
Kam o víkendu? Na tvarůžkové oslavy, pohádkový les či dobrou muziku
Přinášíme vám plnou náruč tipů, jak zajímavě strávit víkend.
Přinášíme vám plnou náruč tipů, jak zajímavě strávit víkend.
Pohleď - Jak vypadala oslava noci v předvečer svátku svatého Jana Křtitele (křesťanská obdoba letního slunovratu) na selském statku v časech před zrušením poddanství v našich zemích o tom se mohou přesvědčit v neděli 23. června návštěvníci selského muzea Michalův statek v Pohledi na Havlíčkobrodsku.
Evropský den hudby vznikl na popud bývalého francouzského ministra kultury Jacka Langa roku 1981. Jedná se o celoevropsky uznávaný svátek, který připadá na 21. června. Je to den, jenž je věnován hudbě, ale i všem, kteří se hudbě věnují a pochopitelně se v tento den hudba slaví. Například v Novém Jičíně bude oslava pořádná.
Chvalovice - Večerní porcí muziky začínají v pátek 21. června dvoudenní oslavy 740 let od založení Chvalovic. Od šesti večer zahrají Team Revival, Kern a Iné Kafe. V sobotu od jedenácti hodin dopoledne pokračují oslavy celodenním programem.
Střezimíř /FOTOGALERIE/ - S velkým očekáváním vzhlížejí střezimířští patrioti ke druhé polovině roku. Už na podzim je čeká v jediném dni hned trojí sláva. Dominovat jí bude událost naprosto jedinečná a neopakovatelná - oslava 800 let trvání obce.
/KRÁTKÉ ZPRÁVY/ Netradiční zakončení školního roku v biografu Na Špici přichystali studenti a učitelé Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice. V pátek od 15 hodin vystaví výtvarné práce žáků, vyhlásí výsledky literární soutěže a pobaví příchozí poetickým pásmem, groteskou a koncertem.
Brno – Dva dny plné fotbalu nabídnou oslavy devadesáti let založení klubu v Bosonohách. Program v areálu v Hoštické ulici zahájí v pátek ve dvě hodiny odpoledne turnaj dětí, od pěti hodin se pak postaví brněnské hvězdy proti domácím borcům hrajícím krajský přebor.
Mladoboleslavsko - Hned několik fotbalových klubů si na víkend naplánovalo oslavy založení
Už je to 100 let od založení Sokolu Pěnčín. V rámci toho vypukly velké oslavy.
Týnec nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Do týneckých oslav 120. výročí vzniku knihovny, místního sboru dobrovolných hasičů a tradice ochotníků zastupitelstvo investovalo nemálo peněz a času. "Už od podzimu minulého roku plánujeme a koncipujeme program tak, aby si v něm každý něco našel a aby se do něj mohly zapojit všechny místní spolky," uvedla koordinátorka slavností Kateřina Tomášková. "Věřím, že nám počasí bude nakloněno a vše proběhne tak jak má," dodala.
Staré Sedliště - V dnešní části cyklu, který představuje časy minulé v obcích a městech tachovského okresu, se opět po týdnu věnujeme snímkům z oslav 800 let obce Staré Sedliště.
Mladoňovice – Mladoňovice budou o víkendu slavit. Místní si připomenou 700 let od první písemné zmínky o obci a 150 let od vysvěcení kaple sv. Floriana. Součástí oslav bude pátý rodácký sjezd.
Mikulov – Oslavy sedmdesáti let existence chystá mikulovská Základní umělecká škola. K výročí chce vytvořit almanach, který zdokumentuje její historii. Proto vedení školy prosí současné i bývalé žáky o fotografie a písemné vzpomínky na školu.
Tradiční oslava města Holice a okolních obcí zabaví obyvatele dva týdny před letními prázdninami i letos.
Mirovice - Sportovní oslavy v Mirovicích se uskuteční v sobotu od 10 do 2 hodin po půlnoci v areálu u kulturního domu. Slavnost je věnovaná 100. výročí SK Mirovice – oddílu kopané a 125 letům Tělocvičné jednoty Sokol Mirovice.
Nejdek – V letošním roce slaví sté výročí založení klub FK Nejdek a fotbalové oslavy vygradují již tento pátek, tedy 21. června. K přátelskému utkání totiž dorazí na stadion na nejdecké Limnici hvězdný Sigi team v čele s bývalým reprezentantem a exligovým hráčem Horstem Sieglem. Před fotbalovou lahůdkou poměří své síly od 16.30 nejdříve starší žáci Nejdku.
Nejdek – V letošním roce slaví sté výročí založení klub FK Nejdek a fotbalové oslavy vygradují již tento pátek, tedy 21. června. K přátelskému utkání totiž dorazí na stadion na nejdecké Limnici hvězdný Sigi team v čele s bývalým reprezentantem a exligovým hráčem Horstem Sieglem. Před fotbalovou lahůdkou poměří své síly od 16.30 nejdříve starší žáci Nejdku.
