Praha /INFOGRAFIKA/ - Nechtěli, aby od ledna nastal jen těžko představitelný zmatek. A tak nově zvolení poslanci odhlasovali ve středu večer vše, co jim k potvrzení poslal Senát. Nejprve lepší zpráva: všechna čtyři zákonná opatření prošla a v praxi to znamená, že nový občanský zákoník bude platit od roku 2014. Právní chaos je zažehnán.
Praha - Nemáte na víkend ještě žádný program? Přemýšlíte, zda vyrazit na nějakou zajímavou sportovní akci? Tak sjeďte o pár řádek níž a račte si vybrat z naší nabídky víkendových sportovních akcí na území metropole.
Praha – Zahrát si po boku některého z téměř dvou desítek elitních československých hráčů a hráček plážového volejbalu a zároveň přispět na dobrou věc. To nabídne druhý ročník otevřeného benefičního turnaje s názvem Vyber si, vydraž si, zahraj si, který se uskuteční v neděli 1. prosince v pražském Beachklubu Pankrác. Výtěžek akce si rozdělí Terapeutické centrum Modré dveře a Občanské sdružení Anabell, loni se podařilo nashromáždit téměř 70 tisíc korun.
Praha /ROZHOVOR/ – Romantickou komedii Křídla vánoc vidělo necelé dva týdny od premiéry přes sto tisíc diváků. V druhém filmu Karin Babinské o lidských přáních a andělských darech hrají v hlavních rolích Richard Krajčo, David Novotný, Jakub Prachař a Vica Kerekes, která odpověděla na pár otázek…
Praha – Malý svátek čeká tuto sobotu návštěvníky haly v Ruzyni. Na domácí palubovku házenkářů pražské Dukly dorazí totiž mistrovský celek z Jičína. Toho Jičína, který letos ve druhém kole extraligy přehrál Duklu na své palubovce hladce 21:17.
Kolín - Skupina mladých běžců Sokola Kolín-atletika se zúčastnila v Praze tradičního Podzimního běhu Olympu a v kvalitní konkurenci dosáhli pozoruhodných výsledků.
Domažlice – Páni, dámy, beseda začíná… Tato slova vyzývají k tanci Česká beseda. Tento salónní tanec je pro starší generaci nerozlučně spjat s plesy a slavnostmi, ale pro většinu mladších je zcela neznámý.
Praha – V nezpracované pozůstalosti redaktora Lidových novin (LN) Ivana Herbena bylo 23 soudniček, které pro tento deník v roce 1929 napsal nositel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert. Literární historici o nich dosud nevěděli, uvedly dnes LN, které tyto publicistické texty našly. „Pro všechny seifertovské badatele je to velké překvapení," citují editora Seifertových sebraných spisů Jiřího Brabce.
Praha – Pražský dopravní podnik hledá firmu na vymáhání pohledávek z nezaplaceného jízdného. Zakázka má mít hodnotu 450 milionů korun bez DPH, zjistila ČTK na serveru uveřejňujícím vypsané zakázky. DPP poptává právní služby na pomoc při vymáhání dlužných peněz od černých pasažérů včetně zastupování u soudu, exekucích nebo při mimosoudním vypořádání. Vymáhání jízdného v minulosti v Praze vyvolalo mnoho kontroverzí.
Jindřichův Hradec – V sobotu v neobvyklém čase 17.15 hodin jindřichohradečtí basketbalisté v dalším kole nejvyšší soutěže ve své hale nastoupí v televizním zápase proti top týmu z Děčína. Před atraktivním duelem jsme hovořili se sportovním ředitelem Lions Radimem Valchou.
Praha – Zástupci ČSSD a hnutí ANO se v noci na dnešek shodli na potřebě schválení státního rozpočtu na příští rok do konce prosince. Strany budoucí koalice také chtějí do konce roku předložit novelu zákona o státní službě, kterou po ČR požaduje Evropská komise. Na tiskové konferenci po nočním jednání to v Lidovém domě řekli předsedové stran Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Své závěry chtějí dvě nejsilnější strany budoucí koalice předložit lidovcům.
