Letní krajina pod rakouským Salcburkem je kýč. Opravdu. Krásný kýč. V podstatě kamkoliv se návštěvník toho kousku země hne, najde pohled jako vystřižený z reklamního letáku. Může přitom přijet na jakkoliv dlouhou dobu a vždy to bude málo. Jsou tu stovky kilometrů turistických a cyklistických tras, malebné vesničky s výbornými stylovými restauracemi a spousty atrakcí pro děti. Takže pokud člověk nemusí letní dovolenou prožít u moře a rád ji tráví aktivně, může si tuto oblast vyznačit špendlíkem na mapě jako tip pro svůj další výlet. Nejzajímavější místa tam prošel reportér Deníku.
Radka Hamáčková je vedoucí jedné ze sociálních služeb ve středisku Světlo, jež provozuje Diakonie ve Vrchlabí. Na starosti má chudé rodiny, které řeší hlavně potíže s bydlením. Mít apartmán na úpatí Krkonoš totiž láká bohaté lidi, novostavby tu rostou velmi živelně. Velký zájem žene ceny nemovitostí nahoru a pro místní jsou k nezaplacení. „Klientka bydlela v krcálku 22 metrů čtverečních. Zaplatila kauci 25 tisíc korun, měsíčně hradila 12 tisíc plus energie,“ ukazuje sociální pracovnice na domek u náměstí.
Po úvodní sezoně v dresu pražské Sparty, kterou si navíc ještě prodloužil účastí na světovém šampionátu, měl rozhodně důvod k pořádnému odpočinku. Dvaatřicetiletého obránce a vítěze Stanleyova poháru Michala Kempného však s nohama na stole příliš často neuvidíte. „I po sezoně se snažím neustále udržovat, aby se moje tělo cítilo dobře,“ prozradil rodák z Hodonína, který před dvěma lety pomáhal místnímu regionu vzpamatovat se z tragických následků ničivého tornáda. Nejen o tom byla řeč v rozhovoru pro Deník.
Právě před 50 lety, v pondělí 9. července 1973, vstoupila kolem desáté dopoledne do půjčovny nákladních automobilů Pražského dopravního střediska 11A mladá a pohledná žena, která si chtěla půjčit nákladní vůz. V půjčovně ale nebyl právě žádný volný, tak se přítomný technik se zákaznicí domluvil, ať přijde další den. Přišla. Cvičnou jízdu zvládla na jedničku, takže vůz dostala. A odjela spáchat nejhorší masovou vraždu v poválečných českých dějinách.
Před 100 lety, v neděli 8. července 1923, zažil československý parlament událost, jaká se jen tak neopakuje. Poslankyně Betty Karpíšková předložila návrh zákona, který by povinně zavedl bigamii. A vypukla bouře.
Učitelka hudby Petra Glosr Cvrkalová ovdověla téměř před deseti lety. Její manžel se živil výškovými pracemi, zemřel po pádu ze stromu. Jí bylo 31 let, dětem tři roky a šest let. Život se jí obrátil vzhůru nohama, musela ale pečovat o malé děti, domácnost a krom toho vyřizovat nezbytné úřední úkony. Když složitým obdobím proplula a zjistila, že ovdovělých v jejím věku jsou stovky, založila Nadační fond Vrba a začala jim pomáhat. V roce 2021 získala titul Osobnost neziskového sektoru.
Milovníci tvrdší muziky si přijdou na své na Fajtfestu ve Velkém Meziříčí, rodiny s dětmi si zase v sobotu užijí na dni v Kaktus Aréně v Meziříčku. Děti se potkají s oblíbenými postavičkami.
Pátý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží v Praze je v plném proudu. Zastřešená letní scéna Divadla Kalich a jeho hostů v Mahlerových sadech přivítala první diváky 26. června. Hrát se bude až do 6. září. V žánrově pestrém programu příchozí najdou osvědčené tituly z předchozích ročníků i představení a jména, která se pod žižkovskou věží objeví poprvé. Stálicí je herečka Bára Hrzánová, kterou mohou lidé na kamenné scéně Kalichu vídat v pěti inscenacích. A šestá se chystá.
ROZHOVOR/ Konec Pavla Kubiše u Beranů vyvolal pořádný rozruch. Vše gradovalo na konci června, kdy zamířil k rivalovi do Vsetína. Bývalý kapitán zlínských hokejistů se nyní exkluzivně pro Deník rozpovídal o nečekaném vyhazovu, osudovém zranění v semifinále Chance ligy i nedávném příchodu na Valašsko. „Když to povím blbě, tak potřebuju nakrmit rodinu, dopřát jí zázemí. Nemůžu se dívat na lidi okolo mě, ale na to, co je důležité právě pro rodinu,“ zdůrazňuje 38letý útočník.
