Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Tereza Pácalová ukazuje památky, které ji zůstaly na setkání s Masarykem.

Pamětnice: „Tatíček Masaryk mi říkal: Slavíčku, zazpívej mi tu mou písničku"

"Masaryk, to byl člověk, nedám na něj dopustit, poznala jsem jeho povahu a za něj jsem se rvala,“ tvrdí dnes pětadevadesátiletá Tereza Pácalová z Hradecka. Vyrostla sice v nuzných podmínkách, ale přesto na některé okamžiky z dětství ráda vzpomíná. Zvlášť na chvíle, které mohla strávit v blízkosti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i jeho syna Jana.

David Bruna s manželkou Eliškou a dcerou Sárinkou

Dcera se narodila hluchá, manželka bojuje s rakovinou. Brunu nabíjí fotbal

Má dvouletou holčičku, krásnou manželku a se svou Bílinou je na čele I. A třídy. Život Davida Bruny ale v současné chvíli prochází těžkými chvílemi. Jeho žena Eliška bojuje s těžkou formou rakoviny, dcerka Sárinka se narodila s praktickou hluchotou, naštěstí slyší díky kochleárním implantátům a na svět se už usmívá. „Fotbal je moje terapie, na 90 minut na vše zapomenu a vyčistím si hlavu," prozrazuje 29letý David, jak sbírá síly k boji s nepříznivým osudem.

Zasmějte se dnes s Tigranem Hovakimyanem a dalšími komiky.

Tipy na středu 2. listopadu

Začátek listopadu přinesl poněkud chladnější a sychravější počasí. Nudit se ale rozhodně nemusíte! Podívejte se na pár zajímavých tipů na první listopadovou středu.

Policejní záběr ze stodoly zachycující provaz, na němž se chtěl masový vrah oběsit.

Zapomenutý český masový vrah: Josef Svoboda vyvraždil svou rodinu sekerou

Právě před 99 lety se ve Vlčicích na Olomoucku narodil Josef Svoboda. Muž, jenž se o necelých 44 roků později, na sklonku února roku 1967, zapsal do českých dějin velmi neblahým a krvavým způsobem: jako masový vrah, který během jediné noci ubil sekerou sedm lidí, včetně několika svých dětí. Sám spáchal sebevraždu. Otřesný zločin však později překryly události roku 1968 a pozapomnělo se na něj.

Případ holčičky nalezené v kontejneru na jednom z pardubických sídlišť dnes řeší Krajský soud v Pardubicích.

Dnes bych to udělala jinak, řekla žena, která odložila novorozence do popelnice

/FOTO, VIDEO/ Krajský soud v Pardubicích začal v pondělí 31. října projednávat případ holčičky nalezené letos v lednu v kontejneru na jednom z pardubických sídlišť. Státní zástupce viní z pokusu o vraždu její 35letou matku, ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Novorozenec přežil díky tomu, že ho našli náhodní kolemjdoucí. Silně podchlazenou holčičku se lékařům podařilo zachránit. Obžalovaná čin nepopírá. Před soudem vypověděla, že toho lituje.

Eleonorce teprve před půl rokem zjistili, že má genetické onemocnění SMA. Rodina dělá co může, aby jí pomohla žít co nejnormálnější život, i když nemoc vyléčit nelze.

Náhoda odhalila u Eleonory vážnou nemoc. Testujte své děti, vyzývá její máma

Eleonorka je krásná a veselá malá holčička, kterou zajímá okolní svět. Jako každé malé dítě všechno osahává, ochutnává, otvírá, natahuje se za každým podnětem, raduje se z objevů. Na první pohled zdravé dítě, ale už na ten druhý si všimnete drobností, které napovídají, že všechno nebude stoprocentní. Nechodí anebo se nepokouší stoupat si, občas při plazení upadne, když se jí podlomí ručičky a uhodí se do hlavy.

Eleonorce teprve před půl rokem zjistili, že má genetické onemocnění SMA. Rodina dělá co může, aby jí pomohla žít co nejnormálnější život, i když nemoc vyléčit nelze.

