
Hledají domov: Aktuální nabídka zvířat v děčínském útulku k 17. dubnu 2024
Rádi byste adoptovali nového zvířecího člena rodiny? Podívejte se na aktuální nabídku psů v Městském útulku Děčín.
Rádi byste adoptovali nového zvířecího člena rodiny? Podívejte se na aktuální nabídku psů v Městském útulku Děčín.
Klub Házená Kynžvart by rád spojil své jméno a aktivity s neziskovým sektorem a podpořil jednu z vytipovaných organizací Karlovarského kraje. Dlouhodobá myšlenka dostává své jasné obrysy a čeká na výsledky hlasování unikátní ankety Deníku, která pomůže najít vítězný projekt. Každá hráčka si vybrala neziskovou organizaci, která je jí nejblíž srdcem a ráda by ji našim fanouškům představila. Hlasování poběží od 17. dubna do 1. května 2024 bez jakéhokoliv omezení.
Loni oslavil hudebník Felix Slováček osmdesáté narozeniny a u příležitosti tohoto jubilea se začal natáčet i dokument o jeho pestrém životě a kariéře Felix a magická Šumava. Přestože mu bude za chvíli už jednaosmdesát, má v plánu vyrazit po České republice na tour nazvanou Krásné je žít. Na ní představí i dokument, ve kterém se objeví řada známých osobností, jeho rodina a také to, že ho velmistr templářského řádu pasoval na barona.
Svěřenské fondy se stávají stále populárnějším nástrojem, jak zajistit a ochránit majetek. Tento právní institut, jehož kořeny sahají až do středověku, nabízí inovativní způsob, jak oddělit majetek od osobního vlastnictví, a současně zajistit jeho dlouhodobé řízení a využívání.
Zastupitelé v Kraslicích odsouhlasili návrh pojmenovat bývalé autobusové nádraží na Náměstí Julia Meinla. Jde o jednoho z místních rodáků, který se v Kraslicích narodil v rodině pekařského mistra před 200 lety.
Absolutní rekord, nemáme slov. Vyloženě nám to zbouralo dosavadní statistiku. To, co se stalo v Sokolově, nemá obdoby. To jsou slova ředitele Potravinové banky Karlovarského kraje Milana Hlouška. Na mysli má sbírku potravin v sokolovské prodejně Tesco, kde zákazníci darovali během jediného dne 2280 kilogramů zboží. Tamní sbírku má pravidelně na starosti nezisková organizace Pomoc v nouzi a jejich zkušený tým dobrovolníků.
/FOTO, VIDEO/ Uklidí byt od dveří až po strop, nařeže dříví, vypleje zahradu, psa odveze k veterináři, děti na kroužky a pak je vezme třeba do zooparku. Takto široký je záběr prací, které nabízí Jana Kotyk ze Spořic jako hodinová manželka. Živnost rozjela vedle svého zaměstnání loni na podzim, ale baví ji natolik, že by ji ráda povýšila na hlavní činnost. Její služby objednávají nejčastěji ženy, muži občas překvapí neslušnými návrhy.
Překvapivě zachovalý interiér s krbem z režného zdiva a zrcadlovou stěnou, dýhované obložení z jilmového dřeva s úložnými prostory, ale i rozkopaná kachlová kamna a vytrhané dráty po nezvané návštěvě zlodějů kovů. Tak vypadají v současné době místnosti ve druhém patře domu rodiny Semlerových na Klatovské třídě 19 v Plzni, do jehož rekonstrukce zbývají už jen týdny.
Mrazák je dnes naprosto běžnou součástí domácností. Ty obří pro velkou rodinu, která má ráda zásoby, i ty relativně malé, jejichž dva šuplíky tvoří součást velké chladničky, mají jedno společné. Minus 18 stupňů Celsia, které v nich vládnou, vyřeší nejen dlouhodobé uchovávání sezonních surovin, ale taky ukončí plýtvání jídlem. Mrazák ale umí ještě něco navíc.
