
Lidé na bazárku přispěli Aničce na další cvičení téměř sedmdesát tisíc
Charitativní bazárek, který se konal v sobotu v Chodově na podporu tříleté Aničky, měl velký úspěch. Rodina holčičky byla velmi dojatá.
Charitativní bazárek, který se konal v sobotu v Chodově na podporu tříleté Aničky, měl velký úspěch. Rodina holčičky byla velmi dojatá.
/FOTO, VIDEO/ Bezpečně pod střechou budou moci být uloženy věci, které pomáhají pěstounským rodinám především ze středních Čech, ale i v Praze (a méně často také v dalších místech republiky) v jejich práci. Zmiňovaná střecha sice potřebuje opravu, nicméně už nyní dokáže poskytnou záruku vhodného uložení rozmanitého materiálu, bez kterého by si spousta pěstounských rodin nedokázala představit své fungování.
Stále více rodin v Česku není schopno zaplatit svým potomkům školní obědy. Obracejí se proto nejen na neziskové organizace, ale také na ministerstvo školství či práce a sociálních věcí. V současné době využívá podpory na obědy pro děti přes 20 tisíc rodičů.
„Objeví se pár pupínků, poškrabete se a v tu dobu vás ani ve snu nenapadne, že byste mohli být nakaženi svrabem,“ říká kožní lékařka Naděžda Petrášová. Skutečnost pak mnohé zaskočí, bohužel v tu chvíli už se nákaza šíří po celých rodinách.
Kdysi tam bývalo rušno jako ve včelím úlu, ale teď je tam pusto a prázdno. Hodiny na omšelé zdi se dávno zastavily. Ručičky ukazují za pět minut dvanáct, jako by s posledním mechanickým výdechem vzkazovaly, že je nejvyšší čas budovu zachránit. „Tady byla odbavovací hala, tady hospoda, tady čekárna. A tady měli místnost vozmistři. Ještě tam mají ceduli,“ řekne paní domácí Jana Ondráčková, když odloží hadr do kýblu a začne ukazovat skupince návštěvníků interiér nefunkční a chátrající historické budovy železniční stanice Louka u Litvínova. Návštěvníci nepřijeli na výlet, ale pomáhat. Mají montérky a s dalšími partami venku uklízejí, zametají, odstraňují a pálí křoviska. Chtějí tím dát najevo, že kulturní památka je důležitou součástí Litvínovska a je třeba o ni pečovat.
Jsme hrdý začátek republiky. A z evropského hlediska máme výbornou polohu, říkají místní z Krásné nedaleko Aše. Jde o nejzápadnější obec v republice, jako periferie se ale rozhodně necítí. Starosta Krásné prozradil, jak z vesnice, která za komunismu v podstatě přestala existovat, udělal spolu s aktivními občany dobrou adresu.
Komedie o rodině Holubových, napínavé thrillery, detektivka, příběhy ze života legendárního faraona i povídání pro děti. Přinášíme tipy na audioknihy, které vám zpříjemní chvíle, kdy nemáte čas číst.
Výběr nového zvířecího člena rodiny může být složitý. Obzvlášť, pokud lidé nemají jasno, zda by raději psa z útulku, nebo štěně z chovatelské stanice. Každá volba má svá pro i proti. Plusy i minusy, které mohou rozhodnutí zjednodušit, přiblížil odborník na psy a kočky Martin Pučálka.
Elinka z Pardubic se narodila jako zdravé miminko. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, kdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se otočil vzhůru nohama. Léčba je náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc. Proto pomáhá i nadace, která jí nyní předala šek na 116 tisíc.
Elinka z Pardubic se narodila jako úplně zdravé miminko. Brzy se přetáčela na bříško, zvedala hlavičku a pásla koníky. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, tehdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se okamžitě otočil vzhůru nohama. Léčba je velmi náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc korun. Rodině proto pomáhá i nadace, která jí v tomto týdnu předala šek na 116 tisíc korun.
Nymburští policisté pátrali od pátečního večera po devítiletém chlapci z Poděbrad. Odpoledne odešel z domu. Pak telefonem vzkázal, že už nepřijde.
