Chtěl být archeologem, na otcovo přání se ale stal bankéřem. Současný lichtenštejnský kníže Hans Adam II. vyvedl svou zemi i rod z poválečné ekonomické krize. I díky němu jsou nyní Lichtenštejnové nejbohatším panovnickým rodem v Evropě. Hlavu Lichtenštejnska představuje Deník v dalším dílu seriálu o současných evropských panovnících.
Metalisté patří mezi jednu z nejsilnějších subkultur v České republice. O tom vypovídá i to, že v Česku existuje několik kultovních festivalů zaměřených právě na metalovou hudbu, potažmo tvrdší hudební žánry, více či méně poslouchatelné pro širší fanouškovské odvětví. Jestli však můžeme mluvit o skutečném kultu, pak musíme zmínit festival Masters of Rock, který se každoročně koná v červenci ve Vizovicích.
Neuvěřitelných 100 let se dožila ve čtvrtek 1. června paní Anna Baštová z Tachova. „Nikdy jsem nikomu nic nedlužila a nikdy jsem nikoho nepomluvila. Nikdy jsem nekouřila a alkohol nepiji,“ říká stoletá Anna Baštová, které by její věk hádal jen málokdo.
Světlo světa nedávno spatřil román Simony Votyové a její dcery Sabiny Voty s názvem Kdyby. Věnuje se mimo jiné i tématům znásilnění a zneužívání, s nimiž se v roli koučky setkala i jedna z kmoter díla – Nela Boudová. Časopisu Story se svěřila, co ji v její praxi zatím nejvíce šokovalo.
Vedení přerovské společnosti Meopta ve středu 31. května poprvé oficiálně potvrdilo akvizici s americkou investiční společností Carlyle Group. Podmínky prodeje Meopty nebyly zveřejněny, ale podle zástupců firmy si rodina Rausnitzových ponechá v Meoptě menšinový podíl. Od akvizice si slibuje další růst a mezinárodní expanzi.
/FOTO, VIDEO/ Najít bezbariérovou toaletu pro handicapované bývá náročné, byť se v místě nachází. Často se pak stane, že je zamčena, a následuje další pátrání po klíči. Řešení nabízejí záchodky s Eurozámkem, který odemkne pouze ten, kdo vlastní univerzální Euroklíč. Nyní se tato možnost nabízí vedle lidí s handicapy a některými nemocemi také rodinám s dětmi do tří let věku. Na Příbramsku je toalet s Eurozámkem dvacet.
Výlet čtyřčlenné rodiny, která se vydá třeba z Prostějova na Svatý Kopeček u Olomouce nebo do Zoo Lešná, není při dnešních cenách nijak levnou záležitostí. Jak ušetřit, aby rodinný rozpočet nekrvácel příliš a lidé si mohli návštěvu oblíbených míst dovolit? Pomocí je dnes projekt Rodinných pasů, které nabízí Olomoucký kraj.
Kanadští vyšetřovatelé objasnili případ šestnáctileté dívky, kterou v 70. letech minulého století někdo unesl, znásilnil a brutálně zavraždil. Vrah už sice zemřel, ale kriministé ho po exhumaci jeho těla usvědčili díky testům DNA. Zesnulý muž byl pohřbený více než osm set kilometrů od místa činu.
V sobotu 20. května jsme v krásném a naprosto vzorně připraveném tenisovém areálu v Novém Boru odehráli úžasný turnaj za účasti 12 smíšených párů z několika krajů a hlavního města Prahy.
Hry, ukázky sportů, divadlo, koncerty - krásnou neděli si v královéhradeckých Žižkových sadech užily tisíce lidí. Akce Den rodiny přilákala hlavně rodiny s malými děti.
Nedávno nás zastihla smutná zpráva, že zemřel roudnický patriot a emeritní ředitel závodu Povodí Dolní Labe pan Ing. Jindřich Zídek. Dovolte mi krátkou vzpomínku na Roudničáka a mého kamaráda Jindru Zídka.
S příchodem dětí do života se leccos změní. Když jich ale vychováváte devět jako paní Marie a čtyři z nich trpí hendikepem, musíte mít minimálně svatozář. Pět z nich porodila, čtyři si vzala do pěstounské či poručnické péče. Rozdíly mezi nimi však nedělá a týrané či hendikepované děti, kterým dala nový domov, bere jako vlastní. A jak to u nich doma funguje? Nebudete se stačit divit.
