Kreativ

ŠTÍTEK: Rakousko

Jan Macek, plochodrážník z Kopřivnice

V Kopřivnici zářil Levišin, Macek testoval, Valkovič kvůli pádu nekončil

Plochodrážníci v Kopřivnici rozjeli sezonu. Mezinárodní klání dvou hlavních sponzorů klubu - bratrů Tomáše a Luboše Halamíkových ovládl SPT Team. Nad Profil Teamem vyhrál 52:44, z jednotlivců získali nejvíc bodů Kacper Tkocz z Polska, Sebastian Kössler z Rakouska a Ukrajinec jezdící v kopřivnických barvách Marko Levišin.

Pobočka úřadu práce - ilustrační fotka.

Na Břeclavsku ubylo lidí bez práce. Pomohly sezónní brigády a Rakousko

Na konci dubna 2025 hledalo na Břeclavsku práci 3 229 lidí. To je skoro o osm procent méně než o měsíc dřív. Nezaměstnanost tak klesla na 4,1 procenta. Podle úřadu práce za tím stojí hlavně sezónní práce – například v zemědělství nebo stavebnictví – a také brigády v nedalekém Rakousku.

Ilustrační foto.

Nejvíc zahraničních hostů přijelo na jih Čech z Německa

V hromadných ubytovacích zařízeních v Jihočeském kraji se v 1. čtvrtletí ubytovalo 215 982 hostů, meziročně o dvě procenta méně. Ubylo hostů z ciziny i Česka. Celkový počet přenocování klesl o pět procent. V celém Česku naopak vzrostl počet zahraničních i tuzemských hostů. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 6.: Překladiště uhlí i Chorvatské písky.á

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 6.: Překladiště uhlí i Chorvatské písky

Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme již pátý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.

Švédové se proti Slovensku radovali z gólu celkem pětkrát.

Slováci proti Švédům nestíhali, hladká výhra i pro USA. Finové se nadřeli

Nepovedený vstup do mistrovství světa v hokeji mají za sebou slovenští reprezentanti. S domácími Švédy prohráli ve Stockholmu 0:5, když tři góly inkasovali už v první třetině. Ve skupině B, kde hraje i Česká republika, přehráli Američané Dány 4:0. Pořádně se na úvod šampionátu zapotili Finové, kterým statečně vzdorovalo Rakousko. Seveřané nakonec vyhráli 2:1. 

Šlechta bez monarchie. Nová kniha mapuje osudy aristokracie po roce 1918.

Šlechta bez monarchie - recenze knihy

Odchodem do exilu rakouského císaře a českého i uherského krále Karla I. nastala na podzim roku 1918 v nástupnických státech po Rakousku-Uhersku proměna společenského zřízení z monarchistického na republikánské. Aristokraté nadále žili jako občané a jejich sociální adaptace vůči změněným poměrům nebyla jednoduchá, přesto někteří z nich svoji loajalitu a schopnosti nabídli vládám vzniklého Československa a Rakouska.

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 5.: Po stopách Vinnetoua, kolem vodopádů a dál.

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 5.: Po stopách Vinnetoua, kolem vodopádů a dál

Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme již pátý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.

Kronikář Rudolf Špaček ukazuje fotografie zničených domů a pohřbu obětí sovětského náletu ze 7. května 1945, při kterém zemřelo sedmadvacet lidí.

FOTO: Kronikář Špaček uchovává historii Dalešic včetně bombardování z roku 1945

Kronikářem v Dalešicích na Třebíčsku je už čtvrtstoletí Rudolf Špaček. Za tu dobu stačil systematicky zaznamenat nejen aktuální události v obci, ale i její pohnutou minulost. Má také širokou sbírku fotografií dokumentující tragédii ze 7. května 1945, kdy obec zasypaly sovětské bomby. Za náletem podle něj zřejmě byla nešťastná záměna názvu obce s jihomoravskou vesnicí, odkud před tím Němci sestřelili sovětské letadlo.

Na Vítkově hrádku se začátkem května oficiálně zahájili novou turistickou sezonu.

Výhled, který ohromí. Na Vítkově hrádku poděkovali dárcům a vítají další turisty

Na Vítkově hrádku se začátkem května oficiálně zahájili novou turistickou sezonu. Nejvyšší hradní zřícenina v Čechách, která nabízí neopakovatelné výhledy na Lipensko a za dobrého počasí i na Alpy, je v současnosti už otevřena celoročně. Zdejší kastelán Jakub Suchánek i vedení obce Přední Výtoň, jíž památka patří, ale chtěli zachovat tradici a na 1. května naplánovali oficiální otevření nové sezony.

Slovinskem plným klikatých cest. Foto: Kateřina Šlehoberová

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 4.: Slovinskem plným klikatých cest

Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme již čtvrtý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.

Princezna Tatjana Lattorff Liechtenstein je nejmladší dcerou vládnoucího knížete Hanse Adama II.