/FOTO, VIDEO/ Šestice zlatých destiček v ulici naproti kostelu v Poličce připomíná židovskou rodinu Schlesingerovu, která musela během druhé světové války opustit domov. Její členové zahynuli v koncentračním táboře v Terezíně a Osvětimi.
Hrobník Ali Dogru, který v posledních týdnech pohřbil stovky obětí nedávného zemětřesení v Turecku, začal se svou ženou a čtyřmi syny žít ve starém autobuse přímo vedle hřbitova ve městě Iskenderun. Má to blízko do práce a zároveň o své rodině ví, že je v bezpečí, napsala agentura Reuters.
Z Železného Brodu na Jablonecku jezdí skupinka lidí na válkou zničenou Ukrajinu. Co nejblíže k předním liniím fronty dováží hlavně drobnější vybavení. Taktické boty, rukavice, dalekohledy, na druhou stranu ale i terénní automobily.
Desítky lidí si ve středu připomněly 50 let od úmrtí brigádního generála Josefa Ereta. Uctít památku rodáka z Červeného Hrádku přijeli do Dýšiny nedaleko Plzně, kde je pohřben, i příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci, který nese generálovo jméno. Na pietním aktu nechyběli ani jeho příbuzní.
/FOTO, VIDEO/ Zvýšit pohybovou gramotnost u dětí i rodičů si dal za cíl projekt s názvem Atletika pro celou rodinu. Správným a pravidelným pohybem totiž lze příznivě působit na kvalitu života, ale také na utužení mezilidských vztahů v rodině, která bude spolu trávit i více času - a to aktivně, sportem.
/FOTOGALERIE/Jedinou touhu má spousta lidí, kteří cítí, že se jejich životní pouť chýlí ke konci. Přáli by si zemřít doma. Dá se to zařídit, i když jsou hroby předků vzdáleny tisíc kilometrů. Naznačila to Petra Homolová z centrály Záchranné služby Asociace samaritánů ČR Praha-západ, která je mimo jiné manažerkou Sanitky přání ASČR. To je speciálně upravený sanitní vůz, který nespěchá na místa, kde je třeba zachraňovat životy. Pomáhá plnit tužby lidí, jejichž zdravotní stav neumožňuje běžné cestování: potřebují speciální transport.
FOTOGALERIE, VIDEO/ Fotbalový areál je místo, kde se schází nejen samotní fotbalisté, ale také rodiny s dětmi, mladí lidé či senioři. V tom je kouzlo vesnického fotbalu, který alespoň jednou za čtrnáct dní přitáhne většinu lidí z obce. Takový je případ i našich tří nominantů do soutěže: Hledáme NEJ fotbalový areál v Pardubickém kraji. Deník naštívil Nasavrky, které se mohou pochlubit jedním z nejnověji zrekonstruovaných stadionů. Jako další se představí areál SK Sokolu Dříteč, kde nastupují nejen tamní fotbalisté, ale i mládežnické reprezentace či ligoví fotbalisté v přípravě. V neposlední řadě se představí svatostánek Svitav, který je dominantou tamního okresu a svojí multifunkčností nabízí zábavu pro širokou veřejnost.
Psí útulek U Františka v Borovně na jižním Plzeňsku se kromě péče o opuštěné a týrané psy věnuje jako první v republice také bíglům, které od narození využívaly k pokusům farmaceutické společnosti. V útulku tyto psy učí žít normálním životem a po socializaci jim hledají nový domov.
Psí útulek U Františka v Borovně na jižním Plzeňsku se kromě péče o opuštěné a týrané psy věnuje jako první v republice také bíglům, které od narození využívaly k pokusům farmaceutické společnosti. V útulku tyto psy učí žít normálním životem a po socializaci jim hledají nový domov.
Přes tisíc lidí se již na internetu podepsalo pod výzvu, která žádá ministerstvo školství, aby přehodnotilo současnou praxi povinných domácích úkolů. Ředitelé dvou ústeckých základních škol na požadavky petice reagují. Jejich přístup by přitom těžko mohl být rozdílnější.
