České Budějovice - Již několik měsíců padá výkupní cena mléka. Zhruba o třicet až čtyřicet haléřů za litr každý měsíc. Pro zemědělce je to tím bolestnější, že peníze za mléko tvoří prakticky jediný pravidelný příjem v průběhu roku, takže má v rozpočtech důležitou pozici.
Olomouc - Vojenské hudební soubory a divadelní repliky osvětlující historii olomoucké vojenské pevnosti opět zaplní centrum města. U příležitosti Oslav maršála Radeckého se poslední srpnový víkend promění Olomouc ve vojenskou pevnost a na návštěvníky čeká bohatý program jak na Horním náměstí, tak v kostele svatého Mořice.
Vídeň – V nákladním voze nalezeném ve čtvrtek na východě Rakouska byla těla 71 běženců, mezi nimi byly čtyři děti. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil šéf policie rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. Již ráno rakouské ministerstvo vnitra oznámilo, že mrtvých je přes 70, což značně překonalo původní odhady. Rakouská prokuratura předpokládá, že uprchlíci se v chladírenském voze udusili. Doskozil uvedl, že v Maďarsku byli v souvislosti s případem zadrženi tři podezřelí včetně řidiče. Maďarská policie později na svém webu ohlásila čtvrtého zadrženého.
Znojemsko /FOTOGALERIE/ – Osm různých druhů vinné révy roste od letoška nově na půdě u Jaroslavic. Na poli, kde dříve bývaly běžné zemědělské plodiny, se v těchto dnech u stříbřitých tyčí zelenají v upravených řádcích listy révy. Vinohrad ve viniční trati s příznačným názvem Na vinicích začne plodit asi za tři roky.
Prachatice - Šumavský rysí samec Luděk, pozorovaný na Prachaticku, došel až o zhruba 70 kilometrů dál do okolí Lince v Rakousku. Na své cestě musel překonat frekventované silnice v rekreační oblasti u Lipna a v části jižní Šumavy a také přejít přes Dunaj. Vysledovat cestu pomohla mezinárodní spolupráce organizací Hnutí Duha, Alka Wildlife a Luchsprojekt Österreich Nordwest, informovaly dnes Tereza Mináriková z Alka Wildlife a koordinátorka Rysích hlídek Josefa Volfová z Hnutí Duha.
Vídeň - Německá kancléřka Angela Merkelová je zprávou o mrtvých běžencích nalezených v Rakousku otřesena. Na dnešní tiskové konferenci ve Vídni, kde se účastnila summitu zapadobalkánských zemí podle agentury Reuters také prohlásila, že je třeba uprchlickou krizi solidárně rychle vyřešit. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn ve Vídni varovali, že příliv uprchlíků do Evropy v dohledné době nepoleví, a možná dokonce ještě zesílí.
Berlín - Poslední prázdninový víkend přinese významné komplikace řidičům, kteří se budou vracet do Česka přes Německo a Rakousko. V obou zemích se očekává hustý provoz na dálnicích a podle tamních autoklubů se budou tvořit kolony zejména ve směru na sever.
Písek – Už jen do neděle 30. srpna mají zájemci příležitost prohlédnout si obrazy a objekty Lubomíra Fialy. Výstava nazvaná Hnízda je otevřena v chodbě knihovny Prácheňského muzea v Písku.
Bohdalice-Pavlovice, Vyškov – Měl to být pouze provizorní hrob, ale nakonec se stal pro doktora Wolganga Mannera místem posmrtného odpočinku skoro na sedmdesát let. Vyzvednutí jeho pozůstatků z vyškovského hřbitova dlouho bránily různé okolnosti. Až teprve toto úterý se občanskému sdružení Manner podařilo ve spolupráci s vyškovskou hřbitovní správou po několika měsících zjišťování a příprav exhumovat ostatky muže, který patřil k poslední generaci někdejšího šlechtického rodu z Bohdalic-Pavlovic.
Linec - Pod názvem Škola na statku běží v Horních Rakousích už 17 let projekt, který se v poslední době dynamicky rozvíjí. Kolem 27 000 školáků v 1700 skupinách navštěvuje ročně 124 statků, aby poznali zemědělství zblízka a taky si je třeba „osahali".
Berlín - Tým Audi dostal v okruhové sérii DTM rekordní pokutu 200.000 eur (5,4 milionu korun) za to, že jeho šéf nabádal jezdce Tima Schneidera k úmyslné kolizi. Vedle pokuty přišlo Audi i o body získané během inkriminovaného závodu ve Spielbergu a distancováni byli také pilot a šéf stáje Wolfgang Ullrich.
Praha - Policisté ve Středočeském a Moravskoslezském kraji začali v těchto dnech testovat nové uniformy a součásti výstroje. Zkoušky potrvají několik měsíců, pak policie vyhodnotí poznatky z terénu, vypíše zakázku na výrobu a začne postupná obměna policejního oblečení, dnes to sdělila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Všichni policisté by měli mít uniformy vyměněny do konce roku 2019. U policie slouží zhruba 40.000 policistů.
