/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Pavel Šercl z Bílého Potoka je mužem mnoha profesí, a to doslova. Jako starosta řídí obec s necelými sedmi sty obyvateli, jako majitel vede Jizerskohorské technické muzeum, jako badatel pátrá po vraku německé ponorky U-206 Reichenberg a jako živnostník restauruje staré historické motory ve své motorářské dílně. V rozhovoru pro Deník prozradil, jak se mu daří zkombinovat všechny profese, co se plánuje v Bílém Potoce nebo jaký měl covid dopad na obec.
Pro většinu z nás je naše identita směsicí genů, které nám předali naši rodiče, a výchovy. Jaké to ale je, když vás vychovávají lidé, kteří nevypadají jako vy, v prostředí, do kterého zjevně na první pohled nepatříte? O tom vyprávějí dvě nové autobiografické knihy, které napsaly americká kulturní kritička Rebecca Carroll a britská novinářka Georgina Lawton. Tyto dvě ženy tmavé pleti v nich popisují svůj příběh, o tom, jak byly vychovávány rodiči světlé pleti, kteří je sice hluboce milovali, ale selhali v tom, že přehlíželi jejich skutečnou identitu.
Anna Hydráková přežila holokaust jako jediná z rodiny. Narodila se jako druhá dcera v březnu 1928 do rodiny, která patřila k vinohradské židovské komunitě. Otec se jmenoval Pavel Kovanic: „On byl vigéc – víte, co je? On byl obchodní cestující a ti se mezi sebou zdravili vždycky: Wie geht es? (německy „Jak se daří?“) – proto vígéc,“ vysvětluje Anna Hyndráková, rozená Kovanicová.
Co horšího může postihnout komunitní centrum než dlouhodobá nemožnost osobního setkávání. Přes to všechno se snažíme, aby Náruč neztratila s rodinami kontakt, aby stále fungovala jako studnice nápadů, co podniknout s malými prcky v izolaci, jako útočiště, když jsou rodiče bezradní, jako tlumočník toho, jaké následky doba covidová vnáší do rodinných životů.
Linec, Moskva - Ruský prezident Vladimír Putin vyznamenal v pondělí v Moskvě in memoriam mühlviertelskou selku Marii Langthalerobou (1888-1975) ze Schwertbergu.
Celý měsíc trvalo otci rodiny z Benešovska, než upozornil policisty na 'neobvyklé jevy', které poškozovaly běžný provoz rodinné zabezpečené počítačové sítě. Specialisté ze středočeského odboru analytiky a kybernetické kriminality pak dokázali hackera, který terorizoval rodinu vypátrat během tří měsíců.
Vedoucí Intervenčního centra Respondeo Mgr. Denisa Sachomská pracuje s oběťmi domácího násilí již třetím rokem. Zároveň se dlouhodobě věnuje psychoterapeutické práci s lidmi se závažným duševním onemocněním a supervizi. Je také členkou České asociace pro psychoterapii. Povídali jsme si s ní o závažnosti domácího násilí i o tom, jak z bludného kruhu oběti vystoupit.
Po patnácti letech ve funkci předsedy Okresního fotbalového svazu na Hodonínsku předal Petr Kotásek štafetu svému nástupci Antonínu Kordulovi. Původně se na volební valné hromadě očekával mezi oběma ratíškovickými rodáky ostrý souboj, ale ten se nakonec nekonal. "Slíbil jsem doma, že se budu věnovat víc rodině," vysvětlil Kotásek, proč svoji kandidaturu nakonec stáhl.
Velký slaměný kohout, slepice a veselí zajíčci už zdobí prostranství poblíž kostela svatého Leonarda v Hněvotíně na Olomoucku. Velikonoční výzdobu tam každoročně připravují rodiny s dětmi, které se sdružují ve spolku Pro Vás Hněvotín.
Samovolné otevíraní dveří od skříně, vysouvání šuplíků, pohybování předmětů, náhlé snížení teploty v místnosti až od deset stupňů Celsia, zápach lidského masa a neustálý stísněný pocit, že v místnosti nejste sami. Takto to může vypadat, když se v domě vyskytuje duch nebo jiná entita. Jeho řádění se stupňuje podle typu této paranormální aktivity. V nejhorším případě se může jednat o démona, který příznačně dokáže obyvatelům domu udělat ze života peklo. Pokud lidé zaznamenají nějaké nevysvětlitelné události, hledají často pomoc u Jaroslava Drábka, odborníka na paranormální jevy, a jeho týmu, skupiny EPRV 777.
