
Uznávaný světový malíř zahájil výstavu obrazů na téma Franz Kafka
Žatec /FOTO/ - Obrazy jsou inspirované pobytem F. Kafky v Siřemi na Podbořansku.
Žatec /FOTO/ - Obrazy jsou inspirované pobytem F. Kafky v Siřemi na Podbořansku.
Zádveřice – Už v kvalifikaci, která se jela na extrémně úzké trati, kterou lemovaly hluboké příkopy, přišel Antonín Tlusťák o naději bodovat v rámci Rallye Ljepaja, druhého závodu ME v automobilových soutěžích.
Plzeň - Zahájením výstavy přední plzeňské malířky, kreslířky, ale i dětské básnířky a designérky Dany Raunerové vstoupilo Pivovarské muzeum v Plzni do své pětapadesáté sezony.
Český Krumlov – Město zažívá už několikátou výměnu své turistické klientely za poslední roky.
Pelhřimovsko – Příprava fotbalových týmů před krajským přeborem už nabírá plné obrátky. Dva zápasy má za sebou Humpolec, premiéra čeká o víkendu na Žirovnici.
Praha – Oprava dálnice D1, která je terčem kritiky kvůli prodlužování a kvalitě prací, bude prvním bodem, na který se hodlá zaměřit nový ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). „Jakmile se seznámíme s harmonogramem oprav, nevylučuji jeho možné změny," oznámil Antonín Prachař, který včera představil priority svého resortu. V silniční dopravě je to napojení na Rakousko, a to dvěma směry. Jihočeskou dálnicí D3 a jihomoravskou silnicí R52, kde je nutné vyřešit obchvat Mikulova, bez kterého lepší spojení do Vídně nevznikne.
Přimda – Setkání s bývalými obyvateli Přimdy a okolí, kteří dnes žijí v Německu či Rakousku, absolvovali ve čtvrtek žáci Základní školy v Přimdě. Dozvěděli se mnohé o předválečné historii města i o životě jeho německého obyvatelstva.
Český Krumlov – Město zažívá už několikátou výměnu své turistické klientely za poslední roky.
Praha – Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) pošle na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) personální audit, který do dvou měsíců vybere nové vedení. Do té doby budou pověřeni řízením současný generální ředitel ŘSD Pavel Kočica a dále ředitelé pro ekonomiku, výstavbu a provoz, uvedl na dnešním setkání s novináři nový ministr. Zároveň oznámil, že nechal prověřit výběrová řízení zadaná svým předchůdcem Zdeňkem Žákem.
Pasov - Koncem minulého roku dostal Pasov možnost zakoupit nejstarší dětský kolotoč na světě a vrátit jej do města. Nyní správa sdělila kulturnímu výboru, že nabídku prodejci této památky, sociálnímu svazu bavorských pojišťoven, ve stanovené lhůtě do 17. února nepodá, protože věc dosud nikdo z města neviděl.
Hradec Králové – Český tým Křenek Motorsport letos vstoupí do své třetí sezony v evropském šampionátu cestovních vozů FIA ETCC. Vítězný tým z loňské sezony, bude i letos nasazovat dva vozy kategorie S2000 BMW 320si.
Jihlavsko - Lyžařské Jihlavsko čeká na vhodné počasí, pak vyjede do polí s novou čtyřkolkou.
Rychnov nad Kněžnou – Cenu pro Sportovní osobnost okresu převzal na slavnostním vyhlášení ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2013" ZDENĚK HANÍK, bývalý volejbalový reprezentant, trenér a v současnosti předseda Českého volejbalového svazu.
Volyně - Z peněz za nájem město budovu opraví
Smržovka – Další lahůdku si pro svoje návštěvníky připravil oblíbený Kinoklub ve Smržovce. V sobotu 8. února tu vystoupí zpěvačka Mista, která si tak vybrala Kinoklub jako jeden z pouhé desítky klubů pro svoje aktuální turné.
Linec – Lidé z regionu se bouří proti záměru státních drah (ÖBB) nahradit od března na mühlviertelské železnici lokomotivy zn. Desiro starým typem „5047", napsal deník OÖN. Podle něj je řeč i o blokádě silnice B127. „Budeme s obcemi a se všemi dalšími uživateli trati proti rozhodnutí protestovat," říká starostka Ottensheimu Ulrike Bökerová. Hodlá iniciovat v obecní radě petici proti tomuto „omezení mobility". „Absolutně proti" jsou také klienti ÖBB z Puchenau, Waldingu a další. „Právě v době, kdy se hovoří o zatraktivnění veřejné dopravy, nepřijmeme toto zhoršení kvality bez boje," uvedl Heinz-Thomas Peter ze sdružení občanů Puchenau.