Princezna Tatjana z Lichtenštejna: Zintenzivníme vztahy v Česku, nejen v byznysu

Je matkou sedmi dětí. Dalším pomáhá prostřednictvím své lichtenštejnské rodiny. Jako například při obnově zahrady mateřské školy v jihomoravských Hruškách po devastujícím tornádu před čtyřmi lety. Tatjana Lattorff Liechtenstein je nejmladší dcerou vládnoucího knížete Hanse Adama II. Nedávno se její role posunula od rodiny k byznysu – po smrti bratra stojí ve vedení společnosti Liechtenstein Group. Za mořem mají i rýžové království. „Starat se o tolik dětí bylo jako řídit malou firmu. Teď je ale vše intenzivnější,“ říká princezna v exkluzivním rozhovoru pro Deník. Je úvodem do miniseriálu o tom, jak v současnosti Lichtenštejnové, historicky spojení s českými zeměmi, hospodaří a podnikají. Deník se vydal v jejich stopách do míst, která zůstávají spíše skrytá.

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 3.: Slovinsko – Julské Alpy.

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 3.: Slovinsko – Julské Alpy

Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme třetí ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.

Šalvěj rakouská právě kvete na trávníku v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích.

Unikát u Znojma. Kvete šalvěj rakouská, botanici ji dřív považovali za vyhynulou

/VIDEO/ Na trávníku v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích nedaleko Znojma právě kvete šalvěj rakouská. Rostlina se žlutobílými květy byla považovaná v České republice za vyhynulou. V červnu před dvanácti lety ji nalezl a identifikoval botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec. Podobné události jsou poměrně vzácné, v nadsázce je lze srovnat se setkání s brontosaurem ve volné přírodě.

Před šedesáti lety zemřel sochař Oldřich Peč.

Před 60 lety zemřel Oldřich Peč. Olomoucký sochař zkrášlil koleje i Metropol

Ve středu 7. května uplynulo šedesát let od předčasného úmrtí sochaře Oldřicha Peče (1922-1965), umělce spjatého s Olomoucí a Prostějovem. Pocházel z herecké rodiny, za války byl totálně nasazen v Rakousku a po osvobození jej škola profesora Otakara Španiela naučila portrétnímu umění a reliéfu. Svým dílem esteticky doplnil řadu veřejných budov i prostranství.

Známé rekreační centrum Malbun v Lichtenštejnsku.

Mikrostát má tolik obyvatel jako Přerov, vydělají tam ale 3x více než Češi

Lichtenštejnsko je malé vnitrozemské knížectví ležící mezi Švýcarskem a Rakouskem. Je to však především jedna z nejbohatších zemí světa, což se odráží i v platech. Lidé tam v průměru vydělávají měsíčně v přepočtu 130 tisíc korun. Tento stát se tak jeví jako skvělé místo pro život a má co nabídnout i díky svým památkám a krásné přírodě.

Slavnosti růžového vína na náměstí v Jihlavě.

Den růžových vín v Jihlavě: Návštěvníci ochutnali až šedesát druhů

/FOTO, VIDEO/ Až šedesát druhů růžových vín mohli ochutnat v sobotu třetího května návštěvníci Masarykova náměstí v Jihlavě. Protože k dobrému pití patří dobrá muzika od srdce s houslemi a kroji, Sobotní májové slavnosti a Den růžových vín spojili pořadatelé, Brána Jihlavy, s vystoupením Horáckého folklorního sdružení Horfos.

Vítězství v kategorii Start-up si odnesl projekt BOXMASTER, který by mohl změnit způsob, jakým dostáváme čerstvé potraviny na venkov.

Chytré boxy na potraviny dobývají Rakousko. Jihočeský BOXMASTER slaví úspěch

Jihočeské nápady opět ukázaly, že mají co nabídnout i za hranicemi. Ve středu se v rakouském Linci konalo slavnostní finále soutěže CROSS-BORDER IDEA & STARTUP CONTEST 2025, kde se utkaly inovativní projekty z jižních Čech a Horního Rakouska. A Česká republika slavila velký úspěch – vítězství v kategorii Start-up si odnesl projekt BOXMASTER, který by mohl změnit způsob, jakým dostáváme čerstvé potraviny na venkov.

Mumie mnicha z Rakouska v původní rakvi uložené v kryptě tamního kostela.

Mumifikaci provedli přes konečník. Záhadná mumie mnicha z Rakouska už má jméno

Vědci odkryli identitu mumifikovaného mnicha z 18. století, jehož ostatky se uchovaly v kryptě rakouského kostela. Němečtí odborníci rovněž zjistili, že způsob mumifikace byl neobvyklý, jelikož uvnitř těla nalezli dřevěné a látkové předměty, které nejspíš někdo vtěsnal přes konečník. Dále odhalili i příčinu úmrtí.

Dubnové krimi na Vyškovsku.

