Noční prohlídka muzea nebo trhy, vyberte si
Příbram /TIPY NA VÍKEND/– Máme pro vás několik tipů, kam zamířit o víkendu.
Příbram /TIPY NA VÍKEND/– Máme pro vás několik tipů, kam zamířit o víkendu.
Strakonice – Při příležitosti významného jubilea se uskuteční několik akcí. Například výstava výrobků z keramiky na téma Toman a lesní panna.
Mikulov – Mezi základní evropské trendy cestovního ruchu patří rostoucí zájem o relaxační vyžití a golf. Od začátku devadesátých let si s myšlenkou vybudování golfového hřiště v Mikulově pohrávalo už několik tamních radnic. Po letech diskusí město konečně nakročilo k její realizaci.
Šumava - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) potvrdila sdružení Hnutí Duha, že správa parku na Šumavě rozmístila klády s pesticidy v rozporu se zákonem.
Pokud si v tomto období v supermarketech kupujete brokolici, květák, zelený salát nebo celer, tak si buďte jistí, že byla vypěstována buď ve sklenících, nebo v lepším případě v jižních zemích. Možná si říkáte, že skleníková zelenina není to pravé, a tak vám doporučujeme, abyste to se zeleninou zkusili na vlastním záhonku. Není to nic složitého.
Kutnohorsko – Prvním návštěvníkům lačným koupání se otevře v sobotu v 10 hodin Kutnohorská plovárna.
Tachov – Ve čtvrtek skončila na Gymnáziu Tachov ústní část maturitních zkoušek. Sedm studentů neuspělo a bude si muset předmět, který se jim nepovedl, zopakovat.
Praha /ROZHOVOR/ – Na akci Chemie a paliva pořádané VŠCHT jsme hovořili s docentem Tomášem Brányikem o biopalivu třetí generace, jež je předmětem patentu.
Prachaticko - Na to, že se používá v lesích Národního parku chemie proti kůrovci, upozornili ekologové. Část lapáků bylo z nevhodných lokalit přemístěno jinam.
Dejvice – Modely miniaturních parních strojů i spalovacích motorů, skutečné automobily poháněné alternativními palivy, sladkovodní řasy jako náhrada za benzin, unikátní mobilní laboratoř pro analýzu motorových paliv, ukázky frakcí ropy i součástí ropovodu a k tomu ještě občasný výstřel z perkusní zbraně.
Lučice – Jablka, hrušky, rybíz, švestky a nově i například meruňky a broskve patří do sortimentu ovoce, které nabízí a pěstuje sadař Eduard Kozák z Lučic. Kromě prodeje ovoce připravuje od září ještě jednu naprostou novinku.
Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové.
Šumperk /FOTOGALERIE/ - První studenti šumperského gymnázia okusili v pondělí 16. května dopoledne, jak vypadá v reálu nová podoba státní maturity. Na škole začala ústní část zkoušky - čeština a cizí jazyk jako společná část a k tomu dva volitelné předměty podle zájmu a zaměření studenta.
Nová Paka – Ve čtvrtek 28. dubna byly na novopackém gymnáziu vyhlášeny výsledky již 7. ročníku komplexní přírodovědné soutěže Přírodovědná liga, zahrnující úlohy z fyziky, chemie, biologie a fyzického zeměpisu.
Šumava – Část dřeva se dostane i klidem, kteří ho využijí jako palivo. Vedení národního parku se tak snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva.
Mostecko - Chemie nejsou jen katastrofy, upozorňují.
Teplice – Čeština, němčina a občas jako společný jazyk angličtina se mísily včera v učebnách Gymnázia Teplice, kde se v rámci projektu „Voda bez hranic“ sešli žáci sekundy se svými vrstevníky z Drážďan.