Nemáme na to. Takovou větu v různých souvislostech od svých rodičů či prarodičů letos kvůli rekordní drahotě uslyší děti asi častěji než dříve. „Přesto není nutné zoufat. Je potřeba s dětmi mluvit upřímně podle jejich věku. S malým bychom měli probrat, na co teď máme a nemáme korunky, teenagerovi lze nastínit rodinný rozpočet a staršího puberťáka ponouknout, aby s finanční situací něco pomohl dělat a na své věci si přivydělal,“ říká v rozhovoru pro Deník.cz dětský psycholog Václav Mertin.
Na elektrickém longboardu z Brna až do tureckého Istanbulu. Na tuto zhruba dva tisíce kilometrů dlouhou cestu přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Makedonii a Řecko vyráží příští sobotu jihlavský rodák Jan Kolařík s kamarádem Martinem Tůmou. Cesta má charitativní podtext. Cílem jeho organizace Darujeme milion je vybrat peníze pro malého Pavlíka ze Zbýšova na Brněnsku, který trpí vzácným genetickým onemocněním.
Jak si užít nastávající víkend? Na Novojičínsku se koná benefiční běh pro Šimonka, Frenohraní, výšlap na Radhošť, Bílovecká padesátka a další akce. Spousty se toho děje i jinde v kraji, více již v Tipech Deníku.
Jak si užít nastávající víkend? Na Opavsku se koná několik stylově různorodých koncertů, show s Osmanem Laffitou, den pro malé rančery a mnoho dalšího. Spousty se toho děje i jinde v kraji, více již v Tipech Deníku.
Aktuálně má za sebou turné po Německu, nazpívala duet s Petrem Kolářem, chystá album, pořádá charitativní akce. Mezinárodně známá sopranistka Lenka Graf rozhodně neztrácí čas. Nezapomíná ale ani na svou rodinu, která je pro ni prioritou. S manželem a dvěma dětmi žije střídavě v Čechách a na Floridě.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Pěstitelé, ovocnáři, zelináři i sadaři také na Kladensku, kteří celoročně pečují o své hospodářství, mají stále co na práci. I když je letošní jaro poněkud studenější a lusky i jahody na polích zatím jen kvetou, ti, kteří pěstují ovoce a zeleninu ve fóliovnících, už sklízí. Rodina Hořejších, která hospodaří na padesáti hektarech v okolí Lotouše, vsadila na vyhřívané fóliové tunely už před lety a k dostání zde jsou i bez ohledu na počasí jahody, salátovky, květák nebo brokolice.
/FOTO/ Ústí nad Labem připravuje sloučení služeb Domova pro seniory (DpS) Severní Terasa a DpS Orlická. Součástí druhého jmenovaného zařízení je i azylový dům pro matky s dětmi, a město proto jedná o spolupráci při zajištění jeho služeb. Seniorů je v Orlické ubytovaných 172, matek s dětmi šestnáct. V souvislosti s plánem se ale vyrojila řada spekulací, například že se odtud budou muset senioři přestěhovat. To ovšem město odmítlo.
Nadační fond pro podporu a rozvoj Slušovic ve spolupráci se spolkem Běhy Zlín v sobotu 27. května pořádá 2. ročník krosového běžeckého závodu Velká Běžecká Slušovická, aneb po dostihovce pro charitu.
Labutí rodinka na Domažlicku se rozhodla, že si zkrátí trasu přes trať, bohužel v ten nejhorší čas, kdy právě projížděl vlak. Hlava rodiny ukázala svou odvahu a postavila se vlaku, ale ten byl silnější a labuťák to odnesl vážnými zraněními. I když se strojvůdce obával nejhoršího, neskončilo to tak.
/ROZHOVOR/ Jméno rodiny Lichtenštejnů se v České republice skloňuje především v souvislosti s roky se táhnoucími spory a soudy o navrácení desítek tisíc hektarů lesů a pěti zámků. Na jižní Moravě se jedná o Lednici, Valtice a Bučovice. Přestože ani poslední stížnost ve sporu o nemovitý majetek na Kolínsku podaná k Ústavnímu soudu knížatům nevyšla, hovoří o ní jako o svým způsobem revoluční.