Kategorie MPV je na ústupu tak dlouho, že postupně téměř přestala existovat a velkoprostorová rodinná auta jsou ve velkém nahrazována atraktivnějšími SUV. Na druhou stranu ale rodiny se třemi dětmi, které potřebují dostatek prostoru na utaženém rozpočtu, nikam nezmizely. Právě pro ně jsou „tajným tipem“ osobní verze malých dodávek, které se dají často pořídit za zajímavé ceny.
Televize Prima od soboty 1. července spustila nový dokumentární seriál Bez lítosti. Reportéři se v něm věnují českým doživotním vězňům. Mezi nimi je také tučapský Miloslav Širůček, který v jihočeské obci na Táborsku vyvraždil celou svou rodinu. Z případu, který se stal před 19 lety, jde i dnes lidem mráz po zádech. Jak po letech o událostech mluví jediný přeživší a jaké má plány? To se diváci dozví ve 4. dílu.
Ztráta blízkého člověk bolí, topíme se v žalu, a do toho přichází spousta starostí, které jsme často nikdy předtím řešit nemuseli. K tomu patří rozloučení s milovanou osobou, pohřeb a s ním spojené záležitosti. „Jsme tu od toho. Se vším pomůžeme a vše zařídíme,“ říká majitel Pohřební služby Marian Valko.
Když se Týdeník Nymbursko měnil kolem přelomu tisíciletí na Nymburský deník, byla v redakci u toho. Až do odchodu na mateřskou dovolenou působila jako redaktorka v tehdejším týmu, který sídlil v suterénu nymburského Obecního domu. Řeč je o Pavle Kukalové.
Valentina Bleckenwegnerová (24) z Hohenzellu v Innviertlu je Miss Austria. Na snímku ji doprovodili ředitelka pořádající společnosti Kerstin Riggerová a Mister Austria Alexander Höfler z Vídně.
„Vypravit zesnulého na poslední cestu musí vždy vyjít napoprvé přesně tak, jak si pozůstalí přejí, jiná možnost není,“ říká majitel pohřební služby Marian Valko.
Pěkný program pro rodiny s dětmi připravil na nadcházející státní svátky, 5. a 6. července, zámek Stekník na Žatecku. Nabídne kostýmované prohlídky a dokonce hru o sladký poklad.
Ženě končí nemocenská, zdravotní stav jí neumožňuje vrátit se do práce, ale nestíhá si vyřídit invalidní důchod. Starší muž přichází, protože u něj bydlí partnerka, jež se k němu špatně chová a ponižuje ho. Rád by ji proto dostal z domu. Kousek od historického jádra Valašského Meziříčí v budově komunitního centra sídlí Občanská poradna Pod křídly. Právě má úřední hodiny bez předchozího objednání a od nábřeží podél Rožnovské Bečvy sem proudí lidé, kteří si nevědí rady se svou životní situací.
Nemůžete chovat kočku, například kvůli alergii člena vaší rodiny nebo kvůli malému bytu? 20. století na tento problém našlo řešení. Obrovský boom kočičích kaváren začal v Asii a postupně se přenesl do Evropy i zbytku světa. Dnes kočičí kavárny najdete také po celé České republice. S kočkami v kavárnách může být zábava, ale také někdy pěkná šlamastika. Záleží, co do kavárny přinesete nebo s čím nakonec odejdete.
Jednou z novinek letošních Letních shakespearovských slavností je inscenace hry Jak se vám líbí, v níž se ve jménu lásky dějí opravdu nečekané věci. Postavy si různě a často mění identitu, kdekdo by si spletl děvče s chlapcem, mnozí, trápení náhlými záchvaty vášně, se ztrácejí a zase nacházejí v lese. Úlohu Célie v ní ztvární půvabná herečka Markéta Děrgelová.
Motoristický svět zasáhla smrtelné nehoda teprve osmnáctiletého závodníka. Při formulovém závodě nadějí na legendárním okruhu v belgickém Spa měl nizozemský pilot Dilano van’t Hoff těžkou havárii na mokré trati a následkům zranění podlehl. Legendární Brit Damon Hill apeluje na FIA, aby závody za deště zrušila.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Narodil se v Ústí nad Labem, ale od dvou let žije v Meziboří na Mostecku. V městečku s pěti tisíci obyvateli, které se nachází v údolí na Divokém potoce pod kopcem Střelná, žije 62letý Miroslav Huml rád.
Drží český rekord na 400 metrů, ale času 44,79 bude příští rok už deset let. Tehdy Pavel Maslák patřil do světové špičky. Zejména série jeho zlatých medailí na halových šampionátech byla obdivuhodná. To už je ale minulost. Závodník Dukly Praha přesto dál tvrdě trénuje a bojuje s konkurencí, i když doma už není nejrychlejší.
