Dynamo České Budějovice je v krizi, která rozděluje fanoušky i vedení klubu. S pouhým jedním bodem za probíhající podzimní část sezony se klub potýká s historicky nejhorším výkonem. Fanoušci vyjadřují svou nespokojenost, zatímco vedení hledá řešení, jak zlepšit situaci a obnovit důvěru. Jaké kroky by mohly přinést změnu?
Gruzie se při parlamentních volbách stala obětí ruské speciální operace. V neděli to podle tiskových agentur prohlásila gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová, která podporuje směřování své země k Evropské unii. Opozice odmítá výsledky voleb uznat a stejně se nyní vyjádřila i prezidentka, která opoziční strany podporuje. Zurabišviliová úřady obvinila, že ve volbách sebraly občanům právo si vybrat.
Nejde to. Kdyby Izrael složil zbraně, zanikne. Takový postoj sdílí většina čtenářů Deníku, kteří se v aktuální sérii unikátního projektu Černá a bílá vyjádřili ke konfliktu na Blízkém východě. Podle ankety si téměř čtyři pětiny z nich myslí, že Izrael má právo bránit se teroristům protiútokem, i když při něm umírají civilisté.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Ve věku 66 let zemřel v pondělí 14. října herec, dabér a aktivista za práva homosexuálů Jiří Hromada, bývalý prezident Herecké asociace. Zprávu o jeho úmrtí potvrdil jeho nástupce v čele asociace Ondřej Kepka.
Polsko chce kvůli situaci na běloruské hranici dočasně pozastavit právo na azyl jako součást strategie na omezení nelegální migrace. V sobotu to řekl premiér Donald Tusk s tím, že požádá Evropskou unii, aby opatření schválila. Varšava obviňuje Minsk, že migranty k přechodu polské hranice nabádá a pomáhá jim k tomu.
Svět je rozdělen. Jedna část proti Izraeli a praktikám, které uplatňuje vůči svým sousedům, protestuje a mává vlajkami Palestiny. Ta druhá naopak podporuje izraelské údery na teroristy z Hamásu a Hizballáhu a schvaluje usmrcení šéfů vražedných organizací. V dalším díle projektu Černá a bílá se Deník ptá čtenářů, jestli má Izrael právo bránit se terorismu protiútokem, při němž ve velkém umírají i civilisté. Co si myslíte vy? Hlasujte a pište nám.
V občanské poradně v Třebíči řeší často s klienty kromě dluhů i rodinné právo. Hlavně rozvody a výživné. Zaměstnanci poradny upozorňují, že rozvody nadělají spoustu komplikací, na něž lidé v rozčilení nepomyslí. Všichni by si podle jejich zkušeností měli podobný krok pořádně promyslet, zvláště pokud mají děti a společnou domácnost. Tématu se věnuje další díl seriálu Příběhy z poraden.
Současný kádr New Jersey Devils zná jako málokdo jiný. Kladenského útočníka Jaromíra Pytlíka si ďáblové z východu Spojených států vybrali na draftu v roce 2020 jako 99. v pořadí, takže měl na dvou kempech možnost si zatrénovat s takovými jmény, jako je Jack Hughes, Šimon Nemec nebo Dawson Mercer. Na rozdíl od nich ale do nejlepší soutěže světa nenakoukl a zápas NHL v Praze si užije maximálně jako divák. „Rok jsem kvůli covidu nikde nehrál. Pak jsem měl nějaká zranění a komplikace. Tři roky po draftu měli moje práva a pak už jsi volný hráč,“ popisuje svoji situaci třiadvacetiletý útočník.
Vernisáž výstavy obrazů Pavla Vavryse, degustace vína, průvod šesti desítek krojovaných párů městem, slavnostní bohoslužba v kostele, zpívání na nádvoří i sobotní večerní zábava ve znamení zbrusu nové choreografie, to vše a mnoho dalšího přinesly hody s právem v Kunovicích, které se tam konaly o posledním zářijovém víkendu.
Už několikrát v historii se Rusko pokoušelo vnutit menším národům žijícím v jeho blízkosti svá vlastní pravidla a zbavit je svébytnosti. Před 110 lety se terčem těchto snah stalo tehdejší Finské velkoknížectví. Takzvaný velký rusifikační program, který se tehdy Rusko pokusilo uvést v život, je měl zbavit jakékoli autonomie a učinit plně závislým na Rusku. Propracovaný plán ale nevyšel.
Ve spolupráci s odborníkem na bezpečnou jízdu Jiřím Paterou, který byl zakladatelem Škol bezpečné jízdy v České republiky, připravuje redakce Deníku některé své odborné kvízy. Jejich absolvování vám umožní lépe se zorientovat v novinkách, které se do legislativy týkající se silničního provozu dostaly v posledních letech.