Nejen v horkých letních dnech je vodní nádrž na vaší zahrádce oázou vláhy a svěžesti. Samotný pohled na hladinu má podobné hypnotizující účinky jako pohled do sálajících plamenů. Snad i proto si lidé odjakživa na svých panstvích budovali vodní příkopy, umělá jezera nebo fontány. V poslední době to byly bazény, které mnohým učarovaly zvláště kvůli koupání. Plavat ale nemusíme jen v chlorované vodě! Nynější trend návratu k přírodě se totiž dotkl i našich zahrad - v módě jsou zahradní jezírka.
Olomouc – Nebezpečná žíravina se ve středu dopoledne rozlila na poště v Jeremenkově ulici v Olomouci. Na místě zasahovali kolem desáté hodiny profesionální hasiči. Naštěstí se událost obešla bez vážnějšího zranění.
Písek - Pro všechny, kteří jí znali a zejména pro studenty, učitele a další zaměstnance Střední zemědělské školy v Písku, to byla těžko uvěřitelná zpráva.
České Budějovice – „Dobrý den, dobrý noc, jak se máš, paní učitelka,“ se znatelným cizím přízvukem, ale jinak výborně česky naznačuje Furkan Öztug, kam sahají jeho čerstvě nabyté znalosti z češtiny.
Přerov – Zajímavou výstavu můžou zhlédnout od 20. května návštěvníci, kteří zavítají do historického sálu Přerovského zámku. U příležitosti vyhlášení Mezinárodního roku chemie totiž uspořádalo Muezum Komenského ve spolupráci s místní chemičkou Precheza a Střední průmyslovou školou v Hranicích tematicky zaměřenou expozici.
Velká nad Veličkou /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/- Téměř tři sta kilo klobásek krájeli tři hodiny organizátoři letošního koštu O krále slováckéj klobásky ve Velké nad Veličkou, aby na papírové tácky připravili na třicet tisíc koleček opatřených párátkem s číslem vzorku. I když letošní košt přilákal méně návštěvníků, klobásy nabídl kvalitní.
Velké Bílovice /VINAŘI POD LUPOU/ - Rodinné Vinařství Zechmeister z Velkých Bílovic funguje pod tímto názvem teprve tři roky. Za sebou má ale obrovskou, asi třicetiletou tradici. Ve vinařském řemesle se v něm velmi dobře vyzná Lucie Zechmeisterová.
Hranice /FOTO/ – Svou každoroční výstavu zahájili ve čtvrtečním odpoledni v Galerii M+M žáci Základní umělecké školy v Hranicích. V galerii paní Musilové letos představí své výtvory na téma chemie a také ukáží díla z dlouhodobého projektu Krabičky.
Olomoucko /FOTOGALERIE/ – Zhruba padesát nových pracovních příležitostí nabídne do konce roku firma Edwards ČR sídlící v průmyslovém areálu v Lutíně. Společnost ve čtvrtek slavnostně otevřela svou novou část v podobě výrobních hal, skladu a administrativní budovy.
Děčín - Pro žáky pěti děčínských základních škol si na pátek připravily Severočeské vodovody a kanalizace Hodinu vody.
Milevsko - V Milevsku počítají s ranním a večerním koupáním, areál zřejmě otevřou prvního června.
Prachaticko - Šéf šumavského národního parku Jan Stráský dnes odvolal svého náměstka a zároveň vedoucího oddělení státní správy Tomáše Hlavatého, jenž rozhoduje o výjimce k použití jedů proti kůrovci. Park biocidy rozmístil v mokřadech, ačkoli na to neměl povolení, potvrdila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Parku za to hrozí sankce až milion korun.
Lutín /FOTOGALERIE/ – Zhruba padesát nových pracovních příležitostí nabídne do konce roku firma Edwards ČR sídlící v průmyslovém areálu v Lutíně. Společnost ve čtvrtek slavnostně otevřela svou novou část v podobě výrobních hal, skladu a administrativní budovy.
Šumava – Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal podle ekologického Hnutí Duha používat v lesích proti kůrovci chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení.
Šumava – Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal podle ekologického Hnutí Duha používat v lesích proti kůrovci chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení.
