FOTOGALERIE: Aukce v hradu pomohla hospici
Litoměřice – Čtvrteční oslava 15. narozenin Hospicu sv. Štěpána v litoměřickém hradu byla spojená s benefiční aukcí uměleckých fotografií a výtvarných děl.
Litoměřice – Čtvrteční oslava 15. narozenin Hospicu sv. Štěpána v litoměřickém hradu byla spojená s benefiční aukcí uměleckých fotografií a výtvarných děl.
Praha – V sobotu se konalo druhé kolo jarní části II. ligy v ragby. Rakovničtí ragbisté vyrazili na pole soupeře RC Iuridica poprat se o další body. Domácí tým v nedávné době působil ve vyšší soutěži a proto bylo jasné, že toto utkání nebude nikterak snadné. Kromě toho Iuridica slavila šedesátileté výročí od založení klubu, a tak se dal tento den popsat jako svátek ragby.
Hluboká nad Vltavou - Alšova jihočeská galerie propojila v nové stálé výstavě středověk a moderní umění. Kolekce nabízí přes 100 děl, lidé ji poprvé spatří v sobotu.
Karlovarský kraj - Již posedmé volili hasiči České republiky své nejlepší velitele, zaměstnance, kolektiv či ´nej´ zásah loňského roku a projekt roku.
Postoloprty - Dolní Poohří zahájí novou turistickou sezonu.
Praha - K letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. se Národní muzeum připojí výstavou zaměřenou na císařovo úmrtí. V listopadu v Českém muzeu hudby zahájí výstavu Když umírá císař, která prostřednictvím originálních předmětů představí kulturu středověkého města a ukáže i obřadní cesty Karlova pohřebního průvodu. Ve čtvrtek to sdělila Kristina Kvapilová z Národního muzea.
Děčín – Centrum Pivovar Děčín oslaví v sobotu 16. dubna druhý rok od otevření. Celodenní program, který vedení pro návštěvníky chystá, nabízí zábavu i umělecký zážitek jak pro mladé, tak pro rodiny s dětmi. Tečkou za vystoupením Adama Mišíka a kapely Hamleti bude italský ohňostroj. Oslavy vyvrcholí noční taneční párty v sálech.
Kamenický Šenov - Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Kamenický Šenov sbírají úspěchy ve výtvarných soutěžích a přehlídkách designu.
Praha - Ukázku z tvorby amerického lékaře a kreslíře Marka Podwala, který zobrazuje vztah Pražanů ke slavnému Wolfgangu Amadeu Mozartovi, vystavuje od středy Národní knihovna. Připojuje se tak k letošním oslavám dvojího mozartovského výročí. Expozici v Klementinu doplňují unikátní archiválie z fondu Národní knihovny.
Lužná – Z Obce baráčníků z Otvic u Chomutova přijelo navštívit Luženské osm členů. Na jejich slavnost se jak se patří vystrojili. Oblékli si baráčnický kroj. Ten ženský je stejný jako měla Mařenka v Prodané nevěstě. Muži si oblékli vyšívanou košili, takzvaný svéráz, vyšívanou vestu, tmavé kalhoty a čapku s perem.
Lužná – Obec baráčníků Lužná oslavila osmdesát let svého trvání. Nyní má 36 členů, z toho je osmadvacet aktivních. Někteří jsou už ve vysokém věku. Rychtářem je Antonín Zeman, a to už pátým rokem. U baráčníků je deset let. Přivedla ho tam kamarádka jeho manželky. Nejprve dělal šafáře. Před ním byl rychtářem Oldřich Nový.
Chrast – Městské muzeum se v sobotu připojí k oslavám Mezinárodního dne památek a sídel.
Třebíčsko - Přes třicet sborů dobrovolných hasičů letos oslaví významné výročí. To největší si budou připomínat hasiči z Rokytnice nad Rokytnou. Jejich sbor vznikl před rovnými 130 lety.
Postřekov - Od minulého měsíce má Postřekov nové partnerské město - chorvatský Pakrac.
Nový Hrozenkov – Začátky nebyly jednoduché. Na historicky první souborovou zkoušku přišly pouze čtyři děti. Dnes už je folklorní soubor Vranečka z Nového Hrozenkova v úplně jiné situaci. Na podzim loňského roku dovršil deset let své existence. Za tuto dobu jím prošlo na dvě stě dětí.
Lysice – Netradičně oslaví mezinárodní den památek na státním zámku v Lysicích. Tuto neděli pozvou dobrovolníky na dvě hodiny drobných prací, při kterých budou například upravovat cestičky v zámecké zahradě. „Ve světě jsou takovéto akce obvyklé. Uvidíme, jak se to povede u nás. Především chceme, aby lidé skutečně přispěli k svátku památek," uvedla kastelánka Martina Rudolfová.