Dubnové krimi na Vyškovsku: Drogový gang, policejní zátah i přetížený jeřáb

/VIDEO/ Dopadení drogového gangu ve Vyškově, zastavení přetíženého jeřábu na D46, zátah na dealera z Vyškovska nebo zmatená jízda řidiče po chodníku a přes přechod. To jsou jen některé případy, které v dubnu řešili ve spojení s regionem policisté, případně městští strážníci. Podívejte se na náš souhrn za celý minulý měsíc.

Ilustrační foto.

Ceny pohonných hmot v kraji dále klesaly. Benzin je stále nejdražší na Vyškovsku

/SROVNÁNÍ/ Ceny pohonných hmot na jihu Moravy v uplynulém týdnu dál poklesly, trend tak pokračuje už čtvrtý týden. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Jihomoravském kraji prodává v průměru za 34,19 koruny, před týdnem byl o devětadvacet haléřů dražší. O pětadvacet haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 33,04 koruny.

Dne 5. května 1945 vyhasly v Panské ulici životy pěti lidí. První poválečnou manifestací obyvatel města se 10. května stal jejich pohřeb v proboštském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Květen 1945 v Jindřichově Hradci. Dramatické osvobození města den po dni

Jak vypadal konec druhé světové války v Jindřichově Hradci den po dni? Historii května 1945 oživují ve svém podrobném textu Vladislav Burian a František Fürbach. Text, který původně přichystali k 65. výročí konce války, přináší svědectví o atmosféře ve městě, příchodu Rudé armády i osudech místních obyvatel v přelomových dnech naší historie.

7. ročník Závodu kolem Dolního Rakouska rozproudí město Weitra a jeho okolí.

Od sousedů: Weitra zve na 7. ročník Závodu kolem Dolního Rakouska

Rakouská Weitra se promění v dějiště adrenalinového sportu. EM Arena otevře své brány v rámci 7. ročníku ZÁVODU KOLEM Dolního Rakouska (Race Around Niederösterreich) - legendárního ultra cyklistického závodu na 600 kilometrů s převýšením 6000 metrů. Letos se zde bude navíc konat mistrovství Evropy v kategorii „Supported Solo“, kde na účastníky čeká ještě větší výzva - zdolat neuvěřitelných 750 kilometrů.

Vodopád na řece Veliky Kozjak, Kostnice v Kobaridu, Muzeum první světové války a pevnost Kluže. Foto: se svolením Kateřiny Šlehoberové

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 2.: Slovinsko – kostel, muzeum, most a pevnost

Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme druhý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.

Ondřej Ficek

Bývalý ligista Ficek o trenérské práci, kobeřické partě i aktivnímu hraní

/ROZHOVOR/ Fotbalově vyrostl Ondřej Ficek ve Slezském FC Opava, ligu si ale ochutnal v dresu ostravského Baníku, za který si připsal čtyři starty v nejvyšší soutěže. Hrával také za Karvinou. Po návratu do Městských sadů ještě dvě sezony strávil ve žluto-modrých barvách. Následovaly štace v nižších soutěžích i Rakousku. Aktuálně se věnuje trenérskému řemeslu. V krajském přeboru válí s Kobeřicemi, vedle toho pracuje ještě u mládeže Slezského FC. Byť je mu teprve šestatřicet, tak na aktivní hraní už příliš nemyslí.

Oblíbená jsou u zlodějů aut rozlehlá anonymní parkoviště na sídlištích. Hrubá síla (jako na snímku) už často k odcizení auta není potřeba.

Jak si Česko vede v boji se zloději aut? Statistiky vás možná překvapí

V roce 2024 došlo v Česku k výraznému poklesu krádeží automobilů, jak ukazují nejnovější údaje Policie ČR. I když Praha zůstává oblastí s nejvyšším rizikem, celkově se situace v jednotlivých krajích zlepšuje. Kolik vozů dnes v tuzemsku zmizí a kde je riziko odcizení nejvyšší? Dozvíte se také praktické tipy, jak svůj vůz co nejlépe ochránit. 

Colloredo-Mannsfeldové, recenze knihy

Colloredo-Mannsfeldové, recenze knihy

Kniha Colloredo-Mannsfeldové – nás zrodila ctnost je nejnovější v řadě monografií o šlechtických rodech v edici Universum. PhDr. Miloš Hořejš předkládá příběh příbuzensky propojených a posléze spojených rodů, jejichž členové v zemích Koruny české i Československu zanechali významný odkaz a v současnosti žijí v Čechách, Rakousku, Švédsku a Velké Británii. Autor dodržel zavedené schéma a jako v předešlých svazcích edice je text rozdělen na rodové dějiny i přehled vlastněných sídel.

Fallbachfall je nejvyšší vodopád v Korutanech a cesta přes Vršič ve Slovinsku. Foto: Kateřina Šlehoberová

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 1.: Cesta Rakouskem

Na velikonoční dobrodružství za hranice naší republiky se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže - Kateřina, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme první ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.