Králíky – Střední odborné učiliště opravárenské v Králíkách navštívil hejtman Martin Netolický s náměstkyní Janou Pernicovou, aby jednali o jeho budoucnosti se zástupci města, školy, ale i největšího zaměstnavatele OMB composites EU, a. s. Kraj chce škole pomoci investicemi a prohloubením spolupráce mezi školou a zaměstnavateli. Vznikla proto společná pracovní skupina.
Králíky – Střední odborné učiliště opravárenské v Králíkách navštívil hejtman Martin Netolický s náměstkyní Janou Pernicovou, aby jednali o jeho budoucnosti se zástupci města, školy, ale i největšího zaměstnavatele OMB composites EU, a. s. Kraj chce škole pomoci investicemi a prohloubením spolupráce mezi školou a zaměstnavateli. Vznikla proto společná pracovní skupina.
Graz, Opava – Talentovaná šermířka Eva Havranková z opavského Slezanu uspěla na mezinárodním turnaji juniorek v rakouském Grazu, kde v tradiční a dobře obsazené soutěži Alpe Adria Pokal brala mezi soupeřkami z Rakouska, Itálie a Slovinska stříbro.
Praha – V České republice není problém s bezpečností potravin, ale s jejich jakostí. Podíl nekvalitních potravin v posledních letech stagnuje podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) mezi 13 až 15 procenty z kontrolovaných produktů. Na obchodníky připadá takřka trojnásobné množství prohřešků než na výrobce. Na dnešní konferenci o maloobchodu Retail Summit to řekl Jindřich Pokora ze SZPI.
TO JE SHOZ! Carina Kunzová (26) z Pasova vážila v létě 2011 statných 125 kg a styděla se za svou „kulatost". Z kvalifikací pomocnice péče o seniory byla nezaměstnaná a marně sháněla práci. Většinu dne věnovala svým dvěma kočkám a jídlu, a stala se z ní frustrovaná žena, píše deník PNP. Přitom jako –áctiletá vážila při 165 centimetrech 64 kilogramy.
Praha - Rakousko nesouhlasí s plánem prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany na 60 let. V připomínkách k návrhu české státní energetické koncepce tvrdí, že Dukovany vykazují slabá místa, která nelze vyřešit modernizací. Podle předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové ale prodloužení životnosti Dukovan z technického hlediska nic nebrání. Napsal to dnes deník E15.
Špindlerův Mlýn /VÝCHODOČESKÁ STOPA V SOČI - ROZHOVOR/ - Jedenadvacetiletá skikrosařka kvůli olympiádě opustila alpské lyžování. V minulé sezoně především marodila, ale do Soči přesto odletí.
Klaffer - Patnáctiletá Češka dnes utrpěla při lyžování v Rakousku těžké zranění v obličeji poté, co se na sjezdovce srazila s šestašedesátiletým důchodcem. Informovala o tom hornorakouská policie na svých webových stránkách. Dívka skončila v nemocnici, zatímco muž ze srážky vyvázl téměř nezraněn.
Praha /ROZHOVOR/ - Po nedělním závodě Světového poháru v Kranjské Goře chvátala domů. Šárka Strachová měla jen jediný den na to, aby si zabalila věci na olympijské hry do Soči. „Naštěstí jsem balila jen na týden a ne na tři," říká nejlepší česká lyžařka před startem na své poslední olympiádě.
Vídeň - Rakouský olympijský výbor dostal v pondělí dopis s pohrůžkou, že během zimní olympiády v jihoruském Soči budou uneseny dvě jejich sportovkyně. Informaci, kterou zveřejnil nejprve server krone.at, v úterý potvrdil agentuře APA generální tajemník rakouského výboru Peter Mennel.
ZNÁTE NEUKI? - Půl roku mají v rakouském Neukirchenu kromě eura také vlastní měnu – „neuki". Od té doby v ní lidé „obrátili" 100 000 eur. „Cílem je uchovat v místě kupní sílu a nabídku a podpořit regionalitu," uvádí deník OÖN. Starosta Franz Zeilinger „popoliticku" připojuje, že neuki je významným přínosem k zajištění infrastruktury a kvality života v obci. Ta v neuki vyplácí také některé podpory. Neukirchen je po Langeneggu ve Vorarlbersku druhou obcí v Rakousku, která vlastní „měnu" zavedla. Na její pozvání přijelo v minulých dnech 35 zástupců dalších obcí, které mají o podobnou praxi zájem, seznámit se s systémem a zkušenostmi.
