Milovníci piva, kteří nedají dopustit na chmelový mok z Plzeňského Prazdroje, sáhnou od října opět hlouběji do kapsy. Plzeňský pivovar totiž oznámil zdražení. O změně cen informoval i pivovar Bernard. Podle Sdružení přátel piva bude jedna čepovaná plzeň stát o dvě koruny více. Ostatní velcí hráči na české scéně zatím se zdražením váhají a čekají na kroky vlády, která chce tradiční nápoj převést do zvýšené sazby DPH.
I když takové stroje patří spíše na závodnické dráhy, již po několikáté se objevili v Praze. Neznámý majitel svůj vůz vzal na projížďku po Pražském okruhu v noci ze soboty na neděli 3. září , tentokrát ale nebyl sám, auta vyjela rovnou dvě. O "závodech" informoval server idnes.cz.
Trojice braňanských učitelek Vlasta Žornová, Tereza Turkeová a Alžběta Lopézová o víkendu zazářily na Mezinárodním mistrovství pedagogů v běhu v Praze. Ve štafetovém závodě vybojovaly bronzové medaile.
Církvice ožijí koncertem. V tamním kostele Nanebevzetí Panny Marie se v sobotu 9. září od 16.15 uskuteční vystoupení Halíř tria. Toto hudební uskupení tří hudebníků, oceněných na mnoha mezinárodních soutěžích, se v Církvicích na Ústecku představí s programem nazvaným Granados potká Dvořáka.
Podle průzkumu společnosti Indicada a Moravskoslezského paktu zaměstnanosti letos moravskoslezské firmy navýšily mzdy průměrně o 7,5 procent. Vyplývá to z dat získaných během léta - v červenci a srpnu - u 31 společností z kraje, které dohromady zaměstnávají více než 30 tisíc lidí.
Kriminalisté z protimafiánského útvaru se rozhodli nechat obžalovat pět lidí. Případ se týká veřejné zakázky poptávané ministerstvem vnitra. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám tresty odnětí svobody od 5 do 12 let.
/FOTOGALERIE/ Nákladní automobil srazil v ulici Karlova v centru metropole plynovou lampu. Na místě zasahovali pražští hasiči, kterým se únik plynu podařilo zastavit. Ulice je uzavřená.
V neděli 10. září 2023 se v 16:00 hod. koná v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové v pořadí již 15. koncert se světovou premiérou skladby, tentokrát od hudebního skladatele a pedagoga pražské AMU Martina Hyblera. Tento skladatel kompozici s názvem Domus mea napsal a věnoval Královédvorskému chrámovému sboru a na koncert přijede osobně do Dvora Králové nad Labem.
Jeden z nejvíce fyzicky náročných sportů lze provozovat v Aši. Po rekonstrukci by mohl být plavecký bazén atraktivním lákadlem pro soustředění nejen vodních pólistů, ale i plavců.
Atletické mistrovství ČR týmů proběhlo letos v novém formátu v Hodoníně. Oba kolínské týmy, které vyhrály svou prvoligovou skupinu, se zde utkaly se všemi extraligovými družstvy a vítězi dalších dvou skupin první ligy.
/FOTOGALERIE/ Když manželé Pavcovi ze Stehelčevsi očekávali před sedmi lety narození vytoužených dvojčátek, uvědomovali si, že budou mít se dvěma miminky více práce. To však ještě zdaleka netušili, jak těžký životní úkol na ně čeká. Handicapované sestry Karolínka a Rozárka stále potřebují nákladné rehabilitace. Přispěje na ně i charitativní festival Valdecký háj, který se koná druhou zářijovou sobotu.
ROZHOVOR/ V Čechách vlastní kočku zhruba třetina lidí. Za největší benefity soužití s ní považují Češi úlevu od stresu a uklidňující účinek mazlení se s nimi (74 %). Dalším plusem je každodenní kočičí společnost spojená se zábavou. To vyplývá z nedávného průzkumu, který vznikl pro značku Whiskas. 56 % dotázaných uvedlo, že soužití s kočkou je naučilo odpovědnosti a přineslo celkově vyšší spokojenost v životě.
