Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme již pátý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.
/SROVNÁNÍ/ Pohonné hmoty na jižní Moravě za uplynulý týden dále mírně zlevňovaly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně prodává v průměru za 34,17 koruny, před týdnem byl o dva haléře dražší. O čtyři haléře zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně třiatřicet korun.
Kronikářem v Dalešicích na Třebíčsku je už čtvrtstoletí Rudolf Špaček. Za tu dobu stačil systematicky zaznamenat nejen aktuální události v obci, ale i její pohnutou minulost. Má také širokou sbírku fotografií dokumentující tragédii ze 7. května 1945, kdy obec zasypaly sovětské bomby. Za náletem podle něj zřejmě byla nešťastná záměna názvu obce s jihomoravskou vesnicí, odkud před tím Němci sestřelili sovětské letadlo.
Na Vítkově hrádku se začátkem května oficiálně zahájili novou turistickou sezonu. Nejvyšší hradní zřícenina v Čechách, která nabízí neopakovatelné výhledy na Lipensko a za dobrého počasí i na Alpy, je v současnosti už otevřena celoročně. Zdejší kastelán Jakub Suchánek i vedení obce Přední Výtoň, jíž památka patří, ale chtěli zachovat tradici a na 1. května naplánovali oficiální otevření nové sezony.
/VÍME PRVNÍ/ Třetiligový fotbalový klub v Brozanech čeká zajímavý třesk. Podle informací Deníku po sezoně skončí na trenérské lavičce legendární Jiří Němec, který byl u týmu přes 14 let. Sokol se chystá i na další změny.
/VÍME PRVNÍ/ Třetiligový fotbalový klub v Brozanech čeká zajímavý třesk. Podle informací Deníku po sezoně skončí na trenérské lavičce legendární Jiří Němec, který byl u týmu přes 14 let. Sokol se chystá i na další změny.
Slovensko o dva měsíce, tedy do 7. července, prodlouží kontroly na hraničních přechodech s Maďarskem a Rakouskem, které zavedlo v dubnu v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky. Rozhodla o tom ve středu vláda premiéra Roberta Fica.
Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme již čtvrtý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.
Patnáctiletá Marie Hrubantová z Prahy zdokumentovala příběh nikdy nevyzvednutého kufru s výbavou, který si před odjezdem do Terezína u jejích příbuzných v Pelhřimově odložily dvě židovské dámy, matka s dcerou. Válku nepřežily. Hrubantová se snaží najít jejich příbuzné, aby jim pozůstalost vrátila.
/VIZUALIZACE/ Stovky tolik potřebných bytů by mohly v příštích letech vzniknout ve Zlíně. Kromě nové čtvrti Březnická chystá radnice také novou rozvojovou plochu Boněcký rybník.
Mimořádná opatření vydaná kvůli slintavce a kulhavce dosud porušilo 47 přepravců. ČTK o tom informovala Státní veterinární správy (SVS), jedná se o údaje ke konci uplynulého týdne.
V Novém Šaldorfu-Sedlešovicích u Znojma kvete šalvěj rakouská. Vzácná rostlina byla v minulosti v Česku považována za vyhynulou, v roce 2013 ji však objevil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.
/15. A ZÁVĚREČNÝ DÍL SERIÁLU S DENÍKEM PO STOPÁCH TAJEMSTVÍ BOŘÍHO LESA/ Léta likvidace munice v Bořím lese přinesla nejeden kuriózní okamžik. Ať to byla mimořádná nutnost zastavit dopravu na železnici či pozdní reflexe neznámého sběratele munice. Příští rok má vše skončit. Nebo taky ne.