Vídeň - Rakousko bude muset vybrat nového vlajkonoše na zahájení olympijských her. Lyžař Benjamin Raich, kterému čestný úkol původně připadl, se totiž rozhodl svůj příjezd do Soči o týden odložit.
Jičín – Juniorská házenkářská reprezentace je také aktivní, zamířilo doní opět i několik členů jičínského klubu. Nedávné zápasy se stejně starými Bělorusy zvládli svěřenci Petra Babáka, které na počátku dubna čeká domácí kvalifikace o EURO 2014 v Rakousku. Střelecky zářil Kasal.
Vídeň - Rakousko dál sužují rozmary zimního počasí, které způsobuje problémy při dodávkách energie a také v dopravě. V jihorakouských zemích Korutanech a Štýrsku dnes nefunguje elektřina v 17.000 domácností, informovala agentura DPA. Kvůli sněhu a silné námraze padají stromy: kromě energetiků, kteří musejí neustále opravovat elektrické vedení, má potíže zejména železnice.
Břeclav - Břeclavského strojvedoucího Filipa Janušku provází mašinky od narození. Funící lokomotivy sledoval už jako malý chlapec z okna nádražní budovy, ve které s rodiči bydlel. Nyní se baví i jejich natáčením, které se mu stalo koníčkem.
Vyškov, Rousínov /ROZHOVOR/ – Ještě na podzim vedl tým s provizorním mandátem. Pro jarní část krajského přeboru je již oficiálně potvrzeným trenérem fotbalistů Framozu Rousínov. Někteří spoluhráči sice tvrdí, že když bude potřeba, vyběhne ještě k bojům o body, on sám má nyní ale především trenérské starosti. „Potřebujeme vytvořit konkurenci na každý post," popisuje rousínovský kouč Milan Boušek své největší úkoly pro zimní přípravu.
Vyškov - Fotbalisté Vyškova dali Rousínovu tři góly a udrželi nulu, ale mohli i několikrát inkasovat. Hosté posilují. Vrátil se kanonýr Jiří Růžička.
Novojičínsko – Milovníci lyžování, kteří se z různých důvodů nemohou vydat do Rakouska, Itálie či do Tater, se konečně dočkali. Už několik dnů jezdí alespoň některé sjezdovky na Novojičínsku.
Vídeň – Počasí bohaté na sněhové i dešťové srážky dnes nadále komplikuje život v několika evropských zemích. Itálie včetně Říma bojuje s velkou vodou. Přílivová vlna způsobila značné škody na francouzském a španělském pobřeží Atlantiku, když se voda rozlila daleko do vnitrozemí. Na jihu Rakouska doznívá sněhová kalamita, zejména motoristům ale způsobuje problémy ledovka. Mnoho slovinských a chorvatských domácností bylo kvůli námrazám bez elektřiny. ČR proto poskytne Slovinsku pomoc v podobě generátoru elektřiny.
Praha - Valentýnský pobyt v Paříži či Římě letos může vyjít levněji. Díky vyšší konkurenci letecké společnosti zlevnily letenky do těchto populárních destinací. Do Říma se nyní dá dostat za necelé 2000 korun, do Paříže za rovné 2000, uvedl portál Letuška.cz.
Řím - Italská policie zadržela slovenskou skupinu, která se specializovala na krádeže drahých kol. Pětice Bratislavanů, z nichž jeden v minulosti pracoval jako policista, podle agentury APA působila v Itálii, Rakousku, Německu a Švýcarsku. Hodnota většiny kol, které pak Slováci prodávali přes internet, činila nejméně 5000 eur (takřka 140.000 korun).
Praha/Budapešť - Z důvodu kalamitního stavu uzavřely maďarské úřady pro vozidla nad 7,5 tuny dvojici hraničních přechodů se západním Slovenskem. Jihozápad Slovenska dnes trápila ledovka, na náledí u Trnavy havaroval mikrobus, zranění utrpělo šest dětí. Dopoledne se situace na Slovensku zlepšila, portál zjazdnost.sk nicméně varuje před mokrými vozovkami.
Svatý Mořic - Obří slalom Světového poháru ve Svatém Mořici, jenž byl generálkou na olympijské hry v Soči, vyhrál suverénně americký lyžař Ted Ligety. Čeští reprezentanti Ondřej Bank a Kryštof Krýzl nepostoupili do druhého kola.
