Praha - Předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche „téměř stoprocentně" vyloučil vznik koalice sociálních demokratů s TOP 09 na pražské radnici. Uvedl to dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM).
Táborsko - I na webu se nyní můžete začíst do příspěvků našich čtenářů, které uveřejňujeme na stránce U nás doma. I vy můžete přispět do svých novin. Podělte se s ostatními o to, co vás ve vašem okolí zaujalo, potěšilo, nebo naopak rozzlobilo. Zde je prostor pro vaše články, fejetony, kulturní recenze, názory či fotografie.
Praha - Zdražení předplatného jízdného až o čtvrtinu, rušení systému slev pro cestující, seškrtání některých méně vytížených spojů. Toto ještě na konci minulého týdne navrhoval dopravní podnik, kvůli své tíživé finanční situaci a dluhové spirále, do které se dostal.
Praha - Lidé se kvůli sporným předváděcím akcím začali obracet na živnostenské úřady. V uplynulém týdnu úřady řešily celkem 25 případů, řekl dnes v pořadu Partie televize Prima bez bližších podrobností ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Předváděcí akce se v poslední době staly velkým tématem zejména kvůli případům zneužívání agresivních obchodních praktik vůči seniorům.
Praha – Ozdoby do vlasů, ale i náramky, prstýnky nebo brože. Takové využití nyní nacházejí modré textilní pomněnky vytvořené podle návrhu Julie Šiškové z ateliéru Maxima Velčovského na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, které lze v posledních dnech vidět zejména v Praze.
Praha - Prezident Miloš Zeman neplní své ústavní povinnosti, když otálí se jmenováním velvyslanců navržených vládou. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, podle kterého se spor může ještě protáhnout. Ministr zahraničí zároveň doufá, že nebude nutné, aby o kompetencích musel rozhodovat Ústavní soud. Hradní kancléř Vratislav Mynář zopakoval, že prezident Zeman několikrát deklaroval svou připravenost o situaci jednat.
Praha - Až na druhý stupeň povodňové aktivity ze tří mohou podle meteorologů vystoupat hladiny řek v západních Čechách. Varování před vzestupem hladin v Plzeňském a Karlovarském kraji dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Česká Lípa - Příběh Moniky Kalové z České Lípy je unikátní. Dívka s roztroušenou sklerózou vymyslela a dotáhla do konce projekt, který pomůže lidem se stejnou diagnózou.
Praha – Učit se hrát o prázdninách divadlo, jezdit na koních nebo sportovat s lanem mohou děti, které se v létě zúčastní příměstských táborů v Praze. Kurzy s menší kapacitou už ale mohou být obsazené, vyplývá z ankety mezi organizátory městských táborů. Ty vyplňují volný čas dětí, které část prázdnin tráví v Praze.
Praha - Mezi zaměstnanými v Česku přibylo v uplynulých letech vzdělaných lidí. Zatímco v roce 1995 převažovali pracující se základním nebo středoškolským vzděláním bez maturity, o 15 let později bylo více zaměstnaných s maturitním a vysokoškolským vzděláním. Ukázala to studie Národního ústavu pro vzdělávání o uplatnění absolventů na pracovním trhu, kterou má k dispozici.
Praha - Finanční úřady vybraly do poloviny května na dani z přidané hodnoty přes 105 miliard korun, což je o zhruba pět miliard korun meziročně více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 29,5 miliardy korun, tedy přibližně stejně jako o rok dříve. Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy. DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů.
Praha /ROZHOVOR/ -V těchto dnech Colloredo Mansfeldský palác hostí výtvarníka, jehož pracovní prostředek není například keramická hlína, nebo dřevo. Oblíbil si obyčejný beton. A že se s ním dají dělat věci, říká osmapadesátiletý autor Jiří David ze Zbraslavi. Výstava nazvaná Křik paviánů ve zmíněném paláci trvá od 25. května do 8. září.
Na jaké novinky se mohou milovníci vodních radovánek těšit v Aquapalace Praha? Na to jsme se zeptali toho nejpovolanějšího generálního ředitele Radka Steinhaizla.
Hluboká nad Vltavou, Hrdějovice –Řidiči nyní neprojedou mezi Hlubokou nad Vltavou a Hrdějovicemi. Opakované rekonstrukce však těžce dopadají na malou skelnou huť, kterou tu vede Jaroslav Effmert. Aktuální uzavírka potrvá do 20. června.
Praha - Komunisté zaměří svůj program na prosazování lidských práv. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše zaznívalo toto téma na neveřejné ideologické konferenci strany v Praze opakovaně. Komunisté se připravují na rok 2014, kdy lidé budou volit obecní zastupitele a české i evropské poslance. Dnes si ale straníci hlavně „vyměňovali názory", řekl Dolejš. Konkrétní volební programy budou komunisté schvalovat na podzim.