Jindřichohradecko – Památkové objekty na Jindřichohradecku, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, se o víkendu připojí k oslavě Mezinárodního dne památek.
Kroměříž – Dvaasedmdesát let by letos 12. dubna oslavil legendární básník a písničkář Karel Kryl. Lidé na něj proto tento týden vzpomínali v jeho rodné Kroměříži: Starý pivovar, kde sídlí Krylova stálá expozice, například nabídl v úterý vstup zdarma.
Praha - Ukázku z tvorby amerického lékaře a kreslíře Marka Podwala, který zobrazuje vztah Pražanů ke slavnému Wolfgangu Amadeu Mozartovi, vystavuje od středy Národní knihovna. Připojuje se tak k letošním oslavám dvojího mozartovského výročí. Expozici v Klementinu doplňují unikátní archiválie z fondu Národní knihovny.
Tisá - Loutkové a činoherní divadlo Skaláček v Tisé letos oslaví sedmdesáté výročí založení. Vzniklo v době osídlování pohraničí a čeští nadšenci začínali s pohádkami.
Hodonínsko - Odstranit nepořádek ve městech a obcích, zlikvidovat černé skládky a zamyslet se nad ochranou životního prostředí. Takové cíle si klade již třetí ročník dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Z Hodonínska je do ní oficiálně přihlášených asi dvacet míst. Hlavním dnem je sobota, ale uklízet se bude i v jiných termínech.
Česká Lípa - V rámci oslav devadesáti let od založení českolipského Divadelního klubu Jirásek přijede předvést svůj um kočovné divadlo Drak.
Plzeň – DEPO2015 žije, dalo by se říct při pohledu na nabitý kalendář plzeňského kulturního areálu, který na konci dubna oslaví rok fungování.
Kutná Hora - V rámci své výstavy „Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně", která je uspořádána jako součást oslav 700. výročí narození Karla IV., vystaví České muzeum stříbra na Hrádku repliku císařské koruny. Ta bude k vidění několik měsíců.
Teplice - Oslavy 700. výročí narození Karla IV. v Ústeckém kraji jsou v plném proudu. 14. května letošního roku uplyne sedm set let od narození císaře a českého krále Karla IV. Ústecký kraj se připojuje k národním i mezinárodním oslavám celokrajskou výstavou Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků, kterou k tomuto výročí, zařazenému mezi světová výročí UNESCO, pořádá od 6. května 2016 v Jízdárně teplického zámku.
Vyškovsko – Oslava, kde jsou účastníci oblečení v teplácích a ochranných rukavicích, zřejmě nezní moc lákavě. V mikroregionu Drahanská vrchovina si ji však lidé oblíbili. Devátým rokem se tak všechny generace podílí na úklidech, které obce pořádají při příležitosti Dne Země. V pracovním však lidé nezůstanou dlouho.
Děčín – Děčínská zoologická zahrada zahájí 67. návštěvnickou sezonu. Stane se tak na akci s názvem Startujeme!, která se uskuteční již tuto sobotu 16. dubna od 14 hodin. Příchozí čeká odpoledne plné zábavy, při kterém se nebude nikdo nudit.
Karlovy Vary - Při této příležitosti bude také zahájena letošní sezona ve Světě záchranářů v karlovarské ulici Západní, kde se v sobotu od 13:00, celá akce uskuteční. Lidé si vyzkouší šlapací autíčka, záchranářskou stezku a na vlastní oči uvidí i to, jaký dokáže způsobit požár třeba vadná rychlovarná konvice či jaké to je, sedět za mřížemi v policejní cele. Připraveny jsou i hry a čerstvě dokončené dětské hřiště.
Kamenice nad Lipou – Skautské středisko Fidelis et Fortis z Kamenice nad Lipou má důvod k oslavám. Tamní skauti si totiž v letošním roce připomínají 80 let od doby, kdy František Sadílek založil právě v Kamenici nad Lipou první skautský oddíl.
Merklín – Vymyslet, uvařit, prostřít, servírovat a pak čekat. Žáci Základní školy speciální v Merklíně, která vzdělává děti s mentálním postižením, více vadami a autismem, v úterý absolvovali velkou školní akci Prostřeno.
Milovice - Ke správným narozeninovým oslavám patří i narozeninová píseň, o tu se festivalu Votvírák v Milovicích na Nymbursku postarala kapela UDG, která si přes veškeré práce na svém vlastním albu Emotikon našla čas a složila hudbu i text k nové festivalové hymně.
Přerov – Společná narozeninová oslava se v úterý odpoledne konala v Městském domě v Přerově. Několika desítkám pětasedmdesátníků poblahopřáli zástupci města, zahrála jim kapela Mini, svůj program si připravili děti ze Základní školy Velká Dlážka.
Když se v krnovském kině Mír přednášející ptal, kdo už viděl Kleopatru, Interstellar nebo Osm hrozných, v zaplněném sále zvedli ruku téměř všichni. Proč přišli na známý film znovu do kina? Odpověď je: KRRR!
