Pod srdcem dítě, v srdci žal. Spokojený život Barbory Chrástecké ukončilo náhlé úmrtí její životní lásky. Barbora s Lukášem pro sebe byli jako stvoření a těšili se na své třetí dítě. Tatínkovi dvou dětí se však náhle udělalo nevolno, byl převezen do nemocnice a po dvou dnech zemřel. Těhotná žena zůstala na vše sama. Lukášovo srdce nyní tluče v těle jiného člověka.
Světový den Downova syndromu připadá každoročně na 21. března. Že lidé s Downovým syndromem nejsou oběti, ale aktivními členy společnosti, upozorňuje například i video Kanadské asociace Downova syndromu. S názvem „Předpokládej, že můžu,“ obletělo sociální sítě. Ukazuje důležitost změny přístupu společnosti k lidem s touto diagnózou. To samé by si přála také maminka malého Šimona, který se narodil se vzácnou mozaikou Downova syndromu.
V rodině Michaely Pipotové se radost ze zdravého miminka proměnila v boj s neznámou genetickou mutací. Dcera Johanka se narodila s vzácným postižením, které zasáhlo její celkový vývoj a způsobilo řadu komplikací. Příběh rodiny odhaluje nejen jejich každodenní výzvy, ale i nedostatečnou podporu systému a nejistotu, která s takovou diagnózou přichází.
/FOTO/ Wolfrumovi patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodinám v Ústí nad Labem od 40. let 19. století až do konce druhé světové války. Zakladatel rodinné firmy Carl Georg Wolfrum pocházel z bavorského Hofu, po učednických letech založil barvírnu v saském Meerane, odkud roku 1843 přesídlil do Ústí nad Labem. Ve Velké Hradební ulici vybudoval ulici velkou tkalcovnu, vypracoval se v jednoho z nejvýznamnějších místních podnikatelů a angažoval se i ve veřejném životě. Poté, co získal rakouské státní občanství, se stal městským radním a později i poslancem zemského sněmu a říšské rady. Stál rovněž u počátků evangelické obce v Ústí nad Labem.
Lukáš Navrátil z Mirošova u Rokycan musel opravit starý dům. Budova byla v tak žalostném stavu, že hrozilo její zřícení. Muž se ale nakonec rozhodl pro celkovou rekonstrukci domu. S rodinou pak svépomocí vytvořili i krásnou odvětrávanou fasádu z modřínů.
Pracovitému, aktivnímu a šikovnému muži z Českobudějovicka se loni změnil život ze dne na den. Ačkoliv se už od dětství musel vyrovnávat s cukrovkou, i tak žil Jan Žamberský naplno. Poslední půlrok si doslova prošel peklem. Začalo to únavou, problémy s očima, častou nevolností, pokračovalo to složitou operací srdce, umělým spánkem a nakonec ochrnutím.
S podporou desítek tisíc dárců se setkala finanční sbírka, již po předvánoční tragické střelbě v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vyhlásil Nadační fond UK (NF UK). Do sbírky, kterou vypsal prakticky bezprostředně poté, co 24letý student historie z Kladenska, vyzbrojený s až šokující důkladností, zabíjel a zraňoval studující i pedagogy, dárci poslali celkem 52,6 milionu korun. To je souhrn příspěvků od 41,4 tisíce podporovatelů.
/FOTO/ Atypický Rettův syndrom zjistili lékaři dvouletému Matyasovi z Brankovic na Vyškovsku. Kvůli nevyléčitelnému genetickému onemocnění je na úrovni dvouměsíčního dítěte. Zájemci mají letos příležitost k podpoře jeho rodiny, přispějí prostřednictvím sbírky na webu donio.cz.
Iva je čtyřiatřicetiletá maminka malého Martínka, která se s manželem těšila na příchod dalšího člena rodiny. Místo toho však v polovině těhotenství zjistila, že má agresivní rakovinu prsu. Musela proto okamžitě podstoupit chemoterapii. Po předčasném porodu druhého syna ji čeká ještě odebrání obou prsů, další chemoterapie a nejspíš i odebrání reprodukčních orgánů.
Kroměříž, Vsetín, Staré Město, Želechovice nad Dřevnicí, Jablůnka a Nivnice. To je výčet šesti měst a obcí ve Zlínském kraji, které se v příštích měsících zúčastní auditu „familyfriendlycommunity“. Jeho cílem je probudit zájem obcí a jejich obyvatel, aby společným úsilím utvářeli prostředí, ve kterém se dobře žije všem místním napříč generacemi.
