V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Dnešní Psí osudy jsou věnovány památce sedmileté jezevčice Dorky, kterou znáte z jednoho z předchozích dílů a která nás nedávno opustila po statečném, avšak nerovném boji se selháním ledvin.
Krajská hygienická stanice (KHS) Středočeského kraje nezvládá odhalování kontaktů lidí s covidem-19, takzvané trasování. To má za úkol zjistit další případně nakažené a izolovat je od ostatních nařízenou karanténou. Vyplývá to například ze svědectví rodičů dětí ze Základní školy Čechtice nebo pedagogů z Chotýšan či Benešova.
Čas Vánoc přináší příležitost ke vzpomínání na tradice, které si každá rodina s tímto svátkem připomíná. V naší rodině to je štědrodenní odpoledne, kdy navštěvujeme rodinný hrob na hřbitově v Lochenicích.
/FOTOGALERIE/ Jednou z odměn, kterou si mohli zájemci pořídit na portále Hithit, kde běžela sbírka na záchranu opavské Bredy, byl také proslov při slavnostním rozsvěcování v sobotu 27. listopadu. Když se to dozvěděl Michael Víteček, neváhal a proslov koupil své babičce Ireně Gajové. Ta totiž v Bredě pracovala od svých šestnácti let až do důchodového věku.
/FOTOGALERIE/ Odpor proti komunistickému režimu prožíval Marek Benda v době dětství jako dobrodružství a svéráznou hru: on i jeho sourozenci se odmala zapojovali do disidentských konspirací, předávali vzkazy, učili se, jak se chovat při domovních prohlídkách, a později, jak reagovat u výslechu.
/VIZUALIZACE/ Miliardový developerský projekt se chystá v lokalitě Dařbož na pomezí Benešovska a Prahy-východ. Zaměřený je především na rodiny s dětmi - jak z hlediska jejich potřeb, tak i bezpečnosti.
Unikátní betlém je k vidění každý rok od první adventní neděle po Tři krále před domem rodiny Havránkových v obci Zruč-Senec. Pokochejte se galerií s krásnými fotkami betlému včetně fotodokumentace, která přiblíží proces tvorby jednotlivých figur, jež si Milan Havránek vyrábí sám.
"Nikdo z nás to nečekal. Ještě na začátku týdne hlásili, že se nic rušit nebude. O to horší to letos je," vypráví smutně Františka Rumlová ze Staré Paky. Už několik týdnů se s rodinou připravovala na novopacké adventní trhy, na které se svým stánkem s rychlým občerstvením jezdívala každý rok. Po čtvrteční vládní tiskovce se ale její letošní plány sesypaly.
/FOTO, VIDEO/ Kdyby pro něj žena nepřišla do dílny, aby už konečně šel domů, ani by si nevšiml, že už je noc. Známý řezbář Karel Tittl z Velhartic na Klatovsku, jenž vyřezával betlém dokonce i pro papeže a podepsán je i pod dalšími vyhlášenými díly, má teď v předvánočním období plné ruce práce. Asi málokoho překvapí, že vyřezává zejména betlémy a figurky do nich.
/FOTO, VIDEO/ Kdyby pro něj žena nepřišla do dílny, aby už konečně šel domů, ani by si nevšiml, že už je noc. Známý řezbář Karel Tittl z Velhartic na Klatovsku, jenž vyřezával betlém dokonce i pro papeže a podepsán je i pod dalšími vyhlášenými díly, má teď v předvánočním období plné ruce práce. Asi málokoho překvapí, že vyřezává zejména betlémy a figurky do nich.
Vytvářet pestré projekty pokaždé jinak tak, aby jejich program lidi bavil. To je krédo Michaely Mokré, ředitelky příspěvkové organizace Městských kulturních zařízení v Litoměřicích. Ta provozuje Kulturní a konferenční centrum v podobě kulturního domu a hradu Litoměřice, divadlo K. H. Máchy, kino Máj či litoměřické výstaviště Zahrada Čech.
I letošní rok je Diakonie ČCE středisko Světlo ve Vrchlabí sběrným místem pro sbírku Krabice od bot. Pomozme obdarovat děti ze sociálně slabších rodin. Sbírka probíhá v těchto dnech až do 5. prosince.
