Zlínský Památník Tomáše Bati nabídne v květnu noční vstup i bezplatné komentované prohlídky u příležitosti prvního máje, které navazují na baťovské oslavy svátku práce. ČTK to sdělila vedoucí památníku Magdaléna Hladká.
Jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Moravskoslezském kraji, Sovinec, se připravuje na čtyřdenní oslavu Velikonoc. Chybět nebudou tematické prohlídky s kostýmovanými průvodci, tanečnice, šermíři, Sovinecký rébus nebo speciální okruh pro děti a rodiny s dětmi. Deník o tom informoval zástupce kastelána hradu Leopold Ullmann.
Velikonoční svátky letos nabídnou pestrý program ve všech krajích Česka. Ať už hledáte zábavu pro děti, kulturní zážitek, gastronomii nebo chcete jen nasát jarní atmosféru na tržištích, inspiraci najdete v našem přehledu akcí, které rozhodně stojí za to navštívit.
Vítězem okresního kola ankety o nejlepší kapelu Pardubicka se stal smartBand. Skupina, která má kořeny v Jezbořicích, tedy obci na pomezí dvou okresů, i proto uspěla také v sousední Chrudimi. Muzikanti mají před sebou akce, které se domlouvají i čtyři roky dopředu a také oslavu deseti let existence.
Slavnosti svatého Patrika 2025 v jabloneckém Eurocentru přinesly návštěvníkům nezapomenutelný večer plný irské kultury, tance a hudby. Pod heslem „Vítejte v Irsku aneb tančíme všichni, všude a na všechno“ se hosté ponořili do atmosféry irských tradic, ochutnali místní whiskey a užili si vystoupení tanečních skupin. Celý večer doprovázela hudební skupina Alastair, která dodala akci autentický irský nádech.
Velikonoční jarmarky, Techtle mechtle na gauči či Scooter v areně. Jaro je tu a s ním i bohatá nabídka kulturních akcí ve všech koutech České republiky. Ať už jste z Moravy, Slezska nebo Čech, nechte se pozvat na některou z akcí, která oživí váš kulturní kalendář.
Velikonoce jsou sice až za týden, ale už víkend zakončený květnou nedělí přináší v Ostravě velikonoční veselí. Lákají jarmarky na Slezskoostravském hradě nebo na Náměstí Ostrava-Jih. Středem města pak v sobotu projde průvod k vyvrcholení oslav mezinárodního dne Romů, chybět nebude muzika ani temperamentní romské tanečnice a tanečníci.
Pražská zoologická zahrada se chystá na oslavu prvních narozenin gorilího mláděte Gaiy. Návštěvníci se mohou těšit na speciální program, který zahrnuje komentovaná setkání s gorilami a vzdělávací aktivity. Gaia, pojmenovaná světoznámou primatoložkou Jane Goodall, se stala oblíbenkyní návštěvníků i díky blízkému vztahu se starší sestrou Mobi.
Zpěvačka a herečka Anička Slováčková, která v neděli 6. dubna večer zemřela po dlouhém boji s rakovinou, byla sympatická, příjemná a skromná, tak na ni vzpomínají v Králově Dvoře, kde se v roce 2023 zúčastnila Městských slavností. V sobotu 26. srpna 2023 vystoupila na venkovním pódiu se svou kapelou Band.
Významná kulturní památka na Hrobčicku v okrese Teplice před pár lety málem zanikla. Obci se ale podařilo zchátralý mirošovický zámek získat, v roce 2023 zrekonstruovat a loni na podzim pronajmout. Objekt ožil různými akcemi, na které letos navážou další.
/PROGRAM/ Tradiční trh řemesel v Havlíčkově Brodě bude letos doplněný bohatým programem na oslavu 80. výročí konce druhé světlové války. Na Havlíčkově náměstí zakončí velkolepé oslavy koncertem Tomáš Klus. Na Smetanově náměstí budou velkoplošné panely mapující osudy letců RAF a chybět nebude na stejném místě i výstava historických vojenských vozů.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Litoměřický deník zdokumentoval před patnácti lety, v dubnu roku 2010, oslavy Pevnosti Terezín. Zaměřil se při tom na ukázku, připomínající velkou bitvu o pevnost Přemyšl v Haliči.
/FOTO/ Sto let od založení si letos připomíná vyškovský odbor Klubu českých turistů (KČT). Zájemci si k tomu v těchto dnech prohlédnou aktuální výstavu v Knihovně Karla Dvořáčka. Součástí oslav budou i Pochod osvobození města Vyškova a jubilejní pochod k Opatovické přehradě.
