Chomutov - Ostrostřelecký uniformovaný sbor města Chomutov ctí tradice. Parádní uniformy z dob mocnářství, nakroucené kníry a historické zbraně nově doplnila další nezbytná proprieta a klenot každého spolku oboustranný ručně vyšívaný prapor z nejkvalitnějšího sametu a hedvábí, jehož životnost je až 200 let.
Velehrad – Už po šestnácté se stal Velehrad dějištěm Dnů lidí dobré vůle – celonárodní oslavy státního svátku připomínajícího příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Letos navíc tomu je 1200 let od narození světce Metoděje a čtvrt století od návštěvy papeže Jana Pavla II. na Velehradě.
Jana Husa si lidé připomínali už v minulých stoletích. Někdy více, někdy méně. Komunistický režim těsně před listopadovou revolucí oslavy zcela zakazoval, protože byly příliš spjaté s církví. Svátek Husa se ale objevuje už od husitské revoluce a trvá dodnes.
Tupesy – Deset let je u člověka samo jaro mládí. U mužského pěveckého sboru Tupešané z Tupes to může být jednou málo, jindy třeba hodně. Vzhledem k neúprosné budoucnosti zpěvu je desáté výročí Tupešanů spíše jarým mládím.
Stračov /FOTO/ - Psal se rok 2010 a v obci Stračov na Hradecku si dvě ženy Ľubica Gembalová a Petra Luštická řekly, že by si dění v obci zasloužilo oživit. Slovo dalo slovo a vznikl spolek Šikovné ručičky.
Jižní Morava – Hájil pravdu a byl za to po zásluze potrestán. V pondělí uplyne už šest set let od upálení Mistra Jana Husa. Významné výročí připomíná řada bohoslužeb i vzpomínkových akcí.
Valašské Klobouky – Velkým dnem se pro vznikající skanzen ve Valašských Kloboukách stane sobota. Ve dvě hodiny odpoledne zde vysvětí kapličku svatého Prokopa.
Horní Kamenice /HISTORIE OBCE/ – Malá ves slaví velké výročí. Obyvatelé Horní Kamenice dnes budou celý den oslavovat, protože si připomínají, že je tomu již 900 let od první písemné zmínky o obci.
Lichkov – Již krátce po poledni se minulou sobotu začali sjíždět návštěvníci oslav 130. výročí SDH Lichkov na místní hřiště TJ Tatran. Na rozsáhlé ploše byla vystavena historická, ale i stále aktivní hasičská technika místního sboru i sborů z blízkého okolí.
Panoší Újezd – V soutěži dobrovolných hasičských sborů Středočeského kraje Dobráci roku obsadili hasiči z Panošího Újezdu třetí místo. Od ledna bojovali se čtyřiceti sbory Středočeského kraje.
Jamné nad Orlicí – Hasiči letos slaví jubilea. Letohradští a Jablonští už si 140 let od založení tamních sborů dobrovolných hasičů řádně připomněli, v Dlouhé Třebové, kde funguje o deset let mladší spolek, už také slavili.
Hradec Králové - Na hřišti hradeckého Sokola Malšova Lhota se na závěr soutěžního ročníku 2014/15 uskutečnilo předání poháru za 2. místo ve fotbalovém JAKO Okresním přeboru Královéhradecka kategorie starších přípravek 4+1.
Dolní Dobrouč – Velkou událostí pro celou obec byla o uplynulé neděli primiční mše svatá. Podobná událost se konala naposledy před pětašedesáti lety. Po takové době byl opět Bohem vyvolen a povolán ke službě u oltáře nový kněz Filip Dušek. Po dlouhých a náročných studiích se konala v kostele svatého Mikuláše v Dolní Dobrouči jeho první bohoslužba, sloužená mše, kterou nazýváme primice. I krásné počasí dopřávalo tomuto slavnostnímu dni.
Přepychy - Oslavy spojené se třemi výročími se uskuteční první červencový víkend v Přepychách. Nejvýznamnějším z nich je 660 let první písemné zmínky o obci, která byla nalezena v seznamu far z roku 1355 založeném u Státního okresního archivu v Rychnově nad Kněžnou. Vedle tohoto velkého výročí si ve dnech 4. a 5. července v Přepychách připomenou 110 let včelařského a 145 let divadelního spolku.
Hrozně to letí. Už je zase začátek prázdnin a to znamená, že v Dolní Lomné se bude dva dny zpívat a bezpochyby i tančit. Už v pátek ožije areál Matice slezské tradičním Festivalem na pomezí. Letos už po třiadvacáté.