Je matkou sedmi dětí. Dalším pomáhá prostřednictvím své lichtenštejnské rodiny. Jako například při obnově zahrady mateřské školy v jihomoravských Hruškách po devastujícím tornádu před čtyřmi lety. Tatjana Lattorff Liechtenstein je nejmladší dcerou vládnoucího knížete Hanse Adama II. Nedávno se její role posunula od rodiny k byznysu – po smrti bratra stojí ve vedení společnosti Liechtenstein Group. Za mořem mají i rýžové království. „Starat se o tolik dětí bylo jako řídit malou firmu. Teď je ale vše intenzivnější,“ říká princezna v exkluzivním rozhovoru pro Deník. Je úvodem do miniseriálu o tom, jak v současnosti Lichtenštejnové, historicky spojení s českými zeměmi, hospodaří a podnikají. Deník se vydal v jejich stopách do míst, která zůstávají spíše skrytá.
Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme třetí ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.
/VIDEO/ Na trávníku v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích nedaleko Znojma právě kvete šalvěj rakouská. Rostlina se žlutobílými květy byla považovaná v České republice za vyhynulou. V červnu před dvanácti lety ji nalezl a identifikoval botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec. Podobné události jsou poměrně vzácné, v nadsázce je lze srovnat se setkání s brontosaurem ve volné přírodě.
/PŘEHLEDNĚ/ Uplynulý týden byl ve znamení začátku Májových slavností ve Znojmě, nebo pálení čarodějnic. Skončily kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli kulhavce, otevřela Hláska na Cornštejně.
Lichtenštejnsko je malé vnitrozemské knížectví ležící mezi Švýcarskem a Rakouskem. Je to však především jedna z nejbohatších zemí světa, což se odráží i v platech. Lidé tam v průměru vydělávají měsíčně v přepočtu 130 tisíc korun. Tento stát se tak jeví jako skvělé místo pro život a má co nabídnout i díky svým památkám a krásné přírodě.
Ve středu 7. května uplynulo šedesát let od předčasného úmrtí sochaře Oldřicha Peče (1922-1965), umělce spjatého s Olomoucí a Prostějovem. Pocházel z herecké rodiny, za války byl totálně nasazen v Rakousku a po osvobození jej škola profesora Otakara Španiela naučila portrétnímu umění a reliéfu. Svým dílem esteticky doplnil řadu veřejných budov i prostranství.
/FOTO, VIDEO/ Až šedesát druhů růžových vín mohli ochutnat v sobotu třetího května návštěvníci Masarykova náměstí v Jihlavě. Protože k dobrému pití patří dobrá muzika od srdce s houslemi a kroji, Sobotní májové slavnosti a Den růžových vín spojili pořadatelé, Brána Jihlavy, s vystoupením Horáckého folklorního sdružení Horfos.
Jihočeské nápady opět ukázaly, že mají co nabídnout i za hranicemi. Ve středu se v rakouském Linci konalo slavnostní finále soutěže CROSS-BORDER IDEA & STARTUP CONTEST 2025, kde se utkaly inovativní projekty z jižních Čech a Horního Rakouska. A Česká republika slavila velký úspěch – vítězství v kategorii Start-up si odnesl projekt BOXMASTER, který by mohl změnit způsob, jakým dostáváme čerstvé potraviny na venkov.
Biatlonistka Markéta Davidová měsíc po operaci vyhřezlé ploténky cvičí a rehabilitačně jezdí na kole. Mistryně světa ve vytrvalostním závodu z roku 2021 může příští týden pomýšlet na zahájení tréninku.
Vědci odkryli identitu mumifikovaného mnicha z 18. století, jehož ostatky se uchovaly v kryptě rakouského kostela. Němečtí odborníci rovněž zjistili, že způsob mumifikace byl neobvyklý, jelikož uvnitř těla nalezli dřevěné a látkové předměty, které nejspíš někdo vtěsnal přes konečník. Dále odhalili i příčinu úmrtí.
Jako z akčního thrilleru vypadla několik dní stará scénka z dálnice D1 v Šilheřovicích, kdy policisté zatkli zločince, na něhož byl vydán evropský zatykač.
FOTOGALERIE/Druhým dílem pokračoval seriál mistrovství republiky v autokrose. Přední jezdci se v Humpolci potkali poprvé na území České republiky, premiéru obstaral v polovině dubna závod v maďarském Nyirádu.