/FOTO, VIDEO/ Duhový průvod za práva leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí prošel v sobotu 24. srpna centrem Mostu. Dvě stě účastníků touto manifestací zahájilo jednodenní lidskoprávní festival Most Pride v parku Střed. Akci doprovázela poklidná demonstrace konzervativních křesťanů. Dozorující policie nemusela během průvodu zasahovat.
Krajský soud v Ostravě zastavil vyvádění majetku ze zkrachovalé firmy Lepo, která je dceřinou společností Liberty Ostrava. V praxi to znamená zásadní omezení dispozičních práv jednatelů LEPO.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v projevu na závěr sjezdu demokratů ve čtvrtek pozdě večer (v pátek ráno SELČ) formálně přijala nominaci své strany do listopadových prezidentských voleb a voličům vzkázala, že mají šanci vytyčit „novou cestu vpřed“. Ve snaze vymezit se vůči polarizující rétorice republikánského protikandidáta a někdejšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa také přislíbila, že bude prezidentkou všech Američanů, a zavázala se k mírovému předání moci. Informovaly o tom světové tiskové agentury.
Šestadvacetiletá baculka Lindsay McGlone se rozhodla ve velkém hájit práva lidí s nadváhou a to po celém světě. Je za to často velmi kritizována. Poslední vlna kritiky se na ni snesla při cestě do Bulharska. Podle názoru řady lidí si měla koupit v letadle rovnou dvě místa, když je tak korpulentní.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyšetřují případ s krycím názvem MARKÝZ, který se týká sexuálních deliktů páchaných na ženách. Obviněný muž měl ženy vyhledávat prostřednictvím inzerátů na pozice asistentky či občasné milenky. NCOZ nyní vyzývá další možné oběti, aby se přihlásily.
Deník se zkusil projít ulicemi ve středočeském městě Slaný s nevidomou ženou. Každý krok tu znamenal velké dobrodružství. Podle úřadů je však žena v podstatě samostatná.
Deník se zkusil projít ulicemi ve středočeském městě Slaný s nevidomou ženou. Každý krok tu znamenal velké dobrodružství. Podle úřadů je však žena v podstatě samostatná.
Federace World DanceSport diskvalifikovala z olympijské soutěže v breakdance afghánskou účastnici premiéry tohoto sportu pod pěti kruhy kvůli výzvě k boji za ochranu práv žen. Jednadvacetiletá Manizha Talašová reprezentující v Paříži tým uprchlíků nastoupila k páteční soutěži na Place de la Concorde v kostýmu s bleděmodrým pláštíkem, na němž byl nápis "Free Afghan Women" (Osvoboďte afghánské ženy). World DanceSport, která nový olympijský sport řídí, to vyhodnotila jako zakázanou prezentaci politického hesla, uvedla organizace v prohlášení vysvětlujícím rozhodnutí o diskvalifikaci.
Insolvenční správce vyhodnocuje dvě nabídky na úvěrové a tollingové financování druhovýroby hutí Liberty Ostrava. Zachování druhovýroby je nezbytné k udržení pracovních míst i hodnoty podniku.
/ROZHOVOR/ Osmnáct soutěžních zápasů. Tak dlouhá byla série bez porážky B-týmu fotbalového Baníku Ostrava. Skončila v neděli, kdy tým kouče Josefa Dvorníka při premiéře na Městském stadionu ve Vítkovicích podlehl v duelu 4. kola druhé ligy silnému Vyškovu 1:3. „Z mého pohledu vyrovnané utkání, ale co se týká gólů a efektivity, to bylo jasně na straně Vyškova,“ uznal Dvorník, který poprvé nasadil jména jako Issa Fomba, nebo David Muale Nzanza. V klubu se zabydluje i Roan Nogha.
Podle obžaloby byla žena z Karlovarska opakovaně znásilněna, a to různými způsoby, přičemž pachatel zneužil toho, že se opila a nemohla se účinně bránit. Státní zastupitelství pro muže žádalo roky vězení, ale Krajský soud v Plzni ho zprostil obžaloby. Žena, která dle znalců po činu trpěla posttraumatickou stresovou poruchou a jejíž utrpení trvalo sedm hodin, se tak nedočkala nejen trestu pro muže, jenž jí měl ublížit, ani odškodnění, které žádala. Nesmířila se s tím a za svoje práva bojovala dokonce u Ústavního soudu.
Ausgerechnet srpen si armády Varšavské smlouvy vybraly ke společnému cvičení Štít 84 pořádanému v Československu, což Rudé právo oznámilo titulkem o bratrských armádách na titulní straně. Nevkus partajního deníku byl opravdu krajní. Vojáků bylo tenhle měsíc vůbec dost, protože se slavily kulatiny Slovenského národního povstání. Ale kdo by na to myslel, když ještě pořád běžely dovolené, což se poznalo krom jiného také tak, že i prudérní partajní tisk se věnoval dámským plavkám. A samozřejmě finišovaly žně – hrdinou doby byl kombajnér a selský stav aspoň na chvíli zastínil běžně adorované dělníky a horníky.
