Prezident Miloš Zeman v sobotu 28. října večer při příležitosti oslav 99. výročí založení Československa udělil státní vyznamenání in memoriam valašské zpěvačce lidových písní Jarmile Šulákové ze Vsetína.
Most – Nejzkušenější český závodník světové rallye Martin Prokop poprvé usedl do okruhového tahače roudnické Buggyry. Rodí se automobilový přestup roku?
FOTOGALERIE / Sladkovodní a botanická expozice Živá voda v Modré je už pět let oblíbenou zastávkou českých i zahraničních turistů. Nejinak tomu bylo o poslední říjnové sobotě, v Den vzniku samostatného československého státu.
Hradec Králové /FOTO/ - U pomníku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na Masarykově náměstí v Hradci Králové se dnes dopoledne sešli významní představitelé města i kraje, aby společně uctili 99. výročí vzniku samostatného československého státu.
Rektoři několika vysokých škol v sobotu dopoledne položili květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Setkávají se tam pravidelně už několik let, na večerní předávání vyznamenání na Hradě znovu nepůjdou. Spory mezi Hradem a prezidentem Milošem Zemanem začaly kvůli nejmenování některých profesorů a odmítnutí jeho přednášky na Masarykově univerzitě před volbami. Před nimi položil květiny prezidentský kandidát Jiří Drahoš, po nich zástupci Hradu.
/CELÝ DNEŠNÍ DEN SLEDUJEME ON-LINE/ Rektoři několika vysokých škol v sobotu dopoledne položili květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Setkávají se tam pravidelně už několik let, na večerní předávání vyznamenání na Hradě znovu nepůjdou. Spory mezi Hradem a prezidentem Milošem Zemanem začaly kvůli nejmenování některých profesorů a odmítnutí jeho přednášky na Masarykově univerzitě před volbami. Před nimi položil květiny prezidentský kandidát Jiří Drahoš, po nich zástupci Hradu.
Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Teploty klesají a Vodárenská společnost Chrudim varuje před nepříjemností v podobě zamrzlého vodoměru. Jak vodoměr chránit před poškozením?
Za zvuku slovenské a české státní hymny v podání pěveckého sboru Rozmarýnek ze Základní školy Žákovská pod taktovkou Janiny Ptakové byla v pátek dopoledne v Havířově zahájena oslava k 99. výročí vzniku Československé republiky.
Česká republika si v sobotu připomíná 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Politici a zástupci několika organizací tradičně na Vítkově dopoledne položí věnce u hrobu neznámého vojína. Pietní akce jsou naplánované také u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.
/CELÝ DNEŠNÍ DEN SLEDUJEME ON-LINE/ Česká republika si v sobotu připomíná 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Politici a zástupci několika organizací tradičně na Vítkově dopoledne položí věnce u hrobu neznámého vojína. Pietní akce jsou naplánované také u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.
Dítě Československé republiky. Tak označil v úterý odpoledne ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka město Český Těšín. Stalo se tak na nejpříhodnějším místě, v tamních Masarykových sadech, kde vzápětí začalo milé i důstojné setkání u památníku prezidenta T. G. Masaryka u příležitosti 99. oslav vzniku samostatného Československa.
Od vzniku Československa uplyne poslední říjnovou sobotu přesně 99 let. Oslavy pojmou obce a města na Kroměřížsku po různu: zatímco někde si totiž založení republiky připomenou, jinde si slávu nechají až napřesrok na sté výročí.
Hodonín - Místo oslav sto deseti let trvání dražba. Takový osud potkal areál republikového giganta ve výrobě překližek a dýh, hodonínskou Plomu. Její tradice sahala až do roku 1907. „Společnost, která se zabývala výrobou velkoplošných materiálů ze dřeva, zlikvidovala levnější konkurence z Číny a Brazílie. Soud ji poslal do konkurzu v roce 2013,“ uvedla Klára Odehnalová z dražební společnosti Prokonzulta.
Místo oslav sto deseti let trvání dražba. Takový osud potkal areál republikového giganta ve výrobě překližek a dýh, hodonínskou Plomu. Její tradice sahala až do roku 1907.
Jižní Morava - Oslavy výročí devětadevadesáti let od vzniku Československa začaly v Hodoníně už v pátek. V rodišti prvního prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka připravili barokní ohňostroj, který se rozzářil o půl sedmé večer. „Město požadovalo tichý ohňostroj. Tak jsem připravil unikátní, se sníženou hladinou zvuku, kterému dělá kulisu československá hudba,“ informoval Tomáš Svoboda, který atrakci připravoval s místními dobrovolnými hasiči.