Náhoda odhalila u Eleonory vážnou nemoc. Testujte své děti, vyzývá její máma

Eleonorka je krásná a veselá malá holčička, kterou zajímá okolní svět. Jako každé malé dítě všechno osahává, ochutnává, otvírá, natahuje se za každým podnětem, raduje se z objevů. Na první pohled zdravé dítě, ale už na ten druhý si všimnete drobností, které napovídají, že všechno nebude stoprocentní. Nechodí anebo se nepokouší stoupat si, občas při plazení upadne, když se jí podlomí ručičky a uhodí se do hlavy.

Symbolický šek s výtěžkem sbírky si na Krajském ředitelstvím policie Plzeňského kraje vyzvedl Jan B. osobně.

Policista přežil nehodu zázrakem. Teď se dává dohromady, pomohli bývalí kolegové

Více než čtvrt milionu korun se podařilo vybrat pro dnes již bývalého policistu Jana B., který měl velmi vážnou dopravní nehodu. Jak sám řekl, to, že přežil, je zázrak. Má ale doživotní následky a do služby se již vrátit nemůže. Rád by se stal masérem. Finance, které teď Honza osobně v Plzni převzal, pomohou rodině hradit náklady na jeho léčbu a rehabilitaci.

Ruští vojáci v ulicích Chersonu

Drsná realita v Chersonu: Muž měsíce tajně natáčel život pod ruskou nadvládou

V současné době, kdy se Rusko snaží stáhnout své civilní zaměstnance z Chersonu a uchránit je tak před ukrajinskou protiofenzívou, vzpomíná Ukrajinec a otec od rodiny Dmytro Bahnenko na měsíce života za ruské okupace. Tehdy tajně a za velkého rizika natáčel dokument o životě na bojovém poli. Své vzpomínky vylíčil pro BBC.

Bikepark Kopřivná v Jeseníkách.

TIP: Zazpívejte si s Miraiem a užijte si Den na kolech s MS krajem v Jeseníkách

Vydejte se do Bike Parku Kopřivná v Jeseníkách a zúčastněte se v sobotu 29. října Dne na kolech s Moravskoslezským krajem. Program bude připravený pro celou rodinu. Děti si mohou zazávodit na odrážedlech a dospělí pak mohou poměřit své síly i obratnost na trailech. Na sportovní den zavítá i speciální host Mirai Navrátil. Budete se moci zeptat na cokoli, co vás zajímá, nebo si s ním i zazpívat.

Ješutovi na vyhlášení sbírky před utkáním HC Bílí Tygři Liberec.

Nadace a hokejisté podpořili rodinu z Kořenova, za peníze opraví domek

Příběh rodiny Ješutových z Kořenova je smutný, má však vcelku šťastné pokračování. Nadace Syner jim předala více než půl milionu korun, které se podařilo vybrat s pomocí hokejového klubu Bílí Tygři Liberec. Sbírka byla vyhlášena veřejně před domácím extraligovým utkáním již v roce 2019.

Návštěva Prahy, v pozadí panorama Pražského hradu

Francouzské studenty překvapily přezůvky nebo mobily ve školy

Ve dnech 29. – 7. října hostilo domažlické gymnázium osmnáct žáků a tři učitele ze školy St Arnoult en Yvelines ve Francii. Uskutečnila se totiž druhá část výměny, jejíž první část proběhla v červnu. Během pobytu byly zorganizovány tři celodenní exkurze, a to do Prahy, Karlových Varů a Plzně.

Zahájení Bavorsko-českého hostovacího školního roku.

VIDEO: Slavnostní zahájení 27. Bavorsko-českého hostovacího školního roku

V pátek 14. října se ve velkolepých prostorách strakonického hradu konalo poprvé slavnostní zahájení „Bavorsko-českého hostovacího školního roku EUREGIO 2022/2023“ na pozvání Gymnázia Strakonice, které se projektu účastní již od prvního hostovacího školního roku 1996/1997, ve kterém byl projekt založen.

Beseda o vandrování po Dánsku.

Spisovatelka Kateřina Misíková vyprávěla o putování Dánskem

O svém pěším vandrování po Dánsku přijela do Prostiboře vyprávět fotografka a spisovatelka Kateřina Misíková. Pro lepší představu o místech, která navštívila, a co se svojí rodinou během osmidenního putování s plnou polní na zádech zažila, dovezla sérii fotografií.