Nejdek – V letošním roce slaví sté výročí založení klub FK Nejdek a fotbalové oslavy vygradují již tento pátek, tedy 21. června. K přátelskému utkání totiž dorazí na stadion na nejdecké Limnici hvězdný Sigi team v čele s bývalým reprezentantem a exligovým hráčem Horstem Sieglem. Před fotbalovou lahůdkou poměří své síly od 16.30 nejdříve starší žáci Nejdku.
Sbor dobrovolných hasičů ve Švihově oslaví v sobotu 22. června 140 let svého založení.
Vojkovice – Sto deset let SK Vojkovice si v sobotu 22. června připomenou tamní fotbalisté. V rámci celodenních oslav se na jednom z nejkvalitnějších pažitů na okrese vystřídají hráči všech generací.
Ústecko – Okresní soutěže jsou u konce. Ačkoliv o mistrovi už bylo jasno, stejně se odehrál nejzajímavější zápas ve Vaňově, kam přijely druhé Trmice.
Pyšely /FOTOGALERIE/ - Pyšelští sokolové slavili devadesát let provozu místní sokolovny. Hlavním bodem programu bylo odhalení pamětní desky s citátem zakladatele a prvního starosty pyšelského Sokola, bratra Karla Pařízka.
Téměř všichni členové TJ Sokol Bystřička a nemalá řada dalších příznivců připravili na druhý červnový víkend oslavu 100 let od založení Sokola na Bystřičce. Součástí bohatého programu, který se odehrával na hřišti U Lukášů, byl také křest knihy vydané k výročí jednoty.
Vilémov /FOTO/ – V sobotu 15. června oslavil městys Vilémov významné jubileum. První zmínka o obci totiž padla před devíti sty lety, což si ve Vilémově připomněli velkolepými oslavami.
Vilémov – Louny k poslednímu utkání krajského přeboru zajížděly do Vilémova. Do Šluknovského výběžku dorazily s novými tričky, která nesla nápis „Vítěz krajského přeboru“. Ke slovu se dostala po skončení zápasu, který Lounští vyhráli 4:2. Oslavy postupu do divize tak nebyly zkalené bodovou ztrátou.
Habartov – Skauti z Habartova pozvali všechny bývalé i současné členy, příznivce či rodinné příslušníky na sobotní celodenní oslavy výročí založení skautského střediska. A bylo co slavit. Tamní středisko totiž existuje rovných 50 let.
Zbiroh – TJ Město Zbiroh se vrací s prvním družstvem dospělých do krajské 1. B třídy. Právě v roce 100. narozenin klubu a oslavy jsou naplánované na tuto sobotu.
Ústí nad Labem - Junioři hokejbalové Elby jsou mistry republiky. Bujaré oslavy nezůstaly jen na hřišti, hráči se fotili i u autobusu dopravního podniku s logem ústeckého celku.
Stará Voda - Na děti nezapomínají ani ve Staré Vodě. Přichystali pro ně dvoudenní oslavu jejich svátku. Na pátek byla připravena akce S tebou mě baví svět. Sobota se nesla ve znamení pohádek.
Nové Město na Moravě /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Tradiční oslavy Nového Města na Moravě Nova Civitas letos potěšily především místní patrioty. Jejich součástí byl mimo jiné i křest druhého dílu knihy nazvané Zmizelé Nové Město na Moravě. Tentokrát s podtitulem Procházka po domech, živnostech a řemeslech.
Poříčany – Parádní jízdu letošní sezonou zakončili postupem. Fotbalisté klubu SK Poříčany skončili v tabulce nejvyšší krajské soutěže na druhém místě za vítěznou Lhotou, navíc jen kvůli horším vzájemným zápasům s tímto sokem. V letošní derniéře porazili svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala na svém trávníku vysoko Nové Strašecí a mohli spolu se svými příznivci slavit. Čtyři zásahy zasadil bezmocným hostům Marek Ramšák, čímž načal předčasně oslavy.
Poříčany – Fotbalisté Nového Strašecí ukončili sezonu v krajském přeboru vysokou porážkou na půdě postupujících Poříčan a skončili v tabulce na třináctém místě.
Zavidov – Fotbalisté Zavidova, jako jistý vítěz I.B třídy, neponechali nic náhodě a v posledním okresním derby sezony porazili vysoko rezervu Tatranu Rakovník.
Ústí nad Labem - Junioři Elby DDM Ústí nad Labem vyhráli hokejbalovou extraligu. Deník má unikátní fotky z oslav v centru města.