Nová Ves - V okresní fotbalové soutěži skončili první a určitě chtějí postoupit, když se jim bude na jaře dařit stejně dobře, jako teď. Fotbal na Nové Vsi je tam, kde býval…
Vyškov /VIDEO/ - Obrněné vozy, šest set vojáků nastoupených jeden vedle druhého připraveni odpřisáhnout věrnost své vlasti. Tak to vypadalo v pátek po poledni na Masarykově náměstí ve Vyškově. Slavnostní vojenská přísaha se konala při příležitosti devětadevadesátého výročí československého státu.
Nové Město nad Metují - Státní svátek 28. října, kdy si připomínáme Den vzniku samostatného československého státu, je v Novém Městě nad Metují každoročně spjat s udělováním ocenění význačným osobnostem novoměstského kulturního a společenského dění.
Střední Čechy – Nejenom vzpomínkám na události spojené s koncem rakousko-uherské monarchie před 99 lety budou patřit oslavy v rámci sobotního státního svátku.
Slaný - Každoroční podzimní oslavy Dne vzniku samostatného Československého státu si stejně jako ve většině českých měst, připomněli i občané více než patnáctitisícového Královského města Slaný.
Konstantinovy Lázně – Jen málokterá obec může nabídnout tak bohatý kulturní program, jako Konstantinovy Lázně. Důležitou součástí kulturní nabídky je také hudební klub Panteon, provozovaný obcí.
Křivoklát – Vznik samostatného československého státu po pádu habsburské monarchie, jehož 99. výročí si připomeneme v sobotu, sice přinesl zrušení šlechtických titulů, hodně sledovanou i vyhlíženou součástí oslav se přesto stane Šlechtična. Právě tak se přezdívá parní lokomotivě z roku 1948, která v sobotu 28. října vyjede v čele vlakové soupravy sestavené z historických vagonů (včetně bufetového vozu) z Prahy-Braníka (v 9.13) na Křivoklát (11.14) a do Lužné u Rakovníka (12.05).
Opět potvrdil své kvality. Na již svůj čtvrtý titul v kariéře o víkendu v Košicích dosáhl rallyový závodník Pavel Valoušek. Soutěžák z Otrokovic se spolujezdkyní Veronikou Havelkovou ve voze Ford Fiesta R5 a pod křídly H-Racingu sice již nerozšířil svých pět prvenství v rámci devítidílného slovenského šampionátu, ale i třetí místo po prvním soutěžním dnu mu stačilo k obhajobě titulu u našich východních sousedů.
Nižbor /FOTOGALERIE/ - V Nižboru se připravují na oslavu Samhainu. Tento svátek patří k významným keltským tradicím, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. V Informačním centru Keltské kultury v nižborském zámku jím už tradičně uzavírají sezonu. Letos už počtrnácté.
FOTOGALERIE / Před budovou Masarykova gymnázia ve Vsetíně roste nový strom. U příležitosti oslav devadesátého výročí založení školy vysadili pedagogové a studenti gymnázia, absolventi i zástupci města před budovou školy Strom absolventů.
Čáslav - V strašidelnou zónu se ve středu 25. října proměnila část čáslavského sportovního areálu Vodranty. Po loňských dobrých zkušenostech tam zástupci fotbalového klubu opět uspořádali halloweenskou oslavu pro veřejnost.
Pečky /FOTOGALERIE/ - Památník obětem světových válek v Pečkách se dočkal rekonstrukce. Do konce týdne okolí památníku upraví zahradník a pak již bude pietní místo připravené na oslavy státního svátku.
Hradec Králové - V městské knihovně v Hradci Králové se koncem minulého týdne konala za účasti významných hostů velká sláva. Královéhradecká obecně prospěšná společnost Tyflocentrum oslavila 15 let své existence.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Hned dvě kulatá výročí slaví letos kutnohorské Gymnázium Jiřího Ortena. Je tomu již sto šedesát let, co v Kutné Hoře začala působit C. k. vyšší reálka, přímý předchůdce dnešního gymnázia. A zároveň dvacet let, kdy se výuka přestěhovala do současných prostor v Jaselské ulici.
Domažlicko – Kulturní domy s restaurací nebo alespoň pořádným výčepem. Ty ve větších obcích na venkově fungovaly několik desítek let. V některých místech se o ně dokázali postarat vzorově, jinde zápasí s nedostatkem peněz.
Vyškovsko, Blanensko - Cyklistika, jezdecký tábor i oslava Halloweenu. Školáci budou mít ve čtvrtek a v pátek podzimní prázdniny. Rodiče na Vyškovsku a Blanensku si letos mohli vybírat z různých akcí, kam své děti přihlásí.
Olomouc – Hanáci začali na svém domácím hřišti v Hněvotíně tradičně skvěle, jenže dvoubrankové vedení nestačilo. O přestávce se rozjeli čerství mistři světa Jan Koudelka s Ondřejem Paděrou, kteří pomohli Blanensku k vítězství 6:3 nad Olomoucí v pátém kole Superligy malého fotbalu.