Kvůli vládním epidemickým zákazům prožívá již druhým rokem předvelikonoční pomlázkové období bez práce osmapadesátiletá Hana Špalková z Huštěnovic, vystudovaná v oboru uměleckého zpracování přírodních pletiv na Střední odborné umělecké škole ústředí lidové výroby v Praze.
Velký slaměný kohout, slepice a veselí zajíčci už zdobí prostranství poblíž kostela svatého Leonarda v Hněvotíně na Olomoucku. Velikonoční výzdobu tam každoročně připravují rodiny s dětmi, které se sdružují ve spolku Pro Vás Hněvotín.
Dlouholetý starosta Nového Kostela na Chebsku Ota Teuber se rozhodl zachránit chátrající zámek Nový Dvůr. Areál dlouhé roky chátral, ale za posledních osm let se podařilo jeho část zpřístupnit veřejnosti. V prostorách zámku se pak konají různé kulturní akce, ale i třeba svatby.
Můžeme počítat stovky miliard, které vydělal, vyjmenovat desítky úspěšných projektů, jimž se věnoval, žasnout nad předvídavostí, s jakou investoval do prosperujících odvětví. Můžeme se zamýšlet i nad jeho temnějšími stránkami. Na tím nakolik si k obchodům pomáhal ne vždy čistými triky.
/FOTOGALERIE/ Na tragicky zesnulého Petra Kellnera vzpomínají i jeho sousedé ve středočeském Podkozí. Mezi místními se finančník těšil velké oblibě, byť se s ním mnozí osobně neznali.
Již tradičně se 2. dubna koná Světový den porozumění autismu, tzv. Modrý den. V tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně „Light it up blue“, česky „Rozsviťme se modře“. V noci z 1. na 2. dubna se po celém světě rozsvítí budovy a místa modrou barvou. Všichni tak učiní s jediným záměrem - podpořit osvětu o autistickém postižení. Rozsvítit se modře můžete i vy – modrou žárovkou ve svých domovech či kancelářích, můžete se do modré barvy obléknout nebo si na oblečení připnout modrou stužku. Proč modře? Modrá je totiž barvou naděje a také komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.
/VZPOMÍNKA/ Petr Kellner, který v sobotu 27. března tragicky zemřel na Aljašce, měl kladný vztah k Liberci. Narodil se sice v České Lípě, ale v Liberci získal vzdělání. Nesmazatelně se zapsal i na Jablonecku.
Hokejbal je jeho druhou rodinou. Lukáš Koudelka je sportovec tělem i duší, protože hraje mimo jiné i hokej, fotbal a malou kopanou. Rád jezdí na kole a na dovolené s kamarády. Čas od času něco „ukuchtí“.
Nejsdílenější zprávou pondělního rána se stala smutná informace amerických médií o smrti českého miliardáře Petra Kellnera. Majoritní vlastník investiční skupiny PPF Group zahynul v sobotu 27. března spolu se čtyřmi dalšími lidmi při havárii vrtulníku na Aljašce. Bylo mu 56 let. Na Twitteru na něj vzpomínají osobnosti politického i společenského života.
Český miliardář Petr Kellner zemřel při nehodě helikoptéry na Aljašce, bylo mu 56 let. Tragická událost se podle agentury AP stala v sobotu. Úmrtí nejbohatšího Čecha následně potvrdila i mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Při havárii zemřelo celkem pět lidí, kromě Kellnera zahynul i další muž z Česka, padesátiletý Benjamin Larochaix, dva horští průvodci a pilot letounu, jeden cestující je ve vážném stavu v nemocnici. Podle serveru iDnes je jediným přeživším David Horváth, bývalý mistr České republiky ve snowboardingu, který Kellnera často fotil, stejně jako jeho dceru Annu. Řízením veškerých aktivit ve skupině PPF byl pověřen Ladislav Bartoníček.
Kvůli covidové pandemii musela zpěvačka Leona Machálková pověsit profesi na hřebík, ale i na neveselých časech se snaží najít pozitiva. Třeba to, že může trávit víc času se synem. Oslavili spolu jeho osmnáctiny, a přestože by teď mohl jít svou cestou, pořád je oba těší být spolu.
Velkou a světově uznávanou českou osobností je Jan Amos Komenský. Už jen pro jeho stále aktuální pedagogické dílo bychom si ho měli opakovaně připomínat. Datum jeho narození 28. března 1592 je k tomu vhodnou příležitostí.
