Kreativ

ŠTÍTEK: slavnost

Hodonín nechá zastínit náměstí plachtou, kterou ponesou kovové sloupy.

Zastínění náměstí v Hodoníně: sloupy jsou pryč, vrátí se až před slavnostmi

Pouze dočasně zmizely z náměstí v Hodoníně sloupy, které ponesou stínící plachtu. Ačkoliv je pracovníci nyní odstranili, vrátí je tam i s plachtou počátkem srpna. Zastínění vznikne především kvůli Svatovavřineckým slavnostem, využitelné ale bude i při dalších příležitostech. Deníku to řekl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! k uctění veterána George Thompsona.

OBRAZEM: Plzeň uctila památku oblíbeného válečného veterána George Thompsona

Americký válečný veterán George Thompson, který zemřel v pátek ve věku 99 let, měl v Plzni spoustu přátel. Sám dokonce tvrdil, že západočeské město, na jehož osvobození se na konci druhé světové války podílel, je jeho druhým domovem. Byl také jednou z nejvýraznějších tváří tradičních květnových Slavností svobody. Obyvatelé jeho zamilovaného města uctili jeho památku v pondělí dopoledne u pomníku Díky, Ameriko!

Blansko tepe na zdi. U výpadovky na Brno září velká grafika.

VIDEO: Blansko tepe na zdi. U výpadovky na Brno září velká grafika

/FOTO/ Šedá, bílá, modrá. Obrysy dominant města, srdce, tepová linka a velký nápis Blansko. Na okraji Blanska, poblíž výpadovky na Brno, září na rozměrné zdi nová grafika. U odbočky k místní části Lažánky ji namaloval adamovský tatér a příležitostný umělec Jiří Kuchař. Po týdnu prací o víkendu skončil. „Hotovo, teď jsem to dodělal,“ hlásil v neděli odpoledne muž.

Slavnosti okurek ve Znojmě. Snímky z loňského ročníku.

Slavnosti okurek ve Znojmě slibují soutěže, vaření s Besky i kapelu AG Flek

/VIDEO/ Přelom prázdnin bude ve Znojmě patřit okurkám. V pátek 2. srpna odstartují v Hradní ulici Slavnosti okurek. Program nabídne kuchařskou show, koncerty, farmářské trhy, soutěže, řemeslné dílny, výtvarné tvoření pro děti, divadelní představení nebo přehlídku historických traktorů. Domácí výrobci mohou znovu přihlásit své sterilované delikatesy do soutěže, a to do 28. července.

Předání vlajky v konvoji při Slavnostech svobody.

Hákový kříž na Slavnostech svobody v Plzni. Pár nesouhlasí se soudním trestem

Dvojice, která při cestě z jihu Čech na Slavnosti svobody v Plzni měla za oknem svého historického vozu nacistickou vlajku a poté s ní během Konvoje svobody zamávala válečným veteránům a dalším lidem, což vyvolalo velké pobouření, usedne v září na lavici obžalovaných. Plzeňský městský soud sice muže a o několik let mladší ženu potrestal trestním příkazem, ale oba nebyli s verdiktem spokojeni a podali si proti němu odpor.

Státní zámek Raduň oslaví své kulaté výročí.

Tipy na víkend: Swing v Kravařích, prohlídky v Opavě či oslavy zámku v Raduni

Jak si užít nastávající víkend? Na Opavsku můžete vyrazit zažít nefalšovanou swingovou atmosféru do Kravař, zúčastnit se výletu do historie v rámci komentovaných vycházet po slezské metropoli, oslavit výročí raduňského zámku a další. Spoustu se toho ale děje i na jiných místech našeho kraje, více v tipech Deníku.

Portáš z Valašské Bystřice. Ilustrační foto.

Bystřici ovládnou Portášské slavnosti, připomenou dobu valašských povstání

Tradičními Portášskými slavnostmi bude od pátku do neděle 12. až 14. července žít obec Valašská Bystřice. Místní i přespolní návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, v němž nebudou chybět koncerty kapel, folklorní vystoupení ani dobová bojová ukázka z období valašských povstání či promítání filmu Zbojník 2.

Jan Žídek opět oblékne opavský dres

Kobeřice slaví a Jan Žídek znovu oblékne dres Slezského FC

Bývalý kapitán Slezského FC Opava Jan Žídek sice pověsil kopačky na hřebík, nicméně v neděli opět oblékne opavský dres, a to rámci oslav stoletého výročí kobeřického Sokolu. Velké oslavy jsou rozprostřeny do tří dnů. V sobotu se divákům představí i áčko Slezského FC, na které čeká generálka s Třincem.

Ilustrační foto

Tipy na víkend: Pivní slavnosti, loutkové divadlo a řada koncertů

O nadcházejícím víkendu mohou milovníci piva vyrazit na slavnosti do Dýšiny, pro děti bude připraveno loutkové divadlo přímo na hradu Radyně, chystá se také řada koncertů pod širým nebem, setkání šermířů či promítání legendární české komedie na nádvoří Plzeňského Prazdroje.

