Brno – Tisíce kilometrů dlouhá cesta a v cíli jen led a mráz. To je vyhlídka, kterou před sebou mají vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Ve čtvrtek vyrazí na dvouměsíční expedici na antarktickou stanici Johana Gregora Mendela, kterou univerzita postavila na ostrově Jamese Rosse. Už poosmé tam budou zkoumat například ústup ledovců.
Praha - Šarm, elegance, životní nadhled a proslulý ironický humor ve vztahu k sobě i druhým to vše až do posledních chvil neodmyslitelně patřilo k Jiřině Jiráskové. Jedna z nejpopulárnějších českých hereček, která zemřela přesně před rokem ve věku 81 let, měla na kontě stovky rolí v divadle a před kamerou ztvárnila další desítky postav. Umělkyně, jež kariéru spojila s Divadlem na Vinohradech, hrála dámy i lehké děvy, svérázné komické postavy i vznešené královny.
Praha - Česká firma Chemoprojekt uspěla v arbitrážích ve Francii a Maďarsku, které se týkaly chemiček na výrobu kyseliny dusičné. Dostane tak zhruba 140 milionů korun, tedy více než dvojnásobek svého posledního zveřejněného čistého zisku za rok 2012.
Udine, Praha – Blíží se velké fotbalové loučení. Útočník Antonio Di Natale po sezoně skončí s fotbalem. Šestatřicetiletá ikona italského Udine to oznámila po pondělním zápase s Veronou.
Hradec Králové, Praha – Zátěžovými a zdravotními testy v Praze fotbalisté Hradce Králové v pondělí zahájili přípravu na jarní druholigové boje. Cíl mají „votroci" jediný – návrat do první ligy. Z prvního místa v tabulce k němu mají nakročeno víc než dobře.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Už v závěru tohoto týdne začne v Praze netradiční gurmánský festival. A na něm se objeví necelá dvacítka nejlepších pražských šéfkuchařů. Ti nebudou pouze vařit, ale návštěvníci si s nimi budou moci popovídat u jednoho stolu.
Velké Pavlovice – Aconcagua alpským stylem aneb hudebník a fotograf na střeše Ameriky. Tak zní název přednášky Viléma Veverky, která otevře jeho výstavu fotografií. Pětatřicetiletý muž je jedním z uznávaných českých hobojistů současnosti, horolezcem a fotografem v jedné osobě.
Cheb - Kromě elektrických zásuvek České dráhy zavedly na rychlíkových spojích linky R 6 Praha Plzeň Cheb nové kombinované vozy 2. třídy s místy pro vozíčkáře.
Zlín, Praha – Ne deset, ale nakonec jen devět kandidátů se utká o uvolněné senátorské křeslo ve volebním obvodu číslo 80. Anna Grabowská, soudní znalkyně v oboru písmoznalectví, totiž oznámila, že svou kandidaturu vzdává.
Kolín – Skoro tři měsíce doma Kozlové neprohráli. Jejich domácí neporazitelnost ale skončila. V sobotu ji uťalo Vrchlabí. Otočilo utkání, ve kterém prohrávalo 0:2, a zvítězilo 3:2.
Nové Město na Moravě - Netypická zahraniční výzva čeká na fotbalového útočníka Jakuba Sklenáře. Ten spojí svou dosavadní kariéru se studijními zájmy a 27. ledna odlétá na desetiměsíční stáž do australského Sydney. Během ní bude hrát za jeden z tamních klubů třetí nejvyšší soutěž.
Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ - Celý svět drží palce nejznámějšímu závodníkovi F1 Michaelu Schumacherovi, který už týden v nemocnici bojuje o život. Osudné mu bylo lyžování ve francouzském lyžařském středisku. Kdyby neměl přilbu, pravděpodobně by nebylo o co bojovat, pád by totiž nejspíš nepřežil. Jak se vybavit a na co si dát pozor, aby se něco podobného nestalo vám nebo vašim blízkým? Samotná přilba totiž nemusí vždycky stačit.
Praha – Britská společnost National Express, druhý největší soukromý dopravce v Evropě, chce proniknout na české koleje. Hodlá se účastnit tendrů na dotované tratě, které objednávají kraje a stát.
Praha - Bezprostředně po činu se v noci na pondělí podařilo všímavým občanům v pražských Holešovicích dopadnout 35letého zloděje, kterého touha obstarat si pervitin dohnala ke snaze o vniknutí do několika zaparkovaných aut.
Havlíčkův Brod – Čekání na přijíždějící vlak si mohou cestující v nádražní hale v Havlíčkově Brodě nyní zpříjemnit prohlídkou zajímavé putovní výstavy.