Hradecko – Do několika firem na Královéhradecku se během půl roku vloupala trojice mužů ve věku 36, 37 a 34 let z Prahy a Kladna. Zloděje policie podezřívá z třiceti vloupání v celé České republice, celková škoda činí 1,5 milionu korun.
Děčín - Dámy, chcete výrazně změnit svůj vzhled? Chcete, aby vás proměnil profesionál a ještě vám navíc poradil, co máte nosit, abyste oslnila? Pak se svěřte do rukou Pavla Filandra z Prahy.
Praha /VIDEO/ - Britský kytarista Steve Hackett, který se po většinu své hudební kariéry věnuje sólové tvorbě, získal své renomé jako člen raných Genesis. Právě jeho jedinečný přístup ke hře na kytaru výrazně vypomohl vytvořit kapelu, která je považována za přední zakladatele art/progresivní scény a v neposlední řadě dala světu i další významná jména hudebního světa, jako jsou Peter Gabriel či Phil Collins.
Praha – Některé české internetové obchody spustí na tzv. Černý pátek 29. listopadu slevové akce. Nákupním svátkem Black Friday je zahajována předvánoční sezona ve Spojených státech již přes 50 let, tradiční akce se v posledních letech začíná rozšiřovat i v Česku. Například Alza.cz letos nabídne slevy až 80 procent na zboží v celkové hodnotě 12 milionů korun.
Praha - Čím dál více Čechů chce trávit Vánoce na exotické dovolené, zatímco dříve spíše rostla poptávka po silvestrovských pobytech v tropických destinacích. Velká část exotických zájezdů v závěru roku je již vyprodaná, přičemž oslabení koruny se do cen last minute zájezdů na zimu zatím nepromítlo. Vyplývá to z ankety mezi cestovními kancelářemi.
Praha /FOTOGALERIE, TEST/ - S modelem RCZ se Peugeot vydal na docela tenký led. Postavit opravdu dobré kupé, zvlášť s "lidovou" značkou na kapotě, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokazit se dá spousta věcí. A auto se pak lehce stane jen terčem posměchu.
Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ - Vlastníci bytů se mají od ledna příštího roku na co těšit. Začne platit nový občanský zákoník, který přináší řadu změn, které se zásadně dotknou společenství vlastníků jednotek. Současně s tím přestane platit zákon o vlastnictví bytů.
Rozsochatec /ROZHOVOR/ - Značkou Vysočina - regionální produkt se mohou chlubit výrobci, jejichž produkty mají vazbu na Kraj Vysočina, jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň jsou alespoň z části vyráběny ručně.
Most - Policisté v současném období zaznamenali mírně zvýšený počet nehod s účastí chodců. V souvislosti s tím a také s nastupující zimní dobou upozorňují na více rizikových faktorů při pohybu chodců na silnicích. Zároveň nabádají všechny účastníky silničního provozu k větší obezřetnosti a opatrnosti při pohybu na silnicích.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – „Naše Galerie moderního umění bude konečně moderní," těší se její ředitel Tomáš Rybička. Má důvod, na jaře příštího roku – přesně 10. dubna – se budova Galerie moderního umění v Hradci zavírá a na přibližně dva roky bude patřit stavbařům a restaurátorům.
Praha - V Lidovém domě začalo vyjednávání ČSSD s hnutím ANO o daních, důchodovém systému a valorizaci penzí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před zasedáním řekl, že chce podporu hnutí pro co nejrychlejší schválení státního rozpočtu pro příští rok. Lídr ANO Andrej Babiš nechtěl před jednáním prozradit, s jakou strategií jeho tým do sídla sociální demokracie přišel.
České Budějovice – Dohrávka 4. kola Uniqa extraligy volejbalistů se vyvíjela nečekaně. Nakonec se ale z vítězství 3:2 radoval favorit. V pátečním vydání Deníku najdete referát ze zápasu a také rozhovor s mistrem světa z roku 1966 Borisem Perušičem.