Pasov - Německé lovecké a rybářské muzeum v Mnichově odstranilo ze stálé výstavy tři sporné lovecké trofeje z doby nacismu, napsal pasovský deník PNP s odvoláním na sobotní zprávu Süddeutsche Zeitung. „Tři jelení paroží z vlastnictví Hermanna Göringa, která dosud visela na prominentním místě, před několika dny zmizela," uvádí list. Odstranění potvrdil předseda nadační rady muzea a prezident svazu myslivců Jürgen Vocke, ale neuvedl důvody. Exponáty budou uloženy v depozitu. Podle SdZ říšský maršál a tedy nejvyšší šarže wehrmachtu Göring jeleny složil ve svém východopruském revíru Rominten. Jejich vystavení bez komentářů bylo opakovaně kritizováno, ale vedení muzea na aranžmá trvalo. „Muzeum je kritizováno i za mlčení k tomu, že bylo založeno nacistickými funkcionáři. Podle ředitele Manuela Pretzla ale už léta téma zpracovávají a chystají k němu brožuru a knihu," dodala PNP.
Vídeň/Bělehrad/Řím - Na dálnici spojující Bělehrad se srbsko-maďarskou hranicí kvůli sněhu uvízla od pátku ve vozidlech více než tisícovka lidí. Dopravu podle agentury AFP ochromil sníh a silný vítr. Záchranáři již postupně evakuovali tisícovku lidí, ale stovky dalších dále vězní sníh na silnici, informovala dnes agentura AP. Sněhová kalamita dál trápí také jih Rakouska, i když situace se tam mírně zlepšila, zatímco Itálie čelí také záplavám. Povodně hrozí i ve Francii a Británii.
V KOTLI. V Lohu v Solle u Thurmansbangu v okrese Freyung-Grafenau táboří od pátku do neděle odhadem na 4500 bikerů při tzv. zimním „Setkání slonů", které je pořádáno po 26. Někteří na tradiční sraz jeli až tisíce kilometrů daleko.
Jižní Morava – Dlouhé čekání na sníh zažili tuto sezonu lyžaři i provozovatelé vleků na jihu Moravy. Větší sněžení se kraji vyhýbalo a vlekaři museli svahy zasněžovat uměle. Mnozí už teď ví, že tato zima pro ně skončí ztrátou. Mírné sněžení, které meteorologové očekávají o víkendu, jim už nejspíš rozpočty nezachrání.
Český Krumlov – Českokrumlovské muzeum loni navštívilo rekordních 54.600 lidí, zhruba dvakrát tolik, co v roce 2012. Nejúspěšnější sezónní výstavou za dobu existence muzea se stala výstava Co by kdyby, která byla uspořádána v rámci hornorakouské Zemské výstavy. Prohlédlo si ji skoro 33.000 lidí, řekl dnes ČTK ředitel muzea Filip Lýsek.
Praha - Sněhová kalamita v Rakouska působí problémy i českým lyžařům vracejícím se z Alp. Největší česká cestovní kancelář specializovaná na lyžařské zájezdy Nev-Dama bude mít jen v italských Alpách o tomto víkendu několik tisíc klientů. Část z nich odjede při střídání turnusů místo v sobotu až v neděli.
Více než třetina evropských řidičů dosud nepoužívá navigaci. Vyplynulo to z průzkumu pojišťovny Generali v zemích Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a Rakousku. Navigaci nejvíce využívají Poláci a Rakušané (72 a 71 % řidičů), nejméně Slováci (53 %), Češi a Maďaři jsou mezi nimi (59 %).
Více než třetina evropských řidičů dosud nepoužívá navigaci. Vyplynulo to z průzkumu pojišťovny Generali v zemích Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a Rakousku. Navigaci nejvíce využívají Poláci a Rakušané (72 a 71 % řidičů), nejméně Slováci (53 %), Češi a Maďaři jsou mezi nimi (59 %).
Ráječko /ROZHOVOR/ – Chcete zažít pořádný tréninkový dril? Jděte do Ráječka. Olympia hraje sice krajský přebor, ale tréninky jsou častější než leckde v divizi. K fotbalu taM přistupují velice svědomitě. Díky tomu si můžou už od začátku zimní přípravy dovolit ten luxus, že znají pravděpodobnou jarní sestavu.
Tábor - Včera školáci dostali pololetní vysvědčení. Někteří z nich odjedou na hory, jiní navštíví babičku. My jsme včera zavítali do ZŠ a MŠ Tábor, náměstí Mikuláše z Husi
Vranovsko - Odmítavé ne větrníkům zaznělo na setkání ve Vranově nad Dyjí. Starostové okolních obcí dali jasně najevo svůj nesouhlas s plánovanou výstavbou obřího větrného parku na rakouské straně Podyjí. Připojili se tak k bezmála třem tisícům signatářů petice, stanovisku ministerstva, krajského úřadu i ochránců přírody.