Zájem o památky a další turistické cíle Českého ráje stoupá. Potvrzují to i reakce návštěvníků z Německa či Polska. O propagaci regionu se stará i Sdružení Český ráj, které ho prezentuje na mezinárodních veletrzích.
/FOTO, VIDEO/ Novým Borem zněla hudba a dobrá nálada byla cítit ve vzduchu. V pátek 12. dubna tam totiž probíhaly oslavy Mezinárodního dne Romů.
Pro Olomouc i věřící na celé Moravě to byla mimořádná událost. Olomoucká katedrála sv. Václava ji zažila naposledy před 32 lety. Na slavnostní bohoslužbu, během níž usedl do křesla nového olomouckého arcibiskupa Josef Nuzík, dorazilo na čtyři tisíce věřících.
Pro Olomouc i věřící na celé Moravě to byla mimořádná událost. Olomoucká katedrála sv. Václava ji zažila naposledy před 32 lety. Na slavnostní bohoslužbu, během níž usedl do křesla nového olomouckého arcibiskupa Josef Nuzík, dorazilo na čtyři tisíce věřících.
V květnu to budou tři roky, co Lichtenštejnsko zřídilo svůj historicky první honorární konzulát na území České republiky. Od počátku v jeho čele stojí bývalý ministr kultury a také dřívější ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. V rozhovoru pro Deník se rozpovídal jak o posunu v jednáních v souvislosti s nabídkou smíru českému státu, tak i o jeho možných dopadech. „Jde o věc, která zdaleka přesahuje jedno volební období,“ zdůrazňuje Herman.
O tom, že čtení dětem přináší celou řadu benefitů pro jejich následný vývoj, není sporu. Dokládá to nejedna vědecká studie a stejný názor zastává i vedení Karlovarského kraje. Proto se také letos rozhodlo podpořit projekt S knížkou do života, který je realizovaný knihovnami po celém našem regionu.
Systém českých sociálních dávek už byl podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) zastaralý a nepřehledný. Resort ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) proto nyní chystá zásadní změny. Místo přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení se chystá jedna nová komplexní dávka pro celou rodinu složená ze tří možných částí a pracovního bonusu. Stačit bude jedna žádost, proběhne jedno správní řízení a mnoho potřebných dokumentů si najde sám stát.
Oslavili 65 let společného života a jejich příběh je jako z románu. Zdeněk a Marie Královi, kteří se poznali v dětství, prozradili recept na dlouhé a šťastné manželství. I po tolika letech jejich láska a vzájemná podpora zůstávají neotřesitelné.
Gymnázium Frýdlant ve spolupráci s městem Frýdlant pořádá 17. dubna 2024 položení „kamenů zmizelých“ Marii Altschulové a MUDr. Albertu Altschulovi. Kulturní událost začne v 15 hodin slavnostním zahájením tematické výstavy ve vestibulu frýdlantské radnice.
Ve dnech 28.3. – 2.4.2024 se Okřešánek zúčastnil mezinárodního velikonočního festivalu v belgickém městě Leuven. V letošním roce se jednalo již o 47. ročník s účastí tří belgických místních souborů a čtyř zahraničních souborů. Měli jsme možnost tančit společně se soubory z Belgie, Estonska, Španělska a Německa. Organizace festivalu byla naprosto skvělá, vše bylo dokonale naplánované.
Rok a půl ve vězení a pětiletý zákaz řízení. Tak zní verdikt Okresního soudu ve Svitavách, který si ve středu dopoledne vyslechl Jiří J. z Vendolí. Právě on seděl za volantem převozové sanity, která vloni na konci července smetla v Karli auto Davida H. ze Chmelíku. Otec ani ne tříleté dcerky na místě zahynul.
Pojem Velká Praha, který jsme si zvykli spojovat s historií správního uspořádání, by mohl dostat nový význam v budoucnosti. Vedou se totiž debaty o tom, že hranice mezí hlavním městem a Středočeským krajem nemusí být neměnná. Mohla by se posunout – ovšem vůbec není jisté, kterým směrem. Že by se tak muselo stát „odstředivou silou“ s pohlcením dalšího území v okolí. Mohla by i zcela vymizet: pak by Praha a Středočeský kraj splynuly.