Praha - Několik obrazů ukrytých desítky let v soukromých sbírkách bude vydraženo na aukci pořádané Aukční Galerií Kodl a Aukční síní Vltavín 1. prosince na Žofíně. Patří mezi ně například unikátní plátno Jindřicha Štýrského Akvárium, vystavené pouze jednou před 90 lety, nebo dosud nepublikovaná práce Josefa Lady Stavění sněhuláka.
Praha – V centru Prahy v ulici Na Příkopě vznikla nová cyklostezka. Využívat ji budou moct cyklisté jedoucí ve směru k Václavskému náměstí. Řidiči zároveň musí nově v ulici parkovat podélně, nikoli šikmo jako dosud. Novinářům to řekli radní Praha 1 Jiří Veselý (TOP 09) a vedoucí radničního dopravy Ludvík Czital. Vybudování cyklostezky zaplatil investor, který přestavuje budovu na rohu Panské a Na Příkopě.
České Budějovice - Volejbalisté ČZU Praha neudrželi v dohrávce čtvrtého kola extraligy v Českých Budějovicích vedení 2:0 na sety a nakonec úřadujícím vicemistrům podlehli 2:3. Díky získanému bodu nicméně zůstali v tabulce na třetím místě.
Praha - Po sérii tří porážek basketbalisté USK Praha zdolali ve 14. ligovém kole Svitavy 88:71 a vystřídali svého soupeře na osmém místě. Navíc mají zápas k dobru.
Litoměřice - Student Střední škola pedagogické, hotelnictví a služeb Litoměřice Vojtěch Bulín postoupil se svým receptem do finále prvního ročníku celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare.
Prostějov – „Chceme se sem vrátit. Na jaře nás čeká maturita, pak budeme cestovat a opět studovat. Ráda bych vyzkoušela studium v Austrálii," říká dva dny před odjezdem z Česka Anni Siina z finského Espoo. Projekt Leonardo, do kterého se zapojila prostějovská Střední škola designu a módy a finská škola řemesel Omnia ammattiopisto končí. Dvě finské studentky, šestadvacetiletá Anni Siina a dvaadvacetiletá Sofija Tikkanen, se v sobotu vrátí domů.
Praha /PROGRAM TURNÉ/ - Jako exkluzivní host s Alexandrovci vystoupí rockový zpěvák Petr Kolář. Pro Petra Koláře turné s Alexandrovci nebude premiérou. Se souborem vystoupil již dříve, na turné v roce 2009. „Těším se na setkání s dobrou partou muzikantů, užijeme si krásnou předvánoční atmosféru" říká k blížícímu se začátku vánočního turné Alexandrovců Petr Kolář.
Astana - Nejúspěšnější výjezd na sérii venkovních zápasů mají za sebou hokejisté Lva Praha. V duelech v Jekatěrinburgu (3:1), Chanty-Mansijsku (4:1), Omsku (3:2 po sam. nájezdech) a Astaně (3:2) získali 11 z 12 bodů a v dobré pohodě se vracejí do Prahy. Na ledě Barysu zařídil výhru gólem v 48. minutě útočník Jiří Sekáč, který se posunul do pozice nejproduktivnějšího hráče týmu.
Praha – Živnost „sňatkového podvodníka" podle detektivů pražské policie důkladně rozvinul mladík, jemuž se zalíbil pohodlně snadný život po boku dívek těšících se na společnou budoucnost. Avšak – těšících se marně; ženy se dočkaly jen hořkého zklamání.
Praha – Správa Pražského hradu připravila pro návštěvníky na prosinec vstupenku, s níž mohou navštívit dvě z pěti aktuálních výstav. Za 200 korun mohou kombinovat návštěvu retrospektivy Olbrama Zoubka, výstavy Francouzské umění ze šlechtických sbírek, expozici v Obrazárně, Svatovítský poklad a Příběh Pražského hradu. Ušetřit lze až 250 korun, řekl David Šebek ze Správy Pražského hradu.
