Rozjíždí se projekt Vysočina fandí kultuře. Má přilákat turisty
Jihlava – Téměř pět desítek kulturních a společenských akcí se v letní sezoně uskuteční v Kraji Vysočina v projektu nazvaném Vysočina fandí kultuře.
Jihlava – Téměř pět desítek kulturních a společenských akcí se v letní sezoně uskuteční v Kraji Vysočina v projektu nazvaném Vysočina fandí kultuře.
Valtice – Tábor čítající asi třicítku stanů. Hloučky vojáků v rakouských uniformách stojící u rozdělaného ohně. O pár metrů dál tábor napoleonské armády. Sen? Nikoliv. Zámecký park ve Valticích o víkendu obsadily dvě stovky rakouských a francouzských vojáků.
Praha - Pirátské strany se chtějí po vzoru svých švédských a německých kolegů začít výrazněji prosazovat v politice. Chystají proto společnou kampaň pro volby do Evropského parlamentu (EP) v roce 2014. Spolupráce by mohla být i základem budoucí pirátské frakce v EP.
České Velenice – Abychom mohli vysvětlit okolnosti vzniku tohoto města, musíme nejprve zabrousit do dvacátých let 19. století.
St. Pölten - Spolková země Dolní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami a jižní Moravou, vydá odmítavé stanovisko k zamýšlenému rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Oznámil to dnes zemský rada Stephan Pernkopf, který má v tomto rakouském regionu na starost posuzování vlivu dostavby české elektrárny na životní prostředí.
Linec - Liz Müllerová z Ennsu se narodila bez paží. Přesto se naučila mimo jiné hrát skvěle na keyboard – nohama.
Praha, Hevlín - Ministerští úředníci píší návrh, který umožní převod neprodejných lokálek obcím. Vláda plán dostane v květnu. Nový vlastník musí pět let objednávat aspoň příležitostné jízdy.
Týn nad Vltavou – Na turnaji v Týně nad Vltavou bojovalo více jak 250 judistů a judistek z Čech, Německa a Rakouska. Osmičlenná výprava Benešova si odvezla jedno první, dvě třetí a jedno páté místo.
Praha - Nábřeží Vltavy v centru metropole se proměnila na čtyři dny v přístav více než dvou set lodí, sportovních člunů a luxusní jachet. Podél Rašínova a Hořejšího nábřeží a na úseku řeky mezi Železničním a Palackého mostem začal čtvrtý ročník výstavy Lodě na vodě, který se letos poprvé uskutečnil i s mezinárodní účastí.
Praha - Nábřeží Vltavy v centru metropole se proměnila na čtyři dny v přístav více než dvou set lodí, sportovních člunů a luxusní jachet. Podél Rašínova a Hořejšího nábřeží a na úseku řeky mezi Železničním a Palackého mostem začal čtvrtý ročník výstavy Lodě na vodě, který se letos poprvé uskutečnil i s mezinárodní účastí.
Salcburk, Brno – Brněnští hokejisté i v letošním roce využijí letní měsíce k poměření sil s nejkvalitnějšími evropskými celky. Účast v European Trophy znamená jistotu minimálně sedmi duelů s týmy z Rakouska, Německa, Švédska, Finska i české extraligy.
Prostějov – Od pátku do neděle se uskuteční na Zimním stadionu v Prostějově již čtvrtý ročník mezinárodního hokejového turnaje mládeže SIDA Cup 2012. Ten stejně jako v posledních letech pořádá prostějovská bezpečnostní agentura SIDA, s.r.o. a sportovní klub LHK Jestřábi Prostějov. Nad turnajem převzal záštitu náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen rady Statutárního města Prostějov Alois Mačák.
Pasov - Papež Benedikt oslaví v pondělí 85. narozeniny.
Jičín – Házenkáře čeká v neděli perný den. Čtrnáctidenní reprezentační přestávka utekla jako voda a jsou tu ligové soutěže. Extraligovým mužům začíná nadstavbová část v Karviné, zbývající tři týmy hrají v neděli odpoledne doma ve sportovní hale.
Náchod - Na běloveské louce rozložil šapitó světoznámý cirkus Jo - Joo. Představení se konají v pátek 13. dubna v 17 hodin, o víkendu ve 14 hodin.
Praha – Rychlík ve čtvrtek odpoledne v pražských Dolních Počernicích srazil a usmrtil člověka. Stalo se to na frekventované trati směrem na Kolín, po níž jezdí i mezinárodní spoje mířící na Slovensko či Rakousko.