/FOTO, VIDEO/ Život je změna! S tímto mottem se pětatřicetiletý Jakub Jirgle z Ústí nad Labem rozhodl vyměnit panelový byt a déšť za moře a slunce a podniknout s rodinou tříměsíční výlet do Španělska. Stačily mu k tomu dvě věci - chuť a dodávka. Muž, který se na Ústecku živí jako kondiční trenér a založil například projekt Nebuď fotřík, tak po boku manželky a tří dětí poznává život ve Španělsku. Jezdí ve skateparku, kde řádil legendární Tony Hawk, chodí po horách, poznává nové fitness trendy, a hlavně zdravý životní styl dopřává nejen sobě, ale i svým nejbližším.
V březnu roku 1644 se v Číně začal uzavírat tragický osud císařské dynastie Ming, v doslovném překladu zářivé dynastie, vládnoucí této zemi od roku 1368. K Pekingu se blížili povstalci vedení vzbouřeným rolníkem Li C'-čchengem, jichž bylo dost na to, aby jim císař Čchung-čen už nemohl čelit. Z loajality k němu proto spáchalo 200 členů pekingské císařské rodiny a dvora sebevraždu, aby nepadli do rukou povstalců.
Geny i nezdravý životní styl, na který má vliv prostředí. To vše ovlivňuje tělesnou hmotnost včetně rostoucí dětské obezity. Klinická pediatrička, dětská endokrinoložka a diabetoložka Irena Aldhoon Hainerová z výboru České obezitologické společnosti proto vítá jakýkoli krok vedoucí k tomu, že děti nebudou vystavovány nezdravým výrobkům či sedavému trávení volného času. „Dobré není ani to, když mají málo spontánního pohybu. Tedy když třeba místo toho, aby vyšly schody, jedou výtahem,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Jak na celostátní, tak i na krajské úrovni. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do letošních krajských voleb v Moravskoslezském kraji SPOLU. V pondělí 18. března představily strany na tiskové konferenci i svého lídra. Bude jím Radek Kaňa.
Díky sbírce na Donio poslali lidé nemocné Lil už 1 milion a 200 tisíc korun. Matka šestnáctileté dívky je ale přesto stále v zoufalé situaci. Ví, že pokud budou nyní její nemocnou dceru operovat, existuje nemalá pravděpodobnost, že zákrok její aktuální stav ještě zhorší. Odbornou lékařskou pomoc ale její dcera potřebuje. Aby však byl případný zákrok úspěšný, potřebuje šestnáctiletá Lil znát přesnou diagnózu, kterou jí žádný lékař v České republice nestanoví. Musí kvůli tomu do nemocnice v zahraničí. Pokud však nevybere dostatek peněz, dveře pro přesnou diagnostiku její dcery zůstanou zavřené. Ačkoli lidé byli štědří a poslali už více než milion, rodině stále chybí posledních 300 tisíc.
Jako ředitel společnosti Auto Eder spojil před více než třemi lety své síly s volejbalovým klubem VK ČEZ Karlovarsko, aniž by tušil, že se spolupráce z pozice hlavního partnera klubu postupně promění v rodinnou záležitost. A to doslova. „Volejbal je pro naši rodinu opravdu srdcovka,“ sdělil Jan Eder.
Už v sobotu večer se ukáže, kdo zvítězí ve třetí řadě světoznámé televizní soutěže pro amatérské pekaře a cukráře Peče celá země. Okouzlit tím nejtradičnějším, co se u nás doma peče, se pokusí zbývající trojlístek mistrů svého oboru - Roman, Tereza a Vojtěch.
Jan Zeman pracuje ve výzkumné organizaci PAQ Research jako analytik vzdělávání a školství. Stojí za novým katalogem Dobrá praxe, jenž upozorňuje na příběhy měst, které dokázaly zatočit s neúspěchy ve vzdělávání. „Města si stále málo uvědomují, jak důležité je vyřešit sociální podmínky a úspěšné vzdělávání svých občanů,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Iva Richtrová z Lštění nedaleko Blížejova přeměnila svou zálibu pro šití v pomoc psům z útulku. Výtěžek z prodeje jejích ručně šitých výrobků podporuje chod útulku Tlapky v naději v Horšovském Týně.
Pružnost má rodinná firma Gumex ve své DNA. A to nejen proto, že produkty z gumy (neboli pryže) tvoří základ jejího sortimentu. Za třicet let své existence dokázal podnik se sídlem ve Strážnici překonat nejednu výzvu a pružně se přizpůsobovat změnám a situacím. „Společně s rodinou jsme tak dokázali dovést gumařskou vizi daleko za původní plány,“ říká zakladatel firmy Jan Sedláček.
Zahájení trestního řízení, vyjádření majitele psa i diskuze kolem výhrůžek domnělým viníkům na sociálních sítích. To jsou novinky v případě tříletého amerického staforda Bladea, kterého hasiči v úterý 12. března vysvobodili v zuboženém stavu za pomoci žebříku z venkovního parapetu zamčeného bytu na uherskohradišťském sídlišti Štěpnice.