Rok a půl ve vězení a pětiletý zákaz řízení. Tak zní verdikt Okresního soudu ve Svitavách, který si ve středu dopoledne vyslechl Jiří J. z Vendolí. Právě on seděl za volantem převozové sanity, která vloni na konci července smetla v Karli auto Davida H. ze Chmelíku. Otec ani ne tříleté dcerky na místě zahynul.
Kdysi obávané romské ghetto ve Škodově ulici u nádraží se na seznam ostud Přerova dostalo díky čtenářům, kteří se zajímali o další osud této lokality. Ve zchátralých domech po železničářích v „ulici hrůzy“, jak ji místní nazývali, žily ještě před patnácti lety desítky romských rodin. I když byly v roce 2017 zchátralé budovy zbourány, má tato čtvrť dodnes nálepku vyloučené lokality.
Ve středu 10. dubna 2024 je tomu přesně dvě stě let, co se v rodině pekařského mistra v Kraslicích, v tehdejší rakousko-uherské monarchii, narodil muž, jenž posléze proslul jako inovátor v pražení kávy. Byl to Julius Meinl, toho jména první. Původně obchodník s indigem a komisním zbožím položil základy rodinné ságy obchodníků, podnikatelů a investorů, kteří v Evropě definovali pojem gurmánské potraviny.
Zhruba 61 tisíc dětí v Česku žije v nevyhovujícím bydlení. To může mít vliv na jejich výsledky ve škole a také na školní docházku. V podstatě je tato situace může ovlivnit na zbytek života, i když existují i výjimky, tvrdí Miloš Opletal z Platformy pro sociální bydlení. „Děti na ubytovnách jsou české specifikum. Ne úplně unikát, ale množství dětí, které žijí v takzvaném substandardním bydlení, je zarážející. Ve srovnání s Evropou je vysoké,“ říká.
Už dva roky se pětapadesátiletá Ladislava Brázdová stěhuje po azylových domech a ubytovnách. Spolu s ní se ale takto musí stěhovat i její pětiletá vnučka Ester, kterou má v pěstounské péči. Dívka je jednou ze zhruba 1700 dětí, které v Česku na ubytovnách žijí.
Krutým ranám osudu musí čelit dnes 18letý Daniel. Když mu bylo třináct let, zemřel při tragické nehodě jeho tatínek. Čtyři roky poté zemřela nešťastnou náhodou i Danielova maminka. Žije tak s babičkou, která je pro něj nyní celou rodinou. Třiasedmdesátilá žena musí ze svého důchodu nyní splácet vysokou hypotéku. Pomoci jim má sbírka, již založila Danielova bývalá učitelka.
Dospělý a svéprávný člověk má být zodpovědný za svoje rozhodnutí, za svoje tělo a za svůj život. Je o tom přesvědčená Lenka Králová, která své proměně z muže na ženu obětovala manželství, rodinu i domov. „K tomu, abych mohla brát hormony, opravdu nechci sexuologovi odpovídat na otázky, na co myslím, když masturbuji, anebo když jsem měla sex, jestli se v posteli otírám, anebo zasouvám,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Zlomek vteřiny, jedno špatné rozhodnutí a pestrý život Martina Trnky se změnil v boj o holý život. Když tenhle aktivní čtyřicátník o Velikonoční neděli dováděl s dcerou Nelinkou na zahradě svého domu ve Svinech nedaleko Veselí nad Lužnicí, skočil do bazénu. A v ten moment se vše zlomilo. Martin dopadl tak nešťastně, že si poškodil obratle. V nemocnici teď v umělém spánku a napojený na plicní ventilaci zápasí o život.
Zlomek vteřiny, jedno špatné rozhodnutí a pestrý život Martina Trnky se změnil v boj o holý život. Když tenhle aktivní čtyřicátník o Velikonoční neděli dováděl s dcerou Nelinkou na zahradě svého domu ve Svinech nedaleko Veselí nad Lužnicí, skočil do bazénu. A v ten moment se vše zlomilo. Martin dopadl tak nešťastně, že si poškodil obratle. V nemocnici teď v umělém spánku a napojený na plicní ventilaci zápasí o život.