Karviná - Nenechat navždy zmizet poslední artefakty připomínající železnici, která v první polovině minulého století spojovala Petrovice, Fryštát a Darkov s původní Karvinou.
Praha /ROZHOVOR, SOUTĚŽ/ – Dělat rozhovor s pamětníkem bývá většinou velký zážitek. Nejenže se při něm člověk dozví spoustu informací, udělá si obrázek o tom, „jak to tehdy chodilo", ale také si – na rozdíl od jiných interview – duševně odpočine. Při přepisování rozhovoru potom novinář nemusí přemýšlet o tom, co do výsledku vybrat, aby to čtenáře „zaujalo", ale spíše se zabývá tím, co z velké porce veselých příhod a poutavého vyprávění bude muset z důvodu omezeného rozsahu vyškrtnout.
Praha – Záchrana přišla v poslední chvíli. Těmito slovy zhodnotili pražští policisté několikahodinovou snahu pomoci 25letému muži, který chtěl spáchat sebevraždu. Pátrali po něm od šesti hodin ráno, kdy jeho blízcí našli hned několik dopisů na rozloučenou – a najít se ho podařilo v pravé poledne. Na Vyšehradě, kde si skutečně chtěl vzít život. Prostřednictvím linky 158 na něj upozornil všímavý svědek. „Mladík chce zřejmě skočit z hradeb," sdělil policejním operátorům.
Praha - Sedmý ročník tradiční historické akce přináší řadu novinek, především přesunutí začátku průvodu na pátek 31. května večer, a také nový císařský pár. V rolích císaře Karla IV. a jeho čtvrté manželky Elišky Pomořanské se představí herci David Suchařípa a Iveta Jiříčková.
Brno /ROZHOVOR/ - Tři výluky čekají v létě cestující na jihu Moravy. Kvůli opravě mostu nedojedou ze severu vlaky na brněnské hlavní nádraží. Výluka se dotkne i trati z Brna do Moravských Bránic. Třetí výluka čeká cestující na trase Brno Vyškov Nezamyslice. Ředitel Krajského centra osobní dopravy Brno Pavel Karšulín chce také více pohodlí pro ty, kdo jezdí z Brna do Prahy.
Praha - Půldruhá stovka starců a stařenek z dejvického Domova pro seniory Elišky Purkyňové v Šolínově ulici se stále nemůže stěhovat do nového moderního objektu. Ten se nachází v Cvičební ulici nedaleko Břevnovského kláštera.
Karviná - Extraligová Kopřivnice zakončila krajským derby v Karviné nadstavbovou část. Karviná tahala od začátku utkání, ve kterém se na její lavičce loučil dlouholetý trenér baníkovských celků Ludvík Mrkva, za delší konec provazu a už do poločasu vedla o sedm branek.
Domažlice – V době, kdy v Gambrinus lize graduje zuřivý boj o mistrovský titul mezi Viktorií Plzeň a Spartou Praha, míří domažlická farma ´viktoriánů´ na Strahov, aby se tam s rezervou Pražanů utkala v přímém souboji o čtvrtou příčku v tabulce České fotbalové ligy.
Hluboká nad Vltavou, Hrdějovice –Řidiči nyní neprojedou mezi Hlubokou nad Vltavou a Hrdějovicemi. Opakované rekonstrukce však těžce dopadají na malou skelnou huť, kterou tu vede Jaroslav Effmert. Aktuální uzavírka potrvá do 20. června.
Svitavy - Svitavský Country klub Srdíčko vystoupením podpořil Večer dobrých zpráv. Byl to benefiční koncert, jehož výtěžek šel na podporu projektů Svazu postižených civilizačními chorobami.
Praha – První džíny, přísný učitel, staré zvyky, tuzex, Vánoce, rodný dům. Všechny tyto vzpomínky a mnohé další se vešly do tzv. Národní kroniky z projektu SENSEN (Senzační senioři), akce Nadace Charty 77´/Konta Bariéry a Národního muzea. Kronika aktivuje i motivuje seniory, aby po sobě zanechali své příběhy. Optický disk s nahrávkami, jež nadaci zasílali Češi v uplynulých dvanácti měsících, předala ve čtvrtek řediteli muzea slavnostně ředitelka Bariér Božena Jirků.
Region /ROZHOVOR/ - Bývalého starostu obce Stará Ves u Rýmařova Pavla Hejska zná širší veřejnost spíše jako dlouholetého předsedu zájmové organizace Klub skalničkářů Campanula Bruntál. Společně s manželkou Miluší, jinak místopředsedkyní klubu, organizuje pravidelné každoroční výstavy skalniček v Bruntále a Krnově. Členy skalničkářského klubu jsou oba od roku 1987, na přípravě výstav určených pěstitelům a zahrádkářům se podíleli už v té době.