Zahájení trestního řízení, vyjádření majitele psa i diskuze kolem výhrůžek domnělým viníkům na sociálních sítích. To jsou novinky v případě tříletého amerického staforda Bladea, kterého hasiči v úterý 12. března vysvobodili v zuboženém stavu za pomoci žebříku z venkovního parapetu zamčeného bytu na uherskohradišťském sídlišti Štěpnice.
Slovenská zpěvačka Jana Kirschner se s novým albem, které vychází na konci března, vrací ke svým hudebním kořenům a chystá koncerty. V rozhovoru pro časopis Story promluvila o svých dětech, zdůraznila potřebu genderové rovnováhy v hudebním světě a otevřeně sdílela vlastní zkušenosti se sexismem v začátcích své umělecké kariéry.
V životě Lenky Žižkové z Kladrub se spojila vášeň pro sport, láska k psům a rodinný život. Příběh o tom, jak se postupně z divačky stala vášnivá závodnice, která si našla rovnováhu mezi adrenalinem závodů a rodinným životem.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Sezona oblíbených farmářských trhů v Kladně na náměstí Starosty Pavla před radnicí byla zahájena ve středu 13. března. Desítky návštěvníků měly možnost od 8 do 13 hodin vybírat a nakupovat z pestré nabídky produktů od regionálních výrobců a pěstitelů. Kromě nákupu mohou lidé přispívat do sbírky pro těžce nemocného Ondru.
Tři bratři. Svěrákova pohádka by se s trochou nadsázky dala připodobnit k příběhu jedné chrudimské sportovní rodiny. Řeč je o rodu Julišů. Třetí nejstarší Lukáš se "oženil" s fotbalovou Olomoucí, druhý nejstarší Petr se po působení v MFK Chrudim vydal na cestu do nedalekého Hradce Králové a třetí nejmladší se tak trochu minul povoláním. Namísto kouzlení s míčem si Adam Juliš vybral tretry. Ve svých šestnácti letech patří k absolutní špičce ve své kategorii, což dokázal i během halové sezony, při které vybojoval dvě zlaté, jednu stříbrnou a bronzovou medaili. V rozhovoru pro Deník se rozpovídal o své kariéře i své sportovně založené rodině.
Máte už plán na dnešní den a nápady, jak si zpestřit volno po škole nebo práci?. Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.
Těžce nemocné děti tráví ve zdravotnickém zařízení většinu času, v Nemocnici Hořovice se o ně díky grantové podpoře Nadace rodiny Vlčkových starají kromě lékařů také nově i herní specialisté nebo speciální pedagogové, a tak starší děti mohou absolvovat v nemocničním prostředí i školní docházku.
Doplnit stavy v armádě je složité a tohle může být cesta, jak ulehčit žákům i rodinám ve finančně náročnějším období, dát jim jistotu budoucí práce a zároveň získat mladou generaci vojáků. Ministerstvo obrany rozšířilo svůj stipendijní program a přijímá do něj středoškoláky. To se ale mnoha lidem nelíbí, myslí si, že v tomto věku jsou rozhodnutí dětí lehkomyslná nebo rozhoduje sociální situace rodin.
/FOTO/ Škola, kadeřnictví, kino či zázemí pracovníků technických služeb města. K těmto účelům v minulosti sloužil městský dům č.p. 87 na Svatovítském náměstí v Osečné, který prošel kompletní rekonstrukcí a nyní slouží jako víceúčelové sociální centrum města.
/FILMOVÉ OKÉNKO/ Nejlepší film o holocaustu, těžkopádná Duna, vraždy důchodců, pátrání po kořenech sebedestrukce, Český lev v kleci času a nostalgická vzpomínka na Andreje Rubleva
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Bez větších incidentů a invektiv, které provázely návštěvy ministra vnitra Víta Rakušana v jiných městech, se obešla pondělní debata bez cenzury v přerovském klubu Teplo. Diskutovat o problémech na ni přišly asi tři stovky lidí - kromě místních si přišli vylít srdce i lidé z jiných měst v Čechách i na Moravě. V davu bylo vidět nejen seniory, ale dorazila i spousta mladých lidí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Bez větších incidentů a invektiv, které provázely návštěvy ministra vnitra Víta Rakušana v jiných městech, se obešla pondělní debata bez cenzury v přerovském klubu Teplo. Diskutovat o problémech na ni přišly asi tři stovky lidí - kromě místních si přišli vylít srdce i lidé z jiných měst v Čechách i na Moravě. V davu bylo vidět nejen seniory, ale dorazila i spousta mladých lidí.
Dokumentární cyklus Plné hnízdo má nové díly, už podruhé nabídne pohled do života pěstounských rodin. Tvůrci cyklu tentokrát představí vybrané pěstounské rodiny z nejrůznějších regionů České republiky, výjimkou není ani Liberecký kraj. Tento díl budou moci vidět diváci na ČT1 už v pondělí 11. března od 22 hodin.