/VIDEO/ Dopadení drogového gangu ve Vyškově, zastavení přetíženého jeřábu na D46, zátah na dealera z Vyškovska nebo zmatená jízda řidiče po chodníku a přes přechod. To jsou jen některé případy, které v dubnu řešili ve spojení s regionem policisté, případně městští strážníci. Podívejte se na náš souhrn za celý minulý měsíc.
Naleštěná historická auta a motocykly obdivovali na 1. máje obyvatelé a návštěvníci Františkových Lázní. Konala se zde jejich tradiční přehlídka. Po výstavě na Národní třídě následovala spanilá jízda do Chebu.
FOTO/ Naděje ligového Baníku Ostrava ovládly mezinárodní turnaj starších přípravek v Břeclavi, kde ve finále Fosfa Cupu zdolaly Kyjov a vystoupaly až na vrchol svátečního klání, kterého se zúčastnilo šestnáct týmů nejenom z Česka, ale i Slovenska a Rakouska.
/SROVNÁNÍ/ Ceny pohonných hmot na jihu Moravy v uplynulém týdnu dál poklesly, trend tak pokračuje už čtvrtý týden. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Jihomoravském kraji prodává v průměru za 34,19 koruny, před týdnem byl o devětadvacet haléřů dražší. O pětadvacet haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 33,04 koruny.
Jak vypadal konec druhé světové války v Jindřichově Hradci den po dni? Historii května 1945 oživují ve svém podrobném textu Vladislav Burian a František Fürbach. Text, který původně přichystali k 65. výročí konce války, přináší svědectví o atmosféře ve městě, příchodu Rudé armády i osudech místních obyvatel v přelomových dnech naší historie.
Rakouská Weitra se promění v dějiště adrenalinového sportu. EM Arena otevře své brány v rámci 7. ročníku ZÁVODU KOLEM Dolního Rakouska (Race Around Niederösterreich) - legendárního ultra cyklistického závodu na 600 kilometrů s převýšením 6000 metrů. Letos se zde bude navíc konat mistrovství Evropy v kategorii „Supported Solo“, kde na účastníky čeká ještě větší výzva - zdolat neuvěřitelných 750 kilometrů.
Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme druhý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.
/ROZHOVOR/ Fotbalově vyrostl Ondřej Ficek ve Slezském FC Opava, ligu si ale ochutnal v dresu ostravského Baníku, za který si připsal čtyři starty v nejvyšší soutěže. Hrával také za Karvinou. Po návratu do Městských sadů ještě dvě sezony strávil ve žluto-modrých barvách. Následovaly štace v nižších soutěžích i Rakousku. Aktuálně se věnuje trenérskému řemeslu. V krajském přeboru válí s Kobeřicemi, vedle toho pracuje ještě u mládeže Slezského FC. Byť je mu teprve šestatřicet, tak na aktivní hraní už příliš nemyslí.
V roce 2024 došlo v Česku k výraznému poklesu krádeží automobilů, jak ukazují nejnovější údaje Policie ČR. I když Praha zůstává oblastí s nejvyšším rizikem, celkově se situace v jednotlivých krajích zlepšuje. Kolik vozů dnes v tuzemsku zmizí a kde je riziko odcizení nejvyšší? Dozvíte se také praktické tipy, jak svůj vůz co nejlépe ochránit.
Ministerstvo zemědělství zrušilo kontroly na hranicích s Rakouskem zavedené kvůli riziku rozšíření slintavky a kulhavky. Naopak vůči Slovensku a Maďarsku zůstávají veterinární opatření dál v platnosti. Rakousko, na rozdíl od Slovenska a Maďarska, žádné ohnisko slintavky a kulhavky nezaznamenalo.
Kniha Colloredo-Mannsfeldové – nás zrodila ctnost je nejnovější v řadě monografií o šlechtických rodech v edici Universum. PhDr. Miloš Hořejš předkládá příběh příbuzensky propojených a posléze spojených rodů, jejichž členové v zemích Koruny české i Československu zanechali významný odkaz a v současnosti žijí v Čechách, Rakousku, Švédsku a Velké Británii. Autor dodržel zavedené schéma a jako v předešlých svazcích edice je text rozdělen na rodové dějiny i přehled vlastněných sídel.
