/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dudácké kapely, lidé v chodských krojích, řada folklorních vystoupení, chodské koláče zdobené povidly, mákem a tvarohem, chodská keramika a další věci ovládly o víkendu Domažlice.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Pivo teklo proudem a hudba hrála naplno. Premiérový ročník Plumlovských pivních slavností rozparádil kemp Žralok ve velkém stylu. Lidé si mohli užít naplno pestrou nabídku tuzemských pivovarů i rockových kapel.
Celý víkend patřil v Novém Boru tradiční Mariánské slavnosti, jejíž atrakce se soustředily do Městského parku. Návštěvníci si tam od pátku 11. srpna užívali bohatý hudební program, pohádky a atrakce pro děti, řemeslné trhy, výstavy i výtvarný workshop.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Šermíři, rytíři, kejklíři, hudebníci, ranhojič, cikánská věštkyně, čeládka řemeslná i historický jarmark. To vše bylo v sobotu 12. srpna odpoledne součástí středověkého ležení v v Muzeu regionu Valašsko - na zámku a hvězdárně Vsetín. Už potřinácté se tam konaly Templářské slavnosti.
/FOTOGALERIE/ V rajskou baštu se v sobotu proměnila Břeclav, kde se konal desátý ročník Slavností rajčat. Prostor u tamní synagogy či kina navštívily zástupy návštěvníků, kteří ochutnávali nejrůznější pokrmy a nápoje. Nechyběl ani nabitý kulturní program, o jehož vrchol se koncertem postarala kapela The Tap Tap.
Už dvacet let je Třebíč v rodině památek UNESCO. Příští týden proto na Třebíčany i návštěvníky města čekají bohaté oslavy. Program začíná hned v pondělí 14. srpna a vyvrcholí o víkendu slavnostmi Tří kápí na Podzámecké nivě. Od pondělí do čtvrtka ožijí také zámecké příkopy, kde lidé uvidí středověkou vesničku.
Zlatou stuhu a titul Vesnice roku 2023 v Plzeňském kraji vybojovala Chodová Planá. Na zámeckém nádvoří se v sobotu konala krajská slavnost, kam se sjeli zástupci soutěžících obcí, aby převzali do té doby utajovaná ocenění v podobě modré, bílé, zelené a oranžové stuhy. Slavnost se konala za účasti hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, který převzal záštitu nad krajským kolem soutěže.
Fotbalisté domažlické Jiskry vyhráli v ČFL i druhé utkání pod vedením trenéra Pavla Horvátha, Loko Vltavín porazili na domácím hřišti při Chodských slavnostech 2:1.
Areál TJ Start v Domažlicích opět praská ve švech, koná se tam dvanáctý ročník Chodrockfestu, který je již několik let nedílnou součástí Chodských slavností. A i letos jde o pořádný nářez.
Stal se z toho rituál. Argentinec Lionel Messi při oslavách svých gólů v dresu Miami imituje komiksové superhrdiny. Naposledy se fenomenální fotbalista proměnil v pavoučího muže, když ve čtvrtfinále Leagues Cupu jednou skóroval při výhře 4:0 nad Charlotte. Kapitán mistrů světa se prosadil i v pátém utkání po přestupu do klubu z Floridy, celkově vstřelil už osm branek. Nařizuje snad Messimu tenhle druh oslav smlouva?
Krojovaný průvod mohou obdivovat příchozí v sobotu odpoledne v brněnských Řečkovicích. Vychází ve tři hodiny od kostela. Jedná se o součást hodů, které se konají v městské části od pátku do neděle. „Hody v naší městské části mají dlouhou tradici, ve které chceme dál pokračovat,” popsal Jiří Murtinger, který celou akci pomáhá organizovat. Půjde v čele průvodu jako stárek.
Promenádním koncertem dechové hudby Mladé muziky Šardice Vitajte v Kyjově a pak Zahájením slavností stavěním máje odstartoval na Masarykově náměstí páteční program jednadvacátého Slováckého roku, nejstaršího folklorního festivalu v České republice.
Jak si užít nastávající víkend? Vyrazit můžete třeba na Hodokvas rytíře Kobylky a Noc démonů na hradě Sovinci nebo na koncert oblíbeného Dua Jamaha v Krnově. V Ostravě můžete v Dolní oblasti Vítkovic navštívit velkolepě pojatou show světoznámého DJ Boba a jeho hostů. V Olomouci se zase koná akce pro fandy vlaků a železnice. Mezinárodní setkání "Bobin" bude unikátní. Přinášíme vám tipy nejen z celého Moravskoslezského kraje, ale i ze sousedního Olomoucka, Šumperska a Jesenicka.