Skoro deset tisíc mladých Čechů založí rodinu ihned po střední škole nebo ještě během studia, většinou však neplánovaně. Na roli rodičů nejsou dostatečně připraveni. Často nedokončí studium, nestihnou si pořídit bydlení, něco ušetřit, ani začít budovat kariéru, upozornili odborníci z projektu Neviditelní, jenž se zabývá sociálními skupinami, které v Česku propadávají systémem.
Příběhy velmi mladých rodičů, kteří neplánovaně založili rodinu, bývají plné spletitých problémů – od peněz až po složité partnerské vztahy. Dokládají to i tři osudy klientů neziskovky Respondeo, která se mimo jiné zaměřuje i na pomoc mladým rodinám.
Zvýšené hodnoty jedovatého oxidu uhelnatého naměřili v domě hasiči, tělo měla objevit rodina. Úmrtí dítěte prověřují policisté.
Loňský 16. březen přinesl 100. výročí úmrtí a letošní 10. únor 180. výročí narození české pěvecké legendy Gabriely Roubalové, zvané La Boema.
Loňský 16. březen přinesl 100. výročí úmrtí a letošní 10. únor 180. výročí narození české pěvecké legendy Gabriely Roubalové, zvané La Boema.
Loňský 16. březen přinesl 100. výročí úmrtí a letošní 10. únor 180. výročí narození české pěvecké legendy Gabriely Roubalové, zvané La Boema.
Tříletá Anička z Chodova na Domažlicku neměla lehký příchod na svět, postihlo ji krvácení do mozku. K tomu se přidaly i další potíže, ale i přes to všechno je usměvavé sluníčko. Pomáhají jí různá cvičení a rehabilitace, což je ale pro rodinu finančně náročné. Pomáhají také přátelé, kteří v sobotu pořádají charitativní bazar.
Jak najít soulad, nedělat si naschvály a vychovat z dítěte šťastného jedince? Odborné rady Deníku poskytla psycholožka Markéta Švamberk Šauerová z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a vysoké školy Palestra. Rozhovor patří do série podcastů o rozdělených rodinách. Dnešní povídání se zaměří na Generačně výchovný střet.
Českým rodičům hrozí, že přijdou o takzvané školkovné. Slevu na daních navrhují zrušit odborníci z Národní ekonomické rady vlády. Podle nich pomáhá jen těm, které neohrožuje nouze.
Pracovnice olomoucké herny, kterou loni v květnu střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy recidivista, v nemocnici zemřela. O život podle rodiny bojovala do poslední chvíle, po čase dokonce nastalo mírné zlepšení. Následky způsobené poškozením mozku však podle lékařů nedávaly žádnou naději.
Pracovnice olomoucké herny, kterou vloni v květnu střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy recidivista, v nemocnici zemřela. O život podle rodiny bojovala do poslední chvíle, v čase dokonce nastalo mírné zlepšení. Následky způsobené poškozením mozku však podle lékařů nedávaly žádnou naději.
Málokdo nechtěl mít alespoň jednou za život pejska, případně kočičku. Jenže současná drahota od pořízení chlupatého mazlíka odrazuje. Přesto se nedá říci, že by na nich lidé šetřili.
Vyhledávanou atrakcí se v Kyjově na Hodonínsku staly nutrie žijící v říčce Kyjovce. Pozornost si vysloužily především mezi rodinami s menšími dětmi, které se za nimi vydávají do Dobrovolského ulice.
Vyhledávanou atrakcí se v Kyjově na Hodonínsku staly nutrie žijící v říčce Kyjovce. Pozornost si vysloužily především mezi rodinami s menšími dětmi, které se za nimi vydávají do Dobrovského ulice.
/SERIÁL, 1.DÍL/ Vražda patnáctileté školačky otřásla před deseti lety Jihlavou i celou Vysočinou. Brutálním způsobem dívku zavraždili její kamarádi. Deník se na základě informací od policistů, právníků, soudců i dobových článků pokusil sestavit co nejpřesnější obrázek toho, co se tehdy v Jihlavě vlastně stalo a proč.