Po třech týdnech smutku a nepřetržitého pátrání se rodina Pavla Tichopádka z Uherského Hradiště může opět radovat. Jejich ztracený pes Marw je už doma. Do hledání zaběhlého šestiletého bostonského teriéra se zapojilo neuvěřitelné množství lidí. Někteří přátelé Tichopádkových vyráželi každý den do terénu, zprávu o ztraceném psovi na Facebooku sdílela dokonce i zpěvačka Lucie Bílá. Nakonec se to podařilo. Díky úsilí rodiny a pomoci pozorných lidí už je Marw zase u lidí, kteří ho milují. je pohublý, ale spokojený.
Letošní hudební festival Štěrkovna Open Music (27. až 29. července) na hlučínské Štěrkovně nebude jen o skvělé muzice. Hodně nabídne i komunitní zóna. Na co všechno se můžete těšit?
Když začal mít Míra bolesti břicha, ani ve snu ho nenapadlo, že by tu už za měsíc nemusel být. On i jeho početná rodina se však bohužel velice záhy přesvědčili o tom, jak zákeřná může být rakovina slinivky břišní, která mu byla po návštěvě lékaře diagnostikována. Karcinom slinivky břišní však zpočátku nemívá žádné příznaky, a tudíž Míra až do poslední chvíle netušil, že nádorovým onemocněním trpí.
Soužití člověka se psem trvá už desetitisíce let. Tito čtyřnozí tvorové patří mezi neoblíbenější domácí mazlíčky, jen v České republice jsou chovány až dva miliony psů. Ne každé psí plemeno je vhodné do prostředí s malými dětmi jako rodinný pes. Pojďme se podívat, která plemena jsou například obecně chovateli považována za skvělou volbu pro soužití s dětmi.
Ráj kempařů, to je Chorvatsko. Podle renomovaného průvodce patří mezi tři nejlepší v Evropě. Reportéři Deníku navštívili ty skvěle hodnocené u moře i ve vnitrozemí. Podle cestovek je letos o kempy na Jadranu nebývalý zájem.
Otevřený dopis, který poslali v tomto týdnu zástupci církevních organizací politikům a v němž žádají odvolání Aliance pro rodinu ze státních struktur a poradních orgánů, má pokračování. Jeho signatáři se rozhodli na toto téma vytvořit petici. Od včerejšího dne ji podepsalo už téměř deset tisíc lidí.
/VIDEO/ Luka nad Jihlavou se rozrůstají o mladé rodiny a ty kladou vyšší nároky na kapacity tamní školky a školy. Pro některé děti, které zůstaly po zápisech do mateřské školy „pod čarou“, museli rodiče společně s vedením městyse a školky hledat místa v okolních obcích. Vedení Luk trápí i kapacita školy a musí problém vyřešit.
/FOTO, VIDEO/ SOS dětské vesničky otevřely v Kolíně pobočku terénní sociální služby pro ohrožené rodiny SOS Kompas. Cílem služby je pomoci rodinám v krizi vyřešit akutní problémy, s nimiž se potýkají, zvýšit rodičovské dovednosti rodičů a předejít tak zhoršení situace, které by v některých případech mohlo vést až k odebrání dětí z jejich péče.
Úterý 27. června bylo pro Jičín a sociální služby mimořádným dnem. Po kompletní rekonstrukci se znovu otevřel Denní stacionář Domovinka. „Péče o starší a zdravotně znevýhodněné občany patří mezi nejdůležitější úkoly města Jičína. Úroveň sociálních služeb v jičínském regionu je tudíž vysoká a Jičínsko je vzorem pro ostatní," říká mluvčí jičínské radnice Jan Jireš. Kapacitu zařízení, zajišťujících péči o seniory je ale nutné rozšiřovat, neboť obyvatelstvo stárne a poptávka po službách se bude dále navyšovat.
Více než padesát rodin najde nové bydlení ve Veselí nad Moravou. Velký investiční projekt města je po deseti letech u konce. V lokalitě Hutník už vyrůstají rodinné domy. Zájemci o poslední tři parcely se mohou hlásit formou veřejné soutěže. Uskuteční se v září. Místním mladým rodinám poskytne město půjčku.
Miloslav Pelc se narodil 6. prosince 1944 v rodině učitele. Od roku 1945 do roku 1948 žila rodina v Kroučové, kde byl tatínek řídícím učitelem. Za účast v sokolském hnutí, které vyvrcholilo XI. všesokolským sletem, byl tatínek vyhozen ze školství i z bytu a byl nucen pracovat na šachtě. Proto se rodina přestěhovala do Nového Strašecí.