V seriálu Příběhy opuštěných budov vás provedeme po více než 140 zajímavých objektech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Každé úterý můžete listovat v přehledu vybraných opuštěných domů podle tématu týdne, ve středu přijde na řadu reportáž z vybrané budovy ve vašem okolí, kam se vypravili reportéři Deníku. Devátý díl je o místech, kde straší, a fenoménu urbexu.
Constanter continent orbi aneb Stálostí se zachovává svět. To bylo císařské heslo habsburského panovníka Karla VI., otce Marie Terezie a císaře Svaté říše římské, který byl právě před 300 lety, v neděli 5. září 1723, korunován českým králem. I když si dnes více připomínáme jeho dceru, na osobnost Karla VI. bychom neměli zapomínat. Do dějin se zapsal vytlačením Turků z Uher a zahájil konsolidaci habsburské monarchie.
/FOTOGALERIE/ Nejdřív slavnostní zahájení výstavy obrazů Igora Hlavinky „Hory, moře, nebe a jiné bytosti“, potom pokračování cyklu setkání, na němž básník Milan Ohnisko svěžím a komunikativním způsobem tentokrát představí dílo již zesnulého básníka Ivana Martina Jirouse alias Magora Jirouse. Takový program nabídne ve středu 6. září od 18 hodin čáslavský klub Gumárna.
Všímáte si svého okolí? Pokud ano, tak právě pro vás přinášíme další díl našeho seriálu, ve kterém vám budeme ukazovat fotografie ulic, budov či zajímavých míst v metropoli. Poznáte místa v Praze podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem.
Písecké házenkářky vstoupily do nového ročníku MOL ligy remízou 27:27 s Kynžvartem. V dramatickém utkání, kdy se oba týmy několikrát prostřídaly ve vedení, v závěru smazaly manko a dostaly se do vedení, ale v poslední minutě inkasovaly a body se spravedlivě dělily.
/FOTOGALERIE/ Ignacius Reilly a Magic Merlin, to jsou jména vítězů dvou hlavních dostihů v Chuchle Areně. První z nich vyhrál Velkou cenu Prahy CK Martin Tour na 1600 metrů, druhý pak PP Asset Management St. Leger na 2800 metrů.
/FOTO/ Mnohem vyšší teploty, než je bezpečné, byly v autě, které převáželo více než čtvrt tuny masa a párků. Odhalila ho kontrola veterinářů a celníků na dálnici D8 u čerpací stanice poblíž Siřejovic na Litoměřicku. V době kontroly bylo chlazení dokonce vypnuté, řidič neměl k nákladu žádné doklady. Pokud by se náklad dostal k zákazníkům, hrozilo by ohrožení zdraví lidí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jste tady prvními žáky, řekla v pondělí 4. září svým svěřencům třídní učitelka „zelené“ I. A Základní školy u sv. Štěpána v Praze 2 Markéta Hrbáčková. „Sedíte na místech, kde se před vámi ještě nikdo neučil,“ zdůraznila poté, co děti na pokyn ředitelky školy Jany Páčové do nového pavilonu nevstoupily, ale vběhly. Ještě předtím ale dostaly od paní ředitelky domácí úkol – tedy spíše rodiče: cestou domů se zastavit na zmrzlinu. Na oslavu.
Pod břeclavským zámkem bylo poslední prázdninový víkend opět veselo. Konal se zde totiž již jedenáctý ročník festivalu pivovarů. Návštěvníci mohli ochutnat více než 100 druhů piv z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jako Země živitelka v Českých Budějovicích, kam rádi jezdíme, ale „pro lidi“; bez zbytečností, které zajímají jen odborníky. A pěkně všechno na jednom místě. Těmito slovy zhodnotila pro Deník mladá maminka dvou rošťáků sobotní dění na Letenské pláni Ta se 2. září stala dějištěm hojně navštívených pražských dožínek. Nebo snad „dožínků“, jak kupodivu (a opakovaně) zaznělo z hlavního pódia?