/ROZHOVOR/ Zámek Líčkov je opět Brázdův. Před zhruba 15 lety změnil majitele, nedávno soudy rozhodly, že o něj Marie Brázdová, vdova po malíři Oskaru Brázdovi, tehdy přišla nezákonně. Že za tím stály podvodné transakce, se snažil dokázat její synovec Václav Kozlovský. Po dlouhém martyriu uspěl.
Několik let po svatbě se 29leté Kláře povedlo loni na podzim konečně otěhotnět. Široká rodina si s ní užívá její radost, ale teď se díky nárůstu případů černého kašle mezi příbuznými rozšířila tak trochu panika. Aby nenarozenou holčičku nikdo neohrozil, musí se okamžitě babička, děda, strýcové i tety, zkrátka všichni běžet naočkovat. Alespoň tak si to v té rodině myslí. Opravdu se musí všichni kolem těhotných žen proti černému kašli ihned přeočkovat? A proč se to dříve tolik neřešilo? Vysvětlení nám dali gynekolog a porodník Andrej Černý a infektolog Pavel Dlouhý.
Komentář k turnaji Velikonoční smíšenky – sobota 6.4.2024 – tenisová hala Řeporyje: V sobotu 6.4.2024 jsem měl možnost se jako organizátor zúčastnit velikonoční smíšenky, kterou pořádala organizace ČTA pod vedením Ivanky Bednářové v tenisovém areálu Řeporyje u Prahy. Turnaj se odehrál jako poslední halová akce. Vyhlašovali jsme proto kromě nejlepších párů celého turnaje také 3 nejlepší smíšené páry celé halové sezóny.
Výstava českého fotografa Jana „Kočičáka“ Kočího s názvem „…vteřina života“ je od začátku dubna k vidění v hranické Galerii Severní křídlo zámku. Autor se zabývá především oblastí street foto a sociálního dokumentu. Charakteristickým rysem jeho tvorby jsou černobílé snímky.
/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Armáda si stěžuje, že je v zemi spousta lidí, kteří v hospodách dělají ramena. Ale těch, co se skutečně zvednou a jdou něco pro stát udělat, je málo. Přitom jen náborový příspěvek pro vojáka aktivních záloh je 30 tisíc korun. Nyní budou trénovat na Českolipsku.
Spisovatel a fotograf Vojtěch Klimt patří k největším znalcům života a díla kultovního písničkáře Karla Kryla. Je také autorem dvou publikací na toto téma. První z nich se jmenuje Akorát že mi zabili tátu: Příběh Karla Kryla. Druhá nese název Poddat se nemíním: Příběh knihtiskařů Krylových. Počínaje rokem 1991 zastával Klimt dlouhých třicet let funkci předsedy Klubu Karla Kryla. O důvod víc, abychom seriál Deníku k písničkářovu výročí doplnili právě rozhovorem s ním.
Zdeněk Műller byl muž v nejlepších letech a v plné síle. Na začátku roku 2024 vzal svoji velkou rodinu na lyžařský zájezd do italských Alp. Dovolená se mu však bohužel stala osudnou. Zpočátku všichni věřili, že se z vážného úrazu, při kterém došlo k masivnímu krvácení, jednoho dne zotaví. Pak ale přišla nečekaná zpráva a Zdeněk svůj boj prohrál. Jeho manželka, která sama bojuje už podruhé s rakovinou, zůstala na všechno sama.
Pokus o vraždu vyšetřují od sobotního večera jihočeští policisté na Prachaticku. Odehrála se ve Vimperku.
Spolek VOC Znojmo se rozrostl o nového člena. Reprezentuje ho Lukáš Halkoci, který po studiu vinařství v rakouském Kremsu založil roku 2019 vlastní Vinařství Halkoci. Stal se tak prvním vinařem v rodině. Jeho vinařství je dvaadvacáté, které se ke spolku přidalo.