Baník se už v minulosti na frenštátském  hřišti představil, a to v rámci MOL Cupu

Frenštát na nohou! Zápas s Baníkem domluvil fanoušek Lukáš Bialek

/FOTOGALERIE/ Doslova pekelná sobota čeká na Frenštát. Místní klub slaví sté narozeniny. Velkým tahákem narozeninové párty bude zápas ostravského Baníku. Rozhodně nepůjde o žádný pouťák. Na svěřence trenéra Pavla Hapala čeká totiž generálka na ligu, a to s Banskou Bystrici. Zajímavostí je, že duel domluvil jeden z velkých fanoušků ostravského Baníku Lukáš Bialek. Vedení Beskydu připravilo celkově hodně zajímavý sportovně kulturní program.

Zámecké historické slavnosti v Boru i přes velké vedro přilákaly mnoho návštěvníků.

Výbuch Semtexu, požár kláštera, slavnosti. Tachovsko opět ožije

Přemýšlíte kam vyrazit o tomto víkendu?  V našem článku přinášíme výběr větších akcí. Nabídek je dost. Oživené prohlídky benediktinského kláštera, zámecké slavnosti v Boru, Semtex a Travex v Cebivi a řada dalších akcí se uskuteční o tomto víkendu na Tachovsku. 

Ašská rozhledna slavila. A všichni ostatní s ní

Ašská rozhledna slavila. A všichni ostatní s ní

V sobotu 6. července uspořádalo Kulturní centrum LaRitma v Aši velkolepé oslavy u příležitosti 120. výročí od otevření zdejší kamenné rozhledny. Od dopoledních hodin se stoly stánků prohýbaly pod drobným zbožím i jídlem, děti prošly Pohádkové putování, k vidění byl um sokolnictví a nechyběl hudební doprovod. Zahrály kapely Řekni mi, Tempus, NIK, Swing melody, Wild Sticks a Brass Band. Odpolední sešlost rozehnala na chvíli bouřka, večer ale nakonec pokračoval v druhé vlně. Jen s ohledem na nepříznivou předpověď počasí neproběhla avizovaná dronová show s hymnou, kteoru na počest oslav složil místní hudebník NIK. V náhradním termínu show i s písní LaRitma uvede pravděpodobně na Ašských letních slavnostech v srpnu.

Pozvánka.

K padesátinám si nadělil fotbalový dárek. Do Broumova přijede Sparta

Fotbaloví příznivci pozor! O víkendu přijede do Broumova stará garda pražské Sparty, kde sehraje exhibiční utkání proti východočeskému výběru, který složil bývalý hráč Slovanu Zdeněk Chládek. Ten tak stylově zakončí oslavy svých 50. narozenin. Duel bude mít výkop v sobotu od 16.30.

Fotbalové „abrahámoviny“ v Popovicích

Fotbalové „abrahámoviny“ v Popovicích

První den školáci na prázdninách, rtuť v teploměru na „třicítce“ i nad, myšlenky vtírají úprk někam na koupaliště, aqua centra nebo na nejbližší novoveský koupák Albatros.

Anenské slavnosti 2024.

Na Jizerce se chystají tradiční Anenské sklářské slavnosti

Anenské slavnosti na Jizerce s ukázkou řemesel se chystají i v roce 2024, a to konkrétně poslední červencovou sobotu. Stánkaři na nich budou před zraky diváků vyrábět tradiční výrobky a zastoupená bude celá řada řemesel. I pro děti se chystá bohatý program a dorazí také výprava historických kol.

Vojenská Tatra 72 Jana Drozda vyhrála na slavkovském Veteranfestu první místo ve své kategorii.

Souhrn událostí na Znojemsku. Tragická nehoda, cena pro Tatru i nový heliport

/VIDEO/ Neunikly vám důležité momenty za poslední dny na Znojemsku? Připravili jsme pro vás souhrn událostí. Uplynulý týden přinesl smutnou událost v podobě další, v pořadí třetí, tragické nehody. Byl ale čas i na příjemné okamžiky. Jan Drozd z Muzea motorismu se radoval z trofeje udělené na Veteranfestu. Výročí 790 let slavil ve velkém stylu Městys Višňové. Bitvu u Znojma sledovaly v parném dni davy lidí. Majitel HC Orli Znojmo se nechal slyšet, že se nebude angažovat finančně.

Na zeď u výpadovky na Brno maluje adamovský tatér a příležitostný umělec Jiří Kuchař tep Blanska. S výškáčem, mostem i sochami.