Strání - Skvěle vlétl do nové sezony motokrosový závodník Petr Kolaja. Jedenáctiletý jezdec ze Strání se na úvodním podniku mezinárodního mistrovství Rakouska dokázal v kategorii do 13 let prosadit až na stupně vítězů. V úvodní jízdě sice těsně zaostal za nejlepší trojicí, ve druhé už však byl stříbrný.
Blanensko – Fotbalové fanoušky čeká o víkendu další derby v krajském přeboru i napínavé souboje v nižších soutěžích.
Praha - Společnost Kapsch zvažuje právní kroky proti Nejvyššímu kontrolnímu úřadu kvůli závěru kontroly mýtného systému, kterou NKÚ zveřejnil tento týden.
Praha - Cena benzinu v tuzemsku nadále překonává dosavadní rekordy. Natural 95 za uplynulý týden zdražil o 25 haléřů na nový rekord 37,70 Kč/l, nafta naopak zlevnila o tři haléře na 36,77 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Z okolních zemí je benzin levnější v Polsku a Rakousku.
Luhačovice – Dva hlavní vrcholy měla sezona 2011–2012 pro mladého skikrosaře Jiřího Čecha. Osmnáctiletý borec z TJ Slovan Luhačovice bude právě končící zimní sezonu bilancovat pozitivně především díky zisku titulu juniorského mistra republiky na šampionátu ve Špindlerově Mlýně, kde získal i čtvrté místo mezi muži, ale také díky jedenácté pozici, kterou si vybojoval na mistrovství světa juniorů v italském Valmalencu.
Boskovice – Královská desítka s reprezentantem a ikonou českého ultramaratonu Danielem Orálkem na startu. Ale také několik tratí pro hobby běžce a děti. Našlapaný kulturní program s koncertem Markéty Konvičkové a řadou dalších vystoupení pro děti i dospělé.
Zlín - /ROZHOVOR/ Mnohým z dnešních lyžařů už jeho jméno asi moc neřekne, ve své době ale býval hvězdou bílých svahů. Letos pětaosmdesátiletý Josef Šperka stál nejen u zrodu zlínského lyžařského areálu, ale jeho svého času revoluční systém vleku se zvratkou dokázal dobýt celou republiku.
Hustopeče, Vídeň – Hustopečský divadelník Zbyněk Háder se objeví v Rakousku v komedii Světáci. Ve Vídni zkouší i hlavní roli v novém muzikálu.
Praha – Pojišťovny zaznamenaly v letošní zimní sezoně zhruba desetinový nárůst počtu úrazů, které si jejich klienti způsobili v zahraničí na lyžích. Vyplývá to z ankety mezi pojišťovnami. Nejčastěji šlo o poraněné kolenní vazy a zlomeniny rukou a nohou. Větší počet škod mají pojišťovny hlášeno z exotických míst.
Trutnovsko - Odpovídá Ing. Vladimíra Kasalová, Jazyková škola Domino Trutnov.
Bern - Švýcarský magazín Die Weltwoche vyvolal svými články o sporném tématu kriminality východoevropských Romů ve Švýcarsku vlnu kritiky. Čelit musí i trestním oznámením kvůli rasismu, napsal portál welt.de.
Praha – Až třetinu popraskaných podvozků souprav metra od firmy Siemens zřejmě nebude možné opravit. Ze 61 poškozených podvozků je 17 neopravitelných, dalších sedm podvozků technici dopravního podniku označili jako pravděpodobně neopravitelné.
Brno /INFOGRAFIKA/ - Centrum současného jazzu. Město, které si oblíbila zahraniční i domácí jazzová špička. Těmito superlativy se Brno může pyšnit také letos, opět u příležitosti festivalu JazzFestBrno.
Brno – Co má dělat farmář s metráky brambor, které nemůže udat? Co naopak restauratér, který marně shání místní suroviny? A o co jsou lepší rajčata z Brněnska než ta ze Španělska? Taková témata se nesla úterní konferencí Jídlo z blízka pro jižní Moravu.
Praha - Vláda navrhuje zavedení sazby daně deset korun z litru vína. Například průměrná cena bílého jakostního vína se tak zvýší o zhruba 16 procent na 76 korun za litr. Průměrná spotřebitelská cena tohoto vína loni v listopadu činila 64 korun za litr.
Praha, Hevlín - Ministerští úředníci píší návrh, který umožní převod neprodejných lokálek obcím. Vláda plán dostane v květnu. Nový vlastník musí pět let objednávat aspoň příležitostné jízdy.