Málokdo by čekal, že právě osmifinálový zápas boxerek ve velterové váze bude patřit k nejsledovanějším okamžikům olympiády v Paříži. Jenže Alžířanka Imane Chelifová, která se utkala s Italkou Angelou Cariniovou, je jednou ze dvou boxerek, které byly loni vyloučeny z MS kvůli pochybnostem o jejich pohlaví. Na hrách ale startovat smějí, což vyvolalo ostrou kritiku. Jak dopadl první zápas Chelifové?
Kvůli rozsáhlým stavebním pracím na Václavském náměstí se bezdomovci v centru Prahy přesouvají do jiných lokalit. Radní Prahy 1 pro sociální věci Ivana Antalová upozorňuje, že i když se bezdomovci stanou méně viditelnými, problémy spojené s jejich přítomností nezmizí. Bez řešení hrozí šíření epidemií a finanční zátěž pro městskou část.
22. Národní konference s názvem Místo pro kvalitní život s roztroušenou sklerózou se tentokrát konala 31. května v sídle Kanceláře veřejného ochránce práv v Brně. Byla realizována za finanční podpory Úřadu vlády ČR a záštitu nad akcemi převzal ombudsman Stanislav Křeček.
Veřejný ochránce práv napadl u Nejvyššího správního soudu (NSS) rozhodnutí olomouckého krajského soudu, který v březnu opětovně odmítl jako nepřípustnou žalobu ombudsmana týkající se rozhodnutí o umístění výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci.
Politiky s majáčky nechceme. Tak se vyjádřili čtenáři v anketě Deníku, v níž se dosud sešlo více než 5600 hlasů. Pro to, aby si členové vlády na silnici dál mohli zajišťovat přednost blikajícím výstražným zařízením, byl jen přibližně každý dvacátý hlasující. Naprosto jasno bylo i v názorech na jednotlivé argumenty. Že majáček bývá zneužíván, si myslí více než šest set čtenářů, proti bylo pouhých 24. „Nejsou to nadlidé,“ konstatoval jeden z odpovídajících.
Dětem, které se ocitnou samy bez rodičů v nemocnici, zažívají problémy v dětském domově nebo jejichž rodiče se rozvádějí, by mohl být v budoucnu nápomocen dětský ombudsman. Návrh na jeho zřízení připravila vláda a nyní se jím zabývají poslanci. Řeší jeho kompetence i finance.
Jízda ministra školství a zároveň senátora Mikuláše Beka záchranářskou uličku s rozsvíceným majáčkem vyvolala vlnu kritiky. Deník v dalším díle seriálu Černá a bílá přináší argumenty pro i proti právu členů vlády jezdit s majáčkem.
Nepřehlednou situaci ohledně doplnění České fotbalové ligy o původně vyloučený FK Robstav a následně o další tým (což je druhý celek divize B SK Kladno) vysvětlilo právní oddělení FAČR ve svém vyjádření. I fotbaloví právníci se přiklánějí k názoru, že by se soutěž měla pro tuto sezonu výjimečně rozšířit, bude tak napácháno nejméně zla. Krajští zástupci Živanice, Pardubice B a Ústí nad Orlicí si tak zahrají o dva zápasy více, než bylo původně v plánu.
Mladá Boleslav se dočká ekologičtější a modernější hromadné dopravy. Do konce roku 2027 přibude sedmnáct nových autobusů na bioplyn, které budou vybaveny technologiemi pro přednostní jízdu na semaforech. Tento krok nejen sníží emise, ale také zlepší plynulost dopravy ve městě.
Ministr školství a zároveň senátor Mikuláš Bek nedávno na dálnici D1 projel záchranářskou uličku s rozsvíceným majáčkem. Vyvolalo to vlnu kritiky. Zesílila, když se ukázalo, že nejel za neodkladnou pracovní povinností, nýbrž domů do Hajan na Brněnsku. Chování ministra je přinejmenším podivné. Vyvolává však širší otázku: Měli by mít vůbec členové vlády právo přednostní jízdy?
Nepřehlednou situaci ohledně doplnění české fotbalové ligy o původně vyloučení FC Robstav a osmnáctý tým (což je druhý tým divize B SK Kladno) vysvětlilo právní oddělení FAČR ve svém čtvrtečním vyjádření. I fotbaloví právníci se přiklánějí k názoru, že by se soutěž měla pro tuto sezonu rozšířit, bude tak napácháno nejméně zla. Losovací aktiv začíná v 18 hodin.