/VIDEO/ „My jsme trávili hodiny v letadle, to se nestaráte, jestli vypadáte hezky v masce nebo ne,“ říká letec RAF Jiří Pavel Kafka v televizním spotu kampaně Paměti národa za dodržování proticovidových opatření.
Velkou a světově uznávanou českou osobností je Jan Amos Komenský. Už jen pro jeho stále aktuální pedagogické dílo bychom si ho měli opakovaně připomínat. Datum jeho narození 28. března 1592 je k tomu vhodnou příležitostí.
Velkou a světově uznávanou českou osobností je Jan Amos Komenský. Už jen pro jeho stále aktuální pedagogické dílo bychom si ho měli opakovaně připomínat. Datum jeho narození 28. března 1592 je k tomu vhodnou příležitostí.
Lidé, kteří tráví čas pandemie v nemocnicích, a ti na covidových odděleních na prvním místě, trpí nyní nedostatkem kontaktu se svými nejbližšími. Kontakt přes tablet může mnohým vrátit chuť do života a někdy je doslova zachránit.
/FOTOGALERIE/ V uplynulých dvou týdnech probíhala velká dobrovolnická akce Ukliďme Krnov, kterou již po sedmé uspořádal skautský oddíl Krnovská Trojka. Vzhledem k epidemickým opatřením letos nebylo možné uspořádat akci na jednom místě. Proto úklid tak probíhal individuálně v rámci rodin v celém katastru města Krnova.
Téměř dva měsíce bojoval o svůj život v Uherskohradišťské nemocnici 69letý Pavel Savara, tatínek Anety Savarové, moderátorky České televize, která je momentálně na mateřské dovolené.
Zázraky se dějí. Téměř dva měsíce bojoval o svůj život v Uherskohradišťské nemocnici 69letý Pavel Savara, tatínek Anety Savarové, moderátorky České televize, která je monetálně na mateřské dovolené.
Desítky příbuzných, přátel i významných osobností se přišly v sobotu 27. března hodinu před polednem do velké kaple Kladenských hřbitovů rozloučit s Marií Šupíkovou z Lidic. Zemřela v pondělí 22. března v 88 letech. Marie Šupíková rozená Doležalová, byla lidické dítě, které v roce 1942 přežilo zkázu nacisty vypálených Lidic.
Neobvykle, ale rozhodně velmi efektivně a užitečně využila čas uzavření školky a školy v době nouzového stavu Štěpánka Maryšková z Kladrub se svými dětmi.
/ROZHOVOR/ Lubomír Klemsa bydlí v menší vesnici na Kadaňsku, je velitelem minometného družstva žateckého 41. mechanizovaného praporu. Jeho pracovní povinnosti ho často zavedou do vojenského výcvikového prostoru v Doupovských horách na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje. Rád se tam vrací i ve svém volném čase. Tento neobvyklý, lidmi opuštěný a pro veřejnost uzavřený kraj fotografuje. Snímky zveřejňuje na sociální síti, jeho stránka má přes tisíc sledujících.
/ROZHOVOR/ Ondřej Kúdela nepojede z obavy o bezpečnost do Walesu. Taková zpráva vyvolala mezi českými příznivci velký rozruch. V rozhovoru s kapitánem SK Chyňava se Daniel Steiner coby příznivec pražské Slavie vrací ještě k duelu s Rangers a myslí na Arsenal.
Místo každodenní cesty do školy přecházejí školou povinné děti jen z jednoho pokoje do druhého. Několik vyučovacích hodin denně nahradilo pár setkání v on-line prostředí.
Místo každodenní cesty do školy přecházejí školou povinné děti jen z jednoho pokoje do druhého. Několik vyučovacích hodin denně nahradilo pár setkání v on-line prostředí.
Opřít se do celostátního sčítání mohou lidé třeba i uprostřed noci, a to hned z kraje. Český statistický úřad spouští Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – přičemž sčítací formuláře na www.scitani.cz a v mobilních aplikacích zpřístupní právě o půlnoci z pátku na sobotu. Očekává, že touto elektronickou formou se podaří splnit svou povinnost a odevzdat údaje většině lidí – a papírové formuláře se pak budou týkat jen drobnějšího zbytku.
Centrum pro rodinu Jitřenka Hranice připravilo pro rodiny s dětmi, ale také pro jednotlivce a všechny zájemce vycházku, na které si můžete prověřit své znalosti o Velikonocích.