Bratislava - Slovensku se nezamlouvá rozhodnutí sousedního Rakouska postavit bezprostředně u společné hranice obou států ubytovnu pro uprchlíky. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák dnes novinářům řekl, že vybudování takového tábora přináší rizika. S Maďarskem se Slovensko zase dohodlo na společných policejních hlídkách s cílem potlačit případy nelegální migrace v mezinárodních vlacích, které jezdí z Maďarska přes Slovensko a Česko do Německa.
KRONIKÁŘ DÁLNICE. „Mohutné přesuny zeminy, v lesích vysekané oblouky a tradiční statky, které musí být zbourány, to přimělo Manfreda Dannera z Kefermarktu, podnikatele v penzi, aby vzal do ruky fotoaparát a zvěčnil proměny krajiny, které přinesla stavba silnice S10 Mühlviertlem," napsal deník OÖN.
Karlovy Vary - Výstavy koček v Lidovém domě v Karlových Varech Staré Roli se již staly tradicí. Také letos připravili členové pořádajícího Klubu koček Karlovy Vary na víkend 29. a 30. srpna zážitek nejen pro milovníky koček a připravují 38. a 39. mezinárodní výstavu, pořádanou pod záštitou primátora.
Břeclavsko – Devatenáct souborů, mezinárodní účast. Valtice, Lednice a Břeclav přivítají od pátku do neděle premiérový Folklorní festival Lednicko-valtického areálu.
Jízdy na mezinárodních prezentacích potvrdily, že se Škoda kvalitami třetího Superbu chlubí právem. Na druhou stranu – zkušenosti z Itálie a Rakouska jsou sice pěkná věc, ale nás mnohem víc zajímá, jak se tohle auto popere s realitou obyčejných českých silnic. Proto jsem se rozhodnul skoro pětimetrový liftback protáhnout okolím Děčína.
Plzeňsko – Dočasní sirotci. Tak by se dalo mluvit o třech malých uprchlících, kteří skončili v dětském domově na Plzeňsku. V dodávce přeplněné 48 cizinci, již policie v pátek ráno objevila poblíž krajské metropole, cestovali bez rodičů. Nikdo z příbuzných se k nim zatím nehlásí. Jaký bude jejich další osud?
Břeclavsko – Devatenáct souborů, mezinárodní účast. Valtice, Lednice a Břeclav přivítají od pátku do neděle premiérový Folklorní festival Lednicko-valtického areálu.
Čtyři zlaté medaile si z vídeňského festivalu odvezl oddíl Taekwondo WTF Hradec nad Moravicí. Osmice hradeckých taekwondistů závodila v technických sestavách v sobotu 15. srpna.
Vratislavice nad Nisou - Narození slavného automobilového konstruktéra a rodáka Ferdinanda Porscheho si v září připomenou ve Vratislavicích nad Nisou. Na oslavy 140. výročí narození automobilového génia se do Vratislavic sjedou sportovní automobily slavné značky z České republiky, Slovenska, Německa a Rakouska. Na čtyřdenním setkání, které pořádá Porsche Classic Club ČR, se očekává kolem 150 vozů.
Vratislavice nad Nisou - Narození slavného automobilového konstruktéra a rodáka Ferdinanda Porscheho si v září připomenou ve Vratislavicích nad Nisou. Na oslavy 140. výročí narození automobilového génia se do Vratislavic sjedou sportovní automobily slavné značky z České republiky, Slovenska, Německa a Rakouska. Na čtyřdenním setkání, které pořádá Porsche Classic Club ČR, se očekává kolem 150 vozů.
Volary – V pořadí již dvaadvacátý ročník Volarských slavností dřeva je za námi a nutno říci, že dopadl po všech stránkách dobře. Organizátoři zvolili výborný program a lidé se skvěle bavili.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Svět bude jednou plný zmatených důchodců. Taková je prognóza odborníků. A platí i pro Českou republiku. Již dnes je každému pětadvacátému Čechovi víc než 80 let. Před čtvrtstoletím to byl každý čtyřicátý. A má být hůř. Čeští geriatři, zdravotničtí odborníci na stáří, se obávají, že časem nebude nikdo, kdo by se zástupům mnohaletých pacientů věnoval.
Linec (Rakousko) - Linecké koláčky kladenské beachvolejbalistce Elišce Gálové zřejmě chutnají. Ve známém rakouském městě na Dunaji dosáhla v neděli odpoledne na další obrovský úspěch téhle sezony, když s kolegyní Šárkou Nakládalovou vyhrály skvěle obsazený turnaj MEVZA (mistrovství střední Evropy). Ve finále dokonce porazily ostře sledovaný profi pár Sluková - Hermannová!
/ROZHOVOR/ Jedna z legend ostravského Baníku, Libor Radimec, vzpomíná na úspěšnou kariéru a pro Deník mimo jiné říká: Olympiáda pro mě byla vrchol. Za zlato jsme tehdy dostali třicet tisíc.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Svitavy – Jedná věc je už nyní, na startu přípravy, jasná. Tým svitavských Turů bude v nové sezoně Kooperativa NBL úplně jiný než v předcházejícím ročníku.
