rukách českobudějovických kriminalistů. Šlo o známého dealera pervitinu (54 let) z Českobudějovicka, který operoval zejména ve svém domovském regionu.
V pondělí 8. května 2023 se u příležitosti 78. výročí ukončení 2. světové války uskutečnil v areálu Národního památníku v Praze na Vítkově slavnostní pietní akt.
Výtečně si počínaly v celorepublikové konkurenci dvě jindřichohradecké triatlonistky. Ve čtyřdílné sérii Českého poháru v aquatlonu si vítězství v celkovém pořadí žen zajistila čtyřiadvacetiletá Zuzana Pičmanová a druhé místo v kategorii dorostenek pak obstarala šestnáctiletá Karolína Kůrková, obě členky TCV Jindřichův Hradec.
Uvařit jídlo, aby jeho hodnota nepřesáhla dvě stě korun, bylo bohaté na bílkoviny, zdravé, mělo nápaditou prezentaci a najedli se z něj až čtyři lidé, tak to bylo zadání kuchařské soutěže Zdravá pětka.
K dopravní nehodě autobusu a osobního automobilu došlo v Tupolevově ulici v úterý 9. května kolem poledne. Na místě zasahovaly tři posádky záchranné služby a policie. Zranilo se celkem sedm osob.
/FOTOGALERIE/ Poslední rozloučení s operní pěvkyní Soňou Červenou se bude konat v úterý 16. května na jevišti Národního divadla. Divadlo bude pro veřejnost otevřeno od 10:30, kdy bude možné poklonit se u rakve a položit květinové dary. Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk.
Třináctý ročník KERMI Běhu ve Stříbře na 10,5 kilometru vyhrál Karel Jukl ze Skviřína a Monika Hloušková z AC Mariánské Lázně. Závod byl součástí série Běžec Tachovska 2023.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na berounském Husově náměstí se v pondělí 8. května uskutečnil třináctý ročník happeningu Čekání na tramvaj. Akce je každoročně čím dál více populární a letos se jí účastnila asi stovka lidí, z toho jich asi polovina přišla v dobových kostýmech. Inspirací k této recesistické akci se stala pohlednice z roku 1904, která zachycuje Husovo náměstí v budoucnosti i se dvěma tramvajovými vozy. Originál této pohlednice si mohou letos vůbec poprvé prohlédnout návštěvníci Muzea Českého krasu.