Na zeď u výpadovky maluje tatér tep Blanska. S výškáčem, mostem i sochami

/FOTO, VIDEO/ Konečně ta zašlá zeď poblíž výpadovky na Brno prokoukne. Adamovský tatér a podle svých slov také příležitostný umělec Jiří Kuchař začal malovat u odbočky k blanenské částí Lažánky rozměrnou grafiku. Na několik desítek metrů dlouhou zeď nanese na šedý podklad barevnou grafiku s motivem, který vychází ze sousedské slavnosti Zažít Blansko jinak. Obrazně znázorní tep dvacetitisícového města.

Z dětského dne a vzpomínkové slavnosti v Mitrově.

V Mitrově spojili vzpomínkovou slavnost na mistra Jana Husa s dětským dnem

/VIDEO, FOTOGALERIE/ V Mitrově, ve vesnici patřící pod Uhlířské Janovice, se v sobotu 6. července konal již desátý ročník vzpomínkových slavností u příležitosti upálení mistra Jana Husa. Slavnostní akt u Husova kamene s pietními projevy poté vystřídal pestrý program dětského dne.

Uplynulý víkend byl ve Višňovém va znamení oslav 790 let. Snímky z pouti.

Pouť, sochy i gratulace. Podívejte se na oslavy 790 let ve Višňové

Višňovská pouť je spojená se svátkem svatého Jana Křtitele, kterému je zasvěcen místní kostel. S tradičními pouťovými oslavami byly letos spojeny i oslavy 790 let od první písemné zmínky o Višňové. Přípravy těchto dnů byly dlouhodobě plánovány a připravovány.

30. narozeniny baseballového klubu Sokol Hluboká

Třicáté narozeniny baseballového klubu. Podívejte se na video

Baseballový a softballový klub v Hluboké nad Vltavou oslavil třicet let své existence velkolepou akcí, která přilákala hráče, trenéry i fanoušky všech generací. Oslavy zahrnovaly nejen sportovní zápasy, ale také bohatý doprovodný program plný her, hudby a soutěží. Tato událost byla skvělou příležitostí k setkání bývalých i současných členů klubu a připomenutí si jeho bohaté historie.

Davy lidí se sjíždějí do Hoštic u Volyně na oslavy 40. výročí uvedení komedie Slunce, seno, jahody do kin.

OBRAZEM: Z Hoštic je poutní místo. Na Slunce seno 40 míří tisícovky lidí

Několikakilometrová kolona na hlavní před odbočkou na Hoštice, vlaky nacpané lidmi k prasknutí a nekonečný štrúdl pěších. A také parkoviště na loukách plná aut ze všech koutů republiky a hádky o parkovací místa, tak to teď vypadá v okolí jihočeských Hoštic. Vypukla tam velkolepá oslava 40. výročí premiéry filmu Slunce, seno, jahody. 

V neděli zaduní kopyta a dřevce na náměstí...

Od sousedů: Slavnost rytířů v Linci

Nadcházející sobotu bude v Linci slavnost rytířů. Zahájena bude turnajem na koních, pro který bylo na Hlavní náměstí dopraveno 140 tun písku. Program bude i na dalších místech města.

Petr Buchta už na Shakespearovských slavnostech hrál. Před dvěma lety vystupoval díle Sen noci svatojánské.

Petr Buchta: Mám rád komedie. Ale chtěl bych si zahrát Jaga v Othellovi

Dalším z domácích herců na letošních Shakespearovských slavnostech bude devětatřicetiletý Petr Buchta. Rodák z Karviné už na Slezskoostravském hradě hrál před dvěma lety. Tentokrát se představí ve hře Večer tříkrálový společně s Kamilou Janovičovou a Vladimírem Polákem, který s ním vedl zajímavý rozhovor.

Turecký fotbalista Merih Demiral a jeho kontroverzní gesto.

Trest za extremistické gesto. Demiral dostal stop na dva zápasy, Turci zuří

Byl hlavním tureckým hrdinou v osmifinálové bitvě s Rakouskem na letošním Euru, v dalších bojích ale bude svému týmu dost možná chybět. Stoper Merih Demiral vstřelil v úterý oba góly tureckého výběru, ale veřejnost proti sobě poštval oslavou branky, při níž předvedl gesto extrémně pravicového hnutí Šedí vlci. Podle informací německého deníku Bild by měl reprezentant Turecka dostat za svoje počínání stopku na dva zápasy. Do hry by se tedy vrátil až v případném finále. Informace o trestu byla následně oficiálně potvrzena.

Z letáku nové Destinační agentury Krušnohoří. Ilustrační snímek

Krušnohoří slaví v Jáchymově páté výročí zápisu na seznam UNESCO

V letošním roce uplynulo pět let od zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. U příležitosti tohoto úspěchu proběhne 12. července v Jáchymově celodenní oslava s pestrým programem. Akci pořádá Karlovarský kraj ve spolupráci s Muzeem Sokolov, Muzeem Karlovy Vary, společností Montanregion Krušné hory – Erzgebirge a Destinační agenturou Krušnohoří.