První Svatovavřinecké slavnosti má za sebou v roli ředitele hodonínského Domu kultury Petr Hruška. Po nedávném výběrovém řízení dostal důvěru pokračovat ve vedení městské organizace, která má pod sebou jak kulturní dům, tak Kino Svět. I když tento týden teprve letošní Svatovavřinecké skončily, šéf Domu kultury poodhalil i plány na příští ročník. „Máme domluvený Čechomor, Ready Kirken, Olympik nebo cimbálovou muziku Grajcar,“ prozradil Deníku Hruška.
Jak si užít nastávající víkend? V Ostravě můžete v Dolní oblasti Vítkovic navštívit velkolepě pojatou show světoznámého DJ Boba a jeho hostů. Zoologická zahrada láká na komentované prohlídky exotických skleníků a na Slezskoostravském hradě pokračují Letní shakespearovské slavnosti. A spousty jiných akcí se konají i jinde v našem regionu, více v Tipech Deníku.
Již několik let se v termínu Chodských slavností koná rockový festival Chodrockfest a nejinak tomu bude i letos, kdy se uskuteční jeho dvanáctý ročník. Nejinak tomu bude i letos, dvoudenní akce se v domažlickém areálu TJ Start uskuteční v pátek 11. a v sobotu 12. srpna.
Jak si užít nastávající víkend? Na Novojičínsku vystoupí Kapitán Demo, koná se Den města Fulnek, pozorování perseid a další akce. A spousty se toho děje i jinde v kraji, více v Tipech Deníku.
Jak si užít nastávající víkend? Na Frýdecko-Místecku se konají Historické slavnosti, akce MajDay či Den obce Hrádek. A spousty se toho děje i jinde v kraji, více v Tipech Deníku.
Jak si užít nastávající víkend? Na Karvinsku se konají Slavnosti guláše, Truck sraz či Rockování nad Olší. A spousty se toho děje i jinde v kraji, více v Tipech Deníku.
Jak si užít nastávající víkend? Na Opavsku se konají žánrově pestré koncerty, gulášové slavnosti a další. A spousty se toho děje i jinde v kraji, více v Tipech Deníku.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí napříč celým Olomouckým krajem.
Největší událostí tohoto víkendu budou Chodské slavnosti v Domažlicích. V Plzni se sjedou auta vyrobená za socialismu, začne Sportmanie, v Křimicích připomenou napoleonské doby, v Městě Touškově zase 480 let od udělení městských práv. Otevře se také muzeum v Hangáru 3 na letišti v Líních, v Hartmanicích se uskuteční beseda s tvůrci úspěšného seriálu Policie Modrava. Chystá se ale i řada dalších akcí.
Po deštivých dnech se vrací léto. Počasí bude o víkendu ideální k cestám na výlety, proto vám přinášíme celou řádu tipů. Na Břeclavsku se uskuteční Slavnosti rajčat. Jubilejní desátý ročník nabídne jak ochutnávku této zeleniny, tak doprovodný kulturní zážitek. Na Hodonínsku, konkrétně v Kyjově, se bude po čtyřech letech konat nejstarší folklorní festival v Česku. Ukázky lidové tvorby, písně i tance se stanou hlavní náplní programu od čtvrtka do neděle. Na Znojemsku zase ožije Hrad Bítov v podobě oblíbené hradní pouti. Dojde i na historický řemeslný jarmark nebo divadelní představení.
Po deštivých dnech se vrací léto. Počasí bude o víkendu ideální k cestám na výlety, proto vám přinášíme celou řádu tipů. Na Břeclavsku se uskuteční Slavnosti rajčat. Jubilejní desátý ročník nabídne jak ochutnávku této zeleniny, tak doprovodný kulturní zážitek. Na Hodonínsku, konkrétně v Kyjově, se bude po čtyřech letech konat nejstarší folklorní festival v Česku. Ukázky lidové tvorby, písně i tance se stanou hlavní náplní programu od čtvrtka do neděle. Na Znojemsku zase ožije Hrad Bítov v podobě oblíbené hradní pouti. Dojde i na historický řemeslný jarmark nebo divadelní představení.
K Chodským slavnostem v Domažlicích neodmyslitelně patří rovněž hojně navštěvované poutní mše svaté na Vavřinečku. Dojet na ně bude možné i autobusem. Pro návštěvníky slavností město chystá záchytná parkoviště.
Pokud může čas někdy zastavit svůj běh, pak to musí být právě v okamžicích, kdy rytíři klubu historického šermu a fantasy Dračí Úsvit z Hodonína vstupují na scénu. Tentokrát oslavují nesmírný milník – 25 let od svého založení. Bylo to právě 3. 8. 1998, kdy se skupina nadšenců poprvé spojila ve snaze propojit minulost s fantazií. Od svého založení se Dračí úsvit stále vyvíjí, jako by měl vlastního ducha, který ho nenechává ztrácet tempo.