Josef Hyánek

Od mentálního poškození uchránil stovky dětí. Teď 90letý lékař pomáhá těhotným

Začínal jako pediatr na rodném Valašsku a dodnes vzpomíná, jak mu tam za záchranu dětského života rodina poděkovala slivovicí, špekem a muzikou. „Byl jsem blízko lidem a svého lékaře tam ctili,“ zavzpomínal pro Deník lékař a později i biochemik Josef Hyánek. Stále aktivní odborník oslaví příští rok devadesátiny. Za celoživotní bádání a pomoc lidem byl letos navržen na státní vyznamenání.

Ilustrační snímek

Pro nemocnou dceru mrzne. Britka doma dítěti zřídila JIP, teď nemá na elektřinu

Dvanáctiletá Freya Hunterová ze skotského Tillicoultry se potýká s následky dětské mozkové obrny. Její matka jí tak doma zřídila jakousi obdobu nemocnice. Vzrůstající ceny energií však rodinu přivedly do prakticky neřešitelné situace. Již nyní platí za elektřinu desetitíce měsíčně, vysoká částka by však příští rok měla ještě narůst. Rodině hrozí, že bude muset za elektřinu zaplatit bezmála půl milionu.

Profesor Doležel by v říjnu oslavil 100 let

Rodák z Postřelmova, literární vědec Lubomír Doležel by oslavil 100 let

Významné výročí narození si připomíná rodina, přátelé a známí světově uznávaného literárního vědce, lingvisty, emeritního profesora University of TorontoRozsáhlé a mnohostranné vědecké dílo Lubomíra Doležela podstatně ovlivnilo nejen naši, ale i světovou literární vědu. Od poloviny sedmdesátých let formuloval spolu s Umbertem Ecem, ThomasemPavelem, Marií-Laurou Ryan, Ruth Ronen a dalšími spolupracovníky koncepci narativní sémantiky fikčních světů do podoby samostatného literárněteoretického směru. Vzpomínku a jeho profesní úspěchy připomněl jeho synovec Petr Oskar Bílek

Následky bojů ve městě Izjum v Charkovské oblasti na Ukrajině, 13. září 2022

Horory války. Lidé v Izjumu zažívali teror, okupanti zabili i malé děti

Michajlo Jaceňuk opustil sklep, ve kterém se s rodinou ukrývali, aby vnučce uvařil čaj. Přesně v tu chvíli na jejich dům dopadly rakety. Když se probral, kolem sebe viděl jen trosky. I tak vypadal ruský útok na východoukrajinské město Izjum na počátku války. Město už je osvobozeno. Stanice CNN nyní dokázala pomocí výpovědí přeživších, fotografií a videí zjistit, co se v den útoku vlastně stalo. 

Rexík

Psí osudy: Seznamte se s těmi, kdo zůstanou. Doživoťák není kriminálník

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Pod slovem doživoťák si možná někdo představí vězně s doživotním trestem odnětí svobody. Naši psí doživoťáci se však mají, jak nejlépe to jde.

Narozeniny Martiny Pokorné (uprostřed v černém) s uprchlíky z Ukrajiny.

Je to i naše válka, Ukrajina bojuje a trpí za nás, říká turnovská dobrovolnice

Den, kdy vypukl ozbrojený konflikt na východě Evropy, změnil životy statisícům lidí nejen v samotné Ukrajině. S vlnou válečných uprchlíků, jejichž kroky směřovaly mimo jiné i do Libereckého kraje, se zvedla také ohromná vlna solidarity. Zatímco někteří pomohli darováním věcí do sbírek materiální pomoci, jiní se snažili pomoc koordinovat. Jednou z nich byla i notářka Martina Pokorná z Turnova, která stojí za vznikem iniciativy Turnov pomáhá a dodnes se věnuje pomoci ukrajinským uprchlíkům.

S babičkou Olgou v Jablonné, 1937.

Z Paměti národa: Velitel ghetta rozdával dětem sardinky. Pak je poslal do plynu

/FOTOGALERIE/ Tři a půl roku: pro dospělého člověka je to dlouhá doba, ale pro dítě je to téměř nepředstavitelný časový úsek, který odděluje období, kdy je ještě malé, od vzdálené budoucnosti, kdy bude větší. Právě tuto dobu strávil Pavel Pick v Terezíně, kam byl s rodiči deportován na přelomu ledna a února 1942.