Praha – Penzijní připojištění se státním příspěvkem, takzvaný třetí pilíř penzijní reformy, mělo na konci třetího čtvrtletí 4,95 milionu lidí. To je o 185.000 méně než na konci roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
Praha – Společnost, která v Praze chystala delfíní představení, asi povolení na jejich dovoz nezíská. Podle informací ČTK rozkladová komise ministerstva životního prostředí doporučila ministrovi, aby žádost zamítl. Komise měla zasedat v minulých dnech, rozhodnutí by ministr měl vydat asi příští týden. Ministerstvo nechce případ až do konečného rozhodnutí komentovat.
Praha - Armáda spásy otevře od 1. prosince svá denní centra také v noci, aby v nich mohli lidé bez domova přespat a přečkat mráz. Díky této službě „volná židle" bude moci pod střechou přenocovat v Praze i dalších městech republiky několik stovek potřebných. Novinářům to dnes řekl ředitel sociálních služeb Armády spásy František Krupa.
Praha – Od roku 2007 se v Praze pokusilo zabít více než 6300 lidí, z toho více než 1340 ji dokončilo. Za posledních pět let stoupl počet dokonaných sebevražd o 51 procent. Vyplývá to z údajů pražské záchranné služby, které dnes poskytla její mluvčí Jiřina Ernestová. Záchranná služba zároveň oznámila, že loni počet ošetřených pacientů poprvé překročil hranici 100.000, výjezdů záchranářům přibývá i letos.
Praha /ROZHOVOR/ – Charita? Tu bývalý obránce fotbalové reprezentace Zdeněk Grygera dobře zná, věnoval se jí už na svých štacích v Ajaxu Amsterdam či Juventusu Turín. Teď se po modelce Aleně Šeredové stal dalším patronem projektu Zelený život, který bude o víkendu propagovat poslední letošní kolo Gambrinus ligy.
Praha /FOTOGALERIE/ – Zranění, které by naštěstí mělo být jen lehčího rázu, utrpěla ve čtvrtek ráno chodkyně, kterou v centru Prahy srazilo auto. Sporťák značky Opel se středočeskou poznávací značkou do ní vrazil zezadu, když v půl deváté kráčela s kolegy po chodníku; trojice mužů se ale podle vlastních slov dokázala v posledním okamžiku uhnout.
Praha – Téměř 150 milionů korun je ještě volných v programu Nová zelená úsporám 2013, který poskytuje dotace na rekonstrukce a zateplení rodinných domů. Vyplývá to z údajů na webu programu. Celkem vyhradilo ministerstvo životního prostředí jednu miliardu korun, která se měla čerpat od poloviny srpna do pátku 29. listopadu.
Obrovského úspěchu dosáhla česká daviscupová reprezentace, když na horké srbské půdě dokázala obhájit vítězství v nejprestižnější mužské týmové soutěži světa. Lví podíl na výhře mají především Radek Štěpánek a Tomáš Berdych.
Obrovského úspěchu dosáhla česká daviscupová reprezentace, když na horké srbské půdě dokázala obhájit vítězství v nejprestižnější mužské týmové soutěži světa. Lví podíl na výhře mají především Radek Štěpánek a Tomáš Berdych.
Plzeň /ROZHOVOR/ - Lesk, barvy a iluze charakterizují architekturu Plzně 60. let. Výstavu, na níž je možné vidět plány a nákresy staré více než padesát let stejně jako dobové fotografie i snímky mapující dnešní stav staveb z tehdejší doby, připravil Petr Domanický ze Západočeské galerie v Plzni. Zahájena byla 19. listopadu a potrvá do 9. února 2014.
Astana - Hokejisté Lva Praha v Kontinentální lize potvrdili formu a vyhráli na ledě Barysu Astana 3:2. Jediný český zástupce v soutěži bodoval podeváté za sebou, z toho poosmé zvítězil. V 48. minutě rozhodl útočník Jiří Sekáč, který po 38 vteřinách odpověděl na vyrovnání domácích. Lev zakončil sérii čtyř venkovních zápasů a ztratil v ní jediný bod. V pondělí se představí doma proti nejlepšímu týmu soutěže Petrohradu.