Brno – Co má dělat farmář s metráky brambor, které nemůže udat? Co naopak restauratér, který marně shání místní suroviny? A o co jsou lepší rajčata z Brněnska než ta ze Španělska? Taková témata se nesla úterní konferencí Jídlo z blízka pro jižní Moravu.
Skřípov – Unikátní stánek výtvarného umění čítající 120 obrazů má obec Skřípov. Největší kolekci australských obrazů v Evropě nabízí milovníkům umění Australian-Czech First Gallery, kterou v srpnu minulého roku otevřel Václav Ježek Von Thienfeld. Malíř, grafik, spisovatel, filozof, astrolog a ikonograf, známý v uměleckém světě pod pseudonymem Macla Jabadbada, představil redaktorům Prostějovského deníku svou jedinečnou sbírku.
Praha - Provozování systému elektronického mýta v Česku je podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dražší než v sousedním Rakousku i Německu. Provozní náklady jsou v průměru 1,5 miliardy korun ročně a průměrný hrubý příjem 5,7 miliardy Kč. Vyplývá to z kontroly, o jejíchž výsledcích dnes úřad informoval.
Jaroměřice nad Rokytnou - Miniaturní pokusné parcely, kam oko dohlédne. To jsou unikátní jaroměřické pozemky, které spadají pod Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno. Od roku 1963 tu hospodaří ve vlastním režimu, zcela nezávislém na okolí. Žádné plošné masivní hnojení, žádné přelety práškovacího letadla. Nic z toho tady neplatí.
Kolín - V rámci soustředění v chorvatském Igrane se závodníci Remerx-Merida Teamu Kolín zúčastnili 16. ročníku závodu UCI C2 v Pule.
Kaplicko – Pouhý okamžik může stačit k tomu, aby se z poklidného zvířete náhle stala nekontrolovatelná, málem smrtící zbraň.
Linec - Před několika dny uletěl při stavebních pracích v zoo v rakouském Schmidingu africký dravec hadilov písař, tzv. „sekretář“. V pátek odpoledne zahlédl v sadu v Buchkirchenu zdejší občan „komického ptáka“ a „udal ho“.
Praha, Obertauern – Děčínská beachvolejbalistka Michaela Vorlová se v březnu představila hned na dvou akcích. V Praze bojovala na mistrovství republiky, v Rakousku byla na exhibici.
Jižní Čechy – Až do pondělí 9. dubna budou patřit silnice desítkám policejních kontrol po celém regionu. V pátek totiž začala dopravní akce s příznačným názvem Velikonoce. Ta má za úkol snížit počet nehod v rizikovém období svátků.
Šatov - K vůbec největším koštům na Moravě patří tradiční výstava vín v Šatově na Znojemsku. Letos se v místním kulturním domě uskutečnil již devětadvacátý ročník.
Kaplicko - Poslední nehody ukazují, že dobytek kolem silnic může být pro řidiče zákeřnou pastí.
Kaplicko – Pouhý okamžik může stačit k tomu, aby se z poklidného zvířete náhle stala nekontrolovatelná, málem smrtící zbraň.
Berlín - Možnosti pracovat v Německu bez omezení, kterou mají od loňského května občané Česka, Slovenska, Polska a dalších zemí ležících na východě Evropské unie, využilo daleko méně lidí, než německé úřady čekaly. V rozhovoru s deníkem Rheinische Post to řekl šéf spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise.
Jižní Čechy – Až do pondělí 9. dubna budou patřit silnice desítkám policejních kontrol po celém regionu. V pátek totiž začala dopravní akce s příznačným názvem Velikonoce. Ta má za úkol snížit počet nehod v rizikovém období svátků.
Jihlava - Krajským dopravním policistům se podařilo v Jihlavě zadržet řidiče, který přes Vysočinu ujížděl s ukradeným autem.
Loučovice - Budoucnost papírny v Loučovicích opět visí na vlásku. Stejně, jako vidina pracovní příležitosti pro lidi z Loučovic a okolí. Podle aktuálních informací naopak společnost Cepap, která má papírnu pronajatou, provoz ve druhém čtvrtletí ukončí.
Praha - Výstava Lodě na vodě slibuje přehlídku plavidel, které se na Vltavě jen tak nevidí.
Kufstein - Čeští házenkáři ve svém závěrečném utkání na přípravném turnaji v Rakousku porazili Řecko 25:24. Vítězný gól dal tři sekundy před koncem Pavel Horák, se sedmi góly nejlepší střelec duelu.