Společnost I MY slavila v neděli 21. listopadu své 20. (tedy letos už 21., loni neoslavené) výročí od svého vzniku. I MY je obecně prospěšná společnost, která se věnuje péči o handicapované děti napříč Jihočeským krajem. Podívejte se, jak tento krásný dne zachytil fotoaparátem Stanislav Tošner.
/FOTOGALERIE/ Ostrava? Ideální destinace. Olomouc? Oblíbený soupeř. Tohle přesně sedí k Dominiku Lakatošovi. Čtyřiadvacetiletý útočník Vítkovic ve středeční dohrávce hokejové extraligy řádil, třemi góly se podílel na vítězství svého týmu nad Olomoucí v poměru 5:3. Šlo o jeho druhý hattrick v kariéře. Ten první byl rovněž proti Hanákům a Vítkovice braly tři body taky za výhru 5:3.
Alespoň o jeden otazník méně je v případu zavražděné americké blogerky Gabby Petitové. Její zmizení a násilná smrt přitáhly celosvětovou pozornost. Minulý měsíc pak byly nalezeny ostatky jejího snoubence Briana Laundrieho, který se po zmizení Gabby ukrýval a jehož veřejnost spojovala s její smrtí. I jeho skon byl opletený záhadou, ovšem jen doteď. Nyní už je jasné, že Laundrie spáchal sebevraždu.
Chytila naše kočka covid? Má ho od nás, kteří jsme pozitivně testovaní a jsme s ní doma v karanténě? To jsou otázky, které aktuálně řeší rodina Andrey Pavlištové z Nymburka. Ale mohou se týkat prakticky všech chovatelů domácích mazlíčků, kteří se ocitnou v podobné situaci.
Obecně prospěšná společnost I MY, jejímž posláním je pomáhat dětem s handicapem a jejich rodinám, oslavila v neděli 20. výročí svého vzniku. Fotoreport z akce nafotil David Peltán. V Soběslavi se jí zúčastnilo kolem tří stovek lidí.
Unikátní betlém je k vidění každý rok od první adventní neděle po Tři krále před domem rodiny Havránkových v obci Zruč-Senec. Pokochejte se galerií s krásnými fotkami betlému včetně fotodokumentace, která přiblíží proces tvorby jednotlivých figur, jež si Milan Havránek vyrábí sám.
Skupina domorodých obyvatel Grónska byla v rámci nepovedeného sociálního experimentu v roce 1951 přesunuta do Dánska, aby byla vychována jako „malí Dánové“. Šestice přeživších se teď domáhá od státu odškodnění. Mnoho z nich už své rodiny nikdy nespatřilo.
S desítkami rodin z Bučovic a okolí, které se nacházejí v tíživé životní situaci, pracuje Odbor sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu Bučovice. Loni poprvé město uspořádalo pro děti z těchto rodin vánoční sbírku. Letos se v ní rozhodlo pokračovat. Potrvá od pondělí 29. listopadu od osmi hodin ráno do pondělí 13. prosince do pěti hodin odpoledne.
Britskou královskou rodinu možná čeká hašení dalšího skandálu. Nově se ocitla ve sporu se stanicí BBC, se kterou jinak spolupracuje. Panovnici Alžbětu II. a její potomky totiž pobouřilo, že se BBC rozhodla odvysílat nový kontroverzní dokument o princích Williamovi a Harrym, aniž by jej členové rodiny ještě před uvedením viděli. Kvůli dokumentu nyní královská rodina hrozí bojkotem stanice.
Do výroby benefičních adventních věnců se v pátek a sobotu pustí dobrovolníci z několika farností na Olomoucku. V neděli si je pak budou moci lidé koupit přímo v kostelích a přispět tak na pomoc rodinám z regionu nebo na provoz dětského domova v Mongolsku.
Získat korunku královny krásy. To je sen téměř každé mladé dívky. Jenže mít titul nejkrásnější dívky České republiky není tak snadné. Ale Heleně Čermákové z Otrokovic na Zlínskuse to povedlo. Na začátku listopadu získala dvacetiletá studentka UTB, která se věnuje oboru management a ekonomika, titul Miss ČR 2021.
ROZHOVOR/ Získat korunku královny krásy. To je sen téměř každé mladé dívky. Jenže mít titul nejkrásnější dívky České republiky není tak snadné. Ale Heleně Čermákové z Otrokovic se to povedlo. Na začátku listopadu získala dvacetiletá studentka UTB, která se věnuje oboru management a ekonomika, titul MISS ČR 2021.
