Erik. Pětiletý chlapec, na první pohled podobný ostatním klukům svého věku. Ještě v roce a půl byl vývojově napřed, ale pak došlo ke zhoršení řeči a celkové komunikace, poruchám spánku atd. Diagnóza? ADHD a porucha autistického spektra. Erik v podstatě nemluví, ale rozumí. Své okolí intenzivně reflektuje, avšak prostě po svém. Přes den chodí Erik do školky. Po zbytek času jsou jeho rodiče pod extrémním tlakem. Péče o chlapcovy potřeby a bezpečí je fatálně vyčerpává. Navíc mají dvě starší dcery, kterým se musejí rovněž věnovat. A jsou na to všechno sami. Přesněji řečeno: byli na to sami. Do té doby, než se rozhodli vyzkoušet homesharing pod patronací Centra Orion v Rychnově nad Kněžnou.
Čtyřčlenná rodina v Klatovech se dočkala krásného bydlení v bytovém domě ze 30. let minulého století. To lze i díky řadě atypických prvků považovat za nevšední. Navíc jde o velmi prostorné životní útočiště, zabírá totiž celé třetí patro. A vydařená rekonstrukce bytu vdechla nový život.
Mobilní hospic pomáhá v rodinách umírajícího se zdravotní i psychologickou péčí. Může je také podpořit, když se vyrovnávají se ztrátou blízkého. Následující příběh ukazuje, jak služba v praxi funguje.
Alena Votavová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální práce v Chebu. V roce 2012 očekávala narození potomka a také řešila péči o těžce nemocného dědečka. V emočně náročné situaci rodina nemohla sehnat pomoc. Tehdy si uvědomila, jak důležitý je profesionální průvodce z hospice, jenž provází umírajícího i jeho blízké. Jenže tyto služby nebyly v západočeském pohraničí dostupné. Zkontaktovala proto dva muže, kteří uvažovali o založení hospice v Chebu. Jedním byl lékař Jan Cabadaj, jenž ve volném čase dojížděl jako dobrovolník do rodin, které se staraly o umírajícího blízkého, druhým byl kněz Petr Hruška.
Začátek roku 2024 se v rámci pořádání turnajů vedených spolkem Tenisová rodina náramně vydařil. V sobotu 27. 1. 2024 jsme v tenisové hale v Děčíně uspořádali náš letošní 2. turnaj tentokrát v tenisové hale v Děčíně. Vypsali jsme tentokrát turnaj Čtyřhra muži a podařilo se nám dát dohromady 11 mužských párů.
/FOTO, VIDEO/ Masopust byl v posledních dekádách na Hradecku k vidění výjimečně. Tradice přerušená za socialismu se však postupně vrací a maškarní reje dnes spojují obyvatele na venkově i ve městech. Podobně jako ve Svinarech, kde se mísí atmosféra vesnice s prostředím sousedícím s krajskou metropolí. „Masopusty děláme už déle než dvacet let. Tehdy ještě zdaleka nebyly tak populární jako dnes. Byli jsme ojedinělá, exotická skupina bláznů, která chodila po Hradci Králové. Mnoho lidí tehdy něco podobného vidělo poprvé,“ líčí vedoucí hradeckého folklorního souboru Červánek Iva Ondráčková.
Božský vítr. To v překladu znamená slovo kamikaze. Sebevražední letci, které japonská armáda využívala ve druhé světové válce, považovali smrt za císaře a Japonsko za čest. V muzeu ve městě Chiran uchovávají příběhy těchto mladých mužů, i jejich poslední dopisy před sebevražedným letem. Piloti se v nich loučili s rodinami.
Devětadvacátého ledna 2024 měl Leoš Mareš na Instagramu 1 210 839 sledujících. A právě tolik korun poslal na transparentní sbírkový účet učitelce krumlovské základní školy T. G. Masaryka Anně Vlašánkové a její rodině. Těm 13. ledna shořel po výbuchu plynu dům v Kamenném Újezdě. Moderátor tím pokračuje v tradici Dobrodnů, kterou rozjel už v roce 2015.
Se zajímavou nabídkou pro mladé páry nebo rodiny přichází město Olomouc. Za zvýhodněné nájemné nabízí čtyři městské byty v panelových domech na sídlišti Černá cesta. Na podání žádostí zbývá ještě týden.
Už se to blíží! Jeden z nejlepších, nejkrásnějších a nejveselejších karnevalů letošního roku. Karneval pro malé i velké s animátory z Veselé rodiny nabídne opět bezvadný program a spoustu zábavy! Pojďte se s námi přenést do kouzelného světa plného princezen, rytířů, zvířátek, šašků, policajtů, čarodějnic a dalších postav! Veselý karneval se uskuteční v neděli 11. února od 15.30 hodin v Kulturním domě Dobříš.