Hned na třech akcích se o víkendu představili rychlostní kanoisté Ostrožské Nové Vsi, kteří o medaile a co nejlepší výsledky bojovali nejen na dráze v Račicích, ale i ve Vídni.
/FOTOGALERIE/ Zlínský taekwondo klub dosáhl vynikajících výsledků na mezinárodním turnaji Slovenia Open E1, který se konal v hale Tivoli v Ljublani. Tento prestižní turnaj přilákal účastníky z mnoha evropských zemí, což svědčí o jeho vysoké úrovni a konkurenci.
Na velikonoční dobrodružství za hranice naší republiky se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže - Kateřina, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme první ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.
Ministerstvo zemědělství od půlnoci z pondělí na úterý ruší kontroly na hranicích s Rakouskem zavedené kvůli rozšíření slintavky a kulhavky. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna veterinární opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku, řekl dnes novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Kniha Colloredo-Mannsfeldové – nás zrodila ctnost je nejnovější v řadě monografií o šlechtických rodech v edici Universum. Miloš Hořejš předkládá příběh příbuzensky propojených a posléze spojených rodů, jejichž členové v zemích Koruny české i Československu zanechali významný odkaz a v současnosti žijí v Čechách, Rakousku, Švédsku a Velké Británii. Autor dodržel zavedené schéma a jako v předešlých svazcích edice je text rozdělen na rodové dějiny i přehled vlastněných sídel.
Slovenští veterináři ode pondělí zmírnili restrikce, které zavedli po březnovém zjištění slintavky a kulhavky v chovech skotu na farmách na jižním a západním Slovensku. Učinili tak zhruba tři týdny od potvrzení posledního ohniska tohoto vysoce infekčního onemocnění sudokopytníků.
V Jihočeském kraji se otevřelo nové fotbalové hřiště s umělou trávou, a to ve Veselí nad Lužnicí, čímž se celkový počet certifikovaných hřišť zvýšil na 14. Poptávka po těchto sportovištích, zejména v zimních měsících, výrazně převyšuje nabídku, což přitahuje i zahraniční týmy.
/FOTO, VIDEO/ Zemědělské družstvo Suchodol v Kotenčicích je obehnáno páskou. Na ceduli je nápis: "Zákaz vstupu do podniku je z důvodu zamezení šíření slintavky kulhavky." Do areálu mohou jen zaměstnanci přes dezinfekční rohože. Podobná situace panuje i v obci Líha a v Suchodole, i když zde má Zemědělské družstvo Suchodol pouze administrativní budovy. Dovnitř mohou jen zaměstnanci a projíždějí vápnem.
Brněnský automobilový závodník David Bečvář prožil na rakouském autodromu Red Bull Ring nejplnější a zároveň i nejúspěšnější víkend své bohaté kariéry.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ O kus dopředu pokročili ke konci dubna stavebníci na odpočívce v Ladné na D2, kde budují restauraci KFC. Další dvě odpočívky na této dálnici, Zeleňák u Velkých Němčic, zase procházejí rozšířením a kompletní rekonstrukcí. I tam práce tam pokračují, ale čas na ně se krátí, hotovo má být už letos v červnu.
Letošní 59. ročník Milkservis Rallye Šumava má po letech zahraničního vítěze, po sobotě vedoucí Simon Wagner v neděli odolal nedělnímu tlaku Filipa Mareše a o desetinu sekundy uhájil vítězství. Bronz bral desetinásobný český šampion Jan Kopecký, který přeskočil Erika Caise až v posledním rychlostní zkoušce. Pátý dojel Václav Pech.
Obránce Banes Motoru České Budějovice Tomáš Cibulka se stal vítězem již 38. ročníku prestižní ankety o Nováčka sezony, ve které hlasují tvůrci programu České televize.