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Hlasování v týdenních anketách za měsíc červenec v jednotlivých krajích České republiky skončilo. A my vám hned přinášíme ostré klání v podobě ankety za měsíc srpen, do níž postoupila do celostátního měsíčního finále miminka, která získala ve svých krajích absolutně nejvyšší počet hlasů v rámci všech srpnových týdenních anket. Tak neváhejte a podpořte svého favorita i v měsíčním souboji. Následný vítěz tohoto celostátního klání získá originální titul Miminko měsíce srpna 2023 a může se těšit i na velmi zajímavou a hodnotnou cenu.
K prvnímu zápasu extraligového play off zajížděl nohejbalový A tým Spartaku Čelákovice na favorizovaný Start Praha. Jenže silného protivníka se nezalekl a na kurtech soupeře vyhrál přesvědčivým výsledkem. Na zápasy tak Čelákovice vedou 1:0 a odveta se hraje 9. září ve 14.30 hodin na hřišti Spartaku.
Praha uzavře dohodu o ukončení soudního sporu o vlastnictví slavného cyklu obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej, který s městem vede malířův dědic John Mucha. Dohodu, na které se shodly obě strany, schválili městští radní. Podle dvou schválených smluv Mucha stáhne žalobu a obě strany budou spolupracovat na vzniku centra, ve kterém bude umístěna epopej i rodinná sbírka malířových dědiců.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Městská policie zveřejnila výsledky víkendové akce KOLOBĚŽKA. Během té se strážníci zaměřili převážně na uživatele kol a koloběžek a to ne jen těch sdílených. V rámci víkendu udělili 402 pokut za skoro 200 tisíc korun.
Krásná sobota, nebe skoro bez mráčků, teploty téměř letní, prostě pravé babí léto. První zářijová sobota přilákala 180 turistů, aby si vyšlápli do blízkého či vzdálenějšího okolí Havlíčkova Brodu. Konal se totiž 53. ročník turistického pochodu a cyklojízdy s názvem Havlíčkobrodská padesátka. Jde o nejstarší dálkový pochod pořádaný Klubem českých turistů (KČT) Havlíčkův Brod.
Sedmadvacet nelegálních migrantů zadrželi policisté na Vysočině. Jednalo se o dvě skupiny Syřanů cestujících do Německa. Jednu skupinu policisté našli v dodávce, druhou v obytném voze.
/VIDEO/ Jihlavští kriminalisté zadrželi skupinu lidí z Vysočiny, která si dotačním podvodem na odstřel divokých prasat přišla na více než jeden milion korun. Třem z nich hrozí až osm let ve vězení.
/FOTO, VIDEO/ Pestrobarevné aktovky plné školních potřeb takřka zakrývají v pondělí ráno drobné prvňáčky mířící do nové základní školy Porg v areálu brněnské Nové Zbrojovky. Zatímco desítky žáků hledají své třídy, nesou si na krku speciální medaile od třídních učitelek. Nepřipravují se ale na tradiční výuku, velký důraz totiž vedení školy klade na angličtinu. Děti tak do páté třídy dosáhnou úrovně, jakou veřejné školy vyžadují od maturantů.
Sníženou rychlostí jezdily v pondělí 4. září vlaky na lince metra C. Důvodem byla technická závada ve stanici Kačerov. Opravy potrvají několik hodin, proto byly prováděny až v noci. O události informoval Dopravní podnik hl.m. Prahy na svých sociálních sítích.
Obraz Jacka Nicholsona z legendárního filmu Osvícení na silničním mostě u křižovatky Švermova a Žitavská či Extáze svaté Terezy zdobící zeď u libereckého vlakového nádraží. Tyto graffiti má na svědomí tatér a sprejer David Lejsek, který díky svému talentu dostal pozvánku do Prahy na letošní mezinárodní festival Off the Wall.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na tři týdny se během září uzavřela ulice Brigádníků a před místní Základní školou Solidarita vznikl Školní plácek, komunitní prostor s cílem zvýšit bezpečnost dětí cestou do školy. Již během zahájení nového školního roku, v pondělí 4. září, si ho mohly děti vyzkoušet.