/FOTO, VIDEO/ Heroutovi jako jedna z prvních rodin v kraji získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů. Ve středních Čechách scházejí nejvíce na Příbramsku a na Berounsku.
Heroutovi jako jedna z prvních rodin ve středních Čechách získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů. Ve středních Čechách scházejí nejvíce na Příbramsku a na Berounsku.
Odmalička byla kreativní a v sedmé třídě si na sebe ušila první kraťasy a první tašku s klopou přes rameno. Přesto se po základní škole rozhodla vystudovat úplně jiný obor, který ji ale nenaplňoval. V necelých čtyřiceti letech si však řekla, že půjde za hlasem svého srdce a za svým kreativním snem. A tak Jana Peřinová z Horky nad Moravou založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oblečení pro ženy.
Odmalička byla kreativní a v sedmé třídě si na sebe ušila první kraťasy a první tašku s klopou přes rameno. Přesto se po základní škole rozhodla vystudovat úplně jiný obor, který ji ale nenaplňoval. V necelých čtyřiceti letech si však řekla, že půjde za hlasem svého srdce a za svým kreativním snem. A tak Jana Peřinová z Horky nad Moravou na Olomoucku založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oblečení pro ženy.
Narození potomka je pro každou rodinu velkou událostí. Po bezproblémovém porodu, ze kterého vzejde zdravé miminko, obvykle následují okamžiky nepřeberného štěstí a úlevy, že vše dobře dopadlo. V případě malého Jiříka však okamžiky štěstí vystřídal strach rodičů o život dítěte a chlapec musel podstoupit několik operací. Ty mu měly zachránit život. Jiřík, kterému byla stanovena střední mentální retardace, nyní potřebuje pomoc.
Dnes je to právě sedmnáct let, co si vzal život legendární skladatel Karel Svoboda. Jeho syn Petr Svoboda se v časopisu Story otevřeně vyjadřuje ke komplikovanému vztahu s novou otcovou rodinou. Filmový režisér napsal o svém tátovi knihu a věří, že vzpomínka na Karla Svobodu bude v budoucnu spojena pouze s pozitivním pohledem na jeho život. Hudební skladatel byl podle Petra „okouzlujícím, příjemným a hodným člověkem“.
Novou odlehčovací službu poskytuje od začátku letošního roku rodinám, které pečují o mentálně postižené děti, Domov pro osoby se zdravotním postižením v Milířích.
Nastala sezona školních lyžařských výcviků a mnohé rodiny řeší, kde vzít na pobyt, stravu, skipas a vybavení peníze. Na takovouto mimořádnou částku totiž nejsou jejich rozpočty připraveny. Pomáhá jim ale stále více nabídek finanční pomoci, které lze pro mimoškolní aktivity dětí využít. Deník.cz zmapoval hlavní možnosti.
/FOTOGALERIE/ Snem každého rodiče je přivést na svět zdravé dítě. Někdy to nevyjde. Zuzana Burešová z Krnova v roce 2019 zažila, jaké to je, když se maminka vrací z porodnice domů bez miminka. Její Ivánek zůstal v nemocnici napojený na přístrojích.
/FOTO/ Škoda v milionech. Dva lehce zranění lidé. Tak dopadl sobotní požár chaty v Jedovnicích na Blanensku, o kterém už Deník Rovnost informoval. V pátek se na platformě Donio objevila sbírka na pomoc rodině, která ničivým požárem přišla o střechu nad hlavou.
/AUDIO, VIDEO/ Nečekané obvinění pro třebíčskou radnici. Podle majitelky pouťových atrakcí se s ní třebíčští představitelé domluvili na provozování ruského kola během adventu. Žena nechala kolo za pět milionů korun vyrobit, radnice poté upřednostnila jiného provozovatele.
Čtyři takzvané Stolpersteine - Kameny zmizelých vloží lidé v pátek do chodníku v Okříškách na Třebíčsku. Připomenou si tím oběti holokaustu a místní židovskou rodinu Wachtlových.
Mám rodinu, ženu a dítě. Překvapivým přiznáním zaskočil věřící římskokatolický kněz Lukáš Engelmann. Stalo se to během nedělní mše v kostele ve Frýdlantu nad Ostravicí. Duchovní už požádal o zproštění z kněžské služby.
Začátek roku 2024 jsme v Tenisové rodině rozjeli 13. ledna skvělým turnajem smíšených párů v hale v České Lípě. A povedl se nám naprosto úžasně. V konkurenci 15 párů z několika krajů a Prahy jsme si užili jak jednotlivé zápasy, tak turnaj jako takový.