Jméno rodiny Lichtenštejnů se v České republice skloňuje především v souvislosti s roky se táhnoucími spory a soudy o navrácení desítek tisíc hektarů lesů a pěti zámků. Na jižní Moravě se jedná o Lednici, Valtice a Bučovice. Přestože ani poslední stížnost ve sporu o nemovitý majetek na Kolínsku podaná k Ústavnímu soudu knížatům nevyšla, hovoří o ní jako o svým způsobem revoluční. Proč? Nejen o tomto tématu redakce Deníku ve Vaduzu hovořila s Constantinem z Lichtenštejna, nejmladším synem vládnoucího knížete Hanse Adama II.
Svým příjemným hlasem provázela posluchače plzeňského rozhlasu mnoho let. V rozhovoru pro Deník vypráví o svých začátcích, zážitcích s osobnostmi i o nemoci, která ji připravila o nohy. I tak se ale k práci v rozhlasu vrátila.
Kulaté narozeniny slaví Antonín Beníšek. Rozvětvená rodina zásobuje jihočeský sport nejen talentovanými volejbalisty. Syn Martin hrával hokej za Motor. V dresu s M na prsou odehrál dvě sezony také vnuk Filip Vlček. Za všechny příznivce nejen jihočeského sportu posíláme z redakce Deníku obrovskou gratulaci.
/ROZHOVOR/ Sestra lichtenštejnského vládnoucího knížete Hanse Adama II., princezna Nora z Lichtenštejna, přijíždí s několika dalšími zástupci rodu na zahájení opavské výstavy o historii rodu ve Slezsku.
Za slunečného počasí se na dopravním hřišti v ulici Zdeňka Fibicha v Mostě konal v neděli 21. května Den pro celou rodinu s městskou policií. Účast byla údajně rekordní - zhruba 1 800 návštěvníků.
Američan Kevin Dahlgren vyvraždil v brněnských Ivanovicích čtyřčlennou rodinu. Zabíjel 22. května 2013, tedy přesně před deseti lety. Jeho oběti našli sousedé, kteří si všimli, že z garáže domu stoupal kouř. „Nějak se do ní dostali, začali rozhrabávat popel a našli v něm mrtvolu. Syn říkal, že zahlédl bezvládnou ruku s hodinkami a pak z dálky tělo,“ sdělila tehdy reportérce Deníku obyvatelka Ivanovic.
Co si představíte, když se řekne chleba? Hnědou šišku, na kterou namažete máslo, položíte plátek šunky, zkrátka nic zvláštního. Obyčejný chleba. My jsme ale objevili ženu, která chléb povýšila na klenot každého stolu. Jaimie pečení chleba miluje a umí si pohrát i s následnou dekorací jeho křupavé kůrky. Před pečením do ní maluje krásné obrazce.
Sto padesát šest lidí, od běžců po rodiny s malými dětmi, se v sobotu vydalo na trať charitativního „dezorientačního“ běhu Chlu-Chlu, který vedl z Chlumce do Chlumu na Českokrumlovsku. Třetí ročník recesistického závodu s charitativním posláním byl svolán na pomoc Romanu Šanderovi z Křemže. Roman onemocněl v roce 2020 metastazující rakovinou a ta jemu a celé jeho rodině komplikuje už třetí rok život.
Když se zeptáte v Benešově nebo i na jiných místech okresu těch, jímž je čtyřicet a více, jakou zmrzlinu mají nejraději, řada z nich nezaváhá. „Přece tu od Hlaváčků z Bystřice,“ vyhrkl na benešovském náměstí při dotazu Deníku pan Ladislav a jeho zhruba desetiletý vnuk se při pomyšlení na sladké mlsání jen pousmál.
Symbol štěstí a manželské věrnosti přicestoval do táborské zoologické zahrady. Zdejší zvířecí rodinu rozšířil nádherně zbarvený samec kachničky mandarínské, ve které Japonci a Číňani vidí symbol štěstí a věrnosti. Vznikl tak chovný pár, od kterého si zoo slibuje rozšíření chovu. Kačer i se svou novou partnerkou obývají expozici Vodní svět.
/FOTO/ Dalších šest lesknoucích se kamenů a na nich šest jmen židovských obyvatel Dobrušky, do jejichž osudů krutě zasáhla druhá světová válka. Jejich zapomenuté životní příběhy znovu vyplouvají na povrch, a to i díky kamenům zmizelých.