Břeclav /FOTOGALERIE/ – V pondělí v modrém, v úterý v růžovém, ve středu v zeleném, ve čtvrtek ve žlutém a v pátek v černo–bílém oblečení. Tak vypadá tento týden v Základní škole Slovácká. Žáci se svými učiteli totiž připravili celoškolní projekt nazvaný Šaty dělají člověka.
Ústí nad Labem – Výběrové řízení na prodej společnosti PLP je v plném proudu.
Kladno – Třiašedesát studentů Středočeského kraje strávilo několik desítek hodin při přípravách svých prací do již třiatřicátého ročníku soutěže Středočeská odborná činnost (SOČ). Její krajské kolo již počtvrté v pondělí 2. května hostila Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie v Kladně.
Mikulov - Ve čtyřech letech četla, skládala složitější puzzle. V pěti letech se zajímala o násobilku a sčítání a odčítání do tisíce. Už tehdy si rodiče nyní čtrnáctileté gymnazistky Terezy Salajkové z Mikulova začali uvědomovat, že je jejich dcera oproti svým vrstevníkům o něco napřed.
Trmice, Ústí n.L. – Lhůta pro přihlašování pohledávek věřitelů je u konce. Prodej společnosti PLP, která provozovala průmyslový lihovar v Trmicích, může začít
Ostrava – Odpondělního dne mohou školy žádat u Moravskoslezského kraje o grant, který jim umožní zaplatit modernizaci učeben, laboratoří nebo dílen.
Českolipsko - Školy na Českolipsku pracují s digitálními učebnicemi. Nákup multilicencí není nejlevnější, ale investice do nového způsobu vzdělávání se vyplácí
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/– Co patří do jarní polévky? Návštěvníci Dřevěného městečka rožnovského skanzenu se to na Boží hod velikonoční dověděli. Navíc mohli také ochutnat. „Je skvělá. Jako od maminky,“ usmíval se Jan Hořínek z Vysočiny, když vracel prázdný talíř.
Rožnov pod Radhoštěm – Co patří do jarní polévky? Návštěvníci Dřevěného městečka rožnovského skanzenu se to na Boží hod velikonoční dověděli. Navíc mohli také ochutnat. „Je skvělá. Jako od maminky,“ usmíval se Jan Hořínek z Vysočiny, když vracel prázdný talíř.
Pelhřimov – Biovital. Takový je název jediné specializované prodejny v Pelhřimově, která nabízí zdravou výživu a přírodní produkty pro zdraví. Příjemný obchod, který sídlí u Rynárecké brány v Pelhřimově, zde funguje téměř deset let.
Polička - Do lavice Gymnázia v Poličce usedá studentka, která zkoumá nikl, nebezpečný alergen.
Červená Voda – Pět hasičských jednotek zasahovalo v úterý ve 2.56 hodin u požáru truhlářské výrobny v Červené Vodě.
České Budějovice - Vodohospodáři připravují největší budějovickou kašnu na letní sezónu. Sochy začnou chrlit vodu tento týden.
Zlínský kraj – Ordinace alergologií i lékárny se s postupujícím jarem plní až po střechu. Nezastaví se ani lékaři ve Zlínském kraji.
Bruntál /GLOSA/ -Ačkoliv teprve v tercii, tedy osmé třídě, pokořil student vrbenského sportovního gymnázia Vojen Sadílek konkurenci z celého Česka ve finále soutěže v německém jazyce.
Zlín – Kdo má rád křupavý a čerstvý chléb, domácí uzeniny nebo ovčí sýry, ten možná v sobotu 16. dubna nechyběl na farmářském trhu ve zlínské části Štípa. U místní základní školy se tam konal již třetí ročník farmářského trhu, Na něm se představilo se svými výrobky čtyřicet místních i přespolní farmářů.
Olomouc – Letošní festival Academia film Olomouc se zaměřil na chemii a kromě její historie lidem servíruje i její méně známé obory. Jedním z nich byla třeba páteční molekulární gastronomie, která provoněla Divadlo hudby. Na přednášce profesora Miroslava Raaba se totiž i molekulárně vařilo.
Chýnov - Představujeme dětské telenty.