/FOTO, VIDEO/ Heroutovi z Berouna jako jedna z prvních rodin v regionu získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů.
Sníh, déšť, silný vítr. Zkrátka počasí, jak na houpačce provází tento týden provozovatele skiareálu Hochficht na rakouské straně Šumavy. Dobrou zprávou je, že v noci už opět mrzne a na víkend se vrátí slunečné počasí.
I zdánlivá drobnost může radikálně změnit pocit pozůstalých. S takovou myšlenkou přisli v nemocnici ve Frýdku-Místku a rodiny pozůstalých si odnášejí předměty po svých zemřelých rodinných příslušnících důstojněji.
Rekordní sumou přispěli obyvatelé Šumperska a Jesenicka do letošní Tříkrálové sbírky. Koledníkům do kasiček věnovali v součtu přes čtyři miliony korun. Peníze půjdou na výstavbu stacionáře pro hendikepované i na přímou pomoc potřebným.
Okresní státní zastupitelství v Jihlavě zastavilo trestní stíhání řidiče, který loni na přechodu pro chodce v Jihlavě smetl rodinu s kočárkem. Dítěti se nic nestalo. Žena utrpěla vážné zlomeniny, kvůli nimž se dlouhodobě léčí. Řidič dodávky měl podle zjištění znalců zdravotní handicap, o němž údajně nevěděl.
/VIDEO/ Okresní státní zastupitelství v Jihlavě zastavilo trestní stíhání řidiče, který loni na přechodu pro chodce v Jihlavě smetl rodinu s kočárkem. Dítěti se nic nestalo. Žena utrpěla vážné zlomeniny, kvůli nimž se dlouhodobě léčí. Řidič dodávky měl podle zjištění znalců zdravotní handicap, o němž údajně nevěděl.
/FOTO, VIDEO/ Bylo vyvěšení plakátů s politiky zobrazenými v pytlích na mrtvoly v rozporu se zákonem? To je otázka, na niž od poloviny prosince stále hledají odpověď středočeští kriminalisté.
Před 15 lety, v sobotu 24. ledna 2009, se ve Španělsku začal odvíjet jeden z nejzáhadnějších případů novodobé španělské kriminalistiky. Ten den se v Seville ztratila sedmnáctiletá středoškolačka Marta del Castillo Casanueva, která kolem páté hodiny odpoledne odešla z rodinného domu, ale už se do něj nikdy nevrátila. Pravděpodobně byla zavražděna, ale její tělo se stále nenašlo. Policie letos v lednu ohlásila nové indicie v případu.
Zdravotní pojišťovna zamítla už druhou žádost rodičů o proplacení léčby dvouletého Martínka, trpícího vzácným genetickým syndromem. Chlapeček je nyní ve Francii, kde podstoupí zákrok, na nějž přispěli dárci. Advokát rodiny, kterému rozhodnutí přišlo v úterý do datové schránky, se odvolá a zvažuje obrátit se i na soud.
/ROZHOVOR/ „Teď si nějakou dobu budou řidiči dávat víc pozor, ale pak se otrkají a znovu budou jezdit jako předtím,“ myslí si hradecký odborník na bezpečnou jízdu Vít Jedlička o novinkách v silniční dopravě, které od ledna přinesla novela zákona. Co říká na řidičák na zkoušku, nebo na nové sazby pokut, se dozvíte v rozhovoru, který poskytl Hradeckému deníku.
Naložit celou rodinu, zavazadla a nejrůznější vybavení a vyrazit na výlet, na víkend na chatu nebo na dovolenou k moři. K tomu potřebujete auto, kde se vše vejde. Ideální jsou v tomto směru vozy typu MPV, které jsou však na trhu s novými auty na ústupu. Jako ojetiny je ale stále sežene v bazarech, stejně jako kombíky – další oblíbená auta u rodin. V dalším díle seriálu Deníku a webu TipCars.com jsme se proto podívali, jaká je v našich bazarech nabídka těchto vozů s cenou do 400 tisíc korun.
Koberec je důležitým bytovým doplňkem, který najdeme téměř v každé domácnosti. Chůzi po měkkém koberci se nic nevyrovná. Aby nám ale koberec sloužil co nejdéle a přitom zůstal krásný, čistý a beze skvrn, musíme se o něj správně starat. I když vysávání koberců nepatří k těm nejoblíbenějším činnostem, je nutné. Podle odborníků typická čtyřčlenná rodina vysaje svůj obývací pokoj zhruba 104krát ročně. Jak si práci ulehčit a vysávání zefektivnit? A jaké chyby při luxování koberce nedělat?