Jesenice - Budoucí cukráři z Integrované střední školy v Jesenici uspěli v gastronomické soutěži Srdce na talíři.
Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě poděkoval policistům za zásahy při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i při loňské oslavě 17. listopadu. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí. Hrad zveřejnil projev na svém webu. Některé zákroky policie během obou akcí se staly terčem kritiky, jejich prověřování ještě není uzavřeno. Pravicová opozice chce kvůli postupu policie při návštěvě čínského prezidenta svolat mimořádnou schůzi Sněmovny.
„Italská jídla mám rád, dokonce se je pokouším občas i vařit," smál se útočník Vítkovic Ondřej Roman, který v minulém týdnu podepsal v hokejovém klubu Vítkovic dlouholetý kontrakt.
Když se v krnovském kině Mír přednášející ptal, kdo už viděl Kleopatru, Interstellar nebo Osm hrozných, v zaplněném sále zvedli ruku téměř všichni. Proč přišli na známý film znovu do kina? Odpověď je: KRRR!
Jeseník – Futsalovým velikánem na Moravě je bez pochyby AC Gamaspol Jeseník. Ambiciózní tým trenéra Jiřího Gnidy vyhrál II. ligu východ a teď před ním stojí otázka, zda vzít či odmítnout postup do české nejvyšší soutěže.
Otrokovice – To byl zase tanec v rytmu brazilské samby. Obdivovatel Ronalda de Assis Moreiry, tedy věčně vyzubeného Ronaldinha útočník Viktorie Otrokovice Lukáš Křivánek pomohl v zápase třetiligové rezervy v I. B třídě hattrickem k popravě Roštění 6:0.
Okříšky - Pohlednice byly celá desetiletí jedním z hlavních propagačních předmětů měst a obcí, v současnosti ale papírovou korespondenci stále více nahrazuje komunikace elektronická. Má tedy smysl nové pohlednice nabízet návštěvníkům městyse i jeho obyvatelům?
/FOTOGALERIE/ Nejmladší člen ostravského sloního stáda a první odchované slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad, přišlo na svět přesně před pěti lety. Potomek utraceného slona Calvina a sloní samice Johti se narodil 12. dubna 2011.
/FOTOGALERIE/ Nejmladší člen ostravského sloního stáda a první odchované slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad, přišlo na svět přesně před pěti lety. Potomek utraceného slona Calvina a sloní samice Johti se narodil 12. dubna 2011.
Teplice - Vedení fotbalových Teplic odtajnilo důvody nečekaného přeřazení Tomáše Vondráška do juniorky. Na sociálních sítích se v minulých dnech objevily spekulace, že bývalý stabilní člen základního kádru opustil hlavní tým například kvůli bujaré oslavě narození dítěte. To však klub v pondělí dementoval.
Frýdek-Místek – Také v případě frýdecko-místeckých hokejistů by se slušela říct jedna nezapomenutelná hokejová hláška – Přepište dějiny!! Ano, hráči HC Frýdek-Místek uspěli v letošní kvalifikaci o WSM ligu, takže se v příští sezoně bude hrát v hale Polárka historicky nejvyšší soutěž v dějinách klubu.
Vyškov – Ke čtyřicátým narozeninám dostal, co si přál. Dokonce s bonusem. Fotbalisté MFK Vyškov porazili jednoho z největších favoritů Moravskoslezské ligy z Vítkovic vysoko 3:0. A po skvělém výkonu. „Věřil jsem, že kluci udělají všechno proto, aby mně jako dárek dali právě ty tři body. Vyšlo jim to a já jim to vynahradím na oslavě," radoval se od soboty už čtyřicátník Jan Trousil, někdejší opora Zbrojovky Brno a 1. FC Slovácko, nyní stoper, kapitán, a také již trenér Vyškovanů.
Sezemice – Plán vybudování objektu pro dětskou skupinu v Dlouhé ulici v Sezemicích způsobil mezi obyvateli rozruch.
Jižní čechy - Spisovatel vytvořil v knize obraz, po kterém sáhne přítel historie, ale ne historik.
Karlovy Vary – Velkolepou oslavou nohejbalu bylo 48. mistrovství České republiky v nohejbalu trojic mužů, které se konalo v Karlových Varech. Jako třešnička na slavnostním dortu pak zasvítily bronzové medaile, které na tomto šampionátu vybojovala A trojka karlovarského SK Liapor Witte v sestavě Tomáš Bíbr, Jan Vanke, Matěj Medek a Dan Svoboda.
HC Frýdek Místek : HC Vlci Jablonec 7 : 3
České Budějovice – Od svých osmi let, tedy už deset roků je pravidelným návštěvníkem Salesiánského střediska mládeže dnes osmnáctiletý Patrik Slivka.