Škrdlovice - Na hladině Velkého Dářka se uskutečnil jubilejní padesátý ročník Šilhánkova memoriálu. Pod Kamenný vrch se ze všech koutů České republiky a Slovenska sjelo několik desítek závodníků. Ti během třech dnů poměřili své síly v několika lodních třídách.
Chomýž – Oslavy 650 let obce a 120 let sboru dobrovolných hasičů pořádají o nadcházejícím víkend v Chomýži. V sobotu od 15.00 hodin se uskuteční setkání rodáků, v mateřské školce bude přichystána výstavka fotografií z historie školky a vystoupení dětí. Od 17.30 hodin pak začíná ve sportovním areálu TJ Sokol sousedské posezení s výstavou fotografií.
Tachov – Všechny organizační složky se účastnily společné schůze na městském úřadu, aby doladily poslední detaily k Historickým slavnostem ve městě Tachov, které se konají druhý srpnový víkend.
Červený Kostelec - V nedělní podvečer se v Žižkově sboru v Červeném Kostelci konal v rámci oslav 600 výročí od upálení Mistra Jana Husa benefiční koncert houslisty Bohuslava Matouška, na varhany hrál Jaroslav Tůma a slovem provázel národní umělec Josef Somr. Své umění věnovali nemocným v Hospici bez nároku na honorář.
Horní Kamenice – Tuto sobotu a neděli proběhnou v Horní Kamenici oslavy 900. výročí obce. Přesněji řečeno výročí první písemné zmínky v zakladatelských listinách kladrubského kláštera z roku 1115.
Velehrad – Nadcházející víkend bude staroslavný Velehrad dějištěm šestnáctých Dnů lidí dobré vůle. Budou se konat v rámci státního svátku Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, ale také 1200. výročí od narození světce Metoděje a čtvrt století od návštěvy sv. Jana Pavla II. na Velehradě.
Letohrad – Ve znamení páry bude letos opět Řemeslnická sobota, která místní i vzdálené láká na přehlídku tvorby lidových řemeslníků a historické techniky do letohradského Muzea řemesel.
Českokrumlovsko - Víte, k čemu přesně slouží tento přístroj s kličkou a obručemi? Napovíme, že jsme ho vyfotografovali při oslavě osmdesátin brložské školy.
Hody se slaví jako tradiční křesťanský svátek i jako den hojnosti, veselí a blahobytu. Hodová tradice ale nemá stanovený jednotný termín konání. Řada veselic se koná i v letním období. Podívejte se, kam můžete na hody o prázdninách vyrazit v Olomouckém kraji.
Hrozně to letí. Už je zase začátek prázdnin a to znamená, že v Dolní Lomné se bude dva dny zpívat a bezpochyby i tančit. Už v pátek ožije areál Matice slezské tradičním Festivalem na pomezí. Letos už po třiadvacáté.
Příbram - Zákoutí sluncem vyhřátého anenského nádvoří příbramského hornického muzea se zhruba na dvacet minut v posledních dnech mění v malé jeviště. Zaměstnanci muzea pilují scénku na Prokopskou pouť.
Hluboká nad Vltavou - Hudební sluch i paměť, ten správný nástroj a ochota chodit často do lesa. To vše je třeba k tomu, aby se člověk stal přeborníkem ve vábení jelenů.
Bučovice – V sobotu si připomenou slavné i méně slavné chvíle ze života klubu. V obou případech jich určitě bude hodně, protože volejbal v Bučovicích oslaví úctyhodné devadesátiny.
Olomoucký kraj - Hody se slaví jako tradiční křesťanský svátek i jako den hojnosti, veselí a blahobytu. Hodová tradice ale nemá stanovený jednotný termín konání. Řada veselic se koná i v letním období. Podívejte se, kam můžete na hody o prázdninách vyrazit u nás v Olomouckém kraji.
Javornice - O víkendu si dobrovolní hasiči Javornice obec připomenuli 130. výročí od svého vzniku. Oslavy začaly v pátek 26. června pochodem hasičů od hasičské zbrojnice, který byl zakončený položením věnce k pomníku padlých v 1. světové válce. Poté následovala slavnostní schůze.
Hartmanice – Sedmnáct hasičských družstev dorazilo na sobotní memoriál Emanuela Šírka do Hartmanic. Soutěž byla součástí oslav 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Hartmanice.