Senátoři svedou boj o Istanbulskou úmluvu, jež vzbuzuje vášně. Jedni volají po jejím schválení, druzí ji kritizují. Příběh Lenky, kterou týral manžel, ukazuje, co by po její ratifikaci mohlo být jednodušší.
Už od dětství ji bavilo zavařování a zpracování toho, co si její rodina vypěstovala. Práci na zahradě ale brala jako nutné zlo, které k vlastnímu ovoci a zelenině patří. To se však změnilo, když se jí narodily děti a probudila se v ní touha dát jim tu nejlepší stravu a mít kvalitní ovoce a zeleninu na výrobu přesnídávek a příkrmů. A tak se Veronika Gruntová ze Senice na Hané stala Mámou z gruntu.
Zimní období může umocňovat pochmurné nálady u lidí, kteří mají pocit, že se jejich rodina rozpadla. Program organizace Aperio, který letos pokračuje, ale nese název Rozchodem rodina nekončí. „Je určen lidem, kteří chtějí s druhým rodičem spolupracovat, pomůže jim dojít k dohodě a ošetřit, aby to bylo co nejméně náročné pro jejich děti,“ říká v rozhovoru pro Deník lektorka Halka Jaklová.
Uplynulé Vánoce byly ty nejhorší, které ve svém životě Lenka Večerková ze Stříbra s rodinou prožila. A situace není o nic lepší ani v novém roce. Před svátky musel být její dvanáctiletý Samuel hospitalizován v nemocnici, kde strávil i Štědrý den.
Míša je důkazem toho, že se může život změnit prakticky okamžitě a bez varování. Ještě nedávno žila spokojeným životem v domnění, že je zcela zdráva. Pak se ale její mozek zalil krví, upadla do bezvědomí a když se probudila, byla po vážné operaci hlavy připoutána k nemocničnímu lůžku. Neuměla mluvit, chodit ani polykat a zůstala odkázána na péči druhých.
Na konci roku 2023 uplynulo pětaosmdesát let od smrti norské královny Maud. Poslední britské princezny z Walesu, která se skrze manželský svazek stala královnou v zemi, k níž nikdy nepřilnula. Přesto po sobě zanechala nesmazatelnou stopu, po které se mohou vydat i turisté v Oslu. Maud zároveň pojí pokrevní pouto s poslední dánskou královnou Markétou II., se kterou by jistě sdílela vášeň pro módu.
Případ opakovaného znásilňování dívky jejím nevlastním otcem na Vyškovsku otřásl v uplynulých dnech obyvateli napříč regionem. Poté, co prvoinstanční soud poslal agresora na tři roky do vězení, snížil mu soudce brněnského krajského soudu Miroslav Novák trest na několikaletou podmínku.
Případ opakovaného znásilňování dívky jejím nevlastním otcem na Vyškovsku otřásl v uplynulých dnech obyvateli napříč regionem. Poté, co prvoinstanční soud poslal agresora na tři roky do vězení, snížil mu soudce brněnského krajského soudu Miroslav Novák trest na několikaletou podmínku.
V rodině Abelových z Liberce se život obrátil vzhůru nohama, když jejich syn Kryštof čelil vážné nemoci. Z osobní tragédie se zrodila touha pomáhat jiným v podobné situaci, což vedlo k založení nadačního fondu Úsměv nejen pro Kryštofa. Fond, který začal s milionovým vkladem, nyní rozšiřuje své aktivity a podporuje onkologicky nemocné pacienty i hospicovou péči.
V rodině Abelových z Liberce se život obrátil vzhůru nohama, když jejich syn Kryštof čelil vážné nemoci. Z osobní tragédie se zrodila touha pomáhat jiným v podobné situaci, což vedlo k založení nadačního fondu Úsměv nejen pro Kryštofa. Fond, který začal s milionovým vkladem, nyní rozšiřuje své aktivity a podporuje onkologicky nemocné pacienty i hospicovou péči.
Vývojová dysfázie je porucha, která trápí asi 7 procent dětí. Dochází při ní k opoždění a narušení vývoje řeči. Zasahuje však do života celé rodiny. Příznaky této poruchy jsou různorodé. Od zpomaleného vývoje řeči, až po problémy při jízdě na kole. Často je spojená s ADHD či poruchami učení. Příčinu bohužel v naprosté většině případů nelze určit. Svou roli hraje genetika, ale i vlivy prostředí či problémy v těhotenství a při porodu.
Město Plzeň rozšíří svou podporu spolku Maminy s rakovinou (MsR), pronajme mu další městské prostory za zvýhodněnou cenu. Uzavření nájemní smlouvy s organizací, která pomáhá onkologicky nemocným matkám a je první svého druhu v České republice, schválila Rada města Plzně.