Žádné pořádání vlastních akcí, ale podpora tradičních i nově vznikajících projektů. Takové je rozhodnutní pražského magistrátu v souvislosti s blížícím se 30. výročím sametové revoluce. Primátor Zdeněk Hřib, radní pro kulturu Hana Třeštíková a radní Hana Kordová Marvanová pozvali ke koordinačnímu setkání organizátory oslav a připomínkových akcí. Koordinace se z většiny ujme platforma Festival svobody.
Chotěboř - Koncert české rockové legendy, šermířské vystoupení nebo kaskadérská show – to vše bylo letos k vidění v rámci městských oslav v Chotěboři. Dny města nabídly pestrý program pro všechny i několik překvapení.
Zábřežským fotbalistům vyšel závěr letošní sezóny v krajském přeboru parádně, když v sobotu jasně přehráli celek Opatovic. Před šesti stovkami diváků tak důstojně na domácím hřišti oslavili sto let svého klubu.
Lažiště - K poslednímu zápasu sezony v I.A třídě zajížděli lažišťští fotbalisté do Nové Vsi. Po vydařené první půli nakonec odjížděli bez bodu.
Sousedovice /OBRAZEM/ - Fotbalisté Sousedovic sice poprvé oslavili postup do I.A třídy již před týdnem po remíze ve Vacově, ale hlavní část oslav si nechali po domácím utkání proti Cehnicím.
/FOTOGALERIE/ Sto let od založení organizované kopané slavili v sobotu fotbalisté z Hranic. Velkolepých oslav, které probíhaly v areálu SK Hranice, se zúčastnili bývalí i současní hráči, známé osobnosti ze světa fotbalu, trenéři i funkcionáři. Nechyběla zajímavá utkání, ale i bohatý kulturní program.
Brno /FOTOGALERIE/ – S hlavou hrdě vztyčenou a v doprovodu čestné vojenské stráže. Tak v sobotu prochází brněnským výstavištěm první prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Nakonec vystupuje na velké venkovní pódium, pod kterým jeho proslov poslouchají stovky lidí. „Rád bych té vaší, vlastně naší, Masarykově univerzitě, popřál ke sto letům vše nejlepší,“ zakončuje svou řeč tatíček národa.
/FOTOGALERIE/ S hlavou hrdě vztyčenou a v doprovodu čestné vojenské stráže. Tak v sobotu prochází brněnským výstavištěm první prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Nakonec vystupuje na velké venkovní pódium, pod kterým jeho proslov poslouchají stovky lidí. „Rád bych té vaší, vlastně naší, Masarykově univerzitě, popřál ke sto letům vše nejlepší,“ zakončuje svou řeč tatíček národa.
Hlízov – Fotbalisté Hlízova uzavřeli v sobotu letošní úspěšnou sezonu I. B třídy, ve které se stali vítězem celé soutěže, zápasem s Liblicí. Prvních pětačtyřicet minut se hrálo nerozhodně, do kabin se šlo za stavu 0:0. Ve druhém poločase domácí dali jedinou branku v utkání, a po výhře 1:0 už následovaly oslavy prvenství v soutěži.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Vítězný Masarykův pohár přivezl do Berouna představit třinecký Ocelář Martin Růžička. V Golf Resortu Beroun se sešlo mnoho přítel i příbuzných, aby útočníkovi vítěze hokejové extraligy pogratulovali a samozřejmě i vyfotili s trofejí pro nejlepší tým. Martin Růžička poskytl při této příležitosti Deníku rozhovor.
Stěžery tuto sobotu slaví 790 let od první písemné zmínky, a to si žádá pořádnou oslavu.
Beroun /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Vítězný Masarykův pohár přivezl do Berouna představit třinecký Ocelář Martin Růžička. V Golf Resortu Beroun se sešlo mnoho přítel i příbuzných, aby útočníkovi vítěze hokejové extraligy pogratulovali a samozřejmě i vyfotili s trofejí pro nejlepší tým. Martin Růžička poskytl při této příležitosti Deníku rozhovor.
Strakonice – Sládek strakonického pivovaru Dudák Vlastimil Matej uvařil k oslavám 370 let od založení pivovaru (rok 1649) nové pivo.
Bezděkov - TJ Sokol Bezděkov pořádá v sobotu 15. června od 13 hodin na sokolském hřišti v Bezděkově oslavy ke 100. výročí založení TJ Sokol Bezděkov.
/FOTOGALERIE/ V sobotu čeká Čelechovice na Hané velká sláva. Sokolové budou slavit 100 let a je připraven parádní program. Lidé se ovšem sešli už v pátek, aby si užili zábavný večer před akcí.
Měcholupy - V Měcholupech u Žatce připravili na pátek 14. června oslavy 100 let českého školství a 60 let od otevření budovy dnešní školy.