Přinášíme vám velký přehled tipů na nejrůznější akce, které se o nadcházejícím víkendu budou konat v Karlovarském kraji. Podívejte se a nechte se inspirovat.
/FOTOGALERIE/ Fotbalisté RMSK Cidlina Nový Bydžov vstoupili do nového ročníku divize C vysokou porážkou na trávníku extřetiligového Benešova, kde za vytrvalého deště zrovna probíhaly velké oslavy tamního klubu.
Ve znamení třístého výročí položení základního kamene poutního kostela se letos ponesou Neratovské poutní slavnosti v Orlických horách. Potrvají od pátku 11. až do úterý 15. srpna.
Obec Klenovice u Soběslavi se chystá na víkendovou slávu. Místní obyvatelé mají hned tři důvody k oslavám, obec má letos výročí 625 let od první písemné zmínky a současně 15 let od získání obecních symbolů. Současně Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Klenovice píše svou historii 115. rokem. Samospráva i hasiči tak připravili pro veřejnost pestrý program.
Letošní Bílichovské slavnosti poctil svojí návštěvou zpěvák Standa Hložek. Tradiční letní setkání na hřišti nezhatilo uplynulou sobotu ani vytrvalé deštivé počasí. Místní i další návštěvníci z okolí si nenechali ujít posezení s přáteli a s hudbou. Na výběr bylo hned několik žánrů.
Desítky tisíc návštěvníků očekávají během víkendu v Domažlicích, kde se již nyní chystají na největší kulturní akci roku - 69. ročník Chodských slavností Vavřinecké pouti. Ty se uskuteční od 11. do 13. srpna a jako tradičně je připraven bohatý program.
Pivo a dobrá hudba, to jsou odnepaměti propojené nádoby. Znalci chmelového moku a tvrdší muziky si přijdou na své v sobotu v kempu Žralok. Konají se tam Plumlovské pivní slavnosti s pěti kapelami v čele s legendární partou Vitacit. Čtenáři Deníku se mohou akce zúčastnit zadarmo.
/OBRAZEM/ Po roce se opět uskutečnily vyhlášené Nožířské slavnosti v Mikulášovicích. Tentokráte se vše odehrávalo v areálu fotbalového hřiště. I přesto, že počasí je už několik dní velmi nevlídné, byl program opravdu lákavý. Návštěvníků sice právě vzhledem k vytrvalému dešti přišlo mnohem méně než v loňském roce, ale kdo dorazil, neměl nouzi o skvělé zážitky.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou se v sobotu 5. srpna vrátil čas. V pořadí 23. ročník Historických slavností přenesl tentokrát návštěvníky do období vlády českého krále a císaře Svaté říše římské Rudolfa II, nazývaného jako doba rudolfinská. K té nedomyslitelně patří Golem, kterého podle legendy stvořil Rabi Löw k ochraně pražského ghetta.
V sobotu kolem 11.45 h se při soumarské slavnosti v Grafenau na horní části náměstí splašili dva koně, zapřažení do vozu s plachtou. V plném cvalu proběhli asi sto metrů mezi stánky a lidmi na zaplněném náměstí.
Město Tachov připravilo pestrý program při tradičních Městských slavnostech. Od pátku do neděle nabídlo různorodý program plný hudby, tance a jídla. Krom toho bylo možné navštívit řadu výstav přímo ve městě nebo blízkém okolí.
Ani deštivé počasí neodradilo plno návštěvníků od toho, aby zavítali na zámek v Obytcích, kde se konaly tradiční slavnosti. Kromě programu se měli možnost podívat také do některých částí zámku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jubilejní 20. ročník Přístavní slavnosti pod nymburskými hradbami výrazně poznamenal celodenní déšť. Ten se snášel na účastníky akce od samotného poledne, kdy se se otevřely stánky a hudební program se začal rozjíždět.
Od pátku do neděle se ve Pcherách koná v parku pouťová slavnost. Páteční odpoledne přivítalo první návštěvníky zejména z řad dětí a mládeže, kteří si užili pouťové atrakce. Sobotní den provázelo deštivé počasí a návštěvnost byla o poznání slabší.
/FOTO, VIDEO/ Zvuk bubnů upozorňoval v sobotu dopoledne hosty Svatovavřineckých slavností v Hodoníně, že se blíží historický průvod. V jeho čele šli právě bubeníci, mezi které se občas vklínil se svými kousky šašek. Procesí uzavírala oslice Tina.