Průměrná mzda v Česku se v letošním druhém čtvrtletí zvýšila meziročně o 7,7 procenta na 43 193 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 11,1 procenta, se ale mzda reálně snížila o 3,1 procenta. Zaměstnanci si tedy mohli koupit za průměrnou mzdu méně zboží či služeb než před rokem. Reálná mzda klesla sedmé čtvrtletí v řadě. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Netradiční začátek školního roku zažívají děti ze strašnické Základní škole Solidarita. Nejen však děti. Škola společně s příspěvkovou organizací hlavního města Kreativní Praha, městskou částí Praha 10 a organizací Pěšky městem dočasně proměnila část ulice v sousedský prostor. Až do 24. září zde bude fungovat Školní plácek, kde dopravní ruch vystřídají happeningy, ale i divadelní představení, filmové projekce, koncerty a podobné akce.
V parku v Holicích se v sobotu uskutečnilo Festivalové pódium, součást hudebního festivalu Zlatá Pecka. Zahrál Factorial! Orchestra a zazněly také hity 50. a 60. let v podání The Backway. Vrcholem odpoledne byla talk show s operní pěvkyní Dagmar Peckovou.
České reprezentantky se v neděli odpoledne dočkaly krásného vyvrcholení domácího turnaje Euro Floorball Tour v Ústí nad Labem, když úplně poprvé v historii porazily florbalového hegemona ze Švédska. Vydřené vítězství 4:3 po samostatných nájezdech jim navíc zajistilo druhé místo hned za suverénním Finskem. Osmatřicátý vzájemný duel s úřadujícími mistryněmi světa rozhodla v závěrečném rozstřelu útočnice Denisa Ratajová.
Spoustu atraktivních prohlídek, koncertů a zajímavosti nabídnou letošní Dny evropského dědictví v Hranicích, které se chystají na sobotu 16. září od 9 do 16 hodin. Již tradičně je odstartuje veřejná snídaně na Masarykově náměstí.
/FOTOGALERIE/ Dita Pelikánová, lékařka hořovické nemocnice se specializací gynekologie a porodnictví, pomohla na svět už tisícům dětí. Každý porod je pro ni stále vzrušujícím zážitkem. Adrenalinové chvíle vyhledává i ve svém volném čase – především související s vodou. Letos v létě spolu s kamarádkami ze sportovní skupiny Czech Ladies štafetově přeplavaly kanál La Manche.
Odstartovalo to u vody. Když začal Jiří Holub provozovat rekreační areál s restaurací u olomouckého jezera Poděbrady, hledal něco, čím by překryl zimní měsíce, kdy přece jen k vodě tolik lidí nechodí. A vznikla Sirupárna.
/FOTOGALERIE/ Od začátku prázdnin je novým ředitelem rakovnické Masarykovy nemocnice Ondřej Dostál. Už se seznámil se všemi odděleními, a to i neohlášeně mimo standardní pracovní dobu, aby si udělal představu o chodu nemocnice. V rozhovoru pro Deník naznačil směr, kterým by se nemocnice měla dále ubírat. Patří k plánům i dětská pohotovost, kterou Rakovník už léta postrádá?
„Přijetí kandidatury znamenalo pro mne opravdu oběť a stálo mne to těžký duševní boj, protože všechny moje osobní zájmy se tomu vzpínaly,“ napsal Emil Hácha poté, co se dozvěděl, že se s ním počítá jako s nejvážnějším kandidátem na prezidentský úřad takzvané druhé republiky. Navzdory mnoha vnitřním pochybám se rozhodl tuto roli přijmout. Prezidentem se stal 30. listopadu 1938.
/FOTOGALERIE/ Na králodvorském zámku uspořádal první zářiovou sobotu moderátor Rádia Praha a DJ Olda Burda v pořadí již čtvrté velké setkání diskžokejů.