Televizní obrazovka zve i tento týden ke sledování portrétů velkých osobností, notoricky známých i nových filmů či cestovatelského dobrodružství ve stylu Roberta Ripleyho. Nabídne ale například i dokument, který se zabývá "horkým" společenským tématem - totiž znásilněním žen.
Znají ho fotbalisté v celém kraji. Jindřich Šefčík (44 let) prošel řadou týmů na jihu Čech, nejvýše to dotáhl do divize, kterou si zahrál ve Vodňanech. Dlouhé roky nastupoval v krajském přeboru v Olešníku, Horní Plané, Lišově i Bavorovicích, v současné době pořád ještě válí I. B třídu za Boršov.
Bezmoc, odpojení od vlastní rodiny a totální vyčerpání – takové stavy popisuje Petra Kaplanová, zdravotní sestra z ARO oddělení nemocnice v Ústí nad Orlicí. V nejtěžších momentech, jež prožívá s rodinami pacientů, pociťuje hořkost i zoufalství. Když se jí manželka jednoho z pacientů zeptala, zdali její muž opravdu může zemřít, prý jen v tichosti přikývla. „Mlčíte a zjistíte, že i vám vlhnou oči,“ popisuje Petra Kaplanová. Sama už se cítí unavená, a mluví dokonce o určité rezignaci nad osobním životem.
Bezmoc, odpojení od vlastní rodiny a totální vyčerpání – takové stavy popisuje Petra Kaplanová, zdravotní sestra z ARO oddělení nemocnice v Ústí nad Orlicí. V nejtěžších momentech, jež prožívá s rodinami pacientů, pociťuje hořkost i zoufalství. Když se jí manželka jednoho z pacientů zeptala, zdali její muž opravdu může zemřít, prý jen v tichosti přikývla.
Nejeden z nás v sobě poslední dobou let nalezl lásku k venkovu a chalupaření. Potkalo to i Michala Malátného, frontmana skupiny Chinaski. Během pandemie stihl udělat na chalupě víc práce než za celých deset let, co ji vlastní. Kácí, seká, opravuje a z budoucnosti si hlavu nedělá.
Benefiční koncert pěveckého sboru Rakos se uskutečnil v kostele sv. Josefa ve Svitavách. Výtěžek koncertu byl krásných 9050 korun, které budou použity pro Domácí zdravotní péči Charity Svitavy.
Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu, byla dnes propuštěna z vězení v Pákistánu. České velvyslanectví jí nyní pomůže se zajištěním cesty zpět do České republiky. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Na přání rodiny nebude poskytovat další informace.
/ROZHOVOR/ Přestože je Ústecký kraj v porovnání s jinými částmi Česka na tom s covidem výrazně lépe, i na severu Čech mají hygienici plné ruce práce. „Když máme tisíc případů za den, tak pokud by každý nově nakažený měl jen čtyři rodinné příslušníky, tak je to pět tisíc hovorů denně,“ popisuje současnou situaci krajská hygienička Lenka Šimůnková.
Domácí teror muže z Telčska musela žena a její děti podle soudu snášet více než deset let. Hlavně pod vlivem alkoholu na ně muž křičel a vulgárně jim nadával. Do manželky strkal, bil ji její vlastní rukou do obličeje či ji opakovaně mlátil pěstí do rukou a hrudi. Po poškozené navíc házel různé předměty, v jednom případě dokonce kuchyňský nůž. Soud potvrdil muži pět let vězení.
Rakousko začíná od pondělka třetí "tvrdý" lockdown. Kvóta plně očkovaných se ve státě za minulý měsíc zvýšila z 57,5 na 60,8 %, ale to je příliš málo. Omezení vycházení má pro očkované a vyléčené končit 12. prosince, pro ostatní bude pokračovat. V Horních Rakousích, kde přijali už předtím vlastní normu, skončí lockdown nejdříve až 17. prosince.
Douglaska tisolistá ze zahrádkářské kolonie v Horním Hanychově se stala před rokem vánočním stromem města Liberec. Strom poté, co doslouží svému účelu, bývá rozřezán na palivové dřevo. Tentokrát ho ale čekal jiný osud.