/ROZHOVOR/ Je to pět let zpátky, co TJ Proboštov hrál MOL Cup s druholigovým Varnsdorfem a v krajském přeboru byl druhý za postupujícím Štětím. Příští sezonu následoval pád do I. A třídy, ve které Proboštovští bojovali o záchranu. V dalších ročnících se pokoušeli o restart, vleklé problémy ale způsobily přešlapování na místě. Na podzim minulého roku se v tradičním klubu změnilo vedení, předsedou se stal Michal Račuk (na snímku), hrající brankářská legenda. A za proboštovským rybníkem zavál čerstvý vítr. Fanoušci doufají, že přivane i lepší časy.
Učitelka strakonické Základní školy F.L. Čelakovského Jana Rohová se pustila do boje za budoucí život svého desetiletého žáka. Hledá pro něj domov a její nasazení zvedlo obrovskou vlnu solidarity po celé zemi. „Učím ho od první třídy a všichni ho máme opravdu rádi. Je moc hodný, šikovný a skromný,“ říká Jana Rohová.
Když se po 1. světové válce rozpadlo Rakousko-Uhersko a vznikl nový stát Československo, stanula v jeho čele výrazná osobnost boje za národní sebeurčení – Tomáš Garrigue Masaryk. Během následujícího století došlo k mnoha zvratům – od nástupu a porážky nacistů přes vládu komunistů až k rozdělení společného státu se Slováky. Podívejte se, kteří prezidenti nám vládli.
Měly to být nezapomenutelné prázdniny u babičky na Slovensku. Tehdy pětatřicetiletá Andrea Maliniaková odjela 1. srpna 2018 a dcerami Dorothy a Abigail za tchyní.
Říkají mu Masaryk, však také pochází z Lán. A patří mezi hokejové legendy. Zdeněk Nedvěd byl vždycky obrovským pracantem a nejen na ledě, ale i v životě. Už jako hráč stíhal kromě hokeje, rodinu, studium i stavbu baráku. Po Sametové revoluci se mu zase dařilo v podnikání, jeden z jeho dvou synů to dotáhl až do NHL. Teď je Zdeněk starší novým členem Síně slávy kladenského hokeje, kam minulý týden vstoupil společně s Janem Novotným, Vladimírem Svobodou a In Memoriam Otakarem Černým. „Moc si toho vážím,“ řekl.
Dne 22. března 2021 nás hluboce zasáhla smutná zpráva, zemřela Marie Šupíková. Pro nás vzácná přítelkyně Maruška. S Maruškou jsem se seznámila v roce 1976 a hned jsme si, jak se říká, padly do oka. Se Standou Pítrem se poprvé setkala v roce 1999 a také přeskočila jiskra přátelství. Když zjistila, že se oba narodila 22. srpna, byla nadšená, že mohou slavit narozeniny společně. Setkávali jsme se na pietních vzpomínkách v Lidicích, Kladně, Pardubicích na SILVER A, ale také právě na oslavě jejich narozenin.
Dne 22. března 2021 nás hluboce zasáhla smutná zpráva, zemřela Marie Šupíková. Pro nás vzácná přítelkyně Maruška. S Maruškou jsem se seznámila v roce 1976 a hned jsme si, jak se říká, padly do oka. Se Standou Pítrem se poprvé setkala v roce 1999 a také přeskočila jiskra přátelství. Když zjistila, že se oba narodila 22. srpna, byla nadšená, že mohou slavit narozeniny společně. Setkávali jsme se na pietních vzpomínkách v Lidicích, Kladně, Pardubicích na SILVER A, ale také právě na oslavě jejich narozenin.
Amatérský sport včetně fotbalu je momentálně mimo hru. A už hodně dlouho. A není vůbec jisté, kdy se soutěže zase rozeběhnou. Co dělat ve volném čase? Jak se udržovat v kondici? Jak sledovat nebo hlídat své svěřence? Na to jsme se ptali trenérů nebo funkcionářů týmů hrajících fotbalový okresní přebor. Každému z nich jsme položili sedm stejných otázek, na které odpovídali.
Dne 22. března 2021 nás hluboce zasáhla smutná zpráva, zemřela Marie Šupíková. Pro nás vzácná přítelkyně Maruška. S Maruškou jsem se seznámila v roce 1976 a hned jsme si, jak se říká, padly do oka. Se Standou Pítrem se poprvé setkala v roce 1999 a také přeskočila jiskra přátelství. Když zjistila, že se oba narodila 22. srpna, byla nadšená, že mohou slavit narozeniny společně. Setkávali jsme se na pietních vzpomínkách v Lidicích, Kladně, Pardubicích na SILVER A, ale také právě na oslavě jejich narozenin.