Nová dokumentární minisérie televize Prima nazvaná Bez lítosti je ojedinělou sondou do existence vrahů odsouzených na doživotí. Divákům přinese výpovědi nejen osmi nejhorších zločinců, jejichž činy se dostaly do popředí zájmu médií, ale i kriminalistů. První díl, který si bere na paškál sedminásobného vraha Jaroslava Stodolu, mohou diváci sledovat 1. července, další pak na prima+.
Vanilka, čokoláda, citron, ale i levandule, oreo, slaný karamel nebo dračí ovoce. To je jen část příchutí, které v Kolíně nabízí nová zmrzlinárna. Podnik Gelateria Mia vlastní Ali Kaso, muž ze Severní Makedonie, který má výrobu zmrzliny doslova v krvi.
Otec a syn. Platí v každé druhé rodině. Otec a syn fotbalisté. Je i v České republice poměrně běžný jev, ale nepodaří se to vždy. Navíc na té nejvyšší úrovni. Rod Černých z východních Čech povýšil tento vcelku běžný vztah do šlechtického stavu. Děda, otec a syn. Všichni tři členové fotbalového klanu mají společnou jednu věc. Zahráli si prvoligovou českou soutěž. Navíc za stejný klub v jejich Hradci Králové.
Vanilka, čokoláda, citron, ale i levandule, oreo, slaný karamel nebo dračí ovoce. To je jen část příchutí, které v Kolíně nabízí nová zmrzlinárna. Podnik Gelateria Mia vlastní Ali Kaso, muž ze Severní Makedonie, který má výrobu zmrzliny doslova v krvi.
/FOTO/ V neděli bylo v areálu Schindlerovy továrny v Brněnci rušno. U příležitosti 30 let od uvedení slavného Spielbergova filmu se tady promítal Schindlerův seznam. Potomci přeživších se školáky z pěti zemí navíc připravovali obsah Muzea přeživších. Do vesnice u Svitav, kde Oskar Schindler za druhé světové války zaměstnal stovky Židů a tím jim zachránil život, přijeli i potomci zachráněných Židů.
Robert Michaelis, charismatický a dokonale upravený otec početné rodiny, se pyšní pěstěným plnovousem zapleteným do copu. Michaelis je mužem, který se dokázal zbavit závislosti na drogách a dnes ho díky jeho píli, vtipu a vypracované muskulatuře sledují tisíce lidí.
/FOTO/ Ve farních prostorách Českobratrské církve evangelické (ČCE) v Kutné Hoře vzniká nová třída přípravného stupně Základní školy speciální Diakonie ČCE Čáslav. Škola s dvacetiletou tradicí vzdělává žáky s vážnými zdravotními hendikepy a svojí působností zasahuje region Čáslavi a částečně i Kutné Hory.
/FOTO, VIDEO/ Profesionální hráč pokeru, magistrátní úřednice a maminka tří děti na mateřské dovolené. Na první pohled nesourodá trojice, díky které byl v Klobukách loni otevřen rodinný podnik Bistro U Babičky, vyhlášený například zákusky nebo burgery. Někdejší chlév, který byl po posledních nájemnících v neutěšeném stavu, koupila rodina Josefa Šnejberga před několika lety v aukci od obce. Následovala postupná rekonstrukce. Protože ve vsi není delší čas ani hospoda, s bistrem se do Klobuk vrátil i společenský život.
Starý člověk je často psychicky křehký i doma, v prostředí, kde to dobře zná. Což teprve, když musí kvůli zdravotnímu problému do nemocnice. Nebo když už nemůže bydlet sám a je nutné stěhování do domova seniorů. Takové situace provází stres, pocit nejistoty, strachu a leckdy kvůli zhoršené psychice či dokonce demenci i úplná dezorientace. Prožívá to spousta rodin. Psychologové naštěstí znají cesty, jak seniora v nemocnici, nebo v domově seniorů podpořit a pobyt tady mu ulehčit.
Malá skříňová dodávka Transit Courier asi příliš soukromých majitelů neohromí, tajným tipem pro větší rodiny, tesknící po klasických vozech MPV, je však Tourneo Courier. Ve stejné karoserii, jen s prosklenými zadními partiemi, se ukrývá pět plnohodnotných míst k sezení a obrovský nákladový prostor. Navíc za celkem rozumnou cenu.
/FOTO, VIDEO/ Připomínka ležácké tragédie, od které dnes uplynulo 81 let, začala už v pátek, a to Memoriálem Karla Kněze, kterého se opět letos zúčastnily složky Integrovaného záchranného systému. Branný závod byl původně určen jen nejmenším školáčkům. Vrchní strážmistr Karel Kněz byl jeden z hlavních představitelů odbojové skupiny Čenda založené roku 1939. Karel Kněz z Vrbatova Kostelce na Chrudimsku se rozhodl dobrovolně vzít svůj život ve snaze, aby zabránil vyzrazení kontaktů a zároveň ochránil svou rodinu.