Na první pohled to vypadá, jako byste se v čase vrátili o padesát, šedesát let. Koneckonců jste v prostoru mezi Fučíkovou a Zakladatelskou ulicí v karvinské čtvrti Nové Město, která se začala na počátku 50. let minulého století stavět.
Na první pohled to vypadá, jako byste se v čase vrátili o padesát, šedesát let. Koneckonců jste v prostoru mezi Fučíkovou a Zakladatelskou ulicí v karvinské čtvrti Nové Město, která se začala na počátku 50. let minulého století stavět.
/FOTO/ Extrémně silné obrázky. Takového hodnocení se dočkaly výtvory školou povinných dětí, jež se podílely na vzniku tematicky speciálního kalendáře. Nese název Hrdinové v Tornádově a odkazuje na červnovou katastrofu, jež ničila a zabíjela v jihomoravském příhraničí. Výtěžek z jeho prodeje poputuje právě do těchto míst.
„Ty kryso, ono na tebe taky dojde,“ zavrčel prý nenávistně velitel sovětské NKVD Genrich Grigorijevič Jagoda, když se v září 1936 dozvěděl, že je odvolán a ve funkci ho nahrazuje Nikolaj Ježov - pouhých 151 centimetrů vysoký muž, jehož hlavní kvalifikací bylo bohužel to, že se stejně jako Jagoda nebál teroru. Zlo, které pomáhali rozpoutat, však oba muže smetlo. Jagoda byl popraven v březnu 1938, Ježov v únoru 1940.
Obec leží v údolí, které se táhne od západu k východu mezi obcemi Záluží a Krajníčko a na východě Bílskem. Patřila pod OÚ Písek, okresní soud a berní úřad Vodňany, železniční a četnickou stanici měla v Bavorově, od kterého je vzdálena 5,5 km. Zákoutí a historii Měkynce můžete poznávat díky Janu Malířskému. Děkujeme.
/FOTO/ Miroslav Šefl z Prahy v roce 1980 emigroval s rodinou do tehdejšího západního Německa. Za to byl odsouzen k 10 měsícům vězení a propadnutí majetku. Události spojené se 17. listopadem 1989 prožíval v zahraničí.
Nejen mezi obyvateli Tatcí, kde se v pátek večer stala tragická nehoda, při které zemřelo malé dítě a další dva lidé byli zraněni, se rozvinula obrovská vlna solidarity. Starostka obce Blanka Řezáčová požádala veřejnost o účast ve sbírce na podporu rodiny, kterou neštěstí zasáhlo.
Ze země, kde byla princeznou, odešla do města, kde se z ní stane "obyčejná" manželka právníka. Bývalá japonská princezna Mako se konečně dočkala svého vytouženého štěstí. O víkendu i s novopečeným manželem, mužem kvůli kterému se vzdala titulu i peněz, odletěla z Japonska do New Yorku. Jejich vztah otřásl japonským císařství.
/FOTO/ Urážky, rušení nočního klidu, žebrota. Tak v poslední době vypadá život v centru Golčova Jeníkova. Lidi tam obtěžuje početná romská rodina. Jeníkovská radnice se situaci snaží řešit. „Nadávky v hospodě nebo na facebooku nemají cenu. Účinná je jen adresná stížnost,“ vzkázalo vedení města svým obyvatelům. O případu agresivní rodiny jako první informoval Deník.
Urážky, rušení nočního klidu, žebrota. Tak v poslední době vypadá život v centru Golčova Jeníkova na Vysočině. Lidi tam obtěžuje početná romská rodina. Jeníkovská radnice se situaci snaží řešit. „Nadávky v hospodě nebo na facebooku nemají cenu. Účinná je jen adresná stížnost,“ vzkázalo vedení města svým obyvatelům. O případu agresivní rodiny jako první informoval Deník.
Období okolo Dušiček a poté Vánoc vybízelo k vzpomínkám na pozůstalé a mnohdy nutí k zamyšlení nad smrtí jako takovou. Doba covidová pootevřela téma umírání a přiblížila jej společnosti více, než jsme byli v novém tisíciletí zvyklí. Proč nás výroky politiků o mrazácích na těla pohoršují a zároveň tak trochu přitahují? Jak s dětmi mluvit o smrti a co o nás říká fenomén pohřbů v kruhu rodinném? O tom hovořil emeritní farář z Letohradu VÁCLAV VACEK.