Při nehodě autobusu ve Spišském Podhradí na východě Slovenska v sobotu zemřely tři mladé dívky, další je ve vážném stavu v nemocnici. Řidič zřejmě nezatáhl ruční brzdu a vůz se rozjel proti skupině deseti mladistvých. Zraněných je dohromady osm, podle slovenských médií má jít o mladé účastníky náboženského setkání ve věku od šestnácti let do osmnácti let.
Měl to být od rodiny unikátní dárek k 90. narozeninám, který do posledních chvíle všichni tajili. Teď už se dá říct, že jím oslavenkyni Stanislavě Šaškové udělali ohromnou radost.
Na Izrael se v posledních dnech valí vlna kritiky ze všech stran. V důsledku leteckého útoku ve městě Dajr Balah v Pásmu Gazy zemřelo sedm pracovníků humanitární organizace World Central Kitchen (WCK). Charitativní sdružení se v oblasti staralo o dodávku jídla. Mezi obětmi byl Palestinec, americko-kanadský občan, Australanka, Polák a tři Britové. Zahraniční média vyzpovídala spolupracovníky a blízké zabitých.
Pečovat o blízké s omezeními může být výzvou, zejména pokud máte další povinnosti. Charitní odlehčovací služby v Mikulovicích přinášejí řešení, které pomáhá rodinám udržet rovnováhu mezi péčí o své milované a vlastními potřebami.
Program Česko-německého fondu budoucnosti Rok na hranici propojuje podobné spolky na obou stranách hranice. Daniela Kodýtková ze Sušice má na starosti východní Šumavu a Dolní Bavorsko. Už spojila třeba lučištníky či celé obce.
/PAMĚŤ NÁRODA/ Odešli za komunismu ilegálně za hranice. Jejich blízcí zůstali tady a netrpěli jen ztrátou části rodiny. Státní bezpečnost je u nás pak sledovala, pohrávala si s jejich city a vysílala je za dětmi na „přemlouvací návštěvy“.
/KVÍZ/Návštěvnická sezóna kulturních památek byla zahájena a kroky mnohých návštěvníků míří do Státního zámku ve Slatiňanech. Ten má oproti jiným historickým objektům velkou přednost: je otevřen celoročně.
/FOTO, VIDEO/ Druhý dubnový víkend nepřinese podle meteorologů aprílové, ale letní počasí. A to bude lákat k výletům a na akce pod širým nebem. Na Nymbursku i u sousedů ve středních Čechách se jich koná spousta. Odemykají se řeky, motorkáři s nablýskanými stroji zahajují sezonu, nákladní vozy předvádějí terénní jízdy, na pochody vyrážejí turisté a dokonce i psi. Ve víkendové nabídce je také svatební veletrh nebo koncerty.
Chybělo málo a mohla se stát rakouskou císařovnou. Helena Bavorská, starší sestra legendární Sisi, byla také možnou kandidátkou na manželku Františka Josefa I., byť jsou příběhy o tom, jak ji císař odmítl kvůli Alžbětě, zkreslené. Nakonec se stala hlavou rodu Thurn-Taxisů a jako jediná žena z rodiny si užívala šťastné manželství. Tedy do doby, než její život poznamenalo několik tragédií.
Stačila jediná vteřina a život jedné rodiny z Děčínska se letos v lednu obrátil naruby. Otec od rodiny utrpěl vážné zranění na lyžích, po kterém v nemocnici bojoval o život. Ten nakonec prohrál. Jediným živitelem rodiny se stala maminka, která se ale léčí s rakovinou a není tak schopna pracovat na plný úvazek. Na platformě Donio lidé přispívají ve sbírce.
Stačila jediná vteřina a život jedné rodiny z Děčínska se letos v lednu obrátil naruby. Otec od rodiny utrpěl vážné zranění na lyžích, po kterém v nemocnici bojoval o život. Ten nakonec prohrál. Jediným živitelem rodiny se stala maminka, která se ale léčí s rakovinou a není tak schopna pracovat na plný úvazek. Na platformě Donio lidé přispívají ve sbírce.