/FOTO, VIDEO/ Když se zeptáte v Benešově nebo i na jiných místech okresu těch, jímž je čtyřicet a více, jakou zmrzlinu mají nejraději, řada z nich nezaváhá. „Přece tu od Hlaváčků z Bystřice,“ vyhrkl na benešovském náměstí při dotazu Deníku pan Ladislav a jeho zhruba desetiletý vnuk se při pomyšlení na sladké mlsání jen pousmál.
Na pěší výlet do vesnice Mláka se v pátek 19. května vydal pár labutí s deseti mláďaty. Moc nechybělo a skončily by pod koly aut na hlavním tahu z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce.
Celé dětství Lukáše Tintěry z Karlových Varů se dá popsat jako jedna velká olympiáda. Vyrůstal totiž v rodině, ve které byl sport velice podstatnou částí života. Díky tomu je z něj ale velmi úspěšný muž pohybující se v prostředí golfu, který to však neměl vůbec jednoduché.
Osvětová kampaň Týden rané péče zaměřená na informování o tom, čemu musí čelit rodiny dětí s postižením a jak jim v náročné životní situaci pomáhá služba raná péče, se letos uskutečnila oproti zvyklostem už na jaře, v termínu od 15. do 21. května. Do kampaně se zapojila i ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči, která poskytuje odbornou pomoc a podporu rodinám s dětmi se zrakovým či kombinovaným hendikepem v raném věku.
Až desítky studijních programů se každoročně otevírají nejen dětským zájemcům v základních uměleckých školách v Libereckém kraji. Ty s kapacitou téměř dva tisíce žáků, i ty v menších městech, kde jich učí „jen“ pár stovek.
Studenti automobilní školy z Budějovic uspěli v celostátní soutěži a odměnou jim bylo i přijetí na budějovické radnici. Rodáky a přátele obce pozvou na počátku června do Nesměně na oslavy výročí školy. Nejmenší školáčky přijmou v Budějovicích do jeslí. Výstava fotografií o rodině se přesune z radniční síně do ulic Budějovic. V Soběslavi se chystá ohlédnutí za stavbami Ateliéru Kročák. Do Nového Údolí vyrazí z Budějovic lokomotiva bardotka. Budějovice podpoří akci cyklistů.
Jedna návštěva lékaře a vše je jinak. Ještě nedávno jezdil pětapadesátiletý Roman po světě na motorce a dnes je kvůli rakovině uvězněn mezi stěnami svého domu, jelikož neexistuje snadná cesta, jak ho dostat ven. Jako lusknutím prstu se stal vitální muž onkologickým pacientem a začal bojovat z plných sil o svůj život. I přes rozšířené metastázy věří, že jednou bude žít jako dřív.
Rádi byste adoptovali nového zvířecího člena rodiny? Podívejte se na aktuální nabídku psů, koček a dalších zvířat, která na nový domov čekají v Městském útulku Děčín.
Květen je měsíc lásky – naše maminky slavily Den matek a děti v MŠ Blatenská Chomutov pro ně vyráběly přáníčka a dárečky, ale v květnu se také oslavuje Den rodiny. Proto jsme byli rádi, že jsme mohli pro děti, jejich rodiče, ale i prarodiče, připravit zábavné odpoledne a počasí nám příjemnou atmosféru jen umocnilo.
Grandhotel Prostějov, ikona města a kdysi i jeden z nejlepších hotelů na Moravě, se může pochlubit více než stoletou tradicí. Jeho osudy jsou úzce spjaty s rodinou Rolných, která hotel opakovaně získávala a ztrácela během turbulentního 20. století. Představujeme vám v prvním dílu seriálu Deníku poutavý příběh o vzniku, slávě i nejisté budoucnosti secesního hotelu.
Jak si užít nastávající víkend? Na Karvinsku vás čeká Majáles na Lodičkách s hvězdami hip-hopu, alternativní festival v Orlové, parádní akce pro celé rodiny v Archeoparku Chotěbuz či divadlo pro děti. Spousty se toho děje i jinde v kraji, více již v Tipech Deníku.
Díky dvacetimilionové dotaci se dočkají střechy nad hlavou ti nejohroženější. Pomůžou jim noví sociální pracovníci, organizace Naděje jim v inzerátech nabízí nadstandardní plat.
V týdnu od 22. do 30. dubna se třída 3.F z píseckého gymnázia vydala do Francie do města Sens, kde na ně čekali francouzští studenti. O návštěvě napsala studentka 3F Anna Kuchtíková.