ROTARY má v Chebu dlouholetou tradici.

Rotary klub v Chebu podporuje středoškoláky a pořádá výměnné pobyty

Nové projekty ve městě podpořili i letos členové Rotary klubu. Na ukrajinské uprchlíky přispěli bezmála 130 tisíci korunami na uhrazení nákladů souvisejících s výukou češtiny a integrací do českého prostředí. „Naším posláním je organizace a podpora konkrétních projektů a aktivit, které zlepšují život lidí a pomáhají k rozvoji občanské společnosti. V minulém roce byla například podpořena částkou 115 tisíc korun dvojjazyčná třída na 6. základní škole v Chebu,“ sděluje za chebské rotariány Jiří Pátek.

Antonín Aleš (vlevo) a Karel Laník před plzeňským soudem.

Soud v Plzni řeší krvavou bitku principálů cirkusů

Krvavou potyčku dvou šéfů cirkusů rozplétá Okresní soud Plzeň-sever. Podle obžaloby principál Cirkusu Aleš Antonín Aleš (30) spolu s jedním ze svých lidí, Karlem Laníkem (34), napadl Karla Berouska (40) a surově ho zbili. Představitel již sedmé generace slavné cirkusové rodiny Berousků skončil na několik dní v nemocnici a měl podle svých slov ještě dlouho poté následky, jak na zdraví, tak na duši.

Milan Garčar dává poslední sbohem své fenomenální florbalové kariéře před zraky fanoušků pražské Sparty.

Stylové loučení florbalové legendy. Dárky? Jako druhé Vánoce, směje se Garčar

/ROZHOVOR/ Dvaadvacet let jeho úchvatné kariéry s florbalkou v ruce přišla uctít do pražské UNYP ARENY téměř tisícovka domácích fanoušků. Milanu Garčarovi, dlouholetému kapitánovi pražské Sparty, který obohatil svůj florbalový život o angažmá ve Švédsku, Finsku či Švýcarsku, přišli poděkovat bývalí spoluhráči, přátelé i celá rodina. „Nejvíce jsem se obával toho, že za mikrofonem ze mě nevypadne nic kloudného,“ prozradil v rozhovoru pro Deník.

Tomáš Vlček, když může, tak vyveze míč.

Vlček je v jednadvaceti plodný ve všech ohledech. První start v lize, gól i dítě

/ROZHOVOR/ No time to lose… Ne, Deník nezaostává za aktuálním sportovním zpravodajstvím o týden, kdy se běžela Velká pardubická. Startoval v ní totiž kůň se stejným jménem. Dalo by se volně přeložit: Neztrácejme čas. A tímto heslem jako by se řídil fotbalový obránce Tomáš Vlček. Ve svých jednadvaceti už se stačil oženit a založit rodinu. Na fotbalovém poli si připsal první ligový start a rovněž s premiérovou brankou neotálel dlouho.

Už sedm měsíců bydlí se šestičlennou rodinou z Ukrajiny. "Je to chaos, jsem ve strasu z rekonstrukce střechy, ale kdybych se měl rozhodnout, jdu do toho znovu," říká Václav Novák o pomoci ukrajinským uprchlíkům.

Byl nezvyk mít spolubydlící, říká sobotecký farář. Ubytovává rodinu z Ukrajiny

Začalo to šokem. Když 24. února vtrhla ruská vojska na území Ukrajiny, nemohl tomu sobotecký farář Václav Novák zprvu uvěřit. Pak ale přišla reakce, která přijít musela. „Byl jsem si jasně vědom toho, že je naše povinnost pomoci těm, kteří prchají před nebezpečím,“ popisuje duchovní první momenty po invazi. Na faře vedle kostela sv. Máří Magdaleny byly v tu dobu volné obytné místnosti, které nabídl ukrajinským uprchlíkům. Za sedm měsíců se mnohé změnilo, jedna rodina z Ukrajiny ale soboteckou faru stále obývá. „A dokud bude potřeba, mohou tu zůstat,“ říká farář.