Oslavy budou podtitulem a hlavním tématem programu letošního ročníku Arabfestu, který v Plzni začíná ve středu 8. dubna a potrvá do neděle 13. dubna. Organizátoři připravili mimo jiné přednášku na téma české stopy v Orientu a lidé se seznámí i s různými podobami oslav na Blízkém východě. Součástí šestidenního festivalu bude také charitativní brunch. Tentokrát bude jeho výtěžek předán organizaci Pomůžu jak můžu věnující se potřebným v Jemenu.
Humpolec na Pelhřimovsku nechá vyrobit pamětní desku letci britského Královského letectva (RAF) Miroslavu Čápovi. Na budově Muzea dr. Aleše Hrdličky ji odhalí při oslavách konce druhé světové války 8. května. Součástí programu oslav bude promítání filmů, výstava nebo panelová diskuze. ČTK to řekl mluvčí humpolecké radnice Jiří Aujezdský.
Městský plavecký areál na Štěpánce v Mladé Boleslavi slaví kulaté jubileum – v pátek 11. dubna uplyne deset let od jeho slavnostního otevření. Za uplynulé desetiletí se bazén stal neodmyslitelnou součástí sportovního i společenského života ve městě, což dokazuje nejen vysoká návštěvnost, ale i bohatý program připravený pro oslavy.
Obří kraslice, historické zvyky, britské i německé tradice či komentované prohlídky na zámcích v regionu. Moravskoslezský kraj se připravuje na velikonoční svátky. Proběhnou jarmarky, trhy, někde už s oslavou svátků začali už o víkendu.
/PROGRAM/ Řemeslný jarmark, soutěž o nejhezčího beránka i výroba dekorací. Velikonoční oslavy na Zámku Račice toho však účastníkům nabídnou mnohem více. Pořadatelé na akci zvou v neděli dvacátého dubna od desíti hodin dopoledne do půl šesté odpoledne.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Krásné narcisy nejrůznějších barev a tvarů, vynikající káva, originální keramika a nádherná zahrada, o které by málokdo řekl, že se nachází ve Stehelčevsi a ne ve francouzské Provence. Takové byly Narcisové slavnosti, které se uskutečnily v neděli 6. dubna v někdejším Rubešové statku.
K pivu Veterán z Elektrárny, které je součástí plzeňských Slavností svobody už třetím rokem přibude letos při oslavách 80. výročí konce druhé světové války i speciální edice potravin.
Dokázali to! Hokejisté Kroměříže si po dlouhých sedmnácti letech zahrají druhou ligu. Hanáky do vyšší soutěže posunula remíza v Orlové 2:2. Vedení klubu chystá na příští týden bujaré oslavy, pak začne skládat nový mančaft, protože řada opor hrát druhou ligu nechce.
Hvězdy Realu Madrid Kylian Mbappé a Antonio Rüdiger vyvázli s pokutou od evropské fotbalové unie UEFA za chování po skončení odvety osmifinále Ligy mistrů proti městskému rivalovi Atléticu. Navíc dostali stopku na jeden zápas s roční podmínkou, ve čtvrtfinále proti Arsenalu tak mohou příští týden hrát. Verdikt disciplinární komise oznámila UEFA.
Nové příležitosti pro rozvoj služeb a posilování vysokého standardu poskytované péče o seniory trpící Alzheimerovou chodbou či jinými demencemi přinese začlenění celostátní sítě domovů SeneCura do struktury Alzheimer Home. Jen v Praze a středních Čechách k dosavadním deseti domovům se zvláštním režimem, které zde společnost Penta Hospitals provozovala dosud, přibývají další čtyři zařízení. Aktuální akvizicí se pro dosavadní klienty společnosti SeneCura nic nemění: jejich smlouvy zůstávají v platnosti.
Nymburk letos slaví úctyhodných 750 let od svého založení a oslavy budou opravdu velkolepé. Hlavní program připadá na sobotu 3. května a nabídne historickou podívanou i pestrou zábavu pro všechny věkové kategorie.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Víkend na Kladensku a okolí přináší pestrou paletu kulturních a společenských akcí, které potěší milovníky hudby, divadla i přírody. Od koncertu kapely Divokej Bill v Kladně, přes výpravné muzikálové představení Lotrando a Zubejda v Brandýsku, až po tradiční vynášení Morany v Tuřanech a Kladně. Nechybí ani příležitost pro pejskaře na Slánském pochodu či kreativní aktivity pro děti na velikonoční výstavě ve Hřebči. Milovníci květin si nenechají ujít Narcisové slavnosti ve Stehelčevsi.