Těžce nemocné děti tráví ve zdravotnickém zařízení většinu času, v Nemocnici Hořovice se o ně díky grantové podpoře Nadace rodiny Vlčkových starají kromě lékařů také nově i herní specialisté nebo speciální pedagogové, a tak starší děti mohou absolvovat v nemocničním prostředí i školní docházku.
Šéf opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) si o víkendu od svých spolupracovníků vyžádal citlivé informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti). S odkazem na e-mailovou konverzaci, kterou Babiš zaslal omylem jinému adresátovi, to dnes napsal server Novinky.cz. Babiš tvrdí, že nesháněl žádné kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů kvůli tomu, aby mohl reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině. Později se na síti X omluvil za vulgární výraz, který na adresu šéfa české diplomacie použil, na svém postupu jinak nevidí nic špatného. Lipavský ČTK sdělil, že ho obsah e-mailů znechutil.
Nejlepším českým filmem uplynulého roku se stal snímek Bratři, pojednávající o činnosti skupiny kolem sourozenců Mašínových. Ocenění udělené Českou filmovou a televizní akademií bylo vyhlášeno v sobotu v rámci předávání tradičního ocenění Český lev.
/VIDEO/ Ve svatojakubském kostele pod Kotnovem v Táboře se v neděli 10. března uskutečnila vzpomínková akce Pamatuj!. Bohužel, už bez iniciátorky, Hany Jančíkové, která ze soboty na neděli zemřela. Během programu, kde se četla stovka jmen obětí nacistických transportů a vystoupily s hudebním pásmem pěvecké sbory Domino a Hlahol, ji všichni vzdali hold i minutou ticha.
V San Jose Sharks strávil tolik sezon, že už se pomalu stal součástí žraločího inventáře. Jenže nic netrvá věčně. Hokejový útočník Tomáš Hertl poprvé za svou kariéru v NHL mění dres, bude hrát za obhájce Stanley Cupu Vegas Golden Knights. „Nakonec jsou všichni rádi, že se to povedlo,“ okomentoval český forvard nečekaný trejd.
Myslel si, že jede vydělávat do Dubaje, aby podpořil svou rodinu. Místo toho skončil Azad Jusuf Kumar v první bojové linii na Ukrajině. Do války ho Rusové poslali i přesto, že ho při výcviku postřelili do nohy. Obětí ruských podvodných nabídek na práci se Indové a Nepálci stávají stále častěji. Podle odhadů je v jich v Putinově armádě několik stovek.
Druhým duelem pokračuje v neděli od půl jedenácté dopoledne nový projekt Chance Ženské basketbalové ligy s názvem Family Game. Na jedno z nejlepších utkání sezony, které rozhodl až koš v poslední sekundě, naváže znovu brněnské KP TANY, které tentokrát v domácím prostředí před kamerami Nova Sport 1 v další veledůležité bitvě vyzve Hradec Králové.
Franz Sandner v roce 1926 spáchal největší masovou vraždu za první republiky. Nedaleko Březové u Sokolova pozabíjel statkáře, jeho ženu i děti sekyrou pro pár korun a trochu jídla. Jedna z nejděsivějších událostí první republiky inspirovala rodáka z Mariánských Lázní Lukáše Křišťana k sepsání knihy Bestie v uniformě.
Mnoho rodin nyní řeší rozvrat, což přináší zvýšené nároky pro všechny členy rodiny. Nejvíce zranitelné jsou přirozeně děti. Na tyto situace reaguje Portus Prachatice prostřednictvím tzv. „asistovaných kontaktů“ v Krizovém centru.
Po práci vyráží s košíčkem sbírat letošní první kopřivy, vloni to byl třeba lipový květ na čaj, bezinky, višně, jablka či maliny. Vladimíra Hollá z Kladrub doma pak z nasbíraných, přes zimu i nakoupených surovin vyrábí různé sirupy, marmelády, pečený čaj, ale také cibulové čatní či slaný karamel. Skleničky plné dobrot nakonec postupně polepí samolepkou s nápisem Dobroty od Vlaďky, vyskládá si je do regálu a odsud je postupně konzumuje rodina anebo je odprodává zájemcům.
Nultý ročník akce Stříbroples se konal v sobotu 24. února ve stříbrském kulturním domě. Akci pořádali tamní podnikatelé v čele s Kamilem Klásou. Výtěžek z plesu byl předán rodině Petra Holečka, jako podpora na rehabilitační péči nemocného pětiletého Adámka.
Výměna manželek přinesla změny do života dvou rodin. Liberecká účastnice Eva hodnotí zkušenost pozitivně, děčínská Simona se setkala s "zvláštním pavoukem", ale k žádným konfliktům nedošlo. Odměnu využily obě rodiny prakticky.