Praha – Fronty u pokladen kin na první část filmu Nymfomanka ještě nepolevily a do kin už míří část druhá, jež svéráznou studii sexuálního života hlavní hrdinky završí. Jsou příběhy, u kterých - jak vidno – neodradí diváka ani jejich délka. Čtyřhodinová (byť z pohledu režiséra kratší) verze zkrátka táhne především svým tématem, ať už si diváci hrají na sebevětší intelektuály, jdoucí na dílo stoupence hnutí Dogma Larse von Triera.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Ještě před pár desítkami let byly nezbytným vybavením každé firmy. Nyní jsou většinou k vidění spíš v muzeích, ale stále je používá i řada lékařů, tvrdí Miroslav Němec, který v České Kamenici provozuje muzeum strojů na psaní. První psací stroj byl patentován přesně před 300 lety.
Praha – Protikorupční policie obvinila loni v září šest lidí kvůli údajné korupci související s lukrativním areálem Vincentinum v pražském Břevnově, který původně patřil ministerstvu obrany.
Praha – Kolem kampeliček začíná být opět živo. Včera Ústavní soud zamítl stížnost Metropolitního spořitelního družstva, kterému soud loni v květnu a červnu zablokoval účty a ve stejný den guvernér České národní banky Miroslav Singer uvedl, že vklady v družstevních záložnách by neměly být jištěny v takové výši jako u bank.
Litoměřicko – Řidičské průkazy „typu 6" od ledna neplatí. Přesto jich k poslednímu prosinci zbývalo vyměnit 201 495, což jsou 3 % registrovaných řidičů v České republice. Ti od ledna jezdí „bez papírů". Jak je na tom Litoměřicko?
Praha - Krajský soud v Praze v úterý pokračuje v přehrávání policejních odposlechů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Nahrávky jsou z domácnosti bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy.
Praha - Krajský soud v Praze v úterý pokračuje v přehrávání policejních odposlechů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Nahrávky jsou z domácnosti bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy.
Praha - Od pondělí 6. ledna musí vzít cestující veřejnost v pražské hromadné dopravě na vědomí určité změny v jízdních řádech. Dílčí úprava prodlouží intervaly na některých tramvajových či autobusových linkách. Změny potrvají do 31. ledna.
Praha – Prezident Miloš Zeman se dnes sejde s předsedy parlamentních komor Janem Hamáčkem a Milanem Štěchem (oba ČSSD). Mluvit by měli nejen o spolupráci hlavy státu se Sněmovnou a Senátem, ale také o situaci s ustavením nové vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zástupci těchto stran už podepsali koaliční smlouvu a představili kandidáty na ministry, termín jejich jmenování ale zatím neznají.
Praha /VIDEO/ - Opilého řidiče zadrželi pražští strážníci, které na místo zásahu přivezla - tramvaj. Hlídka totiž nebyla přivolána k tomu, aby řešila problém s autem stojícím v kolejišti, ale původně dohlížena na bezpečnost cestujících a na pořádek noční tramvaji.
Praha - Kdyby někdo hledal finanční pojem loňského roku, možná by byl výsledek překvapivý. Zlato? Euro? Dolar? Kdo ví. Je však nepochybné, že aspirace na vítězství by měl i bitcoin. Alternativní peněžní měna, kterou nikdo do ruky neuchopí a ani nikdo nikdy neuvidí, ale která navzdory tomu existuje, minimálně ve stejnojmenné počítačové síti.
Berlín - Obavy Němců z toho, že po rozšíření Evropské unie zaplaví jejich pracovní trh zaměstnanci z Česka a Polska a že výrazně vzroste kriminalita, se nenaplnily. Stejně tak vyšly naprázdno obavy Čechů a Poláků z masového skupování nemovitostí v pohraničí německými kupci, uvedla agentura DPA. Podle ní naopak v době, kdy od rozšíření EU letos v květnu uplyne deset let, posiluje přeshraniční spolupráce mezi Německem a sousedními státy ve všech oblastech.
Praha – Po dvou měsících a dvou týdnech předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že je hotovo. Spolu s lídry ANO Andrejem Babišem a KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem podepsal koaliční dohodu na příští čtyři roky.
Praha – V roce 2013 bylo vyhlášeno 1379 bankrotů obchodních společností, o 36 více než v roce 2012. Vyhlášeno bylo také 4417 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což je o 2049 bankrotů více než předloni. Na 80 procent bankrotů se uskutečnilo formou oddlužení, vyplývá ze studie společnosti CRIF.
Praha - Strážníky, policisty i záchranáře zaměstnal muž, který v neděli krátce po půlnoci chtěl v hotelu v centru prahy skoncovat se životem. Hlášku o sebevraždě v uzamčeném pokoji ubytovacího zařízení v Klientské ulici dostala právě autohlídka strážníků.
Praha - Starší účastníci silničního provozu měli v pondělí dopoledne smůlu při dopravních nehodách v různých částech Prahy. S vážnějšími poraněními v krátké době převáželi záchranáři do nemocnic hned tři seniory.
Dobřív - Plzeňský historik objevil a sepsal českou obdobu světoznámého Deníku Anny Frankové. Na téměř neznámém příběhu třináctileté Židovky Věry Kohnové z Plzně učí děti o holokaustu. Dívka byla stejně stará jako Franková, která pocházela z německé židovské rodiny a zemřela také v koncentračním táboře.