Českolipští zastupitelé schválili novou vyhlášku, která zkracuje dobu nočního klidu pro vybrané akce. Tato změna se týká tradičních a oblíbených událostí ve městě, které přitahují mnoho návštěvníků jako červnové slavnosti, festival Všudybud nebo zářijový Speed Festival.
/OSOBNOST DENÍKU/ Pět branek v jednom zápase, originální gólová oslava a sladká odveta za podzimní debakl. Výkon útočníka Sedlece Jakuba Štorka proti Třem Sekerám se zapsal tučným písmem do kroniky sedleckého klubu.
/FOTO/ Stavěním májky na náměstí Svobody v Brně začal v úterý 1. dubna měsíc studentských oslav, který v květnu završí 20. ročník festivalu Brněnský majáles. Na náměstí se shromáždilo několik stovek studentů, mnozí v barvách a se zástavami svých univerzit. „Brno je městem studentů," řekl při zahájení hejtman Jan Grolich.
Dělejte to, co ve vás lidé vidí. Tato věta z motivačního cédéčka změnila Josefu Rychlíkovskému život. Se svým vzrůstem 142 centimetrů se rozhodl, že bude bavit děti jako klaun. Vystupuje na oslavách a ve školkách, kde si získal oblibu díky jedinečnému přístupu a zábavným programům.
Od 1. dubna jsou v prodeji vstupenky na letošní ročník Letních shakespearovských slavností. V Ostravě se budou tradičně konat na Slezskoostravském hradě od 10. července do 9. srpna.
/VIDEO, FOTO/ První vlna předprodeje mělnického vinobraní startuje na apríla. Se spuštěním prodeje vstupenek začnou pořadatelé odkrývat jména prvních zpěváků a kapel. Letos to vypadá, že se návštěvníci mohou těšit na rock, metal, pop, country i folk. Deník už zná první hvězdy letošních slavností vína.
Praha se připravuje na novou turistickou sezónu, která přináší prodlouženou otevírací dobu pražských věží a nové tematické procházky. Město láká nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky, kterým nabídne kulturní akce a oslavy konce 2. světové války. S důrazem na kvalitní turistické zážitky se Praha stává atraktivní destinací pro cestovatele s vyššími příjmy.
Karlovy Vary budou od 9. do 15. dubna 2025 hostit „Slavnosti světového dědictví UNESCO“, kde návštěvníci zažijí bohatý kulturní program. K vrcholům akce patří Den otevřených dveří v Císařských lázních, který se uskuteční 13. dubna, kdy si veřejnost bude moci prohlédnout tuto historickou památku.
/ANKETA, VIDEO/ Koller, Střihavka, Čechomor, Chinkaski… Co Mělničan, to jiné přání, kteří zpěváci nebo kapely by měli dorazit na letošní vinobraní. Přípravy na slavnosti, které se uskuteční od 19. do 21. září, jsou v plném proudu. Pořadatelé zatím ale z programu neprozradili jediné jméno. Víme, kdy budou odtajněna první z nich.
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích zahájila další ročník tradiční Poutní slavnosti ke svátku Zvěstování Páně. Celodenní sváteční program, který připravila ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím u Všech svatých Litoměřice, se odehrál v sobotu 29. března 2025 v sekularizovaném jezuitském kostele Zvěstování Panny Marie i v dalších objektech galerie v centru města.
Na městských slavnostech Šumperka letos vystoupí zpěvák Adam Ďurica nebo zpěvačka Tereza Mašková. Akce pojmenovaná Šumný Šumperk bude stejně jako loni čtyřdenní, uskuteční se od 5. do 8. června. Další program slavností se organizátoři chystají zveřejňovat v příštích týdnech.
Ostravské Divadlo Petra Bezruče chystá na sobotu sousedskou slavnost, která propojí kulturní program a gastronomii. Akce bude součástí projektu Noc divadel. Novinářům to řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.
/VIDEO/Kongresový sál hotelu Palcát v Táboře hostí další ročník pivních slavností. Letos je možné od čtvrtka do soboty ochutnat více než 100 různých piv od 20 pivovarů. Nechybí lokální i vzdálenější výrobci zlatavého moku.