Linec – Ministři zahraničí Sebastian Kurz a Lubomír Zaorálek se v pátek setkali v Linci. Zúčastnili se i zemští hejtmani Josef Pühringer a Erwin Pröll, hejtmani Jihočeského kraje a kraje Vysočina Jiří Zimola a Jiří Běhounek a zástupce jihomoravského hejtmana Roman Celý.
Zlínsko – Troubení, nablýskané trucky seřazené v řadě a velké nadšení diváků – tak vypadal páteční podvečer na Březůvkách, kam se sjelo na šedesát trucků. Desátý ročník Truck srazu nevynechal ani večerní spanilou jízdu. Na zájemce o tuto akci čekaly auta nejen z tuzemska, ale i z Itálie, Rakouska a Polska a dalších zemí.
Bohumín – Člověk míní, fotbal mění. Záložník Martin Kempný mladší zvažoval, že i kvůli blížící se rodině ukončí v sedmadvaceti letech kariéru. Mužstva FK Bospor Bohumín se však v létě s Markem Poštulkou ujal i jeho otec a zkušený fotbalista se tak rozhodl po čtyřech letech vrátit a pomoci.
Linec – Drtivá většina sudetských Němců a jejich potomků žijících v Horních Rakousích má zájem o odškodnění za majetek, o který přišli kvůli odsunu z Československa po druhé světové válce. Českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka s takovým požadavkem dnes během tiskové konference v Linci konfrontoval předseda zemského sdružení sudetských Němců v Horních Rakousích Peter Ludwig. Zaorálek uvedl, že to pro něj není téma.
Mikulov – Příjemné překvapení v podobě nečekaného vítězství nachystal Lukáš Tybitancl svému týmu BS JOMA J. Hradec, když nejrychleji zvládl 62 kilometrů MTB maratonu „Pálavský krpál".
Vídeň - Vídeňská policie při lednovém zásahu proti levicovým odpůrcům nacionalistického plesu nedopatřením zadržela i tajné české vyšetřovatele v civilu. Policie nyní podle agentury APA přiznala, že se omylu dopustila před takzvaným plesem akademiků, který na vídeňském zámku Hofburg 30. ledna pořádala Svobodná strana Rakouska (FPÖ).
ČTENÁŘI lineckého deníku OÖN volili online nejoblíbenější hospodskou zahrádku země. Vyhrál u nich hostinec Fruhstorfer v Timelkamu v okrese Vöcklabruck, mimo jiné večery grilování s živou muzikou. Odborná porota nyní navštíví deset nejlepších podniků podle čtenářů a stanoví oficiální pořadí prvních tří. Na snímku jsou Karl Fruhstorfer s partnerkou Margit před svou superzahrádkou.
Zubří /ROZHOVOR/ – Se Zubřím má Pavel Hrachovec (na snímku) jako hráč oba tituly z 90. let, pak prožil dlouhých čtrnáct let s házenou v Rakousku, nyní se ve čtyřiceti letech vrací domů na Valašsko.
Vídeň - Rakouská policie v úterý v Linci zadržela občana České republiky, na něhož byl před časem kvůli drogám vydán v Rakousku zatykač. Na svém webu o tom informovalo hornorakouské policejní ředitelství. Muž při zatýkání kladl odpor, lehce přitom zranil jednoho z policistů.
New York - Letošní červenec byl nejteplejším měsícem planety od roku 1880, kdy se s měřeními začalo. Průměrná globální teplota byla v červenci 16,61 stupně Celsia, což je téměř jeden stupeň nad průměrnou červencovou teplotou ve 20. století. V každoměsíční klimatické zprávě to dnes na svém webu uvedl americký Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA). Dosud držel rekord červenec z roku 1998, ten byl letos o 0,08 stupně Celsia překonán.
Roudnice nad Labem - Ani deštivé počasí nepokazilo dobrou náladu, která panovala při včerejším přijetí skupiny přátel z francouzského města Ruell sur Louvre u starosty Vladimíra Urbana.
Linec - Zástupci dobrovolných uskupení, která v Horních Rakousích pomáhají azylantům, se sešli u kulatého stolu na pozvání rady Rudiho Anschobera k výměně zkušeností a lepšímu vzájemnému propojení.
Vyškovsko – Rozkopané silnice, uzavírky a kilometrové kolony. Na Vyškovsku realita posledních dnů, na kterou si už postěžoval kdekdo. Ředitelství silnic a dálnic nyní někteří přirovnávají k dobyvačným Švédům, kteří během třicetileté války několik měsíců marně obléhali moravskou metropoli. Nekončící fronty na D1 mezi Brnem a Vyškovem mají za následek mimo jiné pozdní příchody do práce. Lidé cestující přes problémové úseky ale mají možnost své zpoždění doložit: omluvenkami od dopravce.