Praha /ROZHOVOR/ - V pondělí večer byl Alois Hadamczik zřejmě nejostřeji sledovaným mužem v hokejem poblázněném Česku. Představil tým pětadvaceti hráčů, se kterými chce uspět na olympiádě v Soči a přivézt medaile. Oproti původním očekáváním je v jeho výběru víc hokejistů z evropských soutěží (celkem osm: pět z KHL a tři z extraligy) a některá jména mnohé překvapila.
Praha - Má to za sebou. Atletická mistryně světa Zuzana Hejnová se v pondělí odpoledne podrobila operaci prasklé zánártní kůstky u prsteníčku levé nohy. O tomto způsobu léčby rozhodlo pod vedením Pavla Koláře lékařské konsilium v pražské nemocnici v Motole, kde se zákrok uskutečnil.
Praha - Strážníky, policisty i záchranáře zaměstnal muž, který v neděli krátce po půlnoci chtěl v hotelu v centru prahy skoncovat se životem. Hlášku o sebevraždě v uzamčeném pokoji ubytovacího zařízení v Klientské ulici dostala právě autohlídka strážníků.
Česká Lípa - Futsalový klub FC Démoni Česká Lípa kromě svého elitního A mužstva, jež v letošním ročníku působí ve druhé lize, se může pochlubit také s výsledky svých mládežnických družstev, a to dokonce na prvoligové úrovni!
Praha - Odtajněno. Mezi pětadvaceti hokejisty, kteří pojedou na olympiádu do Soči, jsou i Jaromír Jágr s Petrem Nedvědem. Český tým bude mít tři brankáře, osm obránců a čtrnáct útočníků. Kapitánem bude Tomáš Plekanec, jeho asistenty Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Trenér Alois Hadamczik to oznámil na nominační tiskové konferenci v Praze.
Praha /ROZHOVOR/ - Zvonečky, náramky, šperky, ale třeba také růže. To už sedm let vyrábí před zraky návštěvníků na vánočních trzích na Staroměstském náměstí Filip Bardon, umělecký kovář a zámečník.
Praha – Noir Film 2014. To je další ročník sympatického komorního festivalu, který už vloni na Kokoříně ukázal, že o noirové filmy je u diváků mimořádný zájem. Navzdory tomu, že jde o retro a že drtivá většina byla natočena v černobílém formátu.
Praha 1 /ROZHOVOR/ - Zvonečky, náramky, šperky, ale třeba také růže. To už sedm let vyrábí před zraky návštěvníků na vánočních trzích na Staroměstském náměstí Filip Bardon, umělecký kovář a zámečník.
Praha - Mnoho lidí má účet v bance, která jim z toho nebo onoho důvodu úplně nevyhovuje. Výsledky průzkumů pravidelně potvrzují známou věc, a to že majitelé účtů jsou nespokojeni především s poplatkovou praxí bank.
Praha /ROZHOVOR/ – Tichá voda břehy mele. Snad jen ti největší optimisti nebo sázkoví hazardéři by si před sezonou vsadili na Evu Vrabcovou-Nývltovou. Kdyby mi tohle někdo tvrdil? Řekla bych, že si dělá srandu
Rozsáhlá kancelářská a obchodní budova Florentinum v centru Prahy, která vyšla investora Pentu na 200 milionů eur (5,5 miliardy korun), otevřela centrální náměstí a historickou Desfourskou zahradu pro veřejnost a přivítala první nájemce. Mluvčí skupiny Penta Martin Danko novinářům řekl, že pronajato je 70 procent z přibližně 50 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Kompletně pronajato chce mít Penta nejpozději v polovině roku 2015.
Praha - Šéf hnutí ANO miliardář Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci po podpisu koaliční smlouvy propagoval svoji skupinu Agrofert. Novinářům nabízel prezentaci s přehledem investic, které Agrofert v oblasti životního prostředí v posledních letech udělal. Reagoval tak na výtky ekologů, kteří nesouhlasí s tím, že ministrem životního prostředí se má stát zástupce ANO Richard Brabec.
Praha – Šéf Českých drah Dalibor Zelený ani napodruhé u dozorčí rady neuspěl s prosazením tříleté manažerské smlouvy. Stávající dohoda mu přitom vypršela na konci loňského roku. Definitivní podmínky , za kterých bude Zelený nadále České dráhy řídit, projedná dozorčí rada na konci měsíce. Do té doby bude platit překlenovací smlouva, kterou dnes šéfovi drah dozorčí rada posvětila. Řekl to místopředseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) a zároveň člen dozorčí rady Vladislav Vokoun. Diskusi o prodloužení stávající manažerské smlouvy rada poprvé odložila vloni v prosinci.
Jindřichův Hradec – Věděli, že se mohou chytnout. Měli velkou šanci první polovinu základní části zakončit výhrou. To platilo pro oba soupeře v nedělním utkání 22. kola Mattoni NBL, kdy Jindřichův Hradec hostil USK Praha. Oba celky totiž delší dobu na vítězství čekaly. Radost nakonec zakusili hosté, kteří na jihu Čech zaslouženě zvítězili 63:75.