Ve středu 2. dubna uplyne 300 let od narození osobnosti, která se stala po celém světě symbolem volnomyšlenkářství a prostopášnosti. Giacomo Casanova byl ale mnohem všestrannější. Letos se o něm začíná víc mluvit, a to hlavně v Duchcově, kde žil a napsal své Paměti. Duchcovský zámek jeho pobyt připomene různými kulturními akcemi a v létě nabídne po rekonstrukci casanovský prohlídkový okruh. Do oslav se zapojily i další organizace.
Bruslařský klub Mladá Boleslav si v dramatickém šestém čtvrtfinálovém duelu hokejového play off proti Hradci Králové vynutil rozhodující sedmý zápas. Po úmorné bitvě, ve které domácí vedli už 3:0, aby pak dovolili soupeři obrat na 3:5, nakonec dokázali vyrovnat a v prodloužení rozhodnout o svém triumfu. Kapitán Bruslařů Adam Jánošík pak zkritizoval oslavy gólů hradeckých hráčů:"Vysmívají se nám."
Národní technické muzeum připravilo nostalgický vlak, který přispěje k oslavám železničních výročí v rámci Roku evropské železnice. K těm patří i 180 let od příjezdu prvního parního vlaku do Prahy. Unikátní projekt oslav, které potěší nejen příznivce drážní historie, nezahrnuje jen jízdy historickým vlakem (včetně zapojení parní lokomotivy „Ušatá“). Zájemci se mohou těšit i na další program, který vyvrcholí otevřením výstavy nazvané Co stvořilo železnici, co stvořila železnice.
/ROZHOVOR/ Zážitek pro hráče, zážitek pro přítomné diváky. Florbalisté Dvora Králové nad Labem premiérově vyhráli sérii divizního play-up, když ze soutěže vyřadili silný tým Kadaně. Po úvodních dvaceti minutách to však na vítězný večírek nevypadalo. „Do druhé třetiny přišel z kabin úplně jiný tým,“ prozrazuje důvody velkého obratu domácí Tomáš Zíbr (28).
/ROZHOVOR/ Fáma o zrušení nevolnictví byla roznětkou, která spustila před 250 lety selské bouře. Březnové události roku 1775 vyvrcholily neslavnou porážkou selského vojska u Chlumce nad Cidlinou. Bitva se do paměti národa zapsala úslovím „Dopadli jako sedláci u Chlumce." Jenže díky povstání dosáhl lid snížení robotní povinnosti.
/VIDEO/ Další ročník Pivních slavností v kongresovém sále hotelu Palcát v Táboře začíná už ve čtvrtek 27. března v 17 hodin. Pořadatelé pozvali 20 pivovarů, které přivezou více než 100 druhů piv. Krom toho každý den večer vystoupí skvělé kapely a těšit se lze i na odpočinkovou zónu a něco dobrého na zub. Deník se zajímal o podrobnosti.
Zastupitelé Královéhradeckého kraje v pondělí nevyhověli městu Hradec Králové a na jeho letošní oslavy 800 let města mu přidělili dva miliony korun místo městem žádaných 9,9 milionu korun. Oslavy budou město stát víc než 60 milionů korun.
V roce 2025 slaví frenštátská knihovna významné jubileum – 150 let od svého založení. Hlavní část oslav bude směřována ke Dnu města a Dnu sociálních služeb 6. června 2025, ale plynule si výročí budeme připomínat v průběhu celého roku například výtvarnou soutěží, výstavou a rozšířenou nabídkou přednášek a besed.
Uplynulý týden přinesl na Břeclavsku v úterý výsledky ankety, ve které se lidé mohli vyjádřit, kde chtějí, aby policisté měřili rychlost. Soud ve čtvrtek definitivně rozhodl o trestu pro viníky krvavé bitky, k níž došlo už před dvěma lety před klubem v Mikulově. Mandloně a víno přilákaly v sobotu zástupy lidí na slavnosti do Hustopečí. Připomeňte si tyto a další události v souhrnu Břeclavského deníku.
/FOTO, VIDEO/ Davy lidí obsadily v sobotu Dukelské náměstí a jeho blízké okolí v Hustopečích na Břeclavsku. Do jihomoravského města je přitáhly tradiční Slavnosti mandloní a vína, které město pravidelně pořádá. Kromě oficiálního programu si mohli lidé vyzkoušet také řadu doprovodných aktivit.