V rámci zimní halové sezóny 2022/2023 uspořádala českolipská Tenisová rodina v sobotu 4. března druhý čistě singlový mužský turnaj a povedl se velmi dobře.
Před 40 lety začalo jedno z největších dramat v poválečné historii našeho státu. Povstalecká organizace Unita, bojující proti tehdejší angolské vládě, přepadla 12. března 1983 angolské městečko Alto Catumbelo, postřílela několik místních milicionářů a zajala 66 československých občanů, kteří tam pracovali na obnovení papírny. Následoval vyčerpávající, více než třináctisetkilometrový pochod Afrikou na základnu Unita. Všichni nedošli.
Týden po začátku války na Ukrajině se rodina 15leté Ariny Jacejukové rozhodla opustit svůj domov nedaleko Kyjeva. Vydali se autem v naději, že najdou bezpečnější místo pro život. Po necelých deseti kilometrech jim ovšem cestu zkřížili ruští vojáci. Na auto začali střílet, načež ze zadních sedadel zpoza mrtvých rodičů vytáhli Arinu s její mladší sestrou Valerií. Při střelbě Arinu postřelili. Vystrašenou teenagerku naložili do auta a vyrazili do neznáma. Devítiletou Valerii mezitím posadili do jiného vozu a odvezli do nedaleké vesnice, kde ji lidé později našli u silnice.
Novým ministrem životního prostředí se stal lidovecký politik Petr Hladík. Jmenoval ho prezident Petr Pavel. Premiér Fiala navrhl Hladíka do funkce již na konci loňského roku, jeho jmenování však zabránila někdejší hlava státu Miloš Zeman.
S novým vedením města Prachatice se od letošního ledna změní vítání občánků v Prachaticích. Už při listopadovém vítání, které bylo první v režii nově zvoleného starosty Jana Bauera, se starosta nechal slyšet, že by se rád město zapojil do dotačního programu Jihočeského kraje.
/FOTO/ Být doma s dětmi a necítit se osaměle? Rodičovská „dovolená“ přináší čerstvým rodičům spoustu radosti – mohou „si dovolit“ trávit se svými nejdražšími i ten čas, který by běžně trávili v práci, někdy se štěstím dohonit přes den alespoň malé procento spánkových deficitů, nestarat se o blížící se uzávěrky a termíny a místo toho se třeba v klidu procházet parkem a na sluníčku krmit labutě.
Přes polovinu Čechů už postihl syndrom vyhoření nebo jim hrozí. Situace se zhoršila během pandemie covidu. Jako prevence podle odborníků funguje dostatek času na oddych od práce. Myslí na to i někteří zaměstnavatelé.
/FOTOGALERIE/ Jana Telváka znám asi 25 let. Poznala jsem ho jako skromného a příjemného člověka, který má stále dobrou náladu a rád se usmívá, přestože měl nelehký životní osud. Je dlouholetým členem Československé obce legionářské Kladno. V současné době žije u syna a stará se o něj jeho manželka Angelika.
Pokud milujete telecí maso, určitě vyzkoušejte perkelt s noky z acidofilního mléka. Věříme, že bude chutnat i vám.
Byla to cesta, která převrátila naruby životy mnoha rodinám. Před dvaceti lety havaroval zájezdový autobus u Nažidel na Českokrumlovsku. Po nehodě zemřelo 20 lidí.
Byla to cesta, která převrátila naruby životy mnoha rodinám. Před dvaceti lety havaroval zájezdový autobus u Nažidel. Po nehodě zemřelo 20 lidí.
Když jste z rodiny, kde se na dodržování zákonů zrovna nehledí a trestní rejstříky některých příbuzných připomínají spisy od Aloise Jiráska, tak asi nepřekvapí, že také zaměstnáváte policii a soudy už od mládí.
Policisté pátrali po seniorce, která byla se svým manželem u lékaře a zmizela z čekárny.
Sedmiletá Nikitha, zapojená do projektu Adopce na dálku, onemocněla zákeřnou leukémií. Léčba je pro rodinu příliš nákladná, Diecézní charita Hradec Králové se proto obrací s prosbou o pomoc na veřejnost.