Malá Morávka – Ruční manufakturou nazývá svou živnost šindelář Vladimír Hlobil z Malé Morávky. Modřínové šindele vyrábí v manufaktuře i pokračovatel rodinné tradice Vladimír Hlobil mladší, který zpracování dřeva studuje na vysoké škole.
Turnov - Družstvo mladších žákyň o víkendu cestovalo na třídenní turnaj do pražských Vršovic. Zde se mladé házenkářky postupně střetly s dalšími devíti celky z celé České republiky.
Prostějov /ROZHOVOR/ – Prostějovská rodačka, malířka a spisovatelka Lenka Horňáková Civade, která žije ve Francii, přivezla spolu s francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi do rodného města představit v pořadí svou třetí knihu s názvem Prioritaire, Praha – Paříž. Nejen o knize a literatuře jsme si povídaly s oběma autorkami.
Praha - Jednoznačnou podmínkou pražské ODS pro uzavření pravicové koalice s TOP 09 je obsazení pozice primátora Bohuslavem Svobodou, který byl z funkce ve čtvrtek odvolán. Na dnešním jednání se na tom usnesla regionální rada strany. Tomáš Hudeček z TOP 09, jenž je momentálně funkcí primátora pověřený, řekl, že při současném rozložení politických sil toto není možné.
Plzeň - V sobotních utkáních fotbalové divize se pozornost fanoušků soutředila do Tachova, kde domácí tým v derby vysoko porazil Rokycany a v boji o záchranu si připsal na konto důležité body.
Praha – Asi dvě desítky lidí si dnes v Praze přišly poslechnout veřejné čtení z díla Martina C. Putny. Akce původně zamýšlená na podporu spisovatele a literárního historika se po příslibu prezidenta Miloše Zemana jmenovat jej profesorem stala připomenutím jeho dosavadního díla. Čtení v knihovně Václava Havla uspořádal spolek Charlie a studenti Fakulty humanitních studií a Studentské unie Univerzity Karlovy.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Po celé jedné straně jeho pracovny se táhne velké okno. Je z něho krásný výhled na ještě o mnoho větší krytý bazén. Přestože vodu doslova miluje, zaplavat si v něm byl ředitel uherskohradišťského aquaparku Jiří Durďák jen dvakrát či třikrát.
Praha – Fanoušci kultovního seriálu Star Terk budou mít už brzy šanci poznat zblízka své oblíbené herce. Pod značkou Stars in Prague se uskuteční setkání s herci Robertem Picardem a Robertem Duncanem McNeillem. Oba jmenovci se objevili v seriálu Star Trek: Voyager, který vysílá od dubna stanice Prima COOL, která je zároveň mediálním partnerem akce.
Praha - Asi dvě desítky lidí si dnes v Praze přišly poslechnout veřejné čtení z díla Martina C. Putny. Akce původně zamýšlená na podporu spisovatele a literárního historika se po příslibu prezidenta Miloše Zemana jmenovat jej profesorem stala připomenutím jeho dosavadního díla. Čtení v knihovně Václava Havla uspořádal spolek Charlie a studenti Fakulty humanitních studií a Studentské unie Univerzity Karlovy.
Praha - Jméno nejvzácnějšího mláděte v Indonéské džungli prozradí oblíbená autorská dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. Mimořádnému přírůstku také zazpívají. Křtiny mláděte orangutana se uskuteční v neděli 26. května ve 14 hodin u Vzdělávacího centra u hlavního vchodu do pražské zoologické zahrady.
Praha /FOTOGALERIE/ – Desítky historických mercedesů se dnes odpoledne vydaly z areálu zastoupení této značky ve Stodůlkách na cestu centrem Prahy. Vyvrcholilo tak třídenní setkání, jímž Mercedes-Benz klub ČR oslavil 50 let existence. Je nejstarším oficiálním sdružením vozů s trojcípou hvězdou v Evropě.
Praha – Pražští lidovci si na dnešní krajské konferenci strany zvolili za nového předsedu Jana Wolfa. Na webu místní organizace KDU-ČSL to dnes oznámila tajemnice strany Miroslava Mencová. Wolf byl doposud místopředsedou pražské KDU-ČSL. Lidovci vybrali také čtyři místopředsedy – Pavla Mareše, Daniela Kajpra, Mariána Hoška a Danielu Rázkovou.
Praha - Pražští lidovci si na dnešní krajské konferenci strany zvolili za nového předsedu Jana Wolfa. Na webu místní organizace KDU-ČSL to dnes oznámila tajemnice strany Miroslava Mencová. Wolf byl doposud místopředsedou pražské KDU-ČSL. Lidovci vybrali také čtyři místopředsedy – Pavla Mareše, Daniela Kajpra, Mariána Hoška a Danielu Rázkovou.