Nepřehlednou situaci ohledně doplnění české fotbalové ligy o původně vyloučení FC Robstav a osmnáctý tým (což je druhý tým divize B SK Kladno) vysvětlilo právní oddělení FAČR ve svém čtvrtečním vyjádření. I fotbaloví právníci se přiklánějí k názoru, že by se soutěž měla pro tuto sezonu rozšířit, bude tak napácháno nejméně zla. Losovací aktiv začíná v 18 hodin.
Sestup z krajského přeboru odvraceli až v posledním kole a přímo na hřišti se jim to i povedlo. Zdrcující zpráva přišla pro fotbalisty Mnichova Hradiště o deset dní později a už zcela nečekaně - po odmítnutí divize hned dvěma středočeskými kluby. Z pádu jako takového se Ondřej Knobloch, předseda MSK, podle svých slov nehroutí. Co jej štve, že se o něm klub dozví až tak dlouho po soutěži.
/FOTO, VIDEO/ Mezi palečnicemi, španělskou botou a jinými mučicími nástroji i popravčími sekerami žije už zhruba čtvrt století Martin Foltýn ze Slavkova u Brna. Se svojí „katovskou dílnou“ objíždí akce po celém Česku a je už také stálicí na programu Půtových zámeckých slavností v Kvasinách, kde jsme ho zastihli. Víte, že hrdelní právo i studuje a chystá se na doktorát? A jak vůbec takový výkon spravedlnosti v dávné době probíhal? Nejen to Deníku prozradil.
Novela mysliveckého zákona, o jejíž dokončení informovalo ministerstvo zemědělství, dělá mnoha myslivcům vrásky na čele. Zároveň se tak stává diskutovaným tématem, a to i na půdě Okresního mysliveckého spolku Hodonín, jednoho z nejpočetnější mysliveckých sdružení v České republice. Jeho dlouholetý předseda Radovan Mančík se k chystaným novinkám vyjádřil v rozhovoru.
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho partnerky je definitivně potvrzené. Nárožný také plánoval vraždu tety. Vinu popíral. V ústavní stížnosti poukazoval na domnělá porušení řady svých práv, například práva na ochranu před nelidským a ponižujícím zacházením nebo trestem, práva na osobní svobodu nebo práva na zákonného soudce.
Město Vsetín se v kauze vystěhování Romů v roce 2006 obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Představitelé valašské metropole nesouhlasí s rozhodnutími Ústavního soudu (ÚS), který odmítl většinu stížností podaných městem ve sporech o odškodnění pro romské rodiny. V úterý 18. června to novinářům na vsetínské radnici řekl starosta města Jiří Čunek.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE V POLSKU/ Cesta od polského Baltu ze Sopot do Prahy běžela příjemně a v deštivém nedělním odpoledni to vypadalo, že za necelých dvanáct hodin dorazíme se dvěma přestupy, jedním ve Varšavě a druhým v Ostravě, do Prahy. Blížili jsme se ke Katovicím, když najednou vlak z ničeho nic zastavil. Po chvíli vypadala i elektřina. Většinu cestujících ale v tu chvíli víc zajímalo, že Polsko dostalo druhý gól od Nizozemska a na mistrovství Evropy ve fotbale prohrávalo ve svém prvním utkání. Jenže za chvíli už situace našeho vlaku vyvolala ještě větší mrzení. „Máme poruchu lokomotivy, náhradní přijede za dvě hodiny,“ šířilo se vlakem.
Maďarsko musí zaplatit jednorázovou pokutu 200 milionů eur (4,9 miliardy Kč) a penále ve výši jeden milion eur (24,7 milionu Kč) za každý den prodlení za nedodržení rozsudku Soudního dvora EU. Unijní soud v Lucemburku to ve čtvrtek oznámil ve svém prohlášení. Případ souvisí s migrací, Budapešť podle soudu nezavedla nezbytná opatření ve své migrační politice, která žádal soud již ve svém verdiktu z prosince 2020. Maďarský premiér rozhodnutí soudu zkritizoval s tím, že je nepřijatelné.
/ANALÝZA/ První Čech byl poslancem Evropského parlamentu zvolen už v roce 1979. Mezi kandidáty volenými v České republice mohou kandidovat i cizinci ze zemí Evropské unie. Letos je mezi nimi také jeden německý občan.
Je třeba zajistit, aby dveře Severoatlantické aliance zůstaly otevřeny pro nové členy, včetně Ukrajiny a především pro ni, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na začátku setkání ministrů zahraničí NATO v Praze. Jednání před Lipavským zahájil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Je místopředsedkyní Pirátů a dvojkou na kandidátce do Evropského parlamentu. V něm zasedá už pět let a její doménou je kyberbezpečnosta boj s dezinformacemi. Markéta Gregorová zároveň